Nacisti a okultismus

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Hugo:

Poslední moje řádka z citátu praví to samé kratšeji - pánové Godrick - Clarke jsou asi třikrát solidnější, než Kouzelníci (míněno Bergier a Pauvels).

Problém je - a to se už do minulé poznámky nevešlo - že jsem částí duše čaroděj, takže "vědecká pojednání o magii" přijímám většinou s krajní skepsí.
Bývají stejně vratká, jako "magická pojednání o vědě", nebo "křesťanská pojednání o muslimech" či tak něco. Většinou tam je "co si s velkým odporem jsme ochotni připustit, že to může být."

Abys opravdu pronikl pod povrch věci - a tam zřejmě mířil Jerson - musel bys přečíst pojednání čaroděje vysokého levelu o nacistickém okultismu; a vzniká otázka, zda se někdo takový nacisty vůbec obtěžoval.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

S poslednívětou nevím zda souhlasit - protože pokud někdo jako "čaroděj vysokého levelu" skutečně existuje, může to být stejně dobře nacista jako kdokoliv jiný. Už jen proto, že nacismus se vyznačuje klasickým Führerprinzipem, totiž že my zasvěcení nahoře víme vše a úkolem vás, plebsu dole je dělat to co se vám řekne. Pro čaroděje systém jako stvořený (nebo možná systém čarodějem a pro čaroděje stvořený)
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Nebo možná systém stvořený lidmi, co si hrají na čaroděje stvořený pro jiné lidi, co si hrají na čaroděje tak, aby nebylo poznat že si ti nahoře na čaroděje jen hrají.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
hugo
Příspěvky: 387
Registrován: 6. 2. 2007, 16:31
Bydliště: Čistší část Smogové kotliny

Příspěvek od hugo »

Argonantus píše:Hugo:

Poslední moje řádka z citátu praví to samé kratšeji - pánové Godrick - Clarke jsou asi třikrát solidnější, než Kouzelníci (míněno Bergier a Pauvels).

Problém je - a to se už do minulé poznámky nevešlo - že jsem částí duše čaroděj, takže "vědecká pojednání o magii" přijímám většinou s krajní skepsí.
Bývají stejně vratká, jako "magická pojednání o vědě", nebo "křesťanská pojednání o muslimech" či tak něco. Většinou tam je "co si s velkým odporem jsme ochotni připustit, že to může být."

Abys opravdu pronikl pod povrch věci - a tam zřejmě mířil Jerson - musel bys přečíst pojednání čaroděje vysokého levelu o nacistickém okultismu; a vzniká otázka, zda se někdo takový nacisty vůbec obtěžoval.
Dovolim si k tomu pridat...
Za predpokladu ze nekdo takovy byl, ale pro nasledujici uvahu predpokladejme ze ano.
1) Sepsal neco takoveho na papir nebo se to resilo jen ustne. Pokud papir neni nic nenajdeme.
2) Zachoval se takovi spis do dnesni doby. POkud ne neni co resit.
3) Jde se k takovemu spisu dostat (Vedet kde je a podobne, staci aby byl zapadli v nejakem i pristupnem archivu kdesi a nemusi na nej clovek padnout, protoze ten archiv je treba v Ciernej pri Cope). Pokud ne neni co resit.
4) Pokud uz ho mame v ruce, budeme schopni porozumet tomu, co nam sdeluje ???

Jinak souhlasim stim, ze zvenku a zenvitr veci vypadaji jinak a nemali k dane problematicve clovek sdostatek inofrmaci, muze dojit ke kdejakym zaverum. Ostatne skuste si vzit Galileovu transformaci na fyziku pro rychlosti blizici se rychlosti svetla.

Ale zpet k Jitru kouzelniku a Okultnim korenum, jednak jsou obe knihy z jinych "odvetvi" nebo jak to nazvat a druze nepojednavaji o uplne tom samem. Oklutni koreny pojednavaji o tom co predchazelo, rekneme na jakych zakladech byla vystavene nacisticka ideologie, z ceho ta bizarni kultura tretiho reichu vzesla. Jitro kouzelniku pojednava rekneme uz o magii a alchymii a ja nevim cem jeste (uz je to dlouho, co jsem ho cetl), ale matne si pamatuji, ze nebylo jen o tretim reichu.
Takhle jsem mzslel tu poznamku k tvemu postu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

V Jitru kouzleníků jsou o nacismu spíše jen zmínky, a navíc srovnáním s jinými prameny je považuju buď za dost nepřesné nebo je nemám jak podložit (třeba teorie Duté Země existující paraleně vedle Teorie kosmického ledu, se kterou by nebla v konfliktu).

Tyhle šílenosti hlásal hlavně Rosenberg a hodně nacistů ho mělo za magora, včetně těch vysoko postravených. Něco jako kdyby měl dnes Ivo Benda a jeho vesmírní lidé přístup ke státním financím.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

To je pravda; Jitro řešilo nacisty jen ve vedlejším plánu, jako případ "fantastického realismu", což je hlavní téze knihy.

Zkusím se vrhnout na ty tvoje otázky:

1) Sepsal neco takoveho na papir - jasně; pokud není spis, je to všechno marné; to je obecný problém nejen magie, ale historie vůbec. Naštěstí pro badatele mágové milují knížky, a jsou ješitní, takže se hodně často věnují psaní knih "hele, co jsem vymyslel". A to bohužel i když toho moc nevymysleli.

2) Zachoval se takovi spis do dnesni doby.

- kupodivu, většina magických spisů má tendenci se neustále recyklovat, a to i když jsou poměrně debilní. Slabé místo je v tomto případě zákaz čehokoli podobného; je třeba se spouštět do krajně podezřelých neonacistických kruhů, což se každému zřejmě nechce.

3) Jde se k takovemu spisu dostat.

- tady bych viděl největší problém. Slušní čarodějové by si o podobné věci neopřeli ani kolo (zde v nějakém tématu inzerovaná Ebon Handova knížka od Kefera je třeba případ čaroděje, který zahynul v koncentráku...), takže lze od nich čekat malou znalost i ochotu. Mohu to zkusit, ale nepředpokládám velké zázraky.
technický problém, že archiv je v Čiernej pro Čope, nebo kde, k tomu ještě přistupuje navíc.

4) Pokud uz ho mame v ruce, budeme schopni porozumet tomu, co nam sdeluje ???

- tady bych se zase tak nebál; temní mágové bývají daleko méně skrytí, než některé jiné magické disciplíny. Mívají naopak sklon k okázalosti, vychloubání a podobně. Třeba takový Aleister Crowley a Liber Legis...

drobný předpoklad úspěchu je samozřejmě umět německy... což by mne diskvalifikovalo hned ve dveřích.
Uživatelský avatar
Ebon Hand
Temný paladin
Příspěvky: 1806
Registrován: 13. 5. 2003, 15:07
Bydliště: Čertův příbytek

Příspěvek od Ebon Hand »

Hmm! Toto téma jde správným směrem! Pokud se vám podaří, něco k tomuto tématu vypatrát. Překlad už takový problém nebude. Toto téma mě velmi zajímá. I když teď se plácám v jinýh odvětvých, které s nacisty až tolik nesouvisí.
Uživatelský avatar
hugo
Příspěvky: 387
Registrován: 6. 2. 2007, 16:31
Bydliště: Čistší část Smogové kotliny

Příspěvek od hugo »

Argonantus píše:To je pravda; Jitro řešilo nacisty jen ve vedlejším plánu, jako případ "fantastického realismu", což je hlavní téze knihy.

Zkusím se vrhnout na ty tvoje otázky:

1) Sepsal neco takoveho na papir - jasně; pokud není spis, je to všechno marné; to je obecný problém nejen magie, ale historie vůbec. Naštěstí pro badatele mágové milují knížky, a jsou ješitní, takže se hodně často věnují psaní knih "hele, co jsem vymyslel". A to bohužel i když toho moc nevymysleli.

2) Zachoval se takovi spis do dnesni doby.

- kupodivu, většina magických spisů má tendenci se neustále recyklovat, a to i když jsou poměrně debilní. Slabé místo je v tomto případě zákaz čehokoli podobného; je třeba se spouštět do krajně podezřelých neonacistických kruhů, což se každému zřejmě nechce.

3) Jde se k takovemu spisu dostat.

- tady bych viděl největší problém. Slušní čarodějové by si o podobné věci neopřeli ani kolo (zde v nějakém tématu inzerovaná Ebon Handova knížka od Kefera je třeba případ čaroděje, který zahynul v koncentráku...), takže lze od nich čekat malou znalost i ochotu. Mohu to zkusit, ale nepředpokládám velké zázraky.
technický problém, že archiv je v Čiernej pro Čope, nebo kde, k tomu ještě přistupuje navíc.

4) Pokud uz ho mame v ruce, budeme schopni porozumet tomu, co nam sdeluje ???

- tady bych se zase tak nebál; temní mágové bývají daleko méně skrytí, než některé jiné magické disciplíny. Mívají naopak sklon k okázalosti, vychloubání a podobně. Třeba takový Aleister Crowley a Liber Legis...

drobný předpoklad úspěchu je samozřejmě umět německy... což by mne diskvalifikovalo hned ve dveřích.
Pocital jsem s tim, ze bod jedna a dva budou splneny (ach jo, taky bych si po sobe moch precist nez to poslu viz. TAKOVI) minimalne jako lozove tisky to nekde bude. Kamenem urazu podle me bude jak se k tomu dostat. Bud mit kamarady mezi "holohlavymi demekraty" kteri ti neco takoveho pujci (kde bych to ja nabral) a nebo znameho nejakeho sberatele, podobnych veci, pres ktereho by to mozna slo.

Coz mi pripomina. Co se stalo s archivem p. Soucka, neni podstatne se babrat v jeho knizkach, ale mnohem zajimavejsi by bylo kouknout do jeho archivu. Treba by to necemu pomohlo. Ale pocitam, ze tohle bude nedostupne.

Bod ctyri ma cenu resit, az budeme mit neco.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Já tedy nevím, ale myslím že "holohlaví demokraté" o takových věcech nemají ani páru (a někteří z nich jsou schopni nakreslit hákový kříž obráceně a ten pak s nacisty nemá vlastně nic společného).
Uživatelský avatar
hugo
Příspěvky: 387
Registrován: 6. 2. 2007, 16:31
Bydliště: Čistší část Smogové kotliny

Příspěvek od hugo »

Jerson píše:Já tedy nevím, ale myslím že "holohlaví demokraté" o takových věcech nemají ani páru (a někteří z nich jsou schopni nakreslit hákový kříž obráceně a ten pak s nacisty nemá vlastně nic společného).
No jo no, voni si holt te nacistickej vokultismus predstavujou tak trochu podivne. Teda alespon ti, kteri neco takeho delaj.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

hugo píše:No jo no, voni si holt te nacistickej vokultismus predstavujou tak trochu podivne. Teda alespon ti, kteri neco takeho delaj.
Nevím, neznám nikoho takového a ani nechci znát. Nacismnus by podle mě měl zůstat tématem historickým, stejně jako nacisté, okultní nebo ne.
Uživatelský avatar
hugo
Příspěvky: 387
Registrován: 6. 2. 2007, 16:31
Bydliště: Čistší část Smogové kotliny

Příspěvek od hugo »

To byt stejnak jen recnicka komentar.

BTW Jersone napada me co se vlastne stalo s archivem Ludvika Soucka. Mozna, ze kdyby se nekdo mohl dostat k te Souckove kartotece, mohlo by mu to v nejakych ohledech pomoci.

------

Aspon pokus
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

hugo, popravdě, nevím. Od Součka jsem četl jen jednu knížku a vzhledem k tomu, že jsem prakticky to samé četl i ve Verneově Cestě do sstředu Země mě tento pán nijak nezaujal a poté úplně minul.

Ani nevím, jestli nějaký archív opravdu má a co v něm všechno je.
Uživatelský avatar
hugo
Příspěvky: 387
Registrován: 6. 2. 2007, 16:31
Bydliště: Čistší část Smogové kotliny

Příspěvek od hugo »

Jerson píše:hugo, popravdě, nevím. Od Součka jsem četl jen jednu knížku a vzhledem k tomu, že jsem prakticky to samé četl i ve Verneově Cestě do sstředu Země mě tento pán nijak nezaujal a poté úplně minul.

Ani nevím, jestli nějaký archív opravdu má a co v něm všechno je.
Knizky ignoruj, Soucek byl z valne casti kompilator, ktery nacetl kde co a pak lepil a lepil a lepil (Souckovci a Souckomilci mi prominou(snad...)), Nicmene si vybudoval kartoteku odkazu a archiv poznamek na dila mnoha jinych autoru v sirokem spektru rekneme nestandardni literatury. Tam by se teoreticky mozna dalo neco najit, to je tak co me napadlo. Ale pocitam, ze vdova po panu Souckovi stihla uz vsechno to haraburdi vyhazet, protoze to preci bylo uplne na ho...

PS k te knize, ze bz to bylo neco z trilogie Cesta slepych ptaku, Runa rider a Slunečné(í?)
jezero? To by tak podle tveho popisu odpovidalo.

PPS necet jsem, pouze jsem prisel do styku s komiksovou verzi kreslenou Jozefem (Babu-)Scheckem, jako komiks to slo, jako knihu bych to cist nechtel.

{EDIT1}
Hele Anzto oba racime prednaset na Praglconu 08, dokonce v ramci stejne sekce ;) tak muzem pripadne hodit slovo lokalne tam, na kde co. Pripadne nad neci dumat.
Jenom, pokud budes chtit, abzch tam vlekl nejakou literaturu, tak mi to dej alespon predem vedet
{/EDIT1}

{EDIT2}
PS jsem paranoidni a knizky nepucuju, protoze se mi jich uz par nevratilo a tak se ridim tim co rikaval muj deda: "Co neches mit to pujc"
{/EDIT2}

{EDIT3}
Argo: Nemecky vladzem polopricetne, snad i ten svabach bych nejak prelouskal
{/EDIT3}
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

hugo, řeč dáme určitě, ale knížky netáhni - nebudu mít čas abych si jí přečetl celou a jen nahlédnout by mě zbytečně rozrušilo. Někdy bude určitě víc času.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 8 hostů