Vypravečské techniky

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Vypravečské techniky

Příspěvek od York »

Ďáblův advokát

:arrow? Zpochybni hráčovo rozhodnutí podrobnějším nebo dramatickým popisem.


Příklad:

Podzemní chodba, kterou dvě postavy prozkoumávaly, vyústila do nějaké rozlehlé prostory. Ukázalo se, že je to velká jeskyně, jejíž dno je zhruba o tři metry níž. Dole se rozvaloval velký šavlozubý tygr. Postav si očividně všiml, protože k nim otočil hlavu. Jedna z postav, znalá přírodní magie, začala vydávat zvířecí zvuky - zřejmě se snažila na šelmu zapůsobit.

Vypravěč: Šavlozubý tygr se zvedl, přikrčil se a skáče přímo na vás. Co děláte?

Hráč druhé postavy: Trochu ustoupím.

Vypravěč: Takhle velkou šelmu jsi ještě v životě neviděl. Má přes dva metry, její tesáky jsou dlouhé skoro jako tvoje ruka a na tlapách má určitě nechutně ostré drápy. Skoro bez námahy vyskočila dva metry do dálky a tři do výšky, dopadla přímo před tebe. Určitě jsi úplně v klidu?

Hráč: Hmm, máš pravdu, to asi fakt ne. Zdrhám.


• První hráčova reakce byla odpověď z křesla čajovny, chladné a logické rozhodnutí (a hráč navíc viděl, jak druhé postavě padly kostky na použití schonosti). Druhá reakce byla mnohem víc v roli postavy.

• Hráč se stále může rozhodnout chování své postavy nezměnit. To naprosto v pořádku, rozhodně se mu nesnaž tvrdit, že "takhle by jeho postava určitě nejednala". Smyslem téhle techniky není přesvědčit jej o své pravdě, ale dát mu možnost silnějšího prožitku a odpovědnějšího rozhodnutí. Zároveň mu tím umožníš sdělit ostatním o své postavě něco zajímavého, třeba jaké jsou její silné stránky.

• Nemusí se to týkat jen vypjaté dramatické situace. Stejně se dá postupovat třeba když není jasné, jestli něco spadá pod schopnosti či znalosti postavy. To zase může vést hráče k tomu, aby o své postavě řekl něco víc - třeba jak se zrovna k těmhle konkrétním znalostem dostala.
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypravečské techniky

Příspěvek od Jarxes »

Krčmářský princip

Aneb, když nevíš coby? Zajdi do hospody…

Hospodský vždycky může mít nějaké drby a tipy z okolí, kupcům se vždycky může hodit nějaká ochranka do karavany navíc, nějaký hraničář, dobrodruh nebo voják může hledat pomocnou ruku, nebo nějaký učenec bude chtít prozkoumat místo které je bohužel okupované nemrtvou cháskou či skřety… A to jste slyšeli že se v téhle krčmě ztrácejí už měsíc věci? Snad duch? Nebo někdo má jen nenasytné kapsy? V hospodě může prostě družina najít všelicos, od informací, a úkolů po výhodný obchod nebo možnost přivýdělku ve rvačkách, kartách nebo kostkách...
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypravečské techniky

Příspěvek od Jarxes »

Mimochodem dovoluji si část vašich jmenovaných technik zpracovat do části "Průvodce pro vypravěče", v mojí práci na Modusu, i s odkazem užití materiálů na RPG Fóru. Přece jenom, o tom to je, tyhle rady užívat mezi vypravěči a zvlášť pak začínajícím vypravěčům se část bude sakra hodit (když se k tomu dostanou).
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Vypravečské techniky

Příspěvek od PardGalen »

Jarxes píše: 18. 7. 2018, 06:02 Krčmářský princip
Přijde mi to jako rada víc pro hráče než vypravěče.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypravečské techniky

Příspěvek od Jarxes »

PardGalen píše: 18. 7. 2018, 11:59 Přijde mi to jako rada víc pro hráče než vypravěče.
Ani ne, když to vypravěč nezprostředkuje... Řada vypravěčů dost zapomíná na to, že se v hospodě dá dělat i něco jinýho než koupit pokoj, najíst se a přespat... A tohle neni jen fantasy věc, ve scifi se stejně daj užívat kantýny a obchodní stanice v hlubokým vesmíru. V Cyberpunku stejně můžou posloužit zaplivaný noční kluby, a i v Postapo se dá najít pro řadu míst podobný využití.
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypravečské techniky

Příspěvek od Jerson »

To jen v reálném světě se v hospodě nedá dělat prakticky nic z výše vyjmenovaného, tedy ne s nějakou velkou úspěšností ;-)
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Antharon a 9 hostů