Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od OnGe »

Sparkle píše: 9. 4. 2021, 19:59 Ano, je to pitomé, ale tahle situace imho nemá výhru, jen menší prohry. A takhle mi to přijde jako nejmenší zlo. Rozhodně menší zlo než mu lhát a "zakládat eventy tak, aby se nemohl účastnit".
Co takhle říct "sorry, ale už jsme spolu párkrát hráli a mě to fakt nebavilo"? Týpek hned ví na čem je a ani na to není potřeba několika lidem kazit večer.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Pepa »

Markus píše:No a? Nemám sociální odpovědnost za rozvoj hobby a školení nových lidí, se kterými hrát nechci.
Já nevím, Markusi. Když už bych vedl RPG Fórum, tak bych to taky viděl trochu jinak... :think:
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Nordoslav »

OnGe píše: 9. 4. 2021, 20:20 Co takhle říct "sorry, ale už jsme spolu párkrát hráli a mě to fakt nebavilo"? Týpek hned ví na čem je a ani na to není potřeba několika lidem kazit večer.
V kontextu Jersonova postu samozřejmě nedává až tak moc smysl vyvíjet extra aktivitu. Teda okud bych dělal otevřené hraní a on se mi tam přihlásil tak to s ním proberu po hře, ale to už je jiná...

Ve všeobecné rovině bude ale tahle situace vyskakovat relativně často(?) - řelk bych že spousta z nás (hráčů, ne členů RPGF) hraje v nějakých relativně omezených komunitách, kde jsou sociální vazby mimo rozměr hry důležité

EDIT: Abych odpověděl ještě i Jesonovi - je to otevčené hraní a vnitřně by se im příčilo ho vyloučit. Po hře bych ale dopředu plánoval čas na nějakou reflexi a tam o tom s ním otevřeně mluvil případně bych ho vzal bokem na pivo v rámci úrovně komfornosti a palčivosti feedbacku. Mimo otevřené hrnaí bych ho asi neřešil, pokud to není kamarád
Naposledy upravil(a) Nordoslav dne 9. 4. 2021, 20:43, celkem upraveno 1 x.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Nordoslav »

Pepa píše: 9. 4. 2021, 20:31 Já nevím, Markusi. Když už bych vedl RPG Fórum, tak bych to taky viděl trochu jinak... :think:
Touche :D
Neřekl bych teda že má Markus přímo sociální zodpovědnost, ale minimálně by si měl být vědom že neexistuje v RP akademickém vakuu a jeho názory a tvrzení tak můžou a budou formovat a validovat postoje dalších.

Tím neříkám, že má dělat něco jinak, jen že si má bý vědom že je svým způsobem, podoběn jako mnoho dalších tady, RP influencer :D

Edit: frázování
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od OnGe »

Nordoslav píše: 9. 4. 2021, 20:32 Ve všeobecné rovině bude ale tahle situace vyskakovat relativně často(?) - řelk bych že spousta z nás (hráčů, ne členů RPGF) hraje v nějakých relativně omezených komunitách, kde jsou sociální vazby mimo rozměr hry důležité
A co? Odmítnutí není konec světa, to je normální odpověď. Jestli nějaký vztah ohrozí že s dotyčnou osobou nechceš hrát a dokonce máš tu drzost to i říct, tak to není vztah, co by stál za řeč. Nebo byl moc zdravý. Takže jestli skončí, jedině dobře.
Pepa píše: 9. 4. 2021, 20:31 Já nevím, Markusi. Když už bych vedl RPG Fórum, tak bych to taky viděl trochu jinak... :think:
To máš štěstí, že RPG Fórum nevedeš a tak to vidíš takhle. :clap:
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Sosacek »

Lorwyn to rekla dobre - rict ze si s nekym nesednu at uz osobne nebo hernim stylem je normalni. Proc travit cas s lidmi se kterymi mame vzajemne pohrdani.

Delat z toho "oni nejsou kvalitni protoze nehraji <styl xyz>" zavani solidnim bullshitem. Cekal bych ze to rekne clovek co pohrda lidma co koukaji na fotbal nebo "ty spatne serialy" a prohlasuje svuj vkus na hudbu za jediny mozny a ostatni povazuje za sracky.

Coz pokud se bavime o nekom komu je 15 tak to asi sedi, pokud se bavime o nekom komu je 40 tak je to asi blb.
Naposledy upravil(a) Sosacek dne 9. 4. 2021, 21:16, celkem upraveno 1 x.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Nordoslav »

OnGe píše: 9. 4. 2021, 20:59 A co? Odmítnutí není konec světa, to je normální odpověď. Jestli nějaký vztah ohrozí že s dotyčnou osobou nechceš hrát a dokonce máš tu drzost to i říct, tak to není vztah, co by stál za řeč. Nebo byl moc zdravý. Takže jestli skončí, jedině dobře.
Nevidím to takhle černobíle a absolutisticky. Život je příliš složitý na takhle silná tvrzení - ohledně i Smrq to psal, nevím jestli zde nebo jinde, že po rozdělení sice hráli dobrou kampaň ale se zbytkem lidí se vzdálili a co jsem pochopil, tak si není jistý, jestli to za to stálo (možná tam čtu něco co není, snad mě kdyžtak Smrq opraví)
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od OnGe »

Dobře, počkej tady, já sepíšu všechny souvislosti a nuance co s tím mohou souviset a pak to sem postnu. Počítám, že bych to mohl stihnout do května 2040. Jen doufám, že se mezitím situace mezi Jerson a týpkem nějak nezmění, to bych to moh začít psát znova.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Nordoslav »

OnGe píše: 9. 4. 2021, 21:38 Dobře, počkej tady, já sepíšu všechny souvislosti a nuance co s tím mohou souviset a pak to sem postnu. Počítám, že bych to mohl stihnout do května 2040. Jen doufám, že se mezitím situace mezi Jerson a týpkem nějak nezmění, to bych to moh začít psát znova.
Já jen lehce zrekapituluju - napíšu, že v obecné rovině (mimo Jersonův příklad ke kterému uvedu konkrétní řešení jak bych to udělal) je to složitější. Ty na to zareaguješ, že pokud někomu řekneš že s ním nechceš hrát a on to nevezme dobře a potenciálně to poškodí vzájemné vzathy, tak ten vztah za to nestojí. Já na to zareguju že nevidím život tak černobíle. A ty na to že teda vypíšeš nunace vztahu Jersona a random týpka, kterýžto vztah jsme v rámci téhle výměny neřešili.

Shrnul jsem to správně?
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od OnGe »

Asi mi nějak uniklo, kdy jsme se od modelové situace vzdálili tak, že přestala být platná. Jestli chceš, můžu to vzít víc ze široka, ale padne na to dalších pár let.

Možná ještě ve stručnosti doplním, že vztah kde jeden nebo více zúčastněných dělá něco co nechce proto, aby ten vztah náhodou neohrozil není zdravý a opravdu je lepší se na něj vykašlat. Všichni by se měli lépe, pokud by lidi neměli problém říkat "ne" a to včetně těch, kterým to "ne" řeknou. A všichni by se měli lépe, kdyby ze sebe nedělali mučedníky proto, aby se někomu zavděčili. Včetně těch, kterým se snaží zavděčit. A to takhle jednoduchý fakt je.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Jerson »

Koukám, že to vyznělo poněkud jinak, tak ten obrázek zkusím vybarvit.

S dotyčným člověkem nejsme kamarádi, jen ho znám - on si mě nepamatuje (protože hůř vidí a navíc si lidi moc nepamatuje). Když občas udávám osobní zkušenost s hráčem, který uskakoval před očekávanou pastí před čarodějovými dveřmi a následně mě přesvědčoval, že v libovolném světě bude mít čaroděj na dveřích svého městského domu smrtící past - tak to je tenhle hráč. Když mluvím o člověku, o kterém se povídá, že v RPG hrál čtyři hodiny přesnou verzi japonského čajového obřadu - tak to je taky on.

Hráli jsme spolu proto, že jsme měli stejně spoluhráče - já nikdy nepozval na hru přímo jeho, on nikdy nepozval na hru přímo mě, vždycky buď on přišel s naším společným kamarádem/známým, jednou jsem přišel na jeho hru já (nevěděl jsem, že ji povede on, a náš společný kamarád sháněl spoluhráče), atd.

Docela dlouho jsem si myslel, že nesedí jen mně, ale předloni jsem náhodou narazil na člověka, který ho zná a hrál s ním, a když musel rozdělit družinu, protože jich bylo moc, tak tohoto člověka jmenoval jako prvního, kterému navrhnul, aby si udělal novou skupinu. Loni jsme měli palenovou diskusi na conu, a tenhle člověk vznesl "dotaz z publika" - ve skutečnosti to byla "přednáška z publika", protože se na nic nezeptal, jen předložil svůj názor jako fakt. A já mohl sledovat reakci asi třiceti lidí při jeho proslovu. Po nějakých třech minutách už kompletně ztratili zájem ho poslouchat (možná to bylo víc než tři minuty.) Blbé je, že když je člověk slušný a nechce mu skákat do řeči, tak ho nemá jak zastavit.

Na druhou stranu vím, že pro některé je to celkem vhodný, i když "specifický" spoluhráč. Tedy říkají, že by si s ním i zahráli. Asi.

Každopádně osobně nemám žádnou potřebu mu k jeho stylu hry, nebo spíše k jeho projevu něco říkat. U stylu hry mi to přijde nežádoucí, protože co já mám právo někomu kecat do toho, jak hraje. U stylu projevu mi prostě vadí to, že i když se ho nikdo nezeptá, cítí potřebu sdělit svůj názor, podrobně a zdlouhavě, a stylem "řekl jsem vám tak jak to je, a diskuse není potřeba", takže prostě zcela zabere sociální prostor. Je to určitě dané i tím, že nemůže vidět neverbální projev svých (ne)posluchačů, ale málokdo chce být tak netaktní, aby mu řekl, že nás jeho názor nezajímá (i když i to už jsem viděl).

Jinak když jsem mu už řekl, že jsme spolu hráli a nešlo to moc dobře, tak si to nepamatoval a cítil se poněkud dotčen. Na otevřeném hraní bych ho nechtěl, protože si jsem jist, že by si pro sebe usurpoval tak polovinu spotlightu (počítání včetně času Vypravěče), a je dost možné, že by mi i kecal do prvků, které mám ve svém světě už zavedené (protože to už dělal), i když s ním nikdo další nesouhlasil.

Prostě příležitostí k hraní RPG mám moc málo na to, abych s tímto člověkem trávil herní odpoledne, protože vím, že mi jeho styl hraní mi nevyhovuje.

Mimochodem, kolika hráčům jste otevřeně a do očí kdo řekli, že vám jejich styl hraní nevyhovuje, a to ještě před (novou) hrou? Já to zatím neřekl nikomu, asi proto, že "nechci s tebou hrát, máme nekompatibilní styl" obvykle není bráno jako asertivní přístup, ale jako neslušnost až hrubost.

Tím vším jsem chtěl původně vyjádřit pochopení Quentinovi, že skládání nové skupiny pomocí výběru hráčů z větší skupiny může být skutečně dost depresivní případ, zejména pokud má ve skupině někoho, s kým ostatní nechtějí hrát.
Jinak to není první takový hráč - už dříve jsem potkal jiného, který pravidelně štval většinu spoluhráčů natolik, že se při každé hře snažili, aby jeho postava nějakou svou blbostí zemřela. Postavy tohoto hráče u mě zemřely asi tolikrát jako postavy všech ostatních hráčů dohromady - myšleno za těch 28 let, co hraju RPG. A když jednou přežil do konce hry, pamatoval si to ještě po pěti letech jako svátek.

Nicméně také došlo k pokusu mu vysvětlit, že se chová dost nevhodně a nikdo s ním nechce hrát, nicméně už při náznaku se urazil a odešel, a následně odešel taky jeho bratr, který byl jinak v pohodě, ale prostě rodina pro něj byla nadevše.

Prostě někteří hráči jsou v mnoha dalšími nekompatibilní, a pokusy to vyřešit jsou dost nepříjemné a dlouhodobě zanechávají blbý dojem, takže se ani moc nedivím, že to hráči RPG neumí a tak i nechtějí moc řešit.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Cor »

Nejdřív jsme měli skupinu kamarádů na gymplu, byli nezkušení a chtěli hrát, každý někoho přitáhl a bylo nás jednu chvíli 9. Nedalo se to. Sejít se komplet byl problém, kdo nechodil se ztrácel a byl pasivní...

Takže první selekce: hraje jen ten, co si je schopný a ochotný fakt udělat čas. Tak nas bylo, bratru 5 a šlapalo to cajk, jem rozdílné styly hraní a semtam drhnutí. Pokračování na VŠ. Zapojil jsem přítelkyni, znalkyni WoD, zapojil jí do skupiny a ...neklapalo to, vyostřily se problémy s jedním hráčem a jeho stylem hry. Sel z kola ven a nahradila ho přítelkyně.

Začalo období nejlepších her, co jsem kdy zažil, imersivní, prokreslené, dynamické. Začaly růst nároky na spoluhráče. Jeden vypadl, přestěhoval se do zahraničí. Druhý vypadl, odstěhoval se do jiného města. Na nové hráče byly kladeny velké nároky, přítelkyně byla perfekcionistka. Z jedné nové hráčky se stala moje nejlepší kamarádka, další hráčkou se stala kamarádova přítelkyně. Chvíli to klapalo, pak došlo ke konfliktům, vyhoření. Skupina se rozpadla. Menší jádro - já, přítelkyně a kamarádka jsme.si občas zahráli oneshot nebo minisérii s pár kamarády z larpové komunity. Fungovalo to. Ale pak se rozpadl vztah.

Zkusil jsem obnovit část skupiny, ještě s jednou hráčkou a novou přítelkyní, ale sešlo z toho, neklapo to. Dlouho jsem nehrál. Pár nepravidelných oneshotů v malém počtu s pár bývalými členy pravidelné skupiny. Hodně jsem v tu dobu hrál tady na rpgf Markyho worldy a bylo to super. Ale jiný formát no, není to realtime RP.

Pak jsem přestal řešit hledání "ideální skupiny" nebo "ideální kampaně". Kamarád z larpu, se kterým jsem nikdy rpg nehrál, založil kampaň na discordu a já se přidal, i když jsem neznal půlku z nich. Nějak to klape, sem tam drhne, ladíme za pochodu, mluvíme o tom, posouváme se...a nikdo nemusel končit nebo odcházet kvůli tlaku a nárokům. Bereme to sportovně, učíme se, zlepšujeme. Pohodička. A najednou jsou RPG pátky zpět.

Sem tam si to zpestřím nějakým oneshotem, spoluhráče mam v široké skupině lidí, moc neřeším nároky, hlavně bavit druhé i sebe. 🤷🏻

Takže:
Fáze 1 - hraju s kýmkoliv!
Fáze 2 - ok, s někym je to naprd
Fáze 3 - hraju jen s lidma, co ... *dlouhý seznam podmínek*
Fáze 4 - kua ono to nemá smysl, je lepší se s lidma vzájemně sladit, než soudit a vybírat
Fáze 5 - ok, hraju s kýmkoliv, když to bude naprd, tak to umím napravit, při nejhorším se slušně rozlučím

Takové RPG dospívání.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Lorwyn »

Jerson píše: 9. 4. 2021, 23:45
Mimochodem, kolika hráčům jste otevřeně a do očí kdo řekli, že vám jejich styl hraní nevyhovuje, a to ještě před (novou) hrou? Já to zatím neřekl nikomu, asi proto, že "nechci s tebou hrát, máme nekompatibilní styl" obvykle není bráno jako asertivní přístup, ale jako neslušnost až hrubost.
Viz můj příspěvek, když mi někdo nesedí nebo vadí, prostě ho znova nezvu. Žádnej feedback, žádné zvaní a "říkání do očí". To dělám až pokud mi na něm záleží a i přes tu věc co dělá ho ve hře chci a tím pádem o tom s ním chci mluvit.

Pokud se zeptá, odpovím. A pokud mu vadí, že s ním nechci hrát a považuje to za hrubé, je to jeho problém.

Ještě dodatek, říkat to přímo po hře by podle mě bylo úplně blbý, protože jednak bývám tak jako hodně hyped, za druhé nemám názory od spoluhráčů a za třetí jsou lidi těsně po hře "otevření" a citlivější k negativní zpětné vazbě, než jindy. Ostatně i jako vypravěč je prosím, aby mi feedback dali po netu, ne pět minut po hře. Nemyslím, že bych ho zpracovala konstruktivně.
Naposledy upravil(a) Lorwyn dne 10. 4. 2021, 12:58, celkem upraveno 1 x.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od OnGe »

Lorwyn píše: 10. 4. 2021, 12:56 Pokud se zeptá, odpovím. A pokud mu vadí, že s ním nechci hrát a považuje to za hrubé, je to jeho problém.
A tak to má být.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr (kvalitních) hráčů do družiny

Příspěvek od Selhan »

Hele nechceme to téma fakt přejmenovat? Faskal to asi myslel spíš jako vtip, a trochu se to ztratilo.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů