Problémy teoreticky podkutého nováčika

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě. Metody hraní, tvorba příběhů a postav, ale třeba i náhodné nápady pro fantasy a všelijaká jiná obecná témata.
Joe
Fórový šašek; Moderátor

Problémy teoreticky podkutého nováčika

Příspěvek od Joe » 18. 10. 2007, 08:30

Zaujíma ma, aké problémy môže mať taký síce teoreticky zbehlý, ale prakticky "zelený" nováčik, ako som ja.

Čo potenciálne vidíte ako problém pri hráčoch, ako som ja, ktorí prídu na svoju prvú vážnu hru? S čím sa môžu potýkať a aké problémy môžu mať pri hraní?

Čo by ste (mne aj iným) doporučili?
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: Primetime Adventures (začíname...)
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Tri-Stat dX, Primetime Adventures
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 18. 10. 2007, 08:40

Hrozne to zalezi na veku. Kdyz je ti 16, narazis na jine problemy nez kdyz je ti 26.

Bych se asi nejvic bal toho, ze se budes spis divat nez zapojovat -- ale to az tak moc nevadi, pokud te to bavi, a potrebujes si zvyknout.
'I never thought leopards would eat MY face,' sobs woman who voted for the Leopards Eating People's Faces Party.

vratko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vratko » 18. 10. 2007, 08:44

myslim zi ze hlavny problem pre teoreticky podkuteho novacika je, ze tu teoriu, ktoru ovlada nechape do podrobna.

Inymi slovami moze sa lahko stat ze co si novacik doteraz myslel, ze ovlada nie je pravdou a 'zrutia' sa mu zaklady na ktorych staval. Ale nic hrozneho sa nedeje.

Najvacsi problem podla mna bude mat novacik oddelovanim hernych/pribehovych/postavovych zalezitosti od nehernych/hracskych/mimodejovych. A kde sa to v teorii, ktoru pozna nachadzalo tam to bude vyzadovat jeho opatovne prestudovanie a znovupochopenie veci samotnej.

A myslim si, ze si prisiel o jeden z najkrajsich pocitov novacika - uplne prva a nefalsovana session, kde vlastne naozaj si sam dotycnou postavou. Proste sipka zasiahne samotneho teba a nie zlodeja ktoreho hras. To uz nikdy (podla mna) nezazijes. Skoda, pretoze je to nadherne na to minimalne spominat ake silne to bolo. Pre mna osobne je to jedna z najsilnejsich spomienok.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 18. 10. 2007, 09:39

Při odpovědi bych mohl jen teoretizovat, protože jsem se s takovým hráčem ještě nesetkal. Každopádně bych doporučil na začátku se na teorie úplně vybodnout, a vrátit se k nim později.

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 18. 10. 2007, 10:12

Narozdíl od Vratka si nemyslím, že bys narazil na problém rozlišovat herní a neherní vědomosti. V první řadě si myslím, že ve svém věku už to zvládneš velmi snadno, ve druhé straně si nemyslím, že by herní a neherní vědomosti bylo nutné nějak striktně oddělovat. :>;o)

S hraním postavy bys také problém mít neměl. Obyčejně se domnívám, že s hereckým ztvárněním mají problém spíše mladší lidé (stud, strach, aby se neztrapnili) než ti starší. Budeš-li hrát s lidmi, mezi nimiž se cítíš pohodlně a kteří hrajou postavy, dostaneš se do toho během... půl minuty $D A navíc jsem tě viděl hrát Mexican Standoff a šlo ti to.

Jediný problém, který ti tak podle mě hrozí, je, že bys mohl narazit na herní skupinu, která neodpovídá tvým představám. Jsi "zhýčkaný" pobytem na fóru a čtením o hraní, pravděpodobně očekáváš kvalitní zábavu, svižný příběh, nadšené hraní postav. Spousta skupin tohle ale nezvládá nebo nechce zvládat... tady by ses mohl spálit, hra by tě třeba nebavila.

Věř nebo ne, když jsem začínal na tomhle fóru, byl jsem v podobné pozici jak ty. Nastudováno spousty her a herních světů, účast na mnoha překladech, spousta diskuzí o tom, jak "by se mělo hrát"... ale hnil jsem v malém městečku, kde nikdo nehrál. Jednou jsem se zkusil přidat k nějaké skupince, jen abych toho znechuceně nechal, protože mi nevyhovovalo jejich hraní. Žádné hraní postavy, jen opájení se technologickými fetiši a rubání všeho... tenkrát jsem je měl za blbé mančkiny, dnes bych řekl, že se neshodovali naše herní preference :P

Až v Brně jsem našel spřízněné duše a hráče, co to chtěli pojmout podobně jako já.

Vzhledem k tomu, že ty žiješ v Bratislavě, kde - už jenom z tohodle fóra - znáš spoustu zkušených hráčů, neexistuje jediný důvod, proč by ses měl ostýchat s hraním. Prostě jdi do toho!

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 18. 10. 2007, 11:18

Markus píše:V první řadě si myslím, že ve svém věku už to zvládneš velmi snadno, ...
Markusi, a myslíš, že oddělování herních a neherních vědomostí je něco, k čemu hráč musí dospět, myšleno věkem? :>;o)

Jinak se ze svého pohledu opravdu divím, že se někdo může dostat k teorii RPG dříve než k samotnému hraní, nebo spíše že ho takové teorie zajímá pro teorii samou.
Asi bych si měl zvyknout, že se takoví hráči budou vyskytovat častěji. 8)

Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai » 18. 10. 2007, 11:25

Joe: Zkus to a uvidíš. :>;o)

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 18. 10. 2007, 11:38

Ale jo, Conlai, Markus, chystám sa... 8)

S oddelením herných a neherných informácií osobne problém nemám.

Jerson,
teóriou v mojom prípade myslím skôr praktickú teóriu - nejdem tu vôbec rozoberať GNS alebo immersionizmus alebo hocičo, skôr praktické veci, o ktorých čítam a tak podobne.

Nuž čo, asi som tu ojedinelý jedinec so šašovskou čiapkou na hlave 8)

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 18. 10. 2007, 11:50

Joe píše: teóriou v mojom prípade myslím skôr praktickú teóriu - nejdem tu vôbec rozoberať GNS alebo immersionizmus alebo hocičo, skôr praktické veci, o ktorých čítam a tak podobne.
Však to jsem měl namysli - zajímat se o to jak se hraje RPG a nebýt hrou dotčen mi přijde ... neobvyklé.

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 18. 10. 2007, 12:31

A vidíš? Aj takí existujú a môže ich to dokonca baviť ;)

Ale aspoň nemôžem povedať, že som si to už nevyskúšal, to na tom trochu obrusuje hrany (ale bolo to už dávno a vôbec nie dostatočne).

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 18. 10. 2007, 13:05

Tohle je opravdu zajimava vec. Podle me a asi se v tomhle blizim vratkovi, teorii vnimas jinak, pokud je prokladas vlastnimi zkusenostmi a postrehy z praxe. Treba sam Edwards rikal, ze k hrani je GNS jako takova k nicemu. Pomuze ti, az kdyz se na ni zacnes divat skrze sve dosavadni herni zkusenosti. Pote teprve tu problematiku uvidis v komplexnim svetle a bude to k necemu.
S tim podle me souvisi i jina vec a sice: jedna vec je teorii znat a druha je ji pri hre pouzivat. Teorie podle me totiz neni skupina technik a postupu, kterymi se pri hre ridis. Je to spise popis toho, jak hra funguje. Krome toho, hra byva celkem rychla ( z pohledu jak rychle se rozhodujes, jak rychle delas ruzne veci a kolik jich je, apod...) spoustu veci si ani mnoho hracu neuvedomi, ze je delaji. A pokud jsi navic zacatecnik, myslim ze je nerealne tu hru jeste paralelne analyzovat a upravovat rozhodnuti a hrani dle teoriie. Poodle me to takhle vubec nefunguje a hru by to jen zpomalovalo. Teorie neni navod jak hrat. Teorie ti, podle me, spise utvari postoj ke hre.

Ted nevim, jslti jsem smysluplne vysvetlit to, co jsem chtel. $P
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Anotuj! $:)

Alaris
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alaris » 18. 10. 2007, 13:48

Podle mě musíš hrát, hrát a hrát. Zkoušet a kombinovat. A najednou se ti v hlavě vynoří ozázka... nemluvilo se o tomhle na fóru? Nebyl právě o tom ten článek? Teď to chápu jinak, než před tím. Teorie bez praxe je v rpg zbytečná. Možná zjistíš, že na spoustu situací platí již popsané teorie, ale ty je chápeš jinak.Záleží na tom, jak rpg pojmeš a jak tě budou bavit. A ty teorie už nějak využiješ. Možná jinak než ostatní, ale to můžeme říst o jakémkoliv hráči...

Corvus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Corvus » 18. 10. 2007, 14:07

podstatna otazka je: najdes si cas na pravidelne hranie?
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 18. 10. 2007, 14:15

Corvus, záleží od toho. Myslím že frekvencia 1-2 krát za mesiac nie je taká nereálna...

Alaris (a ostatní), čo keď poviem, že na hre je pre mňa najťažšie naučiť sa pravidlá?

Bifi
Motivátor; Moderátor

Příspěvek od Bifi » 18. 10. 2007, 15:01

Tak v tom prípade si nemáš s čím lámať hlavu, od toho je v obvyklých hrách GM. Možno síce znižuješ efektivitu svojej postavy tým, že nevyužívaš naplno jej taktické možnosti, ale hlavne v prvej hre o to ešte človeku nejde...

Často býva prvá postava, s ktorou človek hrá, dlho v pamäti. Človek si k nej vyvinie vzťah, ktorý neberie ohľady na výkonnosť postavy z hľadiska parametrov herného systému. (A potvrdzuje sa mi, že sa to zvykne opakovať pri robení si postavy v nových systémoch, aj keď už nie s takou intenzitou.)
Polaris/Singularis:  \/()!|)_6()|)|)355
Divné Uhorsko: blog o mojom OSR projekte z divného Horného Uhorska 17. storočia a starej škole hrania // "We don't explore characters; we explore dungeons."

Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“