Gamebook jako úvod do pravidel RPG

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9352
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Quentin »

York píše: 14. 6. 2021, 13:42Začínám bejt hodně nalomenej, protože přestože je gamebook jinjej druh hry, hráč ho může sám začít z fleku hrát, což se o DrD říct nedá. A hraní hry je rozhodně zdaleka nejlepší způsob, jak se ji naučit.
Hrát tě naučí vypravěč.

Leda bys udělal gamebook pro vypravěče.

"Už tě sere, že má Petr moc silnou postavu, a chceš ho potrápit? Otoč na stranu 32." $D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16480
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od MarkyParky »

Quentin píše: 14. 6. 2021, 13:47 "Už tě sere, že má Petr moc silnou postavu, a chceš ho potrápit? Otoč na stranu 32." $D
Plusíček.
Ale pořádně velkej. :clap: :clap: :clap:
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od York »

Quentin píše: 14. 6. 2021, 13:47 Hrát tě naučí vypravěč.
V ideálním případě ano, repsektive ne nutně jen PJ, ale obecně zkušení spoluhráči. Pravidla DrD by ale imho měla počítat i s tím, že nováček zkušený spoluhráče mít nebude, nebo že si nejdřív přečte pravidla a až podle toho se bude rozhodovat, jestli vůbec bude spoluhráče hledat (ať už zkušený nebo ne).
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Jerson »

Zajímalo by mě, jak se v gamebooku hráč naučí vést hru, což je v klasickém Dračáku ta nejdůležitější věc, protože podle toho - stále živého - paradigmatu jen dobrý PJ může zajistit dobrou hru, a to i se špatnými pravidly.

Tedy Vypravěč - vykladač pravidel se zřejmě vždy musí nějak připravit (i když některé deskovky to zvládají rovnou na první zátah), a hráč může začít hrát i RPG bez jakékoliv předchozí přípravy. To se zařídit dá.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od York »

Jerson: Čistě podle gamebooku se to nenaučí PJ ani hráč postavy, oba se většinu svýho hráčskýho know-how naučí až ze zbyku pravidel a z reálný hry. Pointa gamebooku imho je, ulehčit jim přechod ze stavu "vůbec netuším, jak se to hra hraje" ke stavu "ok, pojďme se sejít a zkusit si to zahrát".
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Jerson »

Krčím rameny, protože tomu prostě nevěřím. Dává mi větší smysl dostat se ke gamebooku i k RPG přes vyprávění před spaním, než z jednoho typu hry k druhému.
Třeba Karak je klasickému Dračáku možná blíž než jakýkoliv gamebook. Přesněji tak blízko, že nemálo hráčů ho označuje za RPG a nevidí mezi ním a Dračákem velký rozdíl.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Pepa »

Mě osobně gamebooky coby "předstupeň" hraní RPG přijdou relativně dobré, protože:

:arrow? učí "stimulovat" fantasii
:arrow? jsou alespoň trochu interaktivní
:arrow? jsou alespoň trochu hrou
:arrow? narozdíl od jiných her, mají takové "zvláštní kouzlo"
:arrow? učí číst (- Ano, správně. Protože až se začátečník dostane k těm 100-200 stránkovým RPGčkám, tak... Je bude muset přečíst... (Už slyším, že začátečník musí začít RPGčka na 2-10 stránkových pravidlech. Jistě. Ale tak nějaká taková pěkná, rozšířená, česká, doporučte... :think:))

Nicméně v dnešní době digitálních her (mobilních a počítačových) gamebooky ztratily už tak trochu místo... Takže je lepší začít na gameboocích, nebo na počítačových hrách? Nevím... :think: Ale vím, že počítačovou hru do té knihy nepřibalím... :think:
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Jerson »

Pepa píše: 14. 6. 2021, 15:37 Ale tak nějaká taková pěkná, rozšířená, česká, doporučte... :think:))
To je dost těžké, když ještě nebyl prostor a čas pro to je rozšířit. Ale jedno mám.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Re: Gamebook jako úvod do pravidel RPG

Příspěvek od Markus »

Zatímco tu teoretizujete, Chaosium běžně vydává gamebooky jako úvod do svých RPG - říká tomu "solo adventuresů.

Pro Call of Cthulhu.

A taky nějaké staré pro RuneQuest.

Akorát jsou to samostatné sešity, ne součást pravidel, protože tam by to zbytečně překáželo.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 750
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07

Re: Gamebook jako úvod do pravidel RPG

Příspěvek od Nordoslav »

Mimochodem japonský RPG vůbec neřeší gamebooky a místo toho dávají replaye - přepis 1:1 reálného herního sezení.
Replay je buď nahozený každé kapitoly, kde názorně ukazuje aplikaci pravidel a principů v praxi nebo má samostatnou sekci.
A nejde o žádné dva tři odstavce, třeba v Shinobigami zabíra replay sto stran z dvouset stránkové knihy.
Imho je to podle mě nejlepší způsob jak v pravidlech předat informaci, jak se ta hra hraje.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice

Re: Gamebook jako úvod do pravidel RPG

Příspěvek od Jerson »

Markusi, a je to úvod do pravidel RPG, nebo do settingu?
Přesněji - řekl bych, že ten gamebook lze použít samostatně jako vstup do daného herního světa.

Nicméně tedy řeším spíše otázku, zda gamebook může ukázat, jak se RPG hraje, a můj názor je, že jen velmi zavádějícím způsobem.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Re: Gamebook jako úvod do pravidel RPG

Příspěvek od Markus »

Ty gamebooky od Chaosia používají pravidla Call of Cthulhu a slouží tak jako učebnice hry. Víc ti nepovím, nečetl jsem je.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15087
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře

Re: Gamebook jako úvod do pravidel RPG

Příspěvek od Pieta »

Nordoslav píše: 16. 6. 2021, 08:35Mimochodem japonský RPG vůbec neřeší gamebooky a místo toho dávají replaye - přepis 1:1 reálného herního sezení.
Replay je buď nahozený každé kapitoly, kde názorně ukazuje aplikaci pravidel a principů v praxi nebo má samostatnou sekci.
A nejde o žádné dva tři odstavce, třeba v Shinobigami zabíra replay sto stran z dvouset stránkové knihy.
Imho je to podle mě nejlepší způsob jak v pravidlech předat informaci, jak se ta hra hraje.
To je možná zase víc zkousnutelné kvůli tomu, že už to má hodně dlouhou tradici; myslím, že mimo Japonsko by dost lidí brblalo, že půlku jejich knížky zabírá hra někoho jiného.

Čímž nechci shazovat užitečnost tohohle formátu, jen že si nejsem jistý jeho přijetím u domácího publika.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Gamebook jako úvod do pravidel RPG

Příspěvek od York »

Pieta píše: 16. 6. 2021, 10:46 To je možná zase víc zkousnutelné kvůli tomu, že už to má hodně dlouhou tradici; myslím, že mimo Japonsko by dost lidí brblalo, že půlku jejich knížky zabírá hra někoho jiného.
Lidi zjevně baví koukat na streamovaný hry a zápis je jen jiná formá téhož, takže publikum by si to imho našlo. A ostatně příklady v pravidlech se snažím psát jako "kousky ze hry".

Odbíháme ale od tématu.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15087
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře

Re: Gamebook jako úvod do pravidel RPG

Příspěvek od Pieta »

Mockrát jsem viděl, jak lidi frfňají nad tím, že si někdo dovolil do jejich RPG dát minipovídku (stránka, dvě) z toho světa. Pochopení pro stostránkové literární výtvory by myslím nijak zásadně lepší nebylo.
Gamebook se aspoň snaží předvádět rozhodování ve hře, možné důsledky a tak.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Zpět na „O hraní obecně“