Vesnické Fantasy

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět

Vesnická fantasy znamená...

Víc low než low-fantasy
6
2%
Málo-magická
16
4%
Magie, byť třeba mocná, je neokázalá
20
5%
Rustikální romantické prostředí
22
6%
Pozitivní, hřejivé ladění
8
2%
Poetika českých vesnických příběhů (Němcová atd.)
11
3%
Tlak je na "uvěřitelnost" nebo "smysluplnost" ve vztahu k fantasy-historičnosti
13
3%
"Dračákovská realističnost" okolních lokací
5
1%
Přítomnost folklóru
21
6%
Absence "pořádné" veřejné moci
11
3%
Divočina za humny
25
7%
Význam přírodních cyklů
12
3%
PC jsou vesničani
7
2%
PC působí v rámci své komunity
9
2%
PC řeší "strasti obyčejných vesničanů" / "malé velké problémy"
25
7%
Postavy makají za zlámanou grešli
15
4%
Postavy nejsou žádané - a když tak ze zoufalství
4
1%
Hrdinové začínají jako mládež
4
1%
Zabývá se obyčejným člověkem
13
3%
Komorní množství osob
16
4%
Vztahy a osobnost vesničanů jsou příběhově důležité
24
6%
Nízkoúrovňové zápletky (okolí vesnice)
24
6%
Zápletky jsou triviální, všední, nezajímavé, běžně nevyžadující hrdiny
7
2%
Zápletky nepřesahují vesnici/komunitu
13
3%
Zápletky nemají dopad na vnější svět
14
4%
Největší sázkou je osud / smrt jednotlivců
9
2%
Motivace záporáků jsou triviální / lokální / omezené skriptem
9
2%
Detektivka o vesničanech
9
2%
Nudná hra, zábavná aktem hraní - obsahu navzdory
2
1%
Je to hanlivé označení pro nudná dobrodružství
4
1%
 
Celkem hlasů: 378

ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Vesnické Fantasy

Příspěvek od ondralukas1010 »

Vesnické fantasy je termín, který se tu dle všeho používá celkem často, obzvlášť ve vztahu s Dračím Doupětem (až už ODRD nebo DRD II). V databázi má tento termín i vlastní tag, ale nejsem si jistý jestli to někdo někdy přišel s nějakou ucelenou definicí.

Pokud se nemýlím jde o čistě českou (československou?) záležitost a jakožto zájemce o historii vývoje Fantasy a RPG (hlavně v našich končinách) by jsem se rád o tomto fenoménu dověděl víc. Nenapadá mě nic lepšího než se zeptat pamětníků... (Jestli vám tak můžu říkat?)

Co je to teda to vesnické fantasy? Co musí správné vesnické fantasy obsahovat? Co nesmí obsahovat? Jak došlo k zrodu tohoto žánru? Jak se liší od klasického low fantasy? Jací jsou klasičtí představitelé vesnického fantasy? Vyskytuje se vesnické fantasy i mimo RPG (knihy, filmy)? A jé to vůbec vhodný žánr pro 'klasické' (DnD, DrD) FRPG?

Vložte svůj názor do této spreadsheet.
Naposledy upravil(a) ondralukas1010 dne 14. 9. 2021, 10:56, celkem upraveno 7 x.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Prvek Zastánci
Víc low než low-fantasy Lorwin
PC jsou vesničani Log, KDolecek
PC působí v rámci své komunity Log, York
Zápletky nepřesahují vesnici/komunitu Log, sirien, Marky, Jerson
PC řeší "strasti obyčejných vesničanů" / "malé velké problémy" Markus, York, Marky, KDolecek
záplekty jsou triviální, všední, nezajímavé, běžně nevyžadující hrdiny sirien, Jerson
záplekty nemají dopad na vnější svět sirien
největší sázkou je osud / smrt jednotlivců sirien
Málo-magická Markus, ShadoWWW
Rustikální romantické prostředí Markus
Pozitivní, hřejivé ladění Markus
Zabývá se obyčejným člověkem Markus
Hrdinové začínají jako mládež ShadoWWW
Nízkoúrovňové zápletky (okolí vesnice) Eerie
Vztahy a osobnost vidláků jsou příběhově důležité sirien, Jezus
Detektivka o vesničanech Korhul, sirien
Poetika českých vesnických příběhů (Němcová a jiné nečitelné škváry) Marky, Markus, radunamlejn
Postavy makají za zlámanou grešli KDolecek, sirien
Postavy nejsou žádané - a když tak ze zoufalství sirien
Motivace záporáků jsou triviální / lokální / omezené skriptem sirien
Nudná hra, zábavná aktem hraní - obsahu navzdory sirien
Tlak je na "uvěřitelnost" nebo "smysluplnost" ve vztahu k fantasy-historičnosti sirien
"dračákovská realističnost" okolních lokací Jezus
Přítomnost folklóru Jezus
Komorní množství osob Vallun
Absence "pořádné" veřejné moci Vallun
Divočina za humny Vallun
Význam přírodních cyklů Vallun
Magie, byť třeba mocná, je neokázalá Vallun
Je to synonymum pro nudnej shit sirien, Jerson


Markus: všimnul sis té části kde sem psal, že sem to hodnotil (ty 4* a recenze) s odhlédnutím od této skutečnosti, protože to prostě zjevně bylo zadání celé knížky? "Nevadilo by mi si zahrát" v tomhle případě znamená doslova "nevadilo" ve smyslu "přežil bych to", ne ve smyslu "chci si to zahrát". Ono i ze shitového příběhu můžeš dostat dobrou hru, když máš dobré spoluhráče a zábavné postavy - ostatně viz co sem psal dřív, hra dobrá navzdory obsahu.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od ondralukas1010 »

Když už si tohle sepsal, tak to kradu pro úvodní post.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16258
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od MarkyParky »

Mě teda v té tabulce máš úplně blbě.

Němcovou nezmiňuju nikde.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Marky: Němcovou zmiňuje Markus, Tys měl někde point kterej mi přišel +- identickej, tak sem Tě hodil na hromadu.

EDIT: všechno je in-order-of-appearance, takže spíš naopak - Tys asi napsal něco o vesnické poetičnosti, pak mi přišlo že Markusova Němcová je o tom samym tak sem ho hodil na hromadu k Tobě a připsal tam Němcovou) /EDIT


Ondralukas: Ono by to možná bylo lepší dát do záhlaví jako veřejnou anketu aby lidi mohli klikat k čemu se hlásej - ale nevim jak to tu je s pozdější editovatelností anket a s možností zobrazit hlasující. A nebo taky možná ne, protože co by to možná chtělo by bylo přidat sloupec navíc kde by byli jmenovaní odpůrci daného prvku (což by se vytahat dalo, ale na to sem už neměl manu - ale asi by to stálo za to, protože jestli ten průchod tím co kdo tvrdí nebo rozporuje ukazuje je, že tu v podstatě neni ani základní shoda na předmětu diskuse - o tom že tu někteří - Vitusi - navzdory tomu neváhají rozvádět původ termínu nebo jeho užívání, aniž by sami řekli co pod ním teda chápou oni ani nemluvě)

Plus ten seznam by to chtělo možná protřídit na prvky samotného prostředí, prvky zápletky/příběhu/obsahu a případně ostatní prvky - a případně to zahladit i v rámci těch kategorií (tohle je čistě in-order-of-appearance) bylo by to o dost přehlednější.

...a Marky Ti možná řekne jak se na PHP BB dělá ten atribut šířky sloupce, aby se to dalo roztáhnout a nevypadalo to tak hnusně sraženě.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

ADD: úplně nejvíc cool by bylo mít sloupec s prvkem a pak sloupce: "definující prvek" "může/nemusí být prvek" "není prvek", pod který by se lidi podepsali jak uznaj za vhodný - ale to je už spíš na založení nějakýho otevřenýho Google spreadsheetu.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od ondralukas1010 »

Tak jsem teda spíš přešel na anketu, ať se každý protřídí sám
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od KDolecek »

Let's do the spreadsheet.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

by ho někdo musel založit a nasdílet
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Jezus
Příspěvky: 2591
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Ještě mi v té anketě chybí Erben. Možná i jako samostatná odrážka, kde bude přímo zmíněna Kytice nebo prostě "staré" příběhy trochu jako protiváha k Němcové. Nebo třeba Zaklínač.

Markus: :clap:

Sirien: Když to máš těžký. Já moduly moc nehraju, takže příklady se mi hledají těžko. Pokud o to ale opravdu stojíš, můžu poprosit svého GM, aby ti vytáhl něco z Icewinddalu, který právě hrajeme. Ty věci jsou tam spíš průměr, ale pokud budeš mít nároky podobné jako na Noc goblinů = zábavný oneshot, něco by se tam našlo (s více prvky vesnické fantasy než je Noc goblinů).

Jinak dokazovat něco tobě, když tak rád na všechno kydáš shit (i když jde o téma, které tě nezajímá a styl hry, který hrát nechceš...), je trochu sisifovská práce.

Uznávám že v Noci goblinů jsem pár věcí přehnal a tys je správně vyvrátil. Se zbytkem mých argumentů (jednotlivých věcí) se ale vypořádáváš po svém - prostě řekneš, že jsem je překroutil, bez důkazů.

V takovém prostředí - a vlastně ani obecně - nemám potřebu hledat ti něco, co by ti vonělo. Počkám, až co vzejde ze zdejší debaty (kdybych náhodou něco našel, tak ať pak nedebatujeme o tom, jestli to vůbec splnilo kritéria), nechám se poučit a půjdu dál. Já stejně hraju svoje vlastní věci, takže pokud chceš vidět slušnou vesnickou fantasy - snad se někdy potkáme u stolu :wink:
(Na vaši slezinu bohužel nejedu - žení se mi kamarád).

Z patra mě (vyjma ten Icewindale na prvních levelech) napadá kvalitní příklad vesnické fantasy - Zaklínač 3 - ale to je PC game. Zkusil bych vystřelit naslepo na Myší hlídku, ale tu jsem bohužel nehrál a nevím, jak má zpracována dobrodružství.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od ShadoWWW »

sirien píše:Němcovou zmiňuje Markus, Tys měl někde point kterej mi přišel +- identickej, tak sem Tě hodil na hromadu.
Tos tam hodil Markyho místo mě.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jerson »

Hlasoval jsem už podle svého nového chápání toho pojmu.
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od ondralukas1010 »

Sirien píše: 9. 9. 2021, 18:14 by ho někdo musel založit a nasdílet
Napadlo mě udělat Google forms, až na to budu mít náladu.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Hm. Anketa nezobrazuje kdo jak hlasoval. Tak to je fakt tak na ten spreadsheet.

ShadoWWW: mohlo se stát, procházet to počtvrtý mě už moc nebavilo :D

ondralukas: form je nanic - musíš ho updateovat o každou další otázku a stejně jako výsledek dostaneš spreadsheet, jen míň přehlednej. To je fakt lepší udělat prostě spreadsheet a nechat lidi ho vyplnit jak chtěj.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Jezus
Příspěvky: 2591
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Vitus píše: 9. 9. 2021, 15:52 Kromě toho i ty "městské" série jsou spíše "měšťanská fantasy" (tedy Elánius a jeho hlídka, Vlahoš a jeho manažerské peripetie), tedy jakýsi spin-off vesnické fantasy v městských kulisách, a do toho i Malí bohové a další one-shoty míří tímto směrem (o peripetiích Mrakoplaše nemluvě).
Tady bych už byl opatrnější. Ano, ty charaktery jsou parádní karikatury a Nobyho Nóblhocha a seržanta Tračníka můžeš zasadit i do vesnického prostředí... a ano, "měšťanská fantasyů, zejména takhle podaná, bude fakt blizoučko té vesnické...

Jenže Vlahoš už je korporát a podvodník profesionál - to už je vážně městská fantasy - a ještě se to blbě hraje jako rpg. Malí bohové a Mrakoplaš pak obsahují fůru mouder a gagů - ale jsou to už jiné žánry. Maximálně vykrást nějakého malého bůžka a nechat ho živit se vírou vesničanů... ale Mák utíkající před conanovskými monstry? Už se nám to tu trochu rozplizuje :-) To už si raději představím Vzoromila Výsměška na dovolené na venkově. S jeho kuší, samozřejmě :-D
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16258
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od MarkyParky »

Sirien píše:Ti možná řekne jak se na PHP BB dělá ten atribut šířky sloupce, aby se to dalo roztáhnout a nevypadalo to tak hnusně sraženě
Nijak.
Narvi si do záhlaví tvrdé mezery nebo podtržítka...
🤮
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Markus a 2 hosti