Co je player agency?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16252
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Co je player agency?

Příspěvek od MarkyParky »

Pieta: Ta soukromá historka odhaluje zajímavou otázku. Netvrdím, že je to tvůj případ, ale napadlo mne to:

Pokud se tvé akce propisují do herního světa, odráží se v něm, rozvíjíš si tam nějaký svůj obsah - ale pak jenom zjistíš, že hra je o něčem jiném a tvé akce neměly dopad na její hlavní příběh - opravdu to znamenalo, že jsi agency neměl?

Myslím tím třeba:
- hraju zlodějíčka z ulice
- získám kámoše do party
- ovládneme jako gang ulici
- nabrnknu s holku z konkurenčního gangu
- unesu jí, ožením se s ní
- dojde k válce gangů
....
a pak zjistím, že hra celou dobu byla o hledání svatého grálu, který našel Franta, si všímal "líp" než já stop a narážek od GMa a šel po jeho drobečkách/obsahu.

Měl jsem, nebo neměl jsem agency? A má na to nějaký vliv social contract nebo ustanovení tématu hry dopředu?
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je player agency?

Příspěvek od Pieta »

MarkyParky píše: 5. 8. 2021, 21:12Pieta: Ta soukromá historka odhaluje zajímavou otázku. Netvrdím, že je to tvůj případ, ale napadlo mne to:

Pokud se tvé akce propisují do herního světa, odráží se v něm, rozvíjíš si tam nějaký svůj obsah - ale pak jenom zjistíš, že hra je o něčem jiném a tvé akce neměly dopad na její hlavní příběh - opravdu to znamenalo, že jsi agency neměl?

Myslím tím třeba:
- hraju zlodějíčka z ulice
- získám kámoše do party
- ovládneme jako gang ulici
- nabrnknu s holku z konkurenčního gangu
- unesu jí, ožením se s ní
- dojde k válce gangů
....
a pak zjistím, že hra celou dobu byla o hledání svatého grálu, který našel Franta, si všímal "líp" než já stop a narážek od GMa a šel po jeho drobečkách/obsahu.

Měl jsem, nebo neměl jsem agency? A má na to nějaký vliv social contract nebo ustanovení tématu hry dopředu?
Když vezmu tvůj příklad, tak mluvím třeba o situaci, kdy v předposledním sezení najednou všechny gangy ze hry zmizí - ne doslova, ale třeba se postavy a děj, ne mým rozhodnutím, přesunou někam, kde nikdo ze souvisejících NPC není, a předchozí děj kolem gangů nemá žádný efekt na to, co se tam zrovna děje, dořeší se problém grálu, kde hlavní roli hraje Franta, moji postavu to vlastně ani moc nezajímá, a pak hra skončí.

Jasně, nikdo mi nevezme to, co jsem si odehrál a zažil, ale zároveň ta náhlost a úplnost, s jakou objekty mého zájmu ze hry zmizí, až příliš podtrhují jejich nepodstatnost pro hru, nezájem ze strany GM, a můžou úplně otočit vyznění celé hry pro mě jako hráče.

Trochu je to jako ta situace, kdy šlechtice přesvědčím, a pak za scénou přijde někdo jiný a přesvědčí ho "zpátky". Moje akce měly na hru vliv, a pak ho mít přestaly tak, že zpětně jako by tam snad ani nebyly.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16252
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Co je player agency?

Příspěvek od MarkyParky »

Jo, jasně.

Kampaň byla celou dobu o drakovi a on seženul město i s mým obsahem.
Kampaň byla celou dobu o tom, že jsme emzáci a v poslední session jsme odlítli na Andromedu, bez mýho gangu a milé.

To je jasné, že jsi agency neměl.

Ale ten můj příklad, kdy jsi jen nepotkal hlavní téma, případně bys třeba neměl možnost to dotáhnout do konce, ale ty věci se odehrály v tom světě "zůstaly"?
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je player agency?

Příspěvek od Pieta »

MarkyParky píše: 5. 8. 2021, 21:30Ale ten můj příklad, kdy jsi jen nepotkal hlavní téma, případně bys třeba neměl možnost to dotáhnout do konce, ale ty věci se odehrály v tom světě "zůstaly"?
Hlavní hrdina, co zachraňuje svět, není o nic validnější postava než sidekick, co celou dobu řeší (a vytváří) svoje vlastní malé problémy. Pokud to takhle všechny baví, proč by se oba nepotkali v jedné hře?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jerson a 7 hostů