Vytváření map

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět

Jaké mapy preferujete?

Anketa končí za 19. 11. 2007, 10:28

Ručně kreslené
24
86%
Kolorované na počítači
1
4%
Vytvořené na počítači
3
11%
 
Celkem hlasů: 28

Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4591
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Vytváření map

Příspěvek od ShadoWWW »

Jaký styl map se vám líbí a jaké mapy vytváříte?
Mě osobně se nejvíc líbí mapy ručně kreslené ve stylu Tolkienových map. Hodně se mi líbí mapy z dnes již hystorických Šavlozubek nebo mapy Erinelu.

Přesně takový styl map se snažím i vytvářet. Prve tuškou, výsledek obtahuji černým centropenem. Nejraději kreslím na tvdý papír formátu nejméně A4, můj nejoblíbenější formát pro kreslení je A3. Pokud mapy vybarvuji, tak pastelkami Scala (takové ty plastové na stojánku s vyměnitelnými tuhami).

Naprosto nejhorší mi přijdou mapy kreslené programy na počítači. Ty jsou naprosto šílené a hnusné. Snad jedinou výjimku tvoří mapy Asterionu, které se mi docela líbí (na to, že jsou dělány na počítači). Asterionské mapy jsou z těch počítačových nejpěknější. Ještě docela jdou i některé mapy DnD. Zbytek ale bývá tristní. Žádný program, co jsem na netu našel, bych na kreslení map nikdy nepoužil.

A jaké máte vy zkušenosti s kreslením map? A jaké mapy se líbí vám?
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Příspěvek od Wan-To »

Předpokládám, že je řeč o fantasy, takže jsem hlasoval pro ručně kreslené. Ale třeba u sci-fi bych nejspíš preferoval mapu vytvořenou na počítači. Obecně - když mapa sedne k prostředí, je to jen a jen dobře.

Nabízí se další otázka: K čemu jsou mapy potřeba? Dá se hrát i bez mapy?
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin »

hraju fantasy

mapa vzdy rucne kreslena, ale hracum ji predkladam az kdyz si nejakou ingame mapu koupi od nejakeho geographa (vetsinou poradne predrazenou), takze kdyz se mi potom zachce svet nejak menit pro ucely dobrodruzstvi, tak je netaham za nos... jen to ten starej blazen spatne zakreslil :>;o)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
hugo
Příspěvky: 387
Registrován: 6. 2. 2007, 16:31
Bydliště: Čistší část Smogové kotliny

Příspěvek od hugo »

Wan-To píše:Předpokládám, že je řeč o fantasy, takže jsem hlasoval pro ručně kreslené. Ale třeba u sci-fi bych nejspíš preferoval mapu vytvořenou na počítači. Obecně - když mapa sedne k prostředí, je to jen a jen dobře.

Nabízí se další otázka: K čemu jsou mapy potřeba? Dá se hrát i bez mapy?
Zcela souhlasím s dotazem proč mapa?

Pokud si jako PJ potrebuju udelat mapu pro popis a navrh sveta, a nebudu ji hracum ukazovat, je to v zasade jedno.
Pokud ji hracum ukazovat z nejakeho duvodu budu, pak ji udelam tak aby zapadla do tematu.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Taky delam fantasy mapy, pokud hraji fantasy a kreslim je rucne, cernym linerem na papir barveny kavou a cajem :).

Mapu delam spise jeko atmosferickou rekvizity a pokud postavy necestuji, taky si myslim, ze je uplne zbytecna.
Sosacek
Příspěvky: 25784
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Mapa je vyborna pomucka. Teda, ne ze bych se unavoval nejake delat, kdyz ji nahodou nekdo prinese, tak je super vec.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Neumím kreslit, ale přesto si rád nějakou mapu nakreslím. Mě by zajímalo něco jiného, takový dotaz pro:

Qualdezar: Jak barvíš mapy čajem a kávou? Že bych to také zkusil? Mám rád rekvizity :-)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin »

RomiK píše: Qualdezar: Jak barvíš mapy čajem a kávou? Že bych to také zkusil? Mám rád rekvizity :-)
to me taky zajima
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

A mě taky.

Pro sebe (jako GM) si děláím mapy vcelku nevzhledné. S těmi pro postavy si vyhraju. Preferuji centropen a pastelky, nebo vůbec nebarvit. Prostě nic zajímavého :roll:
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Delam to asi takhle:
Do priblizne 1dcl horke vody dam 1-2 lzicky instantni kavy. Následne v tom namacim pytlik cerneho caje a potiram tim papir. Z jedne strany a z druhe strany. Potom necham trochu oschnout a opakuji jeste 2-3x. Chce to trochu zkouset, nez se clovek nauci dosahnout toho spravneho odstinu. Kvuli casu papir susim fenem.

Mapu kresli samozrejme az potom. Tenkym, cerny fixem.
LZJ
Příspěvky: 629
Registrován: 25. 8. 2004, 14:34
Bydliště: Doksy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LZJ »

Na mapy je třeba lidská ruka, jak mě tvrdili na hodinách geodézie.

Já mapy potřebuju hlavně jako znázorňovací pomůcku pro lepší orientaci. Já jsem takovej vizuálně orientovanej. To pak stačí skoro jakýkoli náčrtek.

A pokud je pěkná mapa jako rekvizita, tak to je takový bonus. Sám jsem vytvořil zatím jednu: http://www.cmail.cz/liborj/mapa.html - technologie: tuš a kaligrafické pero. EDIT: Kopie pro hráče byla upravená vodovkama.
Ale hráči se do toho města dostali stejně až když bylo v troskách. A podzemí jim nikdo nezmapoval. 8)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Už rok sháním mapu Evropy před válkou, protože při hře občas dojdee řeč na to, kde leží jaké město či hora a jak se k ní asi lze dostat.
Stejně tak jsem si musel pořídit alesoň orientační mapu předválečného Berlína, protože hráči často chtějí vědět kde je jaké (pro ně důležité) místo.

Ke své smůle neznám Berlín a nesehal jsem podrobnější mapu, takže nevím jestli umisťuju tovární čtvrti tam kde mají být.

Tak či onak při jakékoliv globálnější akci hráči chtějí, abych "jim to nakreslil / ukázal / postavil". Mapy tedy považuju za nezbytné.

A v možnostech mi chybí "zakoupené mapy".
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin »

Jerson píše:Mapy tedy považuju za nezbytné.
Mapy pomahaji (nekdy malo, nekdy mozna jen komplikuji a nekdy jsou k nezaplaceni), ale nejsou nezbytne :>:o/
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Quentin píše:Mapy pomahaji (nekdy malo, nekdy mozna jen komplikuji a nekdy jsou k nezaplaceni), ale nejsou nezbytne :>:o/
Tak jinak - lidé se kterými jsem hrál mě snad vždycky v určité chvíli požádali o mapu nebo náčrtek situace (podle toho co právě řešili. Takže při mém stylu hry je proto považuju za nezbytné.

Ostatně sám mám podobné požadavky, s mapou v ruce si člověk ledacos lépe představí, i kdyby byla nepřesná.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

Jerson
možná by se daly pořídit nějaké kopie tady:
http://geoportal.cuzk.cz/ISAR/Data/Soupisy/Fond_D2.htm

Nevím, jestli chtějí za registraci nějaké peníze, ale když se domluvíš s nějakým studentem historie, tak by snad neměl být problém. Pak už to bude chtít najít jen vhodné mapy a domluvit se, jestli by ti udělali reprodukce (za ty už zaplatit musíš určitě, na stránkách je i ceník).[/quote]

EDIT: kdyžtak se můžeš mrknout na internetové zdroje, zajímavý seznam je tady: http://www.lib.utexas.edu/maps/map_site ... sites.html
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MaMaHaJ a 6 hostů