Gamebook jako úvod do pravidel RPG

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od ShadoWWW »

Jerson píše:že nejlepší cesta k RPG dnes je čtení -> gamebook -> RPG a že z tohoto důvodu je dobré mít v úvodu do RPG gamebook.
Tu tučnou implikaci sis tam už (mylně) doplnil sám.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Jerson »

To je možné, pokud jsi to tak nemyslel, ale i tak mi tahle linie přijde pořád nesmyslná.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od ShadoWWW »

Záleží na tom, jakou věkovou skupinu uvažuješ. U vysokoškoláků a snad i středoškoláků je to mimo. Já jsem uvažoval o skupině 7-10 let a navíc dětech, které nemají ve svém okolí nikoho dospělého/staršího, kdo by je do hraní zasvětil. Někdy v sedmi dokážeš už obstojně číst knížky (bod 1), pak dostaneš LW a zjistíš, že knížky mohou být mnohem interaktivnější (bod 2) a začneš sám přemýšlet o vlastních hrdinech, možná vlastních světech. Možná napíšeš i pár povídek z Magnamundu nebo svého vysněného světa. Pak objevíš JaD (bod 3) a zjistíš, že je to ideální nástroj na objevování světů, který jsi celou dobu hledal. Seženeš kámoše a dáte se do hraní.

V čem je to nesmyslné?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Jerson »

Občas mi přijde, jako bys neměl děti, nebo s nimi žil na nějaké odlehlé samotě. Ano tak jak to popisuješ se to může stát.
Nicméně je více než pravděpodobné, že nejpozději v šesti až sedmi letech zjistíš, že se na mobilu dají hrát hry - pokud jsi to do té doby nedělal - a když se dostaneš ke gamebooku, mnohem spíše to budou Rytíři než Lone Wolf. (Tady si dějem poznámku, že se při svých průzkumech zaměřím na to, na jakých gameboocích děti začínají, když už začínají.)

Paralelně vedle toho se učíš číst knížky, ale na louskání delších textů si ještě nějaký ten čas počkáš - a v mezidobí zjistíš, že se hry dají hrát na PC nebo u stolu, pokud jsi to doteď nevěděl. Určitě jsi taky v nějaké fázi hrál Karak, což je "erpégéčko",, nebo "jajodračák".

O interaktivních hrdinech přemýšlíš už dávno, tak od čtyř let, a ve tvé mysli dělají všechny možné věci, které jsi viděl v pohádkách, filmech a YouTube videích plus všechny ty, které sis vysnil. Díky tomu tě možná ani gamebooky nezačnou bavit, protože jsou strašně omezené, ale i kdyby ano, určitě to budou spíše obrázkoví Rytíři nebo Minecraft než LW s hromadou textu. (A Minecraftí gamebook tě možná znechutí, protože Minecraft znáš a v té knížce se nedá dělat ani setina těch věcí.)

No a pokud se dostaneš k RPG, tak to nebude Lone Wolf, který ti skoro nic neříká, ale nejspíš se doslechneš o Dračí Hlídce, která bude v lepším případě hraná bez pravidel, v horším s pravidly, v obou případech ve stylu GM fiat, a zaujme nebo odradí tě spíše na základě toho, co ti PJ zakáže nebo povolí. Každopádně se k ji dostaneš paralelně a nezávisle na předchozích zkušenostech s jinými typy her.

A osobně doufám, že než objevíš DH nebo JaD, budeš mít k dispozici nějaké jednodušší RPG pro začátečníky, které se vejde na dvacet stran a které s rodiči, sourozenci nebo kamarády zvládneš hrát dřív, než tě začne bavit louskat 200 stran gamebooků. Protože když by se ti měly dostat do ruky jako první nějaká fullsize pravidla, tak pokud jdi holka, nejspíš tě odradí úplně, a pokud jsi kluk, tak se tvé preference musí trefit do fantasy, ve kterém nemůžeš jezdit na drakovi. A protože jsi nejspíš už viděl "Jak vycvičit draka", budeš tím dost zklamán. Nemluvě o tom, že tam nemůžeš potkat Enderdraka nebo jinou zajímavou potvoru z Minecraftu, a Granny nebo Siren head tam taky není.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Bouchi »

Jerson píše: 14. 6. 2021, 06:20 Nicméně je více než pravděpodobné, že nejpozději v šesti až sedmi letech zjistíš, že se na mobilu dají hrát hry - pokud jsi to do té doby nedělal
Zajímala by mě statistika, kolik předškolních dětí má smartphone.
Jerson píše: 14. 6. 2021, 06:20O interaktivních hrdinech přemýšlíš už dávno, tak od čtyř let, a ve tvé mysli dělají všechny možné věci, které jsi viděl v pohádkách, filmech a YouTube videích plus všechny ty, které sis vysnil.
A taky statistika, kolik čtyřletých dětí pravidelně kouká na YT videa.

(A ne, nejsem bezdětný, ani nežijeme s dětmi na odlehlé samotě.)
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Jerson »

Bouchi píše: 14. 6. 2021, 06:47Zajímala by mě statistika, kolik předškolních dětí má smartphone.
To je právě ono - stačí, když ho má jedno dítě na hřišti. A ani nemusí být jeho, může mu ho půjčit rodič. Takže reálně stačí, když má jedno dítě z deseti rodiče, který mu ho půjčí. To už ti statistika vyjde mnohem lépe.
A taky statistika, kolik čtyřletých dětí pravidelně kouká na YT videa.
Nevím kde jsi vzal zrovna čtyřleťáky, ale viz výše - stačí když se na YT občas podívá jedno dítě ze třídy ve školce, tedy statisticky jedno dítě ve věku 5 - 6 let z dvaceti až třiceti.

A teď po různých lockdownech ... chceš se vsadit, že polovina dětí v tomto věku někoho takového zná? A že když od rodičů dostane negativní reakci na nějaké video nevhodné pro děti, o kterém mluvil kamarád, tak si příště dá pozor, aby to doma nezmínilo?

Nejsem ani učitel, ani dětský psycholog, jen jsem už před lety četl, že děti v předškolním a raně školním věku mají vlastní "subkulturu" a vyměňují si mezi sebou vtipy, příběhy a zkazky, které takhle získají, a to bez zásahu a často bez vědomosti dospělých.

Nicméně než v tomto směru rozjedu debatu, nejspíše se přesunu do jiného tématu, ať tady nezavazím.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Bouchi »

Jerson píše: 14. 6. 2021, 07:02
Bouchi píše: 14. 6. 2021, 06:47Zajímala by mě statistika, kolik předškolních dětí má smartphone.
To je právě ono - stačí, když ho má jedno dítě na hřišti. A ani nemusí být jeho, může mu ho půjčit rodič. Takže reálně stačí, když má jedno dítě z deseti rodiče, který mu ho půjčí. To už ti statistika vyjde mnohem lépe.
Tak se jedno dítě dozví od jiného dítěte, že mu rodič půjčil mobil a ono na něm hrálo hru. Možná jsem v tomhle směru nechápavej, ale co z toho mám vyvodit?
A taky statistika, kolik čtyřletých dětí pravidelně kouká na YT videa.
Nevím kde jsi vzal zrovna čtyřleťáky, ale viz výše - stačí když se na YT občas podívá jedno dítě ze třídy ve školce
Jerson píše: 14. 6. 2021, 06:20O interaktivních hrdinech přemýšlíš už dávno, tak od čtyř let, a ve tvé mysli dělají všechny možné věci, které jsi viděl v pohádkách, filmech a YouTube videích plus všechny ty, které sis vysnil.
Ale možná jsem tě jen špatně pochopil, a ty věci v YT videích viděl až dejme tomu v těch sedmi.
Obrázek
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Korhul »

Ty děcka si povykládají o tom, co se v té hře dělá, včetně různých detailů, popisů průchodu levelem (nebo jiných detailů podle povadhy té hry). Pak si vezmou papír a tužku a začnou si tu hru malovat, nebo použijí hračky a průlezky na hřišti a budou ji hrát i bez mobilu. A ten, co tu hru hrál bude ostatním říkat, co v té hře můžou dělat a co nejde, až se postupně dohodnout neformální pravidla a vznikne nová hra, která může i nemusí připomínat i nějaké RPG...
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Jerson »

Bouchi píše: 14. 6. 2021, 08:43Tak se jedno dítě dozví od jiného dítěte, že mu rodič půjčil mobil a ono na něm hrálo hru. Možná jsem v tomhle směru nechápavej, ale co z toho mám vyvodit?
V praxi to funguje tak, že dítě přijde ze školky s tím, jestli máme v televizi [doplň]. Když mu to neukážeš ty, tak se venku na hřišti zeptá kamarádů, a dost možná tam bude i někdo starší, který má mobil, nebo si ho může půjčit, nebo má doma přístup k youtube, tak to najde a příště ukáže celé skupině dětí, protože bude za kinga. Možná nějaký rodič svého potomka odtáhne, protože venku přeci nejsou kvůli tomu, aby koukali na mobil, ale semínko zvědavosti už bylo zaseto, a celý den ho kontrolovat nemůžeš - ne ve školce nebo ve škole. Takže pak slyším, jak se pětiletí dohadují, jestli je Siren head skutečný nebo ne, a jejich rodiče to v klidu odmávnou jako nějaké dětské výmysly.

A pokud jde o čtyřleťáky, tak - alespoň někteří - můžou animované filmy a seriály sledovat v pohodě. Můj syn si vyžádal(!) Indiana Jonese. Předtím si už vyžádal Hindenburg (jo, nejspíše geny).
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Jerson »

To tu doufám nikdo neříkal, i když to tak může působit.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od York »

Přijde mi, že se diskuse stočila k nevyřčenýmu předpokladu, že gamebook na začátku pravidel funguje jako onboarding pouze pro děti. Je to skutečně tak a dospělým fungovat nebude?
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od Vitus »

York píše: 14. 6. 2021, 13:32 Přijde mi, že se diskuse stočila k nevyřčenýmu předpokladu, že gamebook na začátku pravidel funguje jako onboarding pouze pro děti. Je to skutečně tak a dospělým fungovat nebude?
Ehm, já jsem nabyl dojmu, že to možná bude fungovat jako onboarding jen pro ty, co nehráli nic nepodobného na telefonu, počítači či konzoly, eventuálně se s tím nesetkali v nějakém streamu na Youtube, Netflixu či jiném streamovacím, respektive televizním médiu. A tedy, že vlastně takoví lidé už (alespoň v našich šířkách) být ani nemůžou. :think:
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Teoretizování ohledně remaku

Příspěvek od York »

Začínám bejt hodně nalomenej, protože přestože je gamebook jinjej druh hry, hráč ho může sám začít z fleku hrát, což se o DrD říct nedá. A hraní hry je rozhodně zdaleka nejlepší způsob, jak se ji naučit.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti