Ženy a RPG (RPG F)

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Fritzs »

Sosacek píše: - uz nemame ten mysticismus a new age (a je tezke rict co mame - kulturni trendy jsou casto videt az zpetne, jako ryba nevi, ze zije ve vode nebo nejaky jiny Zenovy bullshit)
Máme alt-right a redpillery :>;o)
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Sparkle »

No a není cesta přes mangu? To teďka frčí ne?
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Pepa »

Sosáček: Jako ano. Hledání "ideálního" RPG může být jako hledání svatého Grálu, ale na druhou stranu: Pokud Jerson chce spíše jenom sepsat rady a návody pro hru (tedy nikoliv pravidla), tak to schůdné být může. (Ale to záleží na tom, co přesně Jerson chce :))

A omlouvám se asi za nevzdělanost: Jaké RPGčko od White Wolfů myslíš?
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Fritzs »

Sparkle: Ne. Manga zdaleka nefrčí tak jako v nultých letech a navíc se to neúspěšně zkoušelo.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Sosacek »

Fritzs píše:Máme alt-right a redpillery :>;o)
Alt-right je novej nazev pro neo-nazi, takze tam se toho moc nezmenilo.

Ale to je dobra poznamka, neco jako subkutury existuje, ale je to strukturovane jinak nez driv. Bohuzel tomuhle nerozumim, pac na socialni vedy moc nejsem, a nejsem si jisty, jestli to neni moc nove na to, abychom o tom neco vedeli na rozumne (tj. ne anekdoticke) urovni.
But nobody came.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od eerieBaatezu »

Sosacek píše:protoze fantasy ma kolem sebe socialni stigma.
Jaké?
Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Sosacek »

Pepa píše:Sosáček: Jako ano. Hledání "ideálního" RPG může být jako hledání svatého Grálu, ale na druhou stranu: Pokud Jerson chce spíše jenom sepsat rady a návody pro hru (tedy nikoliv pravidla), tak to schůdné být může. (Ale to záleží na tom, co přesně Jerson chce :))
Rozdil mezi radami a navody, a pravidly, je dost nejasny. Kdyz vyndas z nekterych her vsechny "pravidla" (veci jako "typek bla ma x hitpointu" nebo "mas jednu volnou, a k tomu dve jednoduche nebo jednu komplexni akci") tak ti u nekterych her zbyde 80 % textu. U nekterych 10 % textu. Ale je to, co ti zbyde?

(tohle je dobre misto rict, ze hry kde toho zbyde malo vlastne nejsou RPG, abychom podrazdili Pietu bosou nohou)

Rady a navody.

Jenomze ono je takhle vyjmout nejde - je to jako kdybys chtel vyndat cisla z ucebnice matematiky - jednak samotna cisla bez popisu co s nimi nejsou k nicemu, a druhak to co ti zbyde je porad jenom ucebnice matematiky.

"Rady a navody" jsou "pravidla" jako kazda jina, jenom trochu vic abstraktni, a nebo "pravidla vyssiho radu" - pravidla pro praci s jinymi pravidly. (proc pravidla vyssiho radu zrovna tobe nemusim rikat)

(1) "Skret ma 4 hitpointy" je pravdlo.

(2) "Zkusenost je, ze zajimave pribehy obsahuje obtizna rozhodnuti, takze pokud chcete hustou hru tak tam nejake dejte" je navod.

(3) "When you do something under fire, or dig in to endure fire, roll+cool. On a 10+, you do it. On a 7–9, you flinch, hesitate, or stall: the MC can offer you a worse outcome, a hard bargain, or an ugly choice. On a miss, be prepared for the worst." je pravidlo co stavi na (2), a je tak trochu na pomezi.

Hrozne casto ale potkas neco, kde nejde presne rict, jestli to je pravidlo nebo ne, a to je proto, ze to je jedna a ta sama vec. Ruzne abstraktni pravidla se hodi v ruznych situacich - jedna ti pomuzou vyhodnotit konkretni vec, a jedna ti pomuzou vyhodnotit

(stezejni myslenka nasleduje)

Ja mam pocit, ze ten duvod, proc "univerzalni RPG" (jako Fate a jine pokusy) nefunguje, je ten, ze tim, jak je univerzalni, tak je hrozne tezke pro ne vyrabet ty abstraktnejsi pravidla, a vlastne ta hra pak nic nedela. Treba ve Fate Core se clovek dozvi hroznemoc o aspektech, ale dozvi ze tam o tom, jak muze vypadat zajimava a napinava situace min, nez se clovek docte v DnD (i kdyz tam je to v podobe "typci maji x hitpointu").

EDIT: tohle neni nic proti tomu co chce Jerson delat - kdyz se podivas na Omegu, tak je jasne, ze Jerson tohle vsechno vi, i kdyz by to asi napsal jinymi slovy. A cela ta myslenka je neni spatna.
A omlouvám se asi za nevzdělanost: Jaké RPGčko od White Wolfů myslíš?
Vampire: the Masquerade
But nobody came.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Sparkle »

Podle mě Fate nikdy moc necílilo na lidi nepolíbený RPG, i když vydali FAE a ty knížky se tak na prvních pár stranách tvářej, ale reálně se Evil Hat, garážovka o třech zaměstnancích, nikdy zas tak moc nesnažila protlačit to mimo gamer komunitu (což jim nezazlívám, neměli na to nikdy kanály a komunita je živí dostatečně).

A nebylo by lepší teda zkusit ty rady zaobalit do nějakých příběhových scénářů? Něco jako když se píšou instrukce pro hráče do komorního larpu. Nástin prostředí, a pár hotových postav, který buďto můžou hráči hrát, nebo je použít jako CPčka. A do toho vecpat nějaký rady a nebo nějaký jednoduchý pravidlo typu "když se nemůžete dohodnout, jak konflikt postav skončil, rozhoduje ten kdo herní sezení nastartoval / organizačně zabezpečil".
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Pieta »

Sosacek píše:(tohle je dobre misto rict, ze hry kde toho zbyde malo vlastne nejsou RPG, abychom podrazdili Pietu bosou nohou)
Počkej, hry kde toho zbude moc jsou "not a rpg". Hry, kde toho zbude málo, jsou "rollplay".
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Sosacek »

Good point.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Jerson »

Nemám čas na plnohodnotou odpověď, takže další z desítek příběhů, o kterých někteří tvrdí, že se ve světě mimo Jersonovu hlavu vlastně nestávají.
No, co se toho pohledu na hráče stolního RPG týče... Já jsem vlastně vždycky myslela, že to je hlavně o tom příběhu, po složitějších pravidlech mě pátrat nenapadlo. A tuhle negativní zkušenost mám až poté, co přede mě byla položena někým jiným vytvořená postava a bylo mi řečeno, co všechno nemůžu a na co všechno se musím ptát a házet si.

Předpřipravené postavy... no, v první řadě si myslím, že když někomu vrazíte předpřipravenou postavu, nemusí se s ní sžít snadno. Ano, možná pak začnete svižněji, přece jen chvíli trvá vymyslet postavu. Na druhou stranu tedy nevím, jestli to prospěje získání nových hráčů a kvalitě hry jako takové. Já jsem se třeba prakticky nezapojovala, když pominu, že mi byla postava přidělená, ještě k tomu jsme byli uprostřed příběhu a bylo mi natvrdo řečeno buď tuhle, nebo se jen dívej.
Jerson píše:Kdo tě takhle "pozval" do hry?
Dva kluci, jeden od nás ze třídy a druhý z paralelky, ten dělal současně PJe. S nimi pár dalších lidí, které jsem více nebo méně znala, jinak bych do toho vůbec nešla. A bylo to taky naposled. Mimochodem potom, co ten jeden zjistil, že hraji textová RPGčka. Takže s tímhle přístupem mám hodně špatné zkušenosti. A asi uhodneš, že jsem se hoodně rychle vrátila zpátky ke psaní.
...
Víš co, tam taky byly holky. Víceméně proto, že s některým z těch kluků v té době chodily a znuděně si o něčem povídaly, zatímco kluci byli zažraní do pravidel a hádání se, co je a co není v souladu s nimi, že si tohoto ani nevšimli.
Jen stručně pro Sosiho - celkem jsem zatím hrál jen se čtyřma holkama, kterým bylo pod 20, více jen se dvěma, 17 a 16 let (které lidé odhadují věk tak 24). Všem ostatním je přes dvacet. Minimálně dvě jsou ženy s dítětem.

Ale jinak jo, je mi 37 a přitom mě potěšilo, když mi ta šestnáctiletá napsala
v jednu chvíli tě mám za opravdového tatínka, v jednu chvíli jako sobě rovného
To že beru i šestnáctileté holky jako sobě rovné mi při zjišťování informací dost pomáhá.

Odpovídat asi budu ve "svém" tématu o CSRPG.
Naposledy upravil(a) Jerson dne 18. 12. 2016, 07:55, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od York »

ani na okamžik nikoho (kromě tebe, ty to v podstatě děláš) nenapadlo, že by šel a zkusil textové. Místo toho je tam jakési přesvědčení o tom, že hraní naživo je lepší, víc cool, správnější, whatever.
To je omyl. Zrovna teď tady na fóru běží tři "textové" hry (říká se tomu taky play-by-post), konrétně tady, tady a tady. Každá je jiná, podle jiných pravidel a pokaždé jde o jiný styl hry.

Dost často se taky hraje "po netu" přes hlasovou komunikaci, případně videokonferenci.

Hrát u stolu "na živo" je prostě jiný druh zážitku. Kromě samotné hry je to taky posezení s přáteli (neplatí to samozřejmě pro ukázková hraní na různých jednorázových akcích, tak se obvykle sejdou hráči, kteří se prakticky neznají).

... to vaše fórum připomíná Mnichovskou dohodu.
Jestli tím je myšleno, že RPG fórum není zrovna příjemné a přátelské prostředí, tak to je bohužel pravda. Vůbec se nikomu nedivím, že sem nechce psát.

A občas mě i napadlo, že bych tam (=sem na RPGF) něco napsala, ale z důvodů, které jsi už zmiňoval, jsem to neudělala... a pokud tam nebude něco vyloženě kontroverzního a nepříjemného, asi ani neudělám.
Já bych se možná spíš pouštěl do debaty o něčem zajímavém, než do hádky ;)

No, co se toho pohledu na hráče stolního RPG týče... Já jsem vlastně vždycky myslela, že to je hlavně o tom příběhu, po složitějších pravidlech mě pátrat nenapadlo. A tuhle negativní zkušenost mám až poté, co přede mě byla položena někým jiným vytvořená postava a bylo mi řečeno, co všechno nemůžu a na co všechno se musím ptát a házet si.
Každé RPGčko je jiné. Dokonce i každé herní sezení je jiné, i když hrají stejní hráči podle stejných pravidel. Je naprosto běžné, že každému něco sedne a něco ne (pravidla, styl hry, spoluhráči, žánr, setting...) a nezmaná to nutně, že je někde něco špatně. Jsou hráči, které hodně pravidlové hry baví - včetně těch debat o pravidlech. Neznamená to ovšem, že s nimi musíš hrát.

Předpřipravené postavy... no, v první řadě si myslím, že když někomu vrazíte předpřipravenou postavu, nemusí se s ní sžít snadno. Ano, možná pak začnete svižněji, přece jen chvíli trvá vymyslet postavu. Na druhou stranu tedy nevím, jestli to prospěje získání nových hráčů a kvalitě hry jako takové. Já jsem se třeba prakticky nezapojovala, když pominu, že mi byla postava přidělená, ještě k tomu jsme byli uprostřed příběhu a bylo mi natvrdo řečeno buď tuhle, nebo se jen dívej.
Předpřipravené postavy se obvykle používají na jednorázových ukázkových hrách složitějších systémů. Dává to celkem dobrý smysl, protože pokud jsou na celou hru vyhrazeny třeba tři hodiny a z toho by hodinu zabrala tvorba postav, nezbylo by už moc času na vlastní hru. Není to ale pravidlo, já třeba často vedu hry, kde není připraveno vůbec nic (ani postavy, ani příběh, ani prostředí) a až na místě se hráčů ptám, co by si chtěli zahrát. Všechno se pak vymýšlí za běhu až podle potřeby, takže to nezdržuje.

Každopádně nemá smysl se hlásit na hru se složitými pravidly a s předpřipravenými postavami, když víš, že tě takový styl hry nebaví.

Takže s tímhle přístupem mám hodně špatné zkušenosti. A asi uhodneš, že jsem se hoodně rychle vrátila zpátky ke psaní.
Já bych tomu neříkal špatná zkušenost, pokud tam teda nebyl problém s neslušným chováním spoluhráčů. Vyzkoušet si něco, co tě nebaví, znamená, že příště dokážeš lépe odhadnout, co tě bavit bude a co ne. A může ti to taky pomoci vylepšit své hry, protože budeš mít lepší představu, co tě na nich vlastně baví a proč.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od eerieBaatezu »

a bylo mi řečeno, co všechno nemůžu
Že voni hráli nějakej ten dračák? $lol$ Jako je fakt, že na co bych se u dělání nějaké nové generace starejch her zaměřil je právě to, aby pravidla nepůsobila tak restriktivně. Akorát je otázka, zda se to dá dobře skloubit s jakousi měrou gamistiky, ale to je off-topic.
York píše:Jestli tím je myšleno, že RPG fórum není zrovna příjemné a přátelské prostředí, tak to je bohužel pravda. Vůbec se nikomu nedivím, že sem nechce psát.
Zas tak zlý to tady není, ne? Pokud teda nepotkáš Sosacka v náladě nebo tak...


Jo a ještě pořád nevím, co je to ono "fantasy stigma", Sosacku bez nálady.
Obrázek
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Pepa »

Sosáček píše:Rozdil mezi radami a navody, a pravidly, je dost nejasny.
Ano, chápu. Proto si také myslím, že vytvořit "bezpravidlovou" hru může být stejně těžké (nebo i těžší), než vytvořit nějakou "rulez-heavy" hru. To opravdu záleží na tom, jak a co Jerson přesně hledá...

Co se týče zkušenosti Jersonova děvčete, tak spíš za tu její negativní zkušenost může parta lidí kolem ní ("musíš si vzít tuhle postavu" je opravdu bída :(), než nějaká (jakákoli) pravidla.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Ženy a RPG (RPG F)

Příspěvek od Sosacek »

eerieBaatezu píše:Jo a ještě pořád nevím, co je to ono "fantasy stigma", Sosacku bez nálady.
Ja moc nevim, jak Ti to priblizit, pokud sis zatim nevsiml - fanasy je pro bandy nerdu co hrajou wowko a dracak a celkove jsou divne trosky. To je mainstreamovy pohled. Kolik z vas by se verejne hlasilo k rpg, krom Sparkle, co na tom ma postavenou zivnost?
But nobody came.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Markus a 4 hosti