Rekvizity

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě. Metody hraní, tvorba příběhů a postav, ale třeba i náhodné nápady pro fantasy a všelijaká jiná obecná témata.
Vannax
Kontaktovat uživatele:

Rekvizity

Příspěvek od Vannax » 8. 11. 2006, 16:13

Používáte ke hrám nějaké rekvizity? Dopisy, kippu, magické knihy, hůlky, pouta, biče,.....(no to už jsem zašel trochu daleko). Prostě něco hmatatelného co hráčům trochu vycentruje pozornost od mluveného slova k něčemu hmotnému?
Nebo třeba nějaké zvukové nebo světelné efekty (nemyslím tím barevnou hudbu).

Jak si takové rekvizity připravujete a jaký účinek/ohlas to při hře přineslo?

Já jsem kdysi používal figurky, ale od těch jsem upustil, protože pak hráči než by se soustředili na řešení situace, tak akorát posunovali pikolíkama z leva do prava.

Co se mi ovšem osvědčilo, byl balíček věšteckých karet zabalený v úhledném kusu plátna, umístěný do dřevěné krabičky. Rozhodně hráči dost zpozorněli, když jsem jim popisoval, jak věštkyně vyndala na stůl dřevěnou krabičku a v ní....

Dále, to už je kdysi, jsem nakreslil průčelí v jedné chrámové místnosti, kde byl vytesaný nápis. Ten nápis byl vlastně i hlavolam - rozluštěním hlavolamu se hráči dozvěděli klíčové heslo na otevření tajných dveří.

Raven

Příspěvek od Raven » 8. 11. 2006, 16:26

Občas, velice výjimečně.
Ovšem myslím, že pomůcky by se měli používat jedině tehdy, když je to nezbytně nutné. Jinak je považuji za poněkud kontraproduktivní...
Berličky nepotřebujeme, když se zabýváme hrami, kde vše tvoří naše představy... :D
"Make BDSM, not war, sister."

Dukolm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dukolm » 8. 11. 2006, 16:29

Ja používám:
Figurky- ale jenom při soubojích

občas hudbu

Moje celkem oblíbené jsou mapy které se snažím zestařit a trocnu poničit aby hrdinové neměli tak jednoduchou práci občas k některým mapám mám i druhou na která je trochu skreslená a to donutí hráče aby přemíšlely :lol:

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 8. 11. 2006, 16:35

figurky ano, a nejen při soubojích - i když hráči to mají zafxované, takže moje věta "Tak to postavíme ..." (myšleno že vezmu kreslící mazací desku, načrtnu situaci a rozestavím figurky) značí, že nastávají potíže. Ve filmu by se ozvala správně vygradovaná hudba.

Dále používám modely, což jsou figurky v bledě modrém. A pak obrázky, tu a tam mapu, náčrtek ... aby si to hráči dovedli představit. Tedy aby si danou scénu představovali všichni stejně, co se důležitých věcí týká.

Pod postelí mám brokovnici, ale tu zatím nepoužívám. I když pokud někdy budu hráči ukazovat, jak na něj míří velkorážní ruční zbraň, tak mu to předvedu názorně. Představivost je hezká věc, ale pohled do půlpalcové hlavně jí značně povzbudí.

Bobby
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bobby » 8. 11. 2006, 17:17

Jerson píše: Pod postelí mám brokovnici, ale tu zatím nepoužívám. I když pokud někdy budu hráči ukazovat, jak na něj míří velkorážní ruční zbraň, tak mu to předvedu názorně. Představivost je hezká věc, ale pohled do půlpalcové hlavně jí značně povzbudí.
No mam pocit ze se na to zakon kouka kapanek jinak, a jeste jedna rada - dej si pozor aby to nebyl typek jako jeden spolupracovnik - ten by klidne tasil svoki pistol - a je sakra rychly :-D
Dubito ergo cogito. Cogito ergo discepto.
Real man can live in real world. Drugs are for losers.

Wan-To
Rebel

Příspěvek od Wan-To » 8. 11. 2006, 17:22

S rekvizitami mám velice dobré zkušeností. Poslední herní sezení jsem hráčům dal do ruky jednu důležitou stránku ze staré knihy. Obsahovala text v napodobenině staročeštiny, abych vzbudil dojem, že je kniha opravdu stará. Pod ním následoval zápis v elfštině (ve skutečnosti český text v elfích runách), u kterého bylo od autora knihy napsáno, že mu nerozumí; avšak je strašně důležitý.

Jeden z hráčů ten starý list luštil za světla svíčky. Do toho hrála tajemná hudba. Atmosféra byla opravdu úžasná.

Přibližně jednou za sezení ukazuji hráčům nějaký vlastní obrázek. Může to být obraz něčeho naprosto bezvýznamného, třeba nějakého detailu. Atmosféře určitě pomáhá. Občas také potřebuju hráčům vnutit nějakou konkrétní představu.
Asi bych se na nějaké kreslení vykašlal, ale co mám dělat, když mě to baví. :P

A nakonec hudba. Hodně se mi osvědčilo pouštět různou hudbu pro různé události. Mám připravené playlisty pro témata jako třeba boj, tajemno apod. Dobré je hudbu zesilovat a zeslabovat. Při rozhovorech potichu, když hráči přemýšlí, neváhám ji pustit hlasitěji.

Osvědčila se mi také už zmiňovaná svíčka, respektive více svíček. Hráčům se líbilo, že pokaždé jich byl zapálený jiný počet; někdy jedna, někdy tři. Nebo také žádná.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 8. 11. 2006, 17:59

Rekvizity jak kdy. Jediné, co uznávám univerzálně, je, že texty, na které postavy přijdou a a mají je k dispozici, mají mít hráči k dispozici taky. Obzvlášť, když jde o text, ke kterému se budou vícekrát vracet.
Při běžné hře jsem minimalista a rekvizity nepotřebuju a nepoužívám - maximálně může v pozadí hrát trochu stylová hudba a světla možno nahradit svíčkami.
Pokud jde o jednorázové atmosférické hry, je to jiná. Pak pečlivě vybírám i místo, kde se hraje, i lidi, u kterých věřím, že atmosféru zvládnou, a třeba při Shadows mám rekvizit plno - svíčky, bonbóny, pastelky, oslovování hráčů křestním jménem místo přezdívkou...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 9. 11. 2006, 10:18

Bobby píše:No mam pocit ze se na to zakon kouka kapanek jinak, a jeste jedna rada - dej si pozor aby to nebyl typek jako jeden spolupracovnik - ten by klidne tasil svoki pistol - a je sakra rychly :-D
Vím co si můžu dovolit, jednak to jsou zbraně, kterými lidi po sobě normálně střílí, všichni mí hráči jsou mladší 18ti let a zbraně nenosí, a navíc mi jde o vyvolání pocitu. Už jednou mě kamarád ve hře přesvědčoval, že když mu někdo míří na tělo ze dvou metrů pistolí, tak k němu skočí (i když to nikdy předtím nedělal) a zbraň srazí. Když jsem vytáhl airsovtovku, postavil se dva metry daleko a namířil mu na tělo, tak už si ani zdaleka nebyl tak jistý a mnohem lépe si představil, jakou má šanci.
Nedělám to proto, že bych chtěl na hráče střílet.

------------

Pokud jde o figurky, pár lidí by mohlo zhodnotit, jestli mají nějaký přínost pro představení situace - Pieta například. Docela rád bych to slyšel.

Jiron
Rytíř

Příspěvek od Jiron » 9. 11. 2006, 10:52

Souhlasím s Jersonem. Něco jiného je představa toho co se dá udělat a něco jiného je postavit do podobné situace i hráče. Taky jsem už neozbrojené postavě (a proto i hráči) přiložil hrot meče ke krku. Nebo jsem položil dýku na krk ležící postavě (tedy i hráči) a musím říct, že to postavám docela sundá sebevědomí :-)=

Nějaké pomůcky čas od času používám. Nejpoužívanější jsou třeba svíčky. Dokáží skvěle podtrhnout atmosféru. Mám skvělé zkušenosti s tím, že svíčky postupně pohasínají. Je to fakt drsný. :>;o)
"Když už to čůro vyndáš, musíš bejt připravenej ho použít"
obecná poučka o zbraních

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 9. 11. 2006, 11:37

Nevím, moc jsme to u nás nepoužívali. Docela často figurky, to jo, plus obrázky z Moster Manualu. Ale teď když hrajem s naší skupinkou, tak nám DM dává každý magický předmět an obrázku. Dopisy a texty z knih vytištěné, mapy, a tak. Jako není to špatný, ale popravdě více rekvizit už by mě asi rušilo. Mám celkem bohatou představivost, takže si vystačím i s poměrně strohým popisem, moje představivost si to už dokrášlí.
Iron Within
Iron Without

Goran
Don Quijote
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran » 9. 11. 2006, 20:24

Jsem spíš minimalista, ale občas si připravím mapu a občas nakreslím nějaký jednoduchý obrázek (jako třeba Essetův symbol v Narrenturmu). Když mají postavy možnost si mapu koupit, připravím ji i fyzicky - od té mé (té, kterou používám jako GM) se samozřejmě liší.

Jako hráč mám s rekvizitami dobré zkušenosti - třeba náš GM v GURPSech má postahovanou hromadu obrázků zbraní (a nějaké zbraně má i doma fyzicky), takže vždycky vím, s čím konkrétně moje postava bojuje.
Naposledy upravil(a) Goran dne 14. 11. 2006, 10:23, celkem upraveno 1 x.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 14. 11. 2006, 09:26

V sobotu jsem měl dotaz jednoho hráče "A dostaneme ty kartičky zbraní?" Jak vidím, toto se osvědčilo, stejně jako by neblo špatné mít každý kus vybavení na kartičce, z jedné strany obrázek, z druhé popis, protože když si často vybavení mezi sebou půjčují nebo ho ztrácejí, tak neustálé přepisování deníku je nepraktické.

Jiron
Rytíř

Příspěvek od Jiron » 14. 11. 2006, 10:59

To zní hodně dobře. Usnadňuje to orientaci v předmětech. Asi něco takového zavedu.
obecná poučka o zbraních

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 14. 11. 2006, 12:07

Jiron píše:To zní hodně dobře. Usnadňuje to orientaci v předmětech. Asi něco takového zavedu.
Jen je hodně těžké sehnat nějaké rozumné obrázky. Asi je budu muset nakreslit.

Jiron
Rytíř

Příspěvek od Jiron » 14. 11. 2006, 12:22

Jerson:

no takže zbraně:

www.swords.cz
www.sword.cz
http://www.sweb.cz/armentia/

Kdo hledá najde... tohle mám vytažený jentak z hlavy.
obecná poučka o zbraních

Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“