Upíři nejen z pohledu WoD

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě. Metody hraní, tvorba příběhů a postav, ale třeba i náhodné nápady pro fantasy a všelijaká jiná obecná témata.
Alnag
Kontaktovat uživatele:

Upíři nejen z pohledu WoD

Příspěvek od Alnag » 13. 5. 2006, 15:45

Je upír krev sající bestie, která si nezaslouží žít? Nebo je to prokletý nebožák, jenž potřebuje pomoci? A nebo spíš být arogantní a namyšlený bastard, který si myslí, že je lepší, než stádečko na kterém se živí?

Tak tedy... co si představujete pod pojmem upír? Jaké jsou jeho charakteristické znaky, nezbytné propriety, co si s ním spojujete?

Podělte se, nemusí být přece upír jako upír... :-)=
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 13. 5. 2006, 16:09

Můj postoj k upírům se za dobu co hraji RPG celkem dost změnil. V Drd jsem snad upíra ani nepoužil :think: (je to už tak dávno), možná někde v nějaké zparášené kryptě, kde se vrhl na postavy a konec.
V DnD už jsem upíry párkrát použil. Z počátku poze ja mocnější nepřátele určené k posekání, časem jsem to začal trochu rozvádět. Nějčastěji jsem je používal jako nájemné vrahy nebo strašlivé služebníky. Tehdy mě nenapadlo udělat upíra coby hlavního padoucha z pohnutou historií, nebo se dokonce zamýšlet nad nějakou sociální strukturou upírů. Bral jsem je prostě jako nemrtvé, které někdo vytvořil. (Slunce, kolíky, atd.., to k tomu patřilo).
VtM samozřejmě můj pohled změnil. Teď se snažím hráčum ukázat i jinou stranu mince. Nemusí to nutně znamenat dar, často se z nesmrtelnosti stane prokletí. Myslím že tohle může být dost často trochu neprávem opomenuto. Každého něco takového změní a to i po psychické stránce. Na čas se například začne dívat úplně jinak a dost často pro něj i hmotný majetek přestane mít cenu (buď ho má až nad hlavu, nebo má dostatek času si jej sehnat). ...

Tím se dostávám k mému dnešnímu postoji. Pokusím si odmyslet VtM (i když to zcela asi nedokážu). Prvně si myslím, že je blbost, aby upír vznikl pouze kousnutím, to by jich bylo moc. Stvoření musí být pouze úmyslné, nikoliv náhodné, enbo vedlejší produkt krmení). Myslím že většina upírů (alespoň těch dlouhověkých) jsou buď zahořklí, nebo melancholičtí.
Přeci jen všichni kolem vás umíraji, svět se neustále mění a všichni neustále opakují tytéž chyby. A vy, v tom všem, jste odsouzeni na věčnost. Žádné jasné vysvobození. Parazitujete na lidské společnosti a musíte se skrývat. Veškerý váš styk s lidmi je pouze skrze přetvářu. A láska? Má vůbec smysl. Stejně nakonec zemře, pokud ji neobdaříte stejným prokletím které stihlo vás. To už by ovšem možná nebyla upřímná a bezelstná láska. Nebo se upír upne právě k té manipulaci. K hromadění majetku a k získáváni moci. Pokud si to ovšem dovedete do důsledku k čemu mu to je. K čemu je mít něco, když můžete mít takřa všechno. A máte na to neomezený čas? Neztrácí to tu svou hodnotu, kterou tomu přikládáte.
Protot je důležitá motivace. Každý upír musí mít nějakou motivaci. Nějaký cíl, ke kterému se upne. Jinak si to prostě nedokážu představit. Jako že jen tak je.
Co se mýtů týče. Slunce je samozřejmost. Celkem se mi líbí i ty věco se zrcadlem a křížem a osíkovým kůlem (na druhpou stranu, proč by upír nemohl věřit v boha). Česnek si myslím, že je blbost. Mám radši, když jsou předměty upírovy možné zhouby nějak spojené s náboženstvím.
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Anotuj! $:)

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 13. 5. 2006, 16:43

Qualdezar píše:V Drd jsem snad upíra ani nepoužil :think: (je to už tak dávno), možná někde v nějaké zparášené kryptě, kde se vrhl na postavy a konec.
Tak touhle fází jsem v Dračáku myslím taky prošel. Bylo to takové... "Je tam nějaká zaprášená truhla."
"Á poklad! Otevřeme ji..."
"Uvnitř leží docela zachovalá mrtvola..."
"A jéje... zdrháme!"
Qualdezar píše:Bral jsem je prostě jako nemrtvé, které někdo vytvořil.
Taky jsem dlouho bral upíry jako standardní DnD nemrtvé. Ale pak jsem o tom dlouze přemýšlel, ale dospěl jsem k názoru, že postrádají typické znaky jiných nemrtvých. Nemrtví (kostlivci, zombie atd.) jsou vytvořeni obvykle jako služebníci, strážci nebo něco takového... Mají tak akorát dost rozumu, aby dovedli poslouchat...

Oproti tomu upíři (i DnDčkoví) mají daleko víc vládnoucí aspekty. Vytváří si vlastní služebníky, rozumějí strachu (únik v podobě mlhy) a hlavně typický upír to je kníže, hrabě... prostě vládnoucí vrstva. Nehrálo mi to se služebnickou povahou nemrtvých.

A tak když jsem předělával svůj fantasy svět Creet, rozhodl jsem se, že žádné takové... upírství je teď něco jako lykantropie. Prokletí. Poslední pokus o obranu magické podstaty království víl. Postižení, hrozná nemoc. Ale žádná nekromancie, žádné kousací šíření a tak podobně...
Qualdezar píše:Myslím že většina upírů (alespoň těch dlouhověkých) jsou buď zahořklí, nebo melancholičtí.
Není to trošku... ehm... sterotypní? Myslím, že si to žádá trochu nabourat klišé. Možná, že jeden takový sangvinický upír, pořádající jednu dlouhou nigh-and-day párty by mohl s těma ostatníma melancholikama pořádně zacvičit... $P
Qualdezar píše:Přeci jen všichni kolem vás umíraji, svět se neustále mění a všichni neustále opakují tytéž chyby. A vy, v tom všem, jste odsouzeni na věčnost.
To ale asi trápí jenom hloubavější povahy. Co když se upírem stane někdo přirozeně lehkomyslný? Nebo dokonce někdo vyloženě hloupý? Upír s IQ 70? To by mohlo být velmi zajímavé... docela živě si to představuju.

Myslím, že se tak nějak automaticky předpokládá (ve WoD i jinde), že upíry se stávají jenom chytří, lství a manipulativní lidé... ale představte si situaci, kdy se upírem stane třeba velmi vhodná adeptka, která ovšem sama má postiženého potomka a doufá, že ho nějak zachrání... prostě scénáře jsou mnohé. Myslím, že to může být zajímavé... Chápu, že by se ho upíří společnost třeba snažila zbavit... ale třeba by ho měli jako maskota, šaška... vím já...
Qualdezar píše:(na druhpou stranu, proč by upír nemohl věřit v boha).
Jasně, proč ne? Napadá mne, zase jako taková netradiční myšlenka... co když náboženství působí jen na upíry, kteří v něj věří? Co když je to tak říkajíc "psychosomatické". Upír-křesťan se leká kříže, upír-muslim se leká půlměsíce... Upír ateista je nad věcí... :>;o)

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 13. 5. 2006, 17:18

Alnag píše:A tak když jsem předělával svůj fantasy svět Creet, rozhodl jsem se, že žádné takové... upírství je teď něco jako lykantropie. Prokletí. Poslední pokus o obranu magické podstaty království víl. Postižení, hrozná nemoc. Ale žádná nekromancie, žádné kousací šíření a tak podobně...
Celkem zajímavé :think: , jsem zvědaví, až to budeme hrát o prázdninách.
Alnag píše:Není to trošku... ehm... sterotypní? Myslím, že si to žádá trochu nabourat klišé. Možná, že jeden takový sangvinický upír, pořádající jednu dlouhou nigh-and-day párty by mohl s těma ostatníma melancholikama pořádně zacvičit... $P
Stereotypní ano, ale gravitace je taky stereotypní. Že se blázen chová divně je taky stereotypní. $D Mně to příjde jako celkem logický vývoj. Neříkám že neexistují vyjímky, ale dívám se na to z obecné roviny.
Co se toho sangvinyka týče, proč ne. Otázka je, jak dlouho by ho ta takhle bavil. Možná pár let ano (sangvinici navíc u ničeho nevydrží moc dlouho $D ). Odhadoval bych ale, že u něj by došlo k nějaké změně.
Alnag píše:To ale asi trápí jenom hloubavější povahy. Co když se upírem stane někdo přirozeně lehkomyslný? Nebo dokonce někdo vyloženě hloupý? Upír s IQ 70? To by mohlo být velmi zajímavé... docela živě si to představuju.

Myslím, že se tak nějak automaticky předpokládá (ve WoD i jinde), že upíry se stávají jenom chytří, lství a manipulativní lidé... ale představte si situaci, kdy se upírem stane třeba velmi vhodná adeptka, která ovšem sama má postiženého potomka a doufá, že ho nějak zachrání... prostě scénáře jsou mnohé. Myslím, že to může být zajímavé... Chápu, že by se ho upíří společnost třeba snažila zbavit... ale třeba by ho měli jako maskota, šaška... vím já...
Ano, v tomhle máš pravdu. Dokonce bych řekl, že mnoho hráčů má tendence to takhle hrát :roll: a to bezdůvodně. Hloupý upír by to asi opravdu tak nebral. Těch ale nebude moc, předpokládáme-li, že upíři si své potomky vybírají dlouho a pečlivě.

A co se víry týče, tak ve WoD je to naopak. Ve skutečnosti upírovy ubližuje pouze ta víra, takže předměty jsou jen nástroj, ne zdroj. I když je tam vlastně jedna nevýhoda, která funguje ta, jak to popisuješ ty. Ale to už se příliž věnuji WoD. Obecně si myslím že tohle dost záleží, jak jsou daní upíři v tom kterém světě pojati. Např.: jestli je jejich vznik spojen s náboženstvím, atd..
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Anotuj! $:)

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 13. 5. 2006, 17:39

Upír - ateista se bojí komunistického manifestu, Leninových portrétů a rudé hvězdy...

Jinak co se týče lstivého atd. upíra, tak vesměs je prostě podmínka na to stát se upírem právě takováto vlastnost (podle lidových legend to je vždycky někdo chytrý, mimořádně zlý,... navíc jak jsi říkal kníže, hrabě... a ti byli alespoň vzdělaní). Mimo to upír asi za svého potomka nevybere nějaké střevo. Krom toho jak dlouho by takový upír přežil... stejně by ho asi krouhnul nějaký mocnější, který by jeho hloupost neuměl vystát... nebo by si špatně odhadl čas a shořel by na slunci

Zaujala mě Sapkowského úvaha nad upíry v Křtu ohněm.. z které plyne, že upíři jsou prijekcí vnitřního lidského strachu smíseného s touhou po ovoci zakázaném křesťanskou věroučnou naukou (kousání do krku vesměs osob opačného pohlaví v sobě má značný erotický náboj, mimo to to zavání orálním sexem, který konservativní křesťaství považuje jako veškerý sex nevedoucí k plození dětí za sodomii).
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 13. 5. 2006, 17:52

Eleshar_Vermillion píše:Jinak co se týče lstivého atd. upíra, tak vesměs je prostě podmínka na to stát se upírem právě takováto vlastnost (podle lidových legend to je vždycky někdo chytrý, mimořádně zlý,... navíc jak jsi říkal kníže, hrabě... a ti byli alespoň vzdělaní).
No jasně... ale zase se ženili a vdávali dost mezi sebou, takže o různé s prominutím "kriply" nebyla nouze. A co když chtěli zajistit život věčný i svému zparchantělému potomkovi. Jak říkám, umím si představit i takový scénář...
Eleshar_Vermillion píše:Krom toho jak dlouho by takový upír přežil... stejně by ho asi krouhnul nějaký mocnější, který by jeho hloupost neuměl vystát...
Pravda... ale taky by nad ním mohl jeho stvořitel držet ochranou ruku... a časem by si třeba upíří společnost zvykla a pak by jim ještě chyběl. Možná by ho tam měli i jako takové vytržení z melancholie a deprese, že ještě není tak špatně... že by na tom mohli být i hůř... :>;o)

Každopádně já to nikomu nevnucuju... jenom tak nahlas uvažuju, že by to mohlo být zajímavé a nečekané oživení. Zvlášť teda jak by mu šlo krmení a tak, kdyby nebyl tak docela samoobslužný... :eyecrazy:

Eleshar_Vermillion píše:...z které plyne, že upíři jsou prijekcí vnitřního lidského strachu smíseného s touhou po ovoci zakázaném křesťanskou věroučnou naukou (kousání do krku vesměs osob opačného pohlaví v sobě má značný erotický náboj, mimo to to zavání orálním sexem, který konservativní křesťaství považuje jako veškerý sex nevedoucí k plození dětí za sodomii).
:8oO No počkej, já myslel, že upíři prostě jsou! $P

Ok. Ta úvaha zní zajímavě, ale mám pocit, že upíři a jejich variace jsou starší než křesťanství, je tedy možné, že křesťanství tomu trochu zpřeházelo priority atd. ale jako tak celkově se mi to nezdá. Rozhodně to nevysvětluje orientální verzi upírů...

Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 13. 5. 2006, 18:23

Me upíra nejvíce evokuje film Bram Stoker's Dracula s Oldmanem v hlavní roli. Jako jedna varianta a pak Deacon Frost z Blade I jako druhá.

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 13. 5. 2006, 22:26

On by blbý upír podle mě nepřežil už jen proto, že by se někde zachlastal do nějaké děvečky, a pokud by mu jen s úsvitem neohořela prdel, tak by ráno vedle suché mrtvoly byl možná ještě mastný popel, proto jsem trochu skeptický.

Mno tak přinejmenším západní verse upírů je asi taková, samozřejmě, že upíři jsou starší, ale křesťanství uvrhlo za 2000 let do úplné perversnosti leccos... třeba celý náhled na lidskou sexualitu, ale o tom jindy a jinde, nicméně se mohu pokusit přetlumočit sem tu Sapkowského úvahu podanou ústy upíra Regise, pokud máte zájem...
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 13. 5. 2006, 22:41

Přetlumoč... coby ne... když je to k tématu, je každý názor zajímavý. A někdy i když není k tématu (ale o tom jindy a jinde). )

hater
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hater » 15. 5. 2006, 10:38

no ja v podstate upirismus ve hre beru jako zaminku, metaforu. Mechanismy ktere hra nabizi, ze hraci musi sve postavy nechat na krmit a vsechny ty libustky kolem, strach z ohne a zuriva zbesilost, to vsechno se da pouzit jako nastroj zduraznujici nejakou lidskou vlastnost. Nastroj, ktery vam umozni prirozene se dostat k reseni vaznych (nikoli brakovych) a zajimavych veci jako je lidsky chtic, touha, hlad, zurivost, ...
nWoD nabizi ruzne pohledy a whitewolf zsam vybizi k experimentovanim s pravidly. Zkousenim co kdyz by nahodou Bestie nebyla zuriva, ale podla a zakerna?
Vetsinou tu uvadite sve vlastni predstavy o upirech, ale ja tak neucinim ;-) upir je takovy jakeho jej potrebujete, k tomu, aby jste mohli resit tema ktere vas zajima.

Goran
Don Quijote
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran » 15. 5. 2006, 16:05

Samozřejmě, upíři jsou různí...

Sám hraju upíry jen jako mocná, vesměs zlá NPC, ale líbí se mi i jejich pojetí např. u Pratchetta (ten fotograf byl supr) nebo v Kulhánkových Vládcích strachu (tam už ne tolik; ale není špatné upíry pojmout jako klaďasy).

Ještě trocha historie: slovo upír pochází z avarského (?) opir; víra v upíry a podobnou havěť je alespoň u Slovanů jen o pár let mladší než pohřby inhumací. Docela dost o upírech z archeologického úhlu pohledu je v Hrobech předků od Lutovského; některé věci (například dát negramotnému mrtvému do hrobu noviny, aby nevstal dokud je nepřelouská) se dají použít i v RPG.

hater
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hater » 15. 5. 2006, 18:54

Goran píše:Samozřejmě, upíři jsou různí...

Sám hraju upíry jen jako mocná, vesměs zlá NPC, ale líbí se mi i jejich pojetí např. u Pratchetta (ten fotograf byl supr) nebo v Kulhánkových Vládcích strachu (tam už ne tolik; ale není špatné upíry pojmout jako klaďasy).
To je prave to co ve WoD nejde. Upir nemuze byt nikdy kladas. Je to vzdy zaporak.
Ty nejjednodussi mechanismy, tedy aby se nasytil, tak musi pit lidskou krev, rikaji, ze je to zly tvor. Ublizuje prece lidem ;-) Lide, ale take kazdy den ji maso zvirat, ...

Nejzakladnejsi mechanismy Vampire nuti hrace rozhodovat o zivote a smrti jinych. Musi se k tomuto tematu nejak postavit a nejde to proste odbyt jako v dracaku, kdyz hrdina pobiji stovky skretu a nebo naopak odmita mit se zabijenim cokoli spolecne.

Ehm, no tohle ma byt o predstave upiru, takze jsem asi docela offtopic, ... i kdyz ne zas tak moc. Upir se proste musi o tyto otazky zajimat a nejak je resit.

Sirien
Pragmatik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sirien » 15. 5. 2006, 21:57

hater: Ale samozřejmě že můžou bejt kladný. Stačí definovat kladnost :D .
Jinak samozřejmě může pít jen omezené množství krve, že... a vynahrazovat to nějak jinak

A ve WoD o smrti a životě mortálů rozhoduje kde kdo. i v novym.

Moje osobní představa upírů je dost proměnlivá.
Vznik samozřejmě přijetím krve jiného upíra po vysátí.
Sluneční světlo... jak kdy a jak kde. Kulhánek (Divocí a zlí, Noční klub...), ale i hromady anime slunce s úsměvem ignorujou (Blood+, Hellsing)
Kříže a jiné symboly ani omylem, leda autosugestivně. Něco jiného je Pravá víra, oc... opět jak kde.
Stříbro obecně proti nim považuju za účinnější, ale ne tak zhoubné, jako třeba pro vlkodlaky.
Občas si hraju s přesdtavou, že krev vlastně nepotřebují, nebo potřebují jen v naprosto minimální míře, a ve větší jim naopak vadí (opíjí je, zpomaluje...), ale oni tomu prostě jen těžko odolávají (silná droga)

Regis (IMO perfektní postava, škoda ho) je vyšší upír z pentalogie o Zaklínačovi. Nevim, jestli se objevil už ve druhý, nebo až ve třetí knížce, každopádně to je abstinent, a to od doby, co to přeháněl a ostatní ho začali považovat za nenapravitelnýho ožralu. Pár citátů, jak si je pamatuju:
Geralt: "Jo, jasně. Lidi se hned cítěj líp, když vědí, že je nepovažuješ za jídlo, ale za flašku kvalitní Whiskey"
Regis: "Nechápu, proč si lidé neustále nadávají do pohlavních orgánů. Sex je pro vás přece příjemný, nebo ne?"
"Kněz" chtěl upálit nějakou holku za čarodějnictví. Družinka to uhrála na soud ohněm (vytažení rozžhavené podkovy). Regis se prostě natáhl a podkovu vyndal. Kněz to nezvlád...

Obecně souhlasim s Elesharem - blbej upír = mrtvej upír
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice

Radost
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radost » 16. 5. 2006, 19:41

zajímavé téma.
Upíry jsem vždycky hrozně žral, jsou to pro mě jedna z mytologicky nejzajímavějších bytostí. Nechápu proč ještě nehraju Vampire...:-D
popíšu jak upíři fungují v našem světě (slovanský svět)
1) upíři jsou nemrtví. Někdo, kdo umřel, ale vrátil se, ale už ne živý (vrátit se živý z podsvětí, to umí jen bohatýr:-)). Vrátil se z různých důvodů: buď z něj upíra udělal bůh noci a nesmrtelnosti Trojan. Nebo ve svém životě vykonal tolik zla a krutých činů, že nemohl po smrti dojít pokoje (to ale souvisí s předchozím) Třetí a nejčerstvější varianta počítá s naší verzí Věčné války, zde jsou soupeři upíři a vodníci. A upír je zde někdo, komu byla vodníkem neprávem odebrána duše, a on se vrací aby se pomstil...
Někteří upíři mají schopnost Gift of Blood, vytvářet další upíry, ale ti jsou slabší než jejich tvůrce a on jejich stvořením o část síly přichází...
2) Rozhodně nejsou "zlí", ale lidé o nich mají spoustu předsudků. Stejně jako o čemkoliv jiném na Slovanském světě. Ale veskrze škodí, souvisí s nocí a nočními bohy, se záhrobím a se strachem...
3) Nejúčinější zbraní proti upírům je dřevo, jelikož narozdíl od kovových zbraní obsahuje život. Ideálně dřevo čerstvé. Zabít upíra lze pouze když ho kolíkem přibijete (srdcem) k zemi, tímto spojením zemře. Dále upírům vadí sluneční světlo (protože hlavním nepřítelem Trojana je Svarog, stejně jako hlavním nepřítelem noci je den...) Mají alergii na česnek a nějaké další byliny (růže), to už by bylo složité. Vodě se vyhýbají protože zde sídlí jejich úhlavní nepřátelé (vodníci) a z fyzikálních důvodů je pro ně pohyb pod vodou poněkud obtížný (upír nemůže plavat). Nenávist k náboženským symbolům denních bohů. Stříbro vůbec, to je spojeno s vlkodlaky a pár dalšími bytostmi noci, které mají nějaký vztah k měsíci (striga, zmor)
4) Sociální systém. Upíři se (po vzoru Kulhánek) sdružují do klanů, které se od sebe dost liší. Jak co do schopností, tak do zájmů a zvyklostí. S nikým jiným se moc nebratříčkují, ostatními nemrtvými pohrdají a živé bytosti jsou pro jejich účely moc krátkodobé. Kromě vodníků a elfů, se kterými válčí.
5) jinak podle pověstí nebyl upír někdo lstivý a zlý, to je z Brama Stokera, ale ten kdo už za živa byl nějak divný, prokletý, byl svědkem něčeho strašného... Mýtus upíra má blízko k zombie a voodoo...:-)
Hloupý upír je samozřejmě možnost, představuju si ho buď jako nějaké velmi divoké zvíře, které terorizuje kraj (imo upír svým vznikem získá všechny potřebné dovednosti aby mohl přežít, pěkně to popisuje v Prokletí Salemu S. King, jak jim pomalu začíná vadit sluníčko, jak mají žízeň a nedokáží ji uhasit atd. - což jsou záležitosti dost vegetativní a i hloupý je dokáže pochopit - mnohdy líp než ten chytrý)

dvě věci se kterými zatím nevím co dělat - návaznost upíra a jeho rakve (to je asi nové, ze Stokera:-) a to že upír nemůže jíst a pít normální jídlo... Jelikož si to představuju reálně, je to prostě mrtvé tělo, a něco pozřít dokáže... když si to pak z toho břicha nějak vyndá...

Vannax
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vannax » 16. 5. 2006, 20:51

Podle některých teorií se základem pro vznik "lidských upírů" stala velice vzácná nemoc z lidského světa, zvaná porfyrie. Vyskytuje se velmi zřídkavě a projevuje se především citlivostí na sluneční záření. Člověk trpící porfyrií bývá obvykle velice bledý a jeho kůže bývá pokryta skvrnami, jakoby gigantickými pihami.
Jelikož se pravděpodobně jedná o jakousi poruchu krve a metabolismu, dalšími projevy jsou i celková "propadlost", tzn vyhublé končetiny, tělo a propadlý obličej. Záreveň dochází k určité deformaci prstů. To jen tak zběžně. Fotky jsem viděl, vypadá to docela hnusně a nedivím se, že když se člověk s touhle chorobou někde objevil, lidé ho museli považovat za abnormála.

Co se týče fantasy a hororu, přiznám se, že i když se věnuju hraní RL, kde údajně je nejmocnějším protivníkem právě nejstarší upír, tak mě upíři - tak jak jsou podáváni - příliš neberou.

Zásadní věc, která mi vadí (hlavně v hororovém pojetí) je to, že když se vyskytne jeden upír a vysaje svou oběť aniž by ji usmrtil, vzniká další upír. Nikdy jsem nepochopil, proč se upíři nezačnou rozrůstat geomtrickou řadou.

Možná někdy dospěju i k tomu, že do svojeho hraní zahrnu i upíra. Pokud jo, měl by to být naprosto výjimečný protivník. Žádné ztělesnění zla. Žádný netvor. Naopak - někdo, kdo se bude nejdříve snažit získat důvěru postav a pak až si vytipuje ty pravé za své budoucí nemrtvé poddané, pak teprve se bude snažit je napadnout. Ovšem nijak okatě, v přímém souboji. Bude to dělat velice skrytě, tak aby využíval okamžiků, kdy je družina rozdělená.
Půjde hlavně o to, aby jednoho dostal, družina přišla na pravou podstatu věci (nejhůř až v momentě, kdy proti nim vykročí zombie jejich kamaráda) a začala se ho bát. Nebude účelem, aby upíra porazili. Naopak by se měli snažit jeho přítomnosti zbavit a přinejlepším se ním nedostat do přímého střetu. Podle mně je to postava tak mocná, že by měla sloužit hlavně k nahnání strachu. Pokud je použita k tomu, aby si dobrodruzi na pažbu meče udělali zářez o něco větší než ty jiné, pak upír, jako výjimečný protivník, podle mého ztrácí svou výjimečnost (a tím pádem i smysl).
Dal bych tedy přednost tomu, aby upír byl zároveň zdatný nekromant a dobrodruzi by tak měli možnost bojovat jen se skupinkami jeho kostlivců, zombií, občas nějakým ghúlem. Z upíra by však měli poznat jen nádech toho, co umí, jen takový střípek poznání a nůši strachu.

Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“