Co když hráči nespolupracují?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 490
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

Co když hráči nespolupracují?

Příspěvek od Jocho »

Markus píše: 11. 1. 2021, 12:02 Mně se teda sandbox nevyhnutelně pojí s questováním a přijde mi, že bez něj moc nefunguje.

Rozuměj: v sandboxu je GM zodpovědný za to, že na hráče neustále hrne "questy" (zvěsti o tom, kde se děje co zajímavého, co je možné objevit, kdo potřebuje jejich pomoc) atd. a oni si mezi nimi volně vybírají. Bez toho by to bylo... no nevím... bezradné plácání se?
V debate k jednému workshopu k tvorbe dobrodružstva Jerson položil otázku, prečo autori vyrobili prípravu pre railroad. Oni tvrdili, že to railroad príprava nebola, načo Jerson položil klasickú otázku "a čo keď sa postavy vyberú iným smerom?"

Toto je otázka, ktorá ma pri teoretizovaní o hraní stále vytáča, ale keďže je stará ako RPGčkovanie samo, rozmýšľam, ako sa v starej škole DM vysporadúval s tým, keď v krčme postava v kapucni predložila pred postavy hráčov 3 questy, ale tie dopili pivo, zbalili si veci a šli o hex ďalej. Tam pospali pod širákom, došli do susednej dediny, ignorovali ďalšie dva príbehové háčiky, doplnili zásoby a šli zase ďalej. A ďalej. A ďalej.

Odhliadnuc od viditeľného trollingu zo strany hráčov, ak DM nechcel použiť fiat a zrailroadovať ich k nejakému dobrodružstvu, ako viedol takýto sandbox? Markus často písal, že si bližšie prečítal obsah hexov, v ktorých sa postavy budú najbližšie pohybovať, ale celá táto snaha stojí a padá na konsenze všetkých hráčov, že oukej, máme tu sandbox môžeme ísť kam len chceme, ale najprv vyčistíme tento hex, potom tamten, potom prejdeme cez tri do hentej jaskyne a postupne štýlom rojnice češú celú mapu. Odkážte ma na debatu, keď sa to už niekde preberalo, ale nie je celý sandbox iba kopa predurčených dobrodružstiev/dungeonov nahádzaných na mapu? Dá sa hrať sandbox bez prípravy, iba z dostupných materiálov? Čo s postavou, ktorej ruplo v bedni a chce sa dostať na kraj sveta?
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Markus »

Tohle mi přijde jako trochu extrémismus. Tak pokud máme dohodu, že GM si připravil nějaké dobrodružství a my ho jdeme hrát, je od hráčů trochu vojeb, když z něj po pěti minutách utečou. Za předpokladu, že se bavíme o nějaké jednorázovce.

V kampani je samozřejmě celkem pochopitelné, že hráči můžou z dobrodružství utéct nebo si ho "pojmout po svém", protože mají nějaké postavy, mají o ně starost, chtějí řešit něco jiného atd... Jenomže v kampani většinou pracuješ s tím, že: "řekněte mi, co chcete příště řešit, a já si to připravím", takže na problém s tím, že tvoje příprava nekoresponduje s tím, co hráči chtějí dělat, většinou nenarážíš.

Celý problém toho, že GM chce hrát jednu věc a hráči jinou, chápu spíš za problém v bazální mezilidské komunikaci než cokoli, co se jakkoli týká herního designu nebo způsobu tvorby kampaně.

K otázce, co je sandbox:

Nevím moc o lidech, co by hráli stylem, že GM nenabídne hráčům ani náznak nějakého questu a nechá je pročesávat mapu a táhnout všechno sami. Může to být zábavné cvičení v improvizaci a schopnosti uvařit zábavnou hru z ničeho, ale přijde mi to pekelně těžké. Běžný sandbox vypadá tak, že GM nabídne nějaké zápletky a hráči si mezi nimi vybírají. Začátek hry může dokonce být jasně daný (začínáme tímhle konkrétním dobrodružstvím, během něhož nabalíte další zápletky), po začátku to skutečně vypadá spíš tak, že hráči vybírají z nabídnutých zápletek, v pozdější fázi kampaně už je hra většinou tak rozjetá, že je každému jasné, co hráče zajímá, a je možné chystat jim obsah na míru.

Tolik alespoň moje teorie, do té pozdní fáze kampaně jsem se zatím nikdy nedostal. :)

EDIT: Oddělil jsem své komentáře o railroadu a přesunul je do diskuze o railroadu, v reakci na Jersona, ať o něm nemluvíme na dvou místech
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od boubaque »

Jocho, a na co se vlastně ptáš?

Na to, jak to dělali DMové dřív v dobách mytického sedmdesátkového oldschoolu? S tím nepomůžu, o tom vím prd. Nebo na to, co bychom s tím dělali my?

Já jsem o tom napsal něco do "vypravěčské" kapitoly DrDII. Sice to není přímo o sandboxu, ale vztahuje se to do jisté míry i k němu. V zásadě jsem přesvědčený, že hráči chtějí rozehrávat obsah, který si pro ně GM nachystal. A že je to tak silné, že v tom jsou mnohdy ochotní pokračovat, i když už je to ani moc nebaví. Podle mě stačí se spolehnout na tohle a přidržet se "zlatého pravidla", tj. DBaD.

Pokud hráči odcházejí úplně z GMovy přípravy, tak je nějaký problém v tom, že hráče něco odradilo (odrazuje), nebo je narušená důvěra, že GM je ochotný přinášet obsah, který bude pro hráče zajímavý. V tom prvním případě je pak nejspíš problém v komunikaci a/nebo rozdílných očekáváních (třeba se všechny GMovy výzvy hráčům zdají moc nebezpečné a záleží jim na postavách; nebo hráči očekávají jiný žánr než GM; nebo se rozcházejí jejich představy o tématu hry). V druhém případě už jsou to spíš naschvály, kdy nejmíň jedna strana ve skupině nemá snahu problémy plynoucí z rozdílných očekávání řešit – a to ani ukončením kampaně nebo odchodem ze skupiny.

Fakt mám pocit, že aktivní hráči se dřív nebo později chytnou něčeho, co před ně GM postaví, a pasivní hráči se prostě nechají hrou protáhnout. Pokud nějaký hráč hraje postavu, které ruplo v bedně a chce dojít na konec světa, a není problém v komunikaci a není to naschvál, tak asi chce hrát i to, co se jí přihodí po cestě. IMHO.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Jerson »

Tady jen dodám, že moje otázka byla "co když hráči nepůjdou zrovna do obchodu, na jehož návštěvu jsou navázané další scény?" Vůbec to nebylo o tom, že hráči utečou pryč z dobrodružství.
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 490
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Jocho »

Môj príspevok bol z časti ventil, z časti som bol zvedavý, ako sa odklon hráčov od pripraveného obsahu riešil v sandboxoch, kde je tendencia odísť od dobrodružstva vyššia než v questovo založených hrách typu D&D a z časti som chcel definovať problém, ktorý toto spôsobuje.

Zo včerajšej úvahy mi vyšlo, že problematika odklonu hráčov od obsahu nebýva v hrách dostatočne výrazne riešená. Všetky systémy popisujú, ako si DM má robiť prípravu, ako prebieha obvykle hra, ako by mal DM vedieť reagovať na nepredvídateľné udalosti (hráči zrazu odídu, improvizujú, alebo iba prekvapia DMa prístupom), ale okrem čerstvo prečítanej kapitoly v DrD2 (na bubákov popud) si neviem vybaviť z voleja iné RPG, ktoré by hráčom postáv povedalo: "Hej, DM je jeden človek, vy ste traja až siedmi. Nebuďte kreténi. Nepýtajte sa každej postavy na meno. Neskúšajte otvárať dvere, ktoré by v PC hre boli iba textúrou na stene. Nechoďte za plot, keď vám bolo povedané, že je tam len lúka a lajná od kráv." (To neznamená, že v žiadnom inom RPG toto nie je rozoberané, iba si na to neviem spomenúť.)

Samozrejme, chce to učesať a povedať viac delikátne, ale pointou toho je, že na DMa sa často kladú nepomerne vyššie nároky a na zodpovednosti hráčov sa zabúda. Bubák to v DrD2 vystihol z väčšej časti dobre:
boubaque píše:Zodpovědnost za zábavu okolo stolu mají vždy všichni hráči rovným dílem.
Aj pasáž o dôvere hráčov Sprievodcovi je fajn. Aj aktívna pomoc s vytváraním obsahu a možných zápletok je fajn. Len to uzrozumenie o hľadaní únosnej miery odklonu od pripraveného obsahu mi tam chýba.

Odklonom totiž vznikajú tie najlepšie, najzábavnejšie, najpamätihodnejšie situácie, ale v porovnaní s vágnymi, trápnymi, nudnými a plochými scénkami plnými Johnov Smithov, ktorí postávajú na rozmazanom pozadí, je ich drvivá menšina.
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Markus »

Jocho píše: 3. 3. 2021, 10:46"Hej, DM je jeden človek, vy ste traja až siedmi. Nebuďte kreténi. Nepýtajte sa každej postavy na meno. Neskúšajte otvárať dvere, ktoré by v PC hre boli iba textúrou na stene. Nechoďte za plot, keď vám bolo povedané, že je tam len lúka a lajná od kráv." (
Počkej, počkej, počkej... dveře nemůžou být jenom namalované, něco za nimi musí být. A proč by postavy nemohly jít za plot na louku plnou kravinců? Mají k dispozici celý širý svět, a ten jim musí být dostupný, hra nemůže fungovat jako neviditelné bariéry kolem tratí v závodních videohrách, které tě nepustí jinam než v lajně.

"Nebuď dement a nesnaž se bořit hru" není totéž jako "jdi poslušně po namalované lajně". Hráči můžou ochotně hrát dobrodružství, ale v rámci toho dobrodružství se klidně může stát, že budou utíkat před nestvůrou a budou chtít vběhnout do těch dveří nebo přeskočit ten plot a utéct po louce! Ty proto musí být dostupné.

Nebo si prostě jenom nerozumíme.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Jerson »

Jocho píše: 3. 3. 2021, 10:46 okrem čerstvo prečítanej kapitoly v DrD2 (na bubákov popud) si neviem vybaviť z voleja iné RPG, ktoré by hráčom postáv povedalo
Protože on není důvod, aby tohle pravidla někomu říkala. Prostě tu hru může vytvořit úplně jinak. Třeba [url=
"http://awsrd.d20.cz/e2/5-prvni-sezeni.h ... m-1-sezeni"]Apocalypse World[/url]

A jen tak mimochodem, přímo v pravidlech je napsané tohle:
Všechno, co řekneš, bys měl říct, abys dosáh těhle tří věcí a ničeho jinýho. Neni tvoje práce, aby například postavy prohrály, nebo abys jim odepřel, co chtěj, nebo abys je trestal, nebo kontroloval, nebo je protáhnul svym předpřipravenym příběhem (NEPLÁNUJ příběh dopředu, a fakt si teď nedělám prdel).
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 490
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Jocho »

Markus píše: 3. 3. 2021, 11:06
Jocho píše: 3. 3. 2021, 10:46"Hej, DM je jeden človek, vy ste traja až siedmi. Nebuďte kreténi. Nepýtajte sa každej postavy na meno. Neskúšajte otvárať dvere, ktoré by v PC hre boli iba textúrou na stene. Nechoďte za plot, keď vám bolo povedané, že je tam len lúka a lajná od kráv." (
Počkej, počkej, počkej... dveře nemůžou být jenom namalované, něco za nimi musí být. A proč by postavy nemohly jít za plot na louku plnou kravinců? Mají k dispozici celý širý svět, a ten jim musí být dostupný, hra nemůže fungovat jako neviditelné bariéry kolem tratí v závodních videohrách, které tě nepustí jinam než v lajně.

"Nebuď dement a nesnaž se bořit hru" není totéž jako "jdi poslušně po namalované lajně". Hráči můžou ochotně hrát dobrodružství, ale v rámci toho dobrodružství se klidně může stát, že budou utíkat před nestvůrou a budou chtít vběhnout do těch dveří nebo přeskočit ten plot a utéct po louce! Ty proto musí být dostupné.

Nebo si prostě jenom nerozumíme.
Rozumieme, len kostrbato. V podstate sme obaja povedali to isté, ja len často používam obrazové figúry. Vyjadrujem sa často metaforicky a celý ten popis mal byť taký. Všetky tieto príklady mali viesť k poznatku, že keď DM popíše lokalitu, napríklad chatrč starého sedliaka, a spomenie tam dvere vedúce do špajze, tak by hráči nemali ničiť hru hľadaním pokladov a elixírov a tajných dverí a neviem čoho ešte, keď bolo z popisu zjavné, že tá špajza je tam preto, lebo ten dom špajzu proste má a okrem vreca zemiakov a sklíčka uhoriek tam fakt nič viac nenájdu. To, samozrejme, neznamená, že až postavy bude niečo naháňať, tak sa do špajze nedostanú, lebo je "iba namaľovaná" - stále je to špajza, hoci v momente opisu plní iba úlohu kulisy. A práve toto rozlišovanie kulisa VS použiteľný prvok prostredia v súvislosti s fokusom postáv a ich hráčov som mal na mysli.
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Jerson »

Jocho píše: 3. 3. 2021, 11:58 keď DM popíše lokalitu, napríklad chatrč starého sedliaka, a spomenie tam dvere vedúce do špajze, tak by hráči nemali ničiť hru hľadaním pokladov a elixírov a tajných dverí a neviem čoho ešte, keď bolo z popisu zjavné, že tá špajza je tam preto, lebo ten dom špajzu proste má a okrem vreca zemiakov a sklíčka uhoriek tam fakt nič viac nenájdu.
A tohle se někde děje? Nebo to někdo - třeba já - naznačoval v debatě k tomu videu?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Markus »

Jocho píše: 3. 3. 2021, 11:58 keď DM popíše lokalitu, napríklad chatrč starého sedliaka, a spomenie tam dvere vedúce do špajze, tak by hráči nemali ničiť hru hľadaním pokladov a elixírov a tajných dverí a neviem čoho ešte, keď bolo z popisu zjavné, že tá špajza je tam preto, lebo ten dom špajzu proste má a okrem vreca zemiakov a sklíčka uhoriek tam fakt nič viac nenájdu.
Evidentně nerozumíme. Proč by hráči nemohli prohledat špajz? "Prohledáváme špajz, jestli v něm nejsou poklady a elixíry" > "Nejsou." Tohle je interakce na pět vteřin (přidáním hodu na Search na patnáct vteřin), čím to ničí hru?

Naopak je celkem důležité, aby tuhle volnost hráči měli.

Nebo to byla další metafora?
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Vitus »

Jocho píše: 3. 3. 2021, 10:46
Samozrejme, chce to učesať a povedať viac delikátne, ale pointou toho je, že na DMa sa často kladú nepomerne vyššie nároky a na zodpovednosti hráčov sa zabúda. Bubák to v DrD2 vystihol z väčšej časti dobre:
boubaque píše:Zodpovědnost za zábavu okolo stolu mají vždy všichni hráči rovným dílem.
Pardon, že se do toho vsouvám, ale podobnou formulaci jsem tuším postřehl i v rámci přípravných kapitol v Star Trek Adventures d20, ale je pravda, že některé tyto věci nejsou zdůrazňovány či řešeny elegantně a proto Monte Cook a jeho parta vydali knížku Your Best Game Ever (viz https://rpgforum.cz/anotace/your-best-game-ever), kde přesně podobné věci se snaží řešit.

EDIT: A pardon, nemyslím si osobně, že by to byl problém "old-school" vs "new-school", spíše určité dědictví (legacy), jak například příručky pro hráče (včetně vypravěče) byly koncipovány.
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 490
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Jocho »

Jerson píše: 3. 3. 2021, 11:54
Jocho píše: 3. 3. 2021, 10:46 okrem čerstvo prečítanej kapitoly v DrD2 (na bubákov popud) si neviem vybaviť z voleja iné RPG, ktoré by hráčom postáv povedalo
Protože on není důvod, aby tohle pravidla někomu říkala. Prostě tu hru může vytvořit úplně jinak. Třeba Apocalypse World

A jen tak mimochodem, přímo v pravidlech je napsané tohle:
Všechno, co řekneš, bys měl říct, abys dosáh těhle tří věcí a ničeho jinýho. Neni tvoje práce, aby například postavy prohrály, nebo abys jim odepřel, co chtěj, nebo abys je trestal, nebo kontroloval, nebo je protáhnul svym předpřipravenym příběhem (NEPLÁNUJ příběh dopředu, a fakt si teď nedělám prdel).
Toto je druhý spôsob, ako sa s týmto neduhom pasovať. Je fajn, že ho spomínaš, pretože je kompletne košér - načo robiť siahodlhú prípravu, keď si postavy ponechávajú voľnosť v rozhodovaní. Systém však na to priamo nabáda. Sme však vo vlákne Hranie podľa starej školy, tak som sa zameral predovšetkým na systémy, ktoré majú konkrétnejšiu prípravu (dungeony) a vybočenie z predstaveného obsahu znamená výrazne väčšie komplikácie pre DMa (nie však neprekonateľné) v porovnaní so systémom, ktorý je na freeforme postavený.

Jerson píše: 3. 3. 2021, 12:01
Jocho píše: 3. 3. 2021, 11:58 keď DM popíše lokalitu, napríklad chatrč starého sedliaka, a spomenie tam dvere vedúce do špajze, tak by hráči nemali ničiť hru hľadaním pokladov a elixírov a tajných dverí a neviem čoho ešte, keď bolo z popisu zjavné, že tá špajza je tam preto, lebo ten dom špajzu proste má a okrem vreca zemiakov a sklíčka uhoriek tam fakt nič viac nenájdu.
A tohle se někde děje? Nebo to někdo - třeba já - naznačoval v debatě k tomu videu?
Tu som trochu odbočil aj ja a použil aj inú formu príkladu ako ty. Ty si sa pýtal na situáciu, čo v prípade, keď sa postavy rozhodnú počkať na konanie postavy z General Store a DM k tomu nemá podklady. Ja som predstavil špajzu, ktorá sa v chyži nachádza z objektívnych dôvodov. V oboch prípadoch však hráči začali robiť niečo, s čím príprava nepočítala a ako všade inde, aj tu možno zájsť do hraničných prípadov:

Kauza špajza - ok impro:
DM: "Sú tam dvere, vedú do špajze."
H: "nakuknem do nich."
DM: "Vidíš tam kopu zaváranín, na palici visia dve klobásky, asi si ich nechávajú na blížiace sa sviatky. Na zemi je vedro a vrece zemiakov a prepravka jabĺk. Začínajú hniť."
H: "Ok, ukradnem si najlepšie vyzerajúce jablko a vraciam sa k skupine."
DM: Fasa.

Kauza špajza - fúha:
DM: "Sú tam dvere, vedú do špajze."
H: "nakuknem do nich."
DM: (opíše špajzu)
H: "Hľadám na zemi prepadlisko."
DM: "Nie je tam, zem je tvorená udupanou hlinou. Je to od pohľadu obyčajná špajza."
H: "Ok, hľadám na polici kompót, ktorý tam nepatrí a skúšam ho posunúť alebo ináč ním pohnúť."
DM: "Hľadáš nejaký spínač? Lebo našiel si tam uhorky svetlejšie než tie ostatné, ale asi sú iba z predminulého roka. Po ich posunutí sa nič nestalo."
H: "Hm, dobre, hľadám na policiach kľúč k..."
DM: "JE TO ŠPAJZA S KOMPÓTMI A KLOBÁSOU!"

Kauza majiteľ general store - ok impro:
DM: "Majiteľ vás odkázal do starej bane."
H: "Ok, vyjdeme von a chvíľu nenápadne pozorujeme, čo robí majiteľ."
DM: "Hm, hneď na to, čo ste odišli, sa otočil k pultu pri stene, čosi načarbal na papier, ktorý zroloval a poslal potrubnou poštou. Cez sklo to nie je jasne vidieť, ale pôsobí rozrušene, keď sa obzerá po obchode a vreckovkou si utiera čelo, hoci kým ste boli vnútri, vôbec sa nepotil."
H: "Ten parchant sa nám nezdá!"
DM: "Jo. Čo robíte?"

Kauza majiteľ general store - eh:
DM: "Majiteľ vás odkázal do starej bane."
H: "Ok, vyjdeme von a chvíľu nenápadne pozorujeme, čo robí majiteľ."
DM: (opíše činnosť majiteľa)
H: "Ok, zriadime si pred obchodom pozorovací stan. Čakáme, čo urobí ďalej."
DM: "Eh, no, obslúži ďalších dvoch zákazníkov."
H: "Čakáme ďalšiu hodinu."
DM: "Je stále nervózny a vyzerá von dvermi, akoby niekoho čakal."
H: "Čakáme ďalej."
DM: "Zatvára obchod, skončila mu zmena, odchádza domov."
H: "Špehujeme ho domov."
DM: "JE TO IBA SPOJKA, INFORMOVAL SVOJICH KUMPÁNOV, ALE NIČ VIAC NEZMÔŽE, DAJTE MU POKOJ!"

Správy plné doslovnej interpretácie a nepochopenia o 3... 2... 1...
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Markus »

Jocho, oba tvoje "špatné" příklady mi přijdou super.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Sparkle »

Jocho: s problémy tohoto typu bojuju pravidelně. Mám na to techniku, že když se hráči zafixují na falešnou stopu a kysnou u podrobného výzkumu něčeho, co nemám připravené a nejsou tam žádné clues, tak to začnu popisovat výrazně hruběji, vágněji, než obvykle (například NPC popisuju strašně banálně "no, prostě obyč vesničan" a na otázku, jak se jmenuje, řeknu něco jako "uh... Pepa?") a hráči tímhle vycítí, že tady další stopy nebudou, a vybodnou se na to sami od sebe. Většinou to funguje. Ale třeba mám specifické hráče.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od York »

Není třeba chodit kolem horký kaše. V pohodě se dá říct "Nic zajímavýho tu není" nebo "nic dalšího podstatnýho neřekl".
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů