Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.

Stretávate sa voľne so spoluhráčmi aj inde ako pri hraní?

Nie.
2
3%
S niektorými občas áno.
6
10%
S niektorými sa "dobrovoľne" stretávam často aj mimo hru - v pohode známi, kamoši.
4
7%
Niektorí patria medzi mojich najlepších priateľov.
18
31%
Áno, skoro celá skupina aspoň občas niečo podnikne spoločne.
8
14%
Áno, sme dobrá parta a robíme spolu kopu vecí.
19
33%
Iné: ...
1
2%
 
Celkem hlasů: 58

Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Příspěvek od PardGalen »

Hodne mych spoluhracu nejsou moji pratele, ale presto s nimi hraji. Casto hraji i s uplne neznamymi lidmi, alespon tedy do prvni schuzky.
Nepotrebuji mit ze svych spoluhracu pratele abych s nimi mohl hrat.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22589
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Všichni mí kamarádi kromě dvou spolužáků byli napřed hráči a poznal jsem je skrz hru.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Při dlouhodobých tažení obvykle považuji spoluhráče za své přátele nebo aspoň lepší známé. Moc kontaktů mimo hru ale nemíváme, tedy pokud se nejedná o spolužáky, příbuzné apod. To jsou také jediní z hráčů, které jsem už předtím znal a přátelil se s nimi.
Pak jsou tu ale i hry s náhodnými spoluhráči - často začnu hrát s náhodnými spoluúčastníky nějaké akce s RPG nesouvisející, jednou jsem dokonce domluvil hraní během cesty vlakem, kdy jsem si přisedl ke klukovi listujícímu pravidly.
K Bifim citované radě - považuji ji za přehnanou. Pokud nejde o žádnou antipatii, jde myslím v první řadě o to, jak si lidé sednou hráčsky, ne lidsky. To spolu může souviset, ale taky vůbec nemusí.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Nossie
Příspěvky: 601
Registrován: 30. 11. 2010, 18:29
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Nossie »

Nevím zda by moje antisociální povaha zvládla hrát s někým, koho neznám...spíš ne :)
Cor

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Cor »

Nevím kam o tom napsat...takže se uchýlím k nekromancii...
:-)= Zaříkávám tě téma, vstaň a ch-...buď znovu aktivní. :-)=

My story...
Takže...až do nedávna jsme všichni v naší skupině byli dobří přátelé, někteří jsme se znali přes 10 let (a s některými jsem skoro tak dlouho i hrál). Hrálo se nám výborně.

Problém je, že jeden kamarád nejspíš dospěl (po 10ti letech) k tomu, že hrát RPG není "in" a že "z toho musí vyrůst", když chce udělat díru do světa a být Pan Někdo. A druhý zase měl neštěstí v rodině a v podstatě byl mimo dosah a časové možnosti (to se snad už brzy změní).

Takže jsme zůstali tři "sehraní staří přátelé". Abychom nemuseli hrát jen ve třech a abychom si "rozšířili možnosti", tak jsme si udělali srázek naživo s jedním známým přes internet. Párkrát jsme se sešli, debatovali...a vypadalo to, že máme podobné názory na to jakým stylem hrát RPG - navíc i jeho skupina se rozpadla a zůstali tři. Takže jsme rozhodli dát to dohromady a zkusit hrát společně.

Praxe ale ukázala, že přes podobné názory náš herní styl rozhodně nebyl stejný a začalo to...skřípat. Navíc mám pocit, že jsou trochu uzavření a pořád to vnímají jako "my a oni", sedí u sebe, často si něco "hrají pro sebe", mají tendenci rozebírat děj a rozpitvávat teorie a motivace postav, když je zrovna čas na to aby děj plynul svižněji apod.

Snažíme se o tom diskutovat a nějak tomu přijít na kloub, zkusit ty styly sladit vědomým úsilím (dávat na něco pozor, nedělat určité věci, vyhýbat se určitým "zlozvykům"). Máme i pár organizačních řešení, které by mohly pomoci ("rozsadit" se, podpořit atmosféru, všem vnutit čaj aby se "uklidnili" a uvolnili...).

Pořád mi ale vrtá v hlavě...co když to "není ono" jen a právě proto, že jsme jen známí a nejsme přátelé? Kromě hraní a debat o RPG jsme nikdy společně nic nepodnikali...a těžko říct, po pravdě ani nevíme co, zdá se, že máme kromě RPG úplně odlišné zájmy i životní styl...

A teď otázky do placu...

Jak jste (vy, co jste to řešili, přirozeně) řešili "sladění" herních stylů vy :?:
Už se vám stalo že jste si řekli "to prostě nejde, rušíme to, konec" nebo se to vždycky samo poddalo časem :?:
Je pro vážně laděnou, atmosférickou a kvalitní hru nutné, aby se hráči dobře znali a byli přátelé a nebo to nemá vliv :?:
Myslíte, že by skupině prospělo donutit se k nějaké mimo-herní činnosti a aktivitě abychom se lépe poznali apod.? Nebylo by to trochu...umělé :?:
Uživatelský avatar
zyt
Příspěvky: 221
Registrován: 8. 8. 2009, 15:39

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od zyt »

1) Jelikož nemám žádnou dlouhodobou herní skupinu a musím lidi na hru ukecávat, často se mi stává že z nouze hraju se skoro cizíma lidma. Má současná skupina (tři lidi) se skládá z typuju 12ti až 14ti letých kluků takže jsou o dekádu mladší než já. Jakékoli pokusy o sladění jsem vzdal. Využívám toho že jsou nadšení, pokouším se udržet si nervy a snažím se držet příběh v chodu tak aby se nerozpadl a oni nezačali vymějšlet ty sfoje wtf srandy.
2) myslím že ne
3) Asi nejsilnější herní zážitky jsem měl s jednou kamarádkou v době kdy jsme se ještě skoro vůbec neznali. Vlastně jsme se možná spřátelili až díky té silné hře. Takže myslím že právě neznalost spoluhráčů může napomáhat k napětí. Ono vlastně když nevíš co přesně si spoluhráč myslí a nepoznáš kde končí postava a začíná hráč, tě vede k tomu že hře a spoluhráčům věnuješ více pozornosti a všichni hrajete na 100%. Každopádně je tu méně rušivých mimoherních elementů- krom herního obsahu si nemáte co říct. Neznalost spoluhráčů mi také dovoluje hrát silnější emoce. Prostě vím že je to někdo cizí a nebojím se následků které by se mohli jinak podepsat na vztahu....
4)Prospělo, ale nikdo nikdy nemá čas ani společné zájmy.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Quentin »

Cor: To vypadá, že vám chybí autoritativní vypravěč, kterej by si tu hru ohlídal. Zkuste si zajít třeba nějakej větší dungeon, tam neni tolik příležitostí kazit hru, když mají všichni společný cíl a musí spolupracovat.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15026
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Pieta »

Quentin píše:Cor: To vypadá, že vám chybí autoritativní vypravěč, kterej by si tu hru ohlídal. Zkuste si zajít třeba nějakej větší dungeon, tam neni tolik příležitostí kazit hru, když mají všichni společný cíl a musí spolupracovat.
Otázka je, jestli větší dungeon je to správné pro lidi, co "mají tendenci rozebírat děj a rozpitvávat teorie a motivace postav". (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Quentin »

Pieta: No jasně! Představ si třeba dungeon se zápletkou z mountain witch :-) To je dost zajímavé, aby je to bavilo, ale nedává dost prostoru, aby rozpitváváním kazili hru.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Cor

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Cor »

Mno, PJuje přítelkyně...a neřekl bych že není dost autoritativní, když se "chopí otěží"...spíš prostě není ten typ co to "bude hrotit za každou cenu" - tj. když nemá odezvu, tak prostě ztrácí chuť do hry.

Dungeon...mno nevím. Podle stylu hraní, který nás baví by se naše preference daly charakterizovat asi takhle...
- pravidla jsou jednoduchá a hodnoty v deníku spíš orientační a podpůrné
- zápletky bývají detektivního typu
- boj u nás nejsou strategické orgie, ale strhující rychle plynoucí scéna, kdy je málo času přemýšlet
- další akční scény slouží k vyhrocení situace, opět urychlení a znepřehlednění děje, zběsilá akce namísto plánování
- důraz kladen na atmosféru a prostředí, práce s tempem hry

Dá se takhle hrát "dungeon"? Možná jo...ale proč potom vůbec mít dungeon? :-)
Něco jako "dungeon" jsme měli, ale problém je...že "stará garda" se poddá tempu hry, akční a hraje jak o život...a nové přírůstky to ignorují, rozkecávají se a zpomalují děj (ale jak říkám, může to být prostě "nezkušeností" s tímhle stylem hry.)

Problém je v tom, že nové přírustky nějak nemůžeme naučit "akčnit" a hrát postavy spontáně a bez přemýšlení...mají (imho) tendenci všechno hrozně zdlouhavě rozdrbávat, bavit se o motivacích a postojích postavy (to není špatně, ale my na to byli zvyklí až po hře a ne uprostřed akční scény :) ), zkrátka se nedrží tempa a asi se podvědomě (protože jsme pro ně cizí lidé) odosobňují a nepouštějí si hru na kůži...takže se neblížíme k D.I., jako se "starou grupou", a naopak nás vytrhávají. (to beru víceméně asi jako hlavní příčinu dosavadních neúspěchů)

Přijde mi, že byli zvyklí hrát pohodovým piánko stylem, posazení v křesílkách a učeně debatující o tom "co by, jak by, kdyby"...zatímco my hrajeme víc filmově, máme naopak minimum metahry a maximum in-character věcí...takže je to asi otázka herního stylu a možná se to časem poddá. Nepřijde mi že bychom se lišili v preferencích, spíš v tom podání.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Alef0 »

Mám z toho pocit, že to čo vy, ako stará garda, chápete ako akčné hranie, oni považujú za stresujúce.

Na jednej strane ste vy, vzájomne dôverujúca stará garda, ktorej tento akčný štýl vyhovuje.

Na druhej sú tí nováčikovia pod stresom.

Obvykle keď je hra v zbesilom tempe, tak hráč reaguje intuitívne, teda hrá za seba. To chce ale mieru dôvery. Lenže nejeden hráč sa nechce medzi neznámymi ľuďmi otvárať, nechce hrať za seba, nehovoriac o tom, že (súc unavený z práce) nechce byť v zbesilom tempe... Oni to riešia tým, že chcú mať čas na premyslenie, na metaherné pouvažovanie a tým chcú uvoľniť stres. Ak nedajbože na nich začnete tlačiť, kričať na nich, že TEMPO! TEMPO! tak ich prakticky ešte viac vypanikárite. Spanikárený hráč sa samozrejme stiahne do defenzívy, uzavrie sa a je to len špirála. O to viac, keď sú hráči introvertní.

Inak to čo robíte vy, sa často deje v jeepforme, akurát, že tam sa hra odohráva prakticky divadelným spôsobom. Tam však existuje Moderátor, ktorý pobehuje medzi hráčmi, našepkáva im, poskytuje metaherné (!) informácie, radí, ak je hráč v panike a celkove im dodáva dôveru. Napriek tomu dávajú jeepy obvykle brutálne ponorenie a to dokonca aj pre divákov.

Dokonca sa tam aj rieši bleed, teda priesak medzi postavou a hráčom, a v turbointímnych veciach je povinnnosťou po skončení hry mať debriefing, teda pojednanie o tom, ako hra ovplyvnila hráča: primárne preto, aby sa utriaslo to, že čo je v hre, nie je v medzihráčskych vzťahoch.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Sosacek
Příspěvky: 25731
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Sosacek »

Alef0 píše:Obvykle keď je hra v zbesilom tempe, tak hráč reaguje intuitívne, teda hrá za seba.
Proc myslis?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Alef0 »

Reagujem podľa seba, sekundárne podľa viacerých nováčikov, s ktorými som hral.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Bifi ano

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Bifi ano »

Nepride mi ze nutne panikaria skor maju naozaj odlisny styl. Teraz nemyslim preferencie ale vzorce interakcii ci herne procedury. Sam som sa uz s podobnou skupinou stretol, proste rpg ako subor konkretnych cinnosti ktore hrac vykonava
je pre nich nieco mierne odlisne.
Cor

Re: Sú vaši spoluhráči aj vašimi priateľmi?

Příspěvek od Cor »

Takže...zajímavý pokrok. Na posledním sezení jsme vyzkoušeli "teambuildingovou" praktiku - a změnili jsme "zasedací pořádek", tak aby vedle sebe neseděli hráči ze stejných skupin PLUS jsme probírali co nám na herním stylu druhých nesedí/co by se dalo zlepšit...
Výsledky byly ohromující. O 80% lepší hra než v posledních třech sezeních, všichni vypadali ponoření do děje, metahra skoro zmizela a nikdo se během hry nezakecával...prostě obrat o 180°...
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 1 host