Ženy a RPG (RPG F)

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od MarkyParky »

Jerson píše: V horším případě začaly hrát dvě kamarádky, ale jedna se nechala sbalit spoluhráčem a neměla na hru a na kamarádku tolik času, což vedlo k ochladnutí vztahů a následně k rozpadu skupiny. Někteří dokonce z tohoto důvodu nechtějí s holkama hrát vůbec.
Jó, když se v kapele zpěvačka zamiluje do basáka nebo bubeníka, to je vždycky průs...

.... aha, my se bavíme o RPGčkách, ono to z kontextu ani není poznat $D
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Log 1=0 »

Selhan píše: 11. 6. 2021, 15:15 Jen sith vidí věci černobíle! Mě třeba baví RPGčka víc než deskovky, ale to neznamená, že nehraju deksovky.
Tak ale ty hráčky TRP mohhou hrát v pohodě TRP i RPG, pokud mají zájem. Pokud nehrají, tak asi nechtějí. A je to OK.

A i když si myslím, že Bouchi, Marky Parky a Spakrkle mají pravdu, a jsou to relevantní důvody, proč si RPG držely status "klučičí zábavy", ale nemohou být primárními důvody. Pokud by v první fázi bylo stejně hráčů jako hráček, tyto důvody by vedly k monogemnderovým skupinám, které by ale mohly být jak mužské, tak ženské.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Pepa »

Sparkle píše:Pamatuju si, jak jsem kdysy v mládí přišla do Ogřáku podívat se na Warhammer, byla jsem fakt zvědavá, a ti kluci tam na mě čuměli jak na exota, bylo to nepříjemné a už jsem to nikdy neabsolvovala. Zato když jsem si šla zahrát tehdy do Jungmanky karetní Doomtrooper, tak ti lidi byli v pohodě, takže jsem u toho zůstala.
Přesně tak. Ono u všech těchto věcí platí, že jsou jednak o pravidlech (a jejich podání), ale také i o komunitě.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1189
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Cor »

Myslím, že to co popisuje Marky a Vitus hodně sedí - my jsme teda holky ve skupině měli už tak ve 11ti/12ti, protože jsme nebyli "jenom" nerdi, ale napřed poškoláci/raubíři /divný děcka co jsou napřed a pak spíš pankáči/rockeři a k tomu na víceletým gymplu, takže jsme smíšené skupinky napříč pohlavími i třídami tvořili hodně brzo. :D

Ale je taky pravda, že to s námi holky na oDrD moc dlouho nebavilo a tak občas hrály, občas ne a většina toho časem nechala. Pak mě hodně ovlivnily právě textový RPG (Abarin, Andor...) a já měl jako PJ imerzně-iluzioinistické období a to holky bavilo, jedna vydržela hrát od kvarty až do maturity.
Pak už byly taky vždy smíšené skupiny, dlouhotrvající.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Jiron »

Já nechci nikomu rozbíjet hračky, tím spíš Jersonovi, ale přijde mi, že tvoje rozsáhlé rozbory se opírají o nedostatečná data na to s jakou jistotou je prezentuješ.

Jinak souhlasím se Sparkle, Markym a Vitusem. Mě nějak nenapadlo bavit se o tom s holkama. Ale třeba moje žena říkala, že by do toho už na základce šla protože oni se s klukama bavily. Jen nikdo v jejím okolí Dračák nehrál.

Jinak teda pravidelně hraju se dvěma ženami, obě jsou manželky hráčů. Obě RPG baví a to ve zcela odlišných aspektech. Jedna se třeba obecně nerada zapojuje do rozhovorů a užívá si jak badass její postava je, zatímco ta druhá si užívá spíš interakce s okolím než s ostatními postavami.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Jerson »

Nevím, jak se dají získat nějaká "dostatečná" data, protože to všechno jsou v principu dost uzavřené skupiny, i když není tak těžké se mezi ně dostat, jako spíše dostat z nich nějaké relevantní informace. Rád si poslechnu jiné zkušenosti jiných lidí v této oblasti, protože z ní znám jen malý kus přímo a zbytek zprostředkovaně.
Spíše jsem chtěl naznačit, že některá tvrzení o ženách a RPG, která (nejen) tu občas zaznívají, jsou nesmyslná.

Já se o tom s holkama nebavil jen proto, že na střední jsme ve třídě žádnou neměli.

Mimochodem, je rozdíl mezi tím, zda žena chce hrát drsnou bojovnici - takových je relativně dost - a zda toho chce dosahovat pomocí vysokých čísel a řešit to při hodech kostkou. Zdaleka ne každá z první skupiny spadá i do druhé. Jenže průzkumy na tohle téma se dost blbě dělají.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Jiron »

Jerson píše: 14. 6. 2021, 12:07 Mimochodem, je rozdíl mezi tím, zda žena chce hrát drsnou bojovnici - takových je relativně dost - a zda toho chce dosahovat pomocí vysokých čísel a řešit to při hodech kostkou. Zdaleka ne každá z první skupiny spadá i do druhé. Jenže průzkumy na tohle téma se dost blbě dělají.
Já neříkám, že znám všechny hráčky, jen, že mám ve skupině obě. Dohromady by byli hráčky s drsnou bojovnicí ve fikci i pravidlech :-D

Taky neříkám, že máš nedostatečná data, jen to, že je prezentuješ se zápalem, přesvědčením a sebevědomím jakoby jsi to opíral o průzkum s milionem respondentů. ;-)

Ta naše družina je mimochodem i dost vtipná v tom, že drsná děvčata jdou vepředu a za nimi, měkké cíle - wizard, bard a cleric - chlapy v hábitech a nejvýš koženicích. To je o to vtipnejsi, když se dělá třeba Strength challenge, “Tohle já nedokážu, počkáme na Cassandru”.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Jerson »

O způsobu prezentace vím. Když to řeknu opatrně, tak to každý přejde. Navíc si před to můžeš představit jedno velké IMO, kterým bych jako řekl, že je to jen můj názor a ne zjevení pravdy, ale když to udělám, tak si ho stejně nikdo nevšimne :-)

Na druhou stranu vaše skupina hezky ukazuje klasické "survival-bias" hráčky - ty, které chtěly hrát nějaké vztahy už dávno odešly, pokud se náhodou přidaly, a tak zůstaly jen ty drsňačky, kterým takový styl hry vyhovuje. Netvrdím, že žádné takové nejsou - jen že jich je v poměru méně než podobně založených kluků.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Jiron »

Fakt doporučuji nahlédnout i do jiných blízkých zdrojů než jsou TRPG. Například Sony (tuším) nedávno přišla se zjištěním, že 41% Playstationů vlastní ženy. Asi tam hrajou i něco jinyho než Overcooked. Dále doporučuji už starší dokument Marvelu “From pulp to pop”, který pojednává o tom, jak se z nerdského odpadu stal mainstream. Dneska už se totiž i holky mezi sebou baví o Star Wars, Avengers nebo Dragon Age. Sociální stigmatizace odpadla a tak holky můžou přiznaně hrát počítačové strategie, akční hry a RPG. Přijde mi, že jsi se zasekl na tom, že hráčky TRPG chtějí jen vztahy a vyprávění a tak to musí být u všech hráček. Ty jsou ale logicky přitahovány k TRPG jako platformě. Přitom nebereš v potaz množství žen, které chtějí akci, strategii a trochu i ten příběh, které to hledají na platformách odlišných (deskovky, videohry, karetní hry).

Možná jsem byl po tvém vzoru víc expresivní.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Jerson »

Jo, a před lety vyšlo v průzkumu, že podle FB je hráček víc než hráčů, protože poměr žen hrajících Farmville byl asi 60:40 k mužům, a čísla drtivě převyšovala všechny jiné mobilní i PC hry :-)
Takže že ženy hodně hrajou Simsy.

A já se na tom nezasekl - jen jsem chtěl uvést jeden z důvodů, proč ženy RPG hrajou, ale na místech, kam na ně většinou nevidíme, a způsobem, který (obvykle) za RPG nepovažujeme, takže informace o nich můžeme mít snadno dost zkreslené.

Jinak to není tak dávno, co se tvrdilo, že ženy hrajou málo deskové hry, a dneska je "deskomatka" nebo dokonce "karakmatka" pojem, ve kterém se mnoho z nich poznává, takže rozhodně bych nechtěl tvrdit, že ta jak to bylo před dvaceti lety a v průběhu posledních dvacet let to musí být i za deset let.

Nicméně - kolik žen hraje třeba wargamingové hry? To víš určitě lépe než já.

Jo, a mně expresivnost vůbec nevadí. Když nedojde na osobní invektivy, jsem s tím pohodě, je to jen debata na netu :-)
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Sparkle »

Jiron píše: 14. 6. 2021, 13:23 Dneska už se totiž i holky mezi sebou baví o Star Wars, Avengers nebo Dragon Age. Sociální stigmatizace odpadla a tak holky můžou přiznaně hrát počítačové strategie, akční hry a RPG.
Bohužel z toho co vidím kolem sebe to pořád je málo. Moji kluci (13, 9, 7) jsou geeci jak poleno a mají fakt velký problém najít vrstevnici, která by měla o tyto věci zájem. U nich ve škole spolužačky zájem nula. Kromě toho kluci paří spoustu her po netu (Among Us, Minecraft, Roblox...) a chodí na patřičné Discord cz/sk servery, kde ale holky taky nejsou. Vždycky, když je doma poslouchám, jak tam sedí a paří po netu nějakou hru, vždycky jen s partou kluků. Jedinou herní holku jejich věku, kterou znám, je Slovenka žijící na Slovensku, která hraje Pokémon TCG, tu známe z Pokémon TCG turnajů, které nejstarší syn hraje, ale to je fakt jediná.
Když jsem jim to říkala, že mi to přijde škoda, že nehrajou ty hry s žádnýma holkama, a jestli nechtějí zkusit do toho nějaké přizvat, tak mi řekli, že fakt o žádné neví, kterou by něco takového mohlo zajímat. Chodí na klasickou základku na Praze 1 se smíšenými třídami.

edit: a než se toho chytne Jerson - ano, už jsem se jich i ptala ve stylu "A není to náhodou tím, že vy ty holky nějak odrazujete? Že třeba by je to zaujalo, ale vy jste je nějak odbyli, když se o to zajímaly, že se o tom s váma bojí komunikovat?" vždycky pokrčili rameny, že si nevybavují, že by někdy něco takového udělali. Nemyslím si, že bych je vychovala tak, že by se neuměli bavit s holkama a už vůbec ne že by se neuměli bavit s holkama o geek věcech, když se o nich furt bavěj se mnou :) Prostě to fakt vypadá, že se s nima o tom fakt žádná holka nebavila, ani neprojevila sebemenší zájem.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Jiron »

Jinak tady přidávám demografická data hráčů DnD z roku 2019: https://www.enworld.org/threads/compari ... ys.671691/.

Wargaming je pořád ještě dost toxický, jak zmínila Sparkle ale i to se vyvýjí. Kolem wargamingu je taky hodně falešných předsudků a v té hlavní komunitě se pohybuji jen velmi okrajově. O tom co vím, tak mezi hráči GW her je žen jen pár. V historických hrách pak bych řekl (ekonomický termín) černá nula. Některé indie hry mají samozřejmě větší potenciál pro nalákání žen, jako třeba Burrows and Badgers s antropomorfními zvířaty. Pár wargamingových žen znám, nicméně wargaming je hodně těžko srovnatelný s RPG díky vstupní bariéře: musíš postavit a nabarvit armádu. To je další samostatné hobby, které taky nemusí být pro každého. Proto jsem třeba v X-Wingu zaznamenal větší podíl žen než v tradičním wargamingu.

Důležité je taky zmínit, že ve wargamingu se dozvídáme jen o hrozně malém procentu lidí obecně protože většina her se hraje za zavřenými dveřmi. Z účasti na turnaji moc nelze vyvozovat skutečnou aktivitu. Jako příklad opět uvedu svou ženu, která svého času hrála Warhammer 40,000 velmi aktivně a zručně ale odmítala hrát "s cizími" a "veřejně". Což ovšem vrací k té toxicitě wargamerů, kterou už zmiňovala Sparkle, a která se snad už lepší.

Jo a taky bych zmínil, že wargamingové firmy věnují výrazně méně peněz na propagaci a cílení na ženy než třeba Wizards of the Coast. Takový GW mnohem víc cílí na děti všech pohlaví než "spíš na ženy" jak to podle mě dělá WOTC.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 14. 6. 2021, 13:29 ....takže rozhodně bych nechtěl tvrdit, že ta jak to bylo před dvaceti lety a v průběhu posledních dvacet let to musí být i za deset let.
To myslím netvrdil nikdo z nás, jenom jsme se snažili upozornit na to, že do 21. století jsme stále (tedy tady v Čechách a troufnu si odhadnout, že v post-sovětské Evropě vůbec, ale například společnosti více na západ měly v tomto směru drobný náskok) vstupovali zatíženi určitou genderovou zátěží, co se her, hraček, literatury, filmů a vůbec zábavy týká, ale rovněž tady tuším i většina vyjádřila myšlenku, že se to rychle změnilo a mění, takže modré dupačky už nejsou jenom pro kluky a růžové jen pro holky. :D

Osobně si ale myslím, že k vyvážení obou pohlaví v našich podmínkách v tomto směru ještě nějakou dobu potrvá, protože tvrzení jako "všechny děti/dospělí hrají RPG, jenom chlapci/muži tam chtějí hlavně řežbu a dívky/ženy tam chtějí hlavně vztahy" je taky zatíženo stejným biasem :).
Jerson píše: 14. 6. 2021, 13:29 Nicméně - kolik žen hraje třeba wargamingové hry? To víš určitě lépe než já.
Dotaz, počítaly by se do "wargamingu" i dívky a ženy, které sice nebaví hrát už samu hru (alias bitvit na stole), ale baví je sbírat a vybarvovat naprosto úžasné a úchvatné figurky k těmto hrám ?

(Ptám se proto, že těch bitvících jsem skutečně moc nepotkal, ale těch co sbírají a nadšeně barví zase ano. :wink: )

EDIT: Příklad o synech Sparkle by svým způsobem vlastně taky mohl ilustrovat, že stále tam to genderové rozdělení v rámci dětských kolektivů asi funguje, protože i u mých dětí v určitou chvíli proběhlo, že se vlastně děti hlavně bavili pouze v rámci svých pohlaví a většinově preferovaná zábava takové skupiny pak určovala i to, čím se bavila celá ta skupina. (Takže když se stalo, že v jeden moment "dračák" holčičí skupina přijala jako mainstreamovou zábavu pro děvčata (ale nikoliv pro chlapce), tak to zkusili hrát všechny. :))
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od York »

Jerson píše: 14. 6. 2021, 13:08Na druhou stranu vaše skupina hezky ukazuje klasické "survival-bias" hráčky - ty, které chtěly hrát nějaké vztahy už dávno odešly, pokud se náhodou přidaly, a tak zůstaly jen ty drsňačky, kterým takový styl hry vyhovuje.
Tohle úplně stejně platí i pro hráče.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Jiron »

Ještě to může být lokální bublinou. Moje žena mi vyprávěla, že na základce (90. léta 20. století v Severních Čechách) sbírali pogy i hokejové kartičky kluci i holky a živě je vyměňovali a bavili se o tom. Prý kdyby tam někdo hrál Dračák, tak by to asi vyzkoušela už tenkrát ale ani videohry ani RPG tam nefrčelo. Proto s tím začala až se mnou, chuděra.

To bylo třeba u nás (stejné období, Praha 4) naprosto nemyslitelné. Holky se všem "klukovským" věcem z dálky vyhýbaly.

Vitus: z mého pozorování se jich hrozně málo protne na tom, že rádi dělají obojí - barví i bitví - holek co rádo barví figurky je dost, holek co rády bitví je taky docela dost ale jen zřítka dají dohromady plnohodnotnou wargamerku co si nabarví armádu a jde s ní bojovat. Ale jak říkám, je možné že se to děje více za zavřenými dveřmi. A díky, že jsi mi pomohl utřídit myšlenky... mě už ta Jersonova generalizace, ze které odmítá ustoupit přijde právě přetažená. :-) Snad v tom neuvidí osobní invektivu ale už jen odpověď: "Ty holky co mají rády vztahy s vámi nevyrdržely" je dost hustá generalizace bez jakékoli znalosti problematiky (naší hráčské skupiny).

Sparkle: já jsem tedy trochu poskočil a myslel jsem už dospělá děvčata.

York: plusíček
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů