Vesnické Fantasy

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět

Vesnická fantasy znamená...

Víc low než low-fantasy
6
2%
Málo-magická
16
4%
Magie, byť třeba mocná, je neokázalá
20
5%
Rustikální romantické prostředí
22
6%
Pozitivní, hřejivé ladění
8
2%
Poetika českých vesnických příběhů (Němcová atd.)
11
3%
Tlak je na "uvěřitelnost" nebo "smysluplnost" ve vztahu k fantasy-historičnosti
13
3%
"Dračákovská realističnost" okolních lokací
5
1%
Přítomnost folklóru
21
6%
Absence "pořádné" veřejné moci
11
3%
Divočina za humny
25
7%
Význam přírodních cyklů
12
3%
PC jsou vesničani
7
2%
PC působí v rámci své komunity
9
2%
PC řeší "strasti obyčejných vesničanů" / "malé velké problémy"
25
7%
Postavy makají za zlámanou grešli
15
4%
Postavy nejsou žádané - a když tak ze zoufalství
4
1%
Hrdinové začínají jako mládež
4
1%
Zabývá se obyčejným člověkem
13
3%
Komorní množství osob
16
4%
Vztahy a osobnost vesničanů jsou příběhově důležité
24
6%
Nízkoúrovňové zápletky (okolí vesnice)
24
6%
Zápletky jsou triviální, všední, nezajímavé, běžně nevyžadující hrdiny
7
2%
Zápletky nepřesahují vesnici/komunitu
13
3%
Zápletky nemají dopad na vnější svět
14
4%
Největší sázkou je osud / smrt jednotlivců
9
2%
Motivace záporáků jsou triviální / lokální / omezené skriptem
9
2%
Detektivka o vesničanech
9
2%
Nudná hra, zábavná aktem hraní - obsahu navzdory
2
1%
Je to hanlivé označení pro nudná dobrodružství
4
1%
 
Celkem hlasů: 378

ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Vesnické Fantasy

Příspěvek od ondralukas1010 »

Vesnické fantasy je termín, který se tu dle všeho používá celkem často, obzvlášť ve vztahu s Dračím Doupětem (až už ODRD nebo DRD II). V databázi má tento termín i vlastní tag, ale nejsem si jistý jestli to někdo někdy přišel s nějakou ucelenou definicí.

Pokud se nemýlím jde o čistě českou (československou?) záležitost a jakožto zájemce o historii vývoje Fantasy a RPG (hlavně v našich končinách) by jsem se rád o tomto fenoménu dověděl víc. Nenapadá mě nic lepšího než se zeptat pamětníků... (Jestli vám tak můžu říkat?)

Co je to teda to vesnické fantasy? Co musí správné vesnické fantasy obsahovat? Co nesmí obsahovat? Jak došlo k zrodu tohoto žánru? Jak se liší od klasického low fantasy? Jací jsou klasičtí představitelé vesnického fantasy? Vyskytuje se vesnické fantasy i mimo RPG (knihy, filmy)? A jé to vůbec vhodný žánr pro 'klasické' (DnD, DrD) FRPG?

Vložte svůj názor do této spreadsheet.
Naposledy upravil(a) ondralukas1010 dne 14. 9. 2021, 10:56, celkem upraveno 7 x.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Vitus »

Jezus píše: 10. 9. 2021, 00:02 S hodnocením Hlídky a Mrakoplaše souhlasím. Ono to často působí tak komorně a vtipně, ale ty žánry i věci, o něž tam jde, jsou vážně těžké fantastično :-) Vždyť s Mrakoplašem neustále tahá Dáma a poráží s ním Osud...
Hlídku jsem zmínil, že je na hranici vesnické fantasy, hlavně proto, že hodně zápletek začíná někde triviálně, jenže pak to začne jít do hloubky (nikoliv do šířky), vlastně v duchu toho Charlesova manifestu (dovolím si půjčit jeden citát, co přesně na Charlesův manifest sedí a co se často skrývá za vesnickou fantasy, jak jsem ji zažil a jak ji občas hrajeme: "Vidím plány v plánech jiných plánů.")

Mrakoplaše jsem zmínil taky jen okrajově, u jeho příběhů nejde o něj (jako takového), ale ty probleskující minipříběhy okolo, jež jsou opět na hranici vesnické fantasy a jejichž byl Pratchett (alespoň pro mne) mistrem. Ale už je to dlouho, co jsem to četl, ty první Mrakoplašoviny, takže možná spíše berte ty věci, kde Mrakoplaš není hlavní hrdina :).
m4jk
Příspěvky: 55
Registrován: 19. 10. 2011, 17:54
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od m4jk »

Přispěju svou troškou do mlýna.

Když mi někdo řekne "vesnické fantasy", tak se mi vybaví následující:

- Malé množství důkladně vypracovaných vedlejších postav. Tyto postavy na sebe mají vytvořené navzájem vazby. Tyto vazby a interakce jsou jedním z hlavních nosníků příběhu. Postavy mohou, ale nemusí pocházet z této komunity.

- S malým množstvím postav souvisí i vazba na místo. Nikdy se nejedná o tažení přes celé kontitnenty. Ale zároveň se nemusí příběh odehrávat na vesnici.

- Příběh jako takový může být součástí nějakého rozmáchlejšího celku, ale prakticky nikdy není jeho hlavní tahoun. Ano, místní komunitu terorizuje vojsko Big Bad Guye, který zrovna táhne proti císaři. Nikdy ji však neterorizuje BBG sám.

Víc než na lince low --- high fantasy, tento pojem spíš vním na lince kolmé, kterou udává "vesnické" -- hrdinské. Můžu tedy hrát vesnickou fantasy v high fantasy světě, ale zároveň hrdinskou v low fantasy světě.

Jo, a s městkým fantasy bych byl opatrný, to už je taky definované a předpokládám, že nikdo si při zmínce městské fantasy nepředstavujete Lukjaněnka nebo Gaimana...
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

m4jk: +1
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od KDolecek »

m4jk píše: 10. 9. 2021, 08:36 Jo, a s městkým fantasy bych byl opatrný, to už je taky definované a předpokládám, že nikdo si při zmínce městské fantasy nepředstavujete Lukjaněnka nebo Gaimana...
Městská fantasy slyším poprve, ale automaticky mi vyskakuje urban fantasy a pak hned přesně Gaiman a Lukjaňenko.
m4jk
Příspěvky: 55
Registrován: 19. 10. 2011, 17:54
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od m4jk »

Špatně jsem to formuloval, omlouvám se. V diskuzi se tu někdo oháněl, že když se to odehrává ve městě, tak je to městké fantasy, což není, protože městké fantasy se běžně používá jako překlad právě urban fantasy.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Vitus »

m4jk píše: 10. 9. 2021, 12:21 Špatně jsem to formuloval, omlouvám se. V diskuzi se tu někdo oháněl, že když se to odehrává ve městě, tak je to městké fantasy, což není, protože městké fantasy se běžně používá jako překlad právě urban fantasy.
Právě proto používám (v uvozovkách) termín "měšťanská fantasy" :wink: .
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Korhul »

Si procházím ještě jednou tu tabulku a upravuju své hlasy. Zdá se mi, že shoda obecně moc nepanuje...

Dost mám problém v některých případech volit mezi zelenou a červenou barvou. Přijde mi, že k těm modrým prvkům by mělo jít vždycky přidat něco z těch zelených (případně i červených), aby to ještě byla vesnická fantasy, ale přitom právě tím ji obohatím a udělám zajímavou v kontrapunktu k tolik omýlaným nezajímavým 80 % produktů z tohot žánru.

Jakože když si vezmu, co tam mám momentálně v modré barvě, tak je to vlastně nutnost takhle udělat, protože jsem jich označil vlastně dost málo na to, aby z toho šlo něco upéct. Jenže někdy se hodí ingredience z toho řádku a jindy z jiného...
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

m4jk píše: 10. 9. 2021, 12:21Špatně jsem to formuloval, omlouvám se. V diskuzi se tu někdo oháněl, že když se to odehrává ve městě, tak je to městké fantasy, což není, protože městké fantasy se běžně používá jako překlad právě urban fantasy.
Ne, nepoužívá.
(Možná to tak používá pár lidí co nemaj tušení, ale urban fantasy je prostě urban fantasy.)
Korhul píše: 10. 9. 2021, 13:04Zdá se mi, že shoda obecně moc nepanuje...
...sem to řikal :D

Jinak osobně sem mezi uvedenými nenašel žádnej prvek, u kterýho bych výslovně řekl "pokud tam tohle je, pak to prostě neni VF". Takové by šly najít, ale všechno to je formulované v opačném gardu.

Tzn. všechny ty prvky co tam jsou jsou za mě "všechno uvedené asi může být součástí VF, i když mnohdy nemusí". Pokud bys začal nějaké věci obracet v gardu, tak tam začnu asi říkat "ok, wow, stop, tohle prostě VF neni".
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

ok, rozšířil sem to na 4 kategorie:
- definující (musí být / měly by být zastoupeny ve velké míře - to co fakt určuje VF)
- související (nemusí být, ale často je potkáme, protože vyplývají z definujících nebo protože VF provází, druhotné ukazatele VF)
- nesouvisející (mohou být, nemusí, je to jedno, s VF to nesouvisí)
- anti-VF prvky (pokud jsou přítomny, pak daná věc prostě není/nemůže být VF)

...plus jsem to tak nějak pocitově roztřídil na nějaké skupiny prvků jak mi přišlo, že se to hodí k sobě - přijde mi to tak přehlednější a s trochu větší výpovědní hodnotou co do toho co vlastně VF spíš je nebo spíš neni.


...jakože... přijde mi, že tam po tomhle přetřídění snad dokonce prosvítá i nějaká shoda na tom, co VF nějak vymezuje - i když není úplná shoda na váze těch prvků.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Tak úplná shoda nikdy nebude - není to exaktní pojem.

Plus narážíš na to, že samotné ty definiční prvky jsou mnohdy vágní - každý si představí trochu něco jiného.

Já to beru tak, že ty definující prvky by tam měly být "v hojné míře". Nemusí být ani všechny, aby to byla vesnická fantasy, ale podle jejich přítomnosti se to pozná.
No a související prvky jsou to koření - nebo často odvození prvky. Prostě bývají tam, ale konkrétní z nich jak kdy. A určitě ne všechny v každém takovém dobrodružství. Na druhou stranu se v různých dobrodružstvích v různé míře (a zastoupení) opakují dost na to, aby jsi je rozeznal a s vesnickou fantasy je spojil.

To není prvek jsem bral tak, že když se to objeví, vesnickou fantasy to nepopře (maximálně posune do nějakého mixu), ale zároveň to není nic, podle čeho bys ji poznal. Je trivialita zápletek definiční znak? Není - epická fantasy je taky má...
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Vitus »

Pokusil jsem se doplnit tabulku, akorát u bodů 31, 32 a 33 jsem to nechápal jako "vesničan", ale "obyčejný člověk", jako to je v té samé sekci v těch bodech výše. Snad tím do toho neházím vidle :).
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

to problém neni, kdekdo si to chápe kdejak - spíš mi přijde že si nepochopil zadané kategorie: je to o tom jak moc daný prvek podle Tebe definuje VF, ne o tom jak moc souhlasíš s tím že definuje VF.

Tak jak si to vyplnil říkáš, že "Zápletky nemají dopad na vnější svět" nesmí být prvek VF - tedy když zápletky nemají dopad na vnější svět, tak se nemůže jednat o VF. Což se mi zdá, že si spíš říct nechtěl :)

(Ale koukám, že Marky to má podobně... tak sou ty kategorie možná blbě - ale já je už předělávat nebudu, to je bordel co nechám na někom jinym :D )
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od York »

Nějak v tý anketě nemám co zaškrtnout. Spousta z položek ve vesnický fantasy může bejt, ale nemusí. A u některejch bych potřeboval vysvětlení, co se tím míní.

edit: Možná ten folklór, ale v širším smyslu než to, co známe z reálnýho světa. Můžou tam bejt klidně eerie-baatezuové, displacer beasti a beholdeři, ale pak tam taky budou příběhy o těhle potvorách, který si lidi běžně vyprávěj. "Nezlob, nebo tě sežere beholder!"
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od MarkyParky »

Sirien píše:(Ale koukám, že Marky to má podobně... tak sou ty kategorie možná blbě - ale já je už předělávat nebudu, to je bordel co nechám na někom jinym :D )
Já mám to odmítnutí u "zápletky nevyžadují hrdiny".

Protože zápletky typicky vyžadují hrdiny, bo místňáci si s nimi nevědí rady. Že hrdina znamená víc "týpek, co se nebojí jít do lesa" než "týpek, co se nebojí jít do Mordoru" z toho nedělá nehrdinu.

A ano, dovedu si představit i nějakou pastorální hru, kde to fakt bude jen o vztazích a hrdinského na tom nebude ani zbla - ale tu zase nezařadím do venkovské fantasy.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Marky: no nevim, mě přijde, že hromada her co jsem viděl nebo i hrál zahrnovala zápletku, která hrdiny nutně nevyžadovala - ok, místní tam poslali partu "hrdinů", ale v podstatě šlo o věc na kterou kdyby se sebralo pět deset místních chlapů s vidlema a sekerama (jednim dvěma lukama a psem), tak by to mohli docela dobře vyřešit taky - a nejspíš to běžně i řešej, protože těch "hrdinů" okolo neni zas tak moc.

Ať už to je otec se strýcem a kamarády co se po tý holce dou mrknout sami nebo chlapi z vesnice co dou naklást vlčí pasti a tu smečku přeměnit na kožešiny na zdi.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot], mrakomrak, Pieta a 10 hostů