Představivost

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
radunamlejn
Příspěvky: 172
Registrován: 30. 10. 2020, 20:08
Bydliště: z Kobylis

Re: Představivost

Příspěvek od radunamlejn »

Tak jsem se prokousal diskuzí a už mám jen vzpomínky na ten experiment s jablky. 🤦

Když jsem si měl představit jablko. Bylo zelené a v takovém jakoby výřezu i s kusem stolu. Asi tak 8. Seděl jsem totiž ve tmě v křesle a celé jsem si to představil na boku skříně. Stůl (nebo ta část co byla součástí té představy) byl v barvě dřeva té skříně a jablko zelené s odleskem nahoře. Teď když se to snažím zopakovat na stole za světla je to mizerné. Spíše vím, že by tam to jablko mělo být, ale nic moc - tak 2-3. Pořád se mi vrací vzpomínka na to jablko se stolem ve výřezu z předchozího pokusu. Tak vlastně nevím. Nejspíše půjde o míru ponoření nebo soustředění. (Jako kontext doporučuji https://www.ted.com/talks/mihaly_csiksz ... s#t-593120 a hlavně tu část o množství pozornosti, kterou můžeme věnovat věcem.)

Zato bych chtěl reagovat ohledně vnímání vidění. Prokazatelně je obraz složen až v mozku a z větší části dokreslen - chápej domyšlen (to je dané tím, že ostrý obraz pochází jen ze žluté skvrny a zbytek je jen rozmazaná informace jak to tam kolem asi vypadá). Tudíž není člověku daleké domýšlet si věci, které v obraze nejsou. (Konec konců to mozek dělá téměř neustále.) Zamyslete se. Nestalo se vám někdy, že jste něco přeletěli pohledem a měli jste dojem, že tam vidíte něco známého nebo divného a když jste se vrátili a zaměřili na to místo nic takového tam nebylo? Nebo když se hodně zasoustředíte na nějakou věc, tak se okolí rozmaže (přesně do okamžiku než se zaměříte na to, že je rozmazané a pak pohnete očima a mozek to dokreslí)?

Hm... 🤔 Jestli jsem chtěl reagovat ještě na něco, tak sem to v mezičase zapomněl... 🤷
Občas hraju Grimoár, s těmihle doplňky.
Náhodné záznamy mých neuspořádaných myšlenek a výtvorů.
Uživatelský avatar
alladjex
Příspěvky: 200
Registrován: 4. 12. 2020, 10:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Představivost

Příspěvek od alladjex »

Ještě k tomuhle tématu mě napadlo, jestli to jakou má člověk představivost v bdělém stavu nějak koreluje s vašimi sny?
🗡 Toho času solitér v Železných zemích (Ironsworn). 🗡
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů