Komunita roleplayerů

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.

máte rádi fantastiku?

ano
27
87%
ne
4
13%
 
Celkem hlasů: 31

Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Taira:

Na tohle Raven už spáchala jedno kolosální téma, nevím přesně kde, a stejně jako tady jí velice vlála terminologie, což vyvolalo řadu nedorozumění.

Opak fantastické literatury může být výhradě "realistická".
Opak "vážné literatury" je "nevážná", nebo snad "zábavná".

Je na první pohled zřejmé, že tato dělení nemají spolu vůbec nic společného.

Navíc fantastická literatura není asi totéž, co "fantazy", tedy žánrově pevně vymezená kategorie, kde běhají elfové s luky a mágové metají fajrbóly.

Kdybychom dokázali vymezit, o čem se vlastně bavíme, většina záhad zmizí sama.

EDIT - už jsem to našel
http://rpgforum.cz/viewtopic.php?t=3317
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Příspěvek od Raven »

Z toho jasně plyne, že čtenář je čtenář. Můj táta je čtenář Sci-fi i Fantasy, ale určitě není členem Fandomu. Kdyby se mu do ruky dostala Ikarie, tak si přečte povídky v ní, ale aby si o tom byť jen povídal s někým jiným? To těžko.
Jistě, to nepopírám.
Ovšem otázka není, zda takoví lidé existují,
otázka je, KOLIK jich je?
Já myslím, že jsou v menšině...
bez a to je extra důležité, nějaké snahy obracet na pravou víru (myšleno fantastiku...)
dobře, ale kde bereš tu jistotu, že se lidé z fandomu snaží někoho přivést na "víru"?
Samozřejmě, někteří to dělají, ale myslím, že ono nejde o to, že se někoho snažíš "přivést na víru".
Jde o to, že okolí většinou vadí to, že o SF/F mluvíš.
V tomto případě nevím, z jakého důvodu bych měla mlčet? /když do mě spolužačky hustí, jak se měli na diskotéce, kolik kluků tam bylo k světu (a bla, bla, bla =spousta dalších pitomých keců navíc), PROČ bych nemohla já mluvit třeba o návaznosti staré trilogie SW na novou?

FANTASTIKA dle Wikipedie:
Obecně se používá jako souhrnný pojem zahrnující literární žánry jako je science fiction, fantasy, horor. Patří sem tak taková umělecká díla, ve kterých jsou představy vytvořené fantazií konfrontovány s představami získanými poznáním a zkušeností.
Kde je pro vás hranice toho, co je fantastická a co "vážná" literatura?
To je velice dobrá a zajímavá otázka, což takhle ji rozvést v Quasitově topicu o klvalitní fantastice /Rozličný pokec/?
Můžeme se tam všichni hezky porvat... $D

+další rozdíl mezi roleplayery a scifisty je ten, že většina scifistů pociťuje potřebu se družit...
A mít kolektiv kam zapadne.

A Fritzsi, přiznávám, že fandom degeneruje.
Ovšem to asi všechno...
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Raven píše:Ovšem otázka není, zda takoví lidé existují,
otázka je, KOLIK jich je?
Předtím jsi otázku položila jinak, proto jsem na ní reagoval tak jak jsem reagoval.

Kolik je čtenářů a fandomáků nebudu soudit, v této oblasti se moc nepohybuju.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Příspěvek od Raven »

Máš pravdu, Jersone, omlouvám se.
-začínám se už tak trochu ve všech svých otázkách ztrácet... Je jich moc :oops:
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Raven píše:V tomto případě nevím, z jakého důvodu bych měla mlčet? /když do mě spolužačky hustí, jak se měli na diskotéce, kolik kluků tam bylo k světu (a bla, bla, bla =spousta dalších pitomých keců navíc), PROČ bych nemohla já mluvit třeba o návaznosti staré trilogie SW na novou?
No jasně, že můžeš... třeba tobě to tak nepřinde, al já sem došel k závěru, že mezi plkáním o zážitcích z diskotéky a rozebíráním SW v podstatě není ařž tak velkej rozdíl... de o to se v prvé řadě vykecat, protože žádná z těch "debat" není konstruktivní...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Ignatius Grey
Příspěvky: 124
Registrován: 20. 4. 2005, 10:04
Bydliště: SR-Nitra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ignatius Grey »

Mmmm..... Tak hlasujem ano lebo ja momentalne prezivam zlaty vek fantastiky :wink:
Cleric
Taira

Příspěvek od Taira »

Argonantus píše:
Navíc fantastická literatura není asi totéž, co "fantazy", tedy žánrově pevně vymezená kategorie, kde běhají elfové s luky a mágové metají fajrbóly.

souhlasím, měla jsem ale hodně velký problém pochopit, co tím pojmem myslíte tady v této diskuzi. :)
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

ANO - mám rád fantastiku. Asi na prvom mieste. Za ňou sú encyklopédie a potom literatúra faktu.

Nikdy som nemal obdobie, že by sa mi fantastika nepáčila alebo niečo podobné. Stále sa drží na prvom mieste (a to je už hoooooooooodne dlho) ;)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Raven píše: Ovšem otázka není, zda takoví lidé existují,
otázka je, KOLIK jich je?
Já myslím, že jsou v menšině...
Jednoduché počty; ty knihy, které zná kdekdo, se vnutily už množstvím výtisků. Povídky A.C.Clarka měly třeba 130.000 - o tom se dnes může knize jen zdát, při tom výběru. Ale lze usuzovat, že Clarke si našel 130.000 čtenářů, kteří někde pobíhají po terénu. Já jsem jeden z nich, ten otec, o kterém je řeč, tak taky. A to je řeč o JEDINÉ knize.
Že by měl fandom 130.000 lidí? Směšné...
Jde o to, že okolí většinou vadí to, že o SF/F mluvíš.
Fakt nechápu, v jakém okolí se pohybuješ. Ukážu ti fanoušky scifi v důchodovém věku. Vážně to není zakázané o tom mluvit; a to už nějakou dobu.
Co se týče návaznosti trilogie SW, nic proti tomu; otevřela sis krámek s tímto tématem, a je tam poměrně rušno; takže mi stížnost není jasná.
Kde je pro vás hranice toho, co je fantastická a co "vážná" literatura?
Nikde. Vůbec jsem se o takovou hranici nikdy nepokoušel, a nijak mne neláká ji zjišťovat.
Dokonce tvrdím, že dřív nebyl ani úplně jasný rozdíl mezi fantastickým a realistickým. Je Kniha Exodus fantastická?
Snad jen, že jsou dobře a blbě napsané knihy. Fantastické i realistické.
Fandom degeneruje...
Moudrá myšlenka. Nebezpečí každého fandomu. Důvod mé emigrace z draci.info - už mne to nikam neposouvá.
Fandom začne díky své uzavřenosti trpět nedostatkem nových myšlenek, přemílá furt ta samá témata, a řeší svoje vlastní problémy.
Dokonce i k vlastnímu tématu fanů padají nejlepší myšlenky mimo tuhle komunitu.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Argonantus: Raven seč pohybuje v kolektivu vrstevníků, což jesi správně typuju bude asi SŠ a tam může SF/F fakt vadit... sám su na gymplu, tož vím jak to vypadá... navíc situace je jiná třídu od třídy, někdy je celá třída fantasáků a jinde je SF/F kolektivně terčem posměšků...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Fritzs píše:někdy je celá třída fantasáků a jinde je SF/F kolektivně terčem posměšků...
Na fantasáky doporučuju vytáhnout blaster a jednoho dva pro efekt přismahnout, a pak se jich můžeš zeptat, jestli ti to budou vracet mečem nebo magií :-)
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

2Jerson: Oni nahodí quicken protection from energy, cure light wounds vzápětí haste, a pak už si budou jenom hrát. :P
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Invictus píše:2Jerson: Oni nahodí quicken protection from energy, cure light wounds vzápětí haste, a pak už si budou jenom hrát. :P
Pokud to skutečně dokážou, tak se se svým blasterem půjdu vycpat. Ale pokud ne ... nebude jich škoda. :-)=
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Příspěvek od Raven »

Povídky A.C.Clarka měly třeba 130.000 - o tom se dnes může knize jen zdát, při tom výběru. Ale lze usuzovat, že Clarke si našel 130.000 čtenářů,
Pokud to dobře chápu- 130 000 výtisků někde ve světě?
+což ovšem nic nedokazuje, protože v USA jjsou jiné poměry než u nás, takže je to něco úplně jiného než Čechy...
Fakt nechápu, v jakém okolí se pohybuješ. Ukážu ti fanoušky scifi v důchodovém věku. Vážně to není zakázané o tom mluvit; a to už nějakou dobu.
Já zase nechápu, v jakém okolí se pohybuješ ty, Šťastlivče...
+není zakázané o tom mluvit- jistě, to není, ale mně jde o to, jakou reakci tím mluvením vyvoláš.
Dokonce i k vlastnímu tématu fanů padají nejlepší myšlenky mimo tuhle komunitu.
Hmm...
to je dost dobře možné.
A třeba nějaký konkrétnější příklad bys mohl nadhodit?
Ráda se dovzdělám
+OT: Argo, konečně jsem našla Filosofii básnické skladby.
A víš kde?
Přímo ve své knihovně, v souboru Poeových básní.
Život někdy bývá tak ironický... $P
Ale každopádně mám radost.
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Umijaky
Příspěvky: 23
Registrován: 5. 3. 2003, 00:34
Bydliště: Praha, Země a jiné světy

Příspěvek od Umijaky »

Samozřejmě se zase vyjadřuji do mrtvého tématu, ale nedá mi nereagovat na příspěvek ohledně úchylů kteří jezdí na cony.

Jsem conař již nějakých těch 6 let. Za tu dobu jsem sjezdil hodně conů a poznal spoustu lidí. Když jsem začínal s "conařením" byl jsem unešen. Fantastická comunita, zajímavé přednášky, promítání atd. Ačkoliv to nerad říkám, byl jsem tak trochu zaslepen. Po několika letech zkušeností a navazování kontaktů a přátelství jsem se řekněme "posunul" v neviditelném žebříčku a dostal se do tak trochu jiné sféry conařů. Díky tomu nyní s odstupem času vidím lépe plusy a mínusy conů a lidí na nich. :roll: co se týče "úchylů". Ano je tu spousta lidí co jsou hodně zvláštní. Někteří mohou mít třeba duševní poruchy nebo (což se tu objevuje často) vadu řeči. Tito lidé se tu vyskytují více než na jiných akcích. Zase nadruhou stranu je krásné, jak ve většině případů je conařská komunita k těmto lidem vstřícná a nestraní se jich.
Co se týče nováčků. Někdo z vás například mohl navštívit jeden dva cony a měl pocit, že sem nezapadá. Když nikoho moc neznáte, tak se není čemu divit. Lidé vás musí poznat a pak vás přijmou mezi sebe. Někomu to trvá dva roky, někomu 5let...... Svou sortu lidí se kterou si budete rozumět tu určitě najdete. To ostatně platí i o těch se kterými je lepší se vůbec nebavit.
Nebo vás nebaví přednášky o balení otaku atp.? Nikdo vás nenutí na ně chodit. Časem si zapamatujete, že ten a ten přednášející je kvalitní a jiný ne. Nebo můžete chodit jen na promítání. Nemá smysl něco hned zavrhovat. Chce to jen čas, trpělivost a otevřenost.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů