Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Jerson »

Sparkle píše: 4. 3. 2021, 13:13Podle mě je špatně už základní premisa, že by se konkrétní a nekonkrétní obsah měl stavět proti sobě, jako že jedno je lepší než druhé. Jsou to podle mě spíš samostatné kategorie obsahu. Každá je vhodná pro jiné příležitosti, vyžaduje jiný typ mentálního úkonu a má jinou cílovku (plus lidi, co využijí oboje). Prostě hrušky a jabka.
Z konkrétního obsahu se dá nekonkrétní udělat mnohem snáze než naopak. Z konkétního "Hrbatého cizokrajného obchodníka] Ezima, který skrývá zboží - sbírku vzácné elfí keramiky ukradenou z královského paláce, po které pátrá elfí vyšetřovatel Lavien" uděláš obecného obchodníka jen tím, že vypustíš vše psané kurzívou. Případně si můžeš nastavit i míru zobecnění. Zejména pokud jde o hráče Dračáku navyklé na to, že cokoliv nevyhovujícího prostě vypustí nebo změní.
Obrácený postup, tedy domýšlení, vyžaduje mnohem více úsilí. Navíc lze vypsat i pět variant obchodníka, a Qunentinovi už určitě naskočila skládaná příručka, ve které se hodíš na to o jakého obchodníka jde, co skrývá, proč, a kdo tu věc chce.

Takže mi to přijde spíše jako míchání hrušek s ovocem.

Pro praktické použití by bylo vhodné takovou tabulku hodit lidem a sesbírat zpětnou vazbu, kdo jaké prvky použil, a pak buď zjednodušovat, nebo přidávat možnosti. Z prvního nástřelu bez zpětné vazby se stejně o použitelnosti a užitečnosti nedá říct vůbec nic.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Sparkle »

Jerson: z mojí zkušenosti jsou lidi strašně různorodí v tom, jaký level domýšlení jim vyhovuje. Jsou lidi, kterým vyhovuje spíš ten nástřel, a to domýšlení je pro ně právě ta zábava.

Tabulku hodit lidem a sbírat zpětnou vazbu je sice hezké, ale to už je jiný level práce. Furt se točíme kolem toho, že ten štěk šesti nekonkrétních větiček nikomu neubližuje a evidentně někomu dělá radost (minimálně autorovi), takže nevidím důvod ho chtít "opravovat".
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Jerson »

Jako ano, neubližuje. A sám o sobě už vůbec ne. Na druhou stranu pokud někdo propaguje RPG, tak by mohl brát v potaz i užitečnost a použitelnost pro hráče.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Selhan »

Představa, že co vyhovuje vám vyhovuje všem, mi přijde zcestná. Bubákovy odstavečky jsou fajn, ale přijdou mi dlouhé i tady na fóru, natož na instagramu, navíc jsou jasně dané. Já si klidně představuji situaci, kdy mám rozehranou hru, mám v ní nějaké témata, prvky, rozjeté linky a při session prep si nejsem jistý, jak pokračovat. Pak se mrknu na tohle, řeknu si "hm, nevinný kněz, to by se mi hodilo, protože už mám připravenou tady nějakou církev a důležitý prvek inkvizice a můžu do toho navázat ty kultisty co jsme potkali pět sezení tomu a..." a jedu. A takhle mi to bude vyhovovat, a nebude mi v ten moment vyhovovat, že dostanu plně připravené dobrodružství, a nebude mi vyhovovat ani že dostanu nějakou rozpracovanou situaci s Erikem, knězem dračí bohyně Zufíry, který je vězněn protože se ho chce zbavit zkorumpovaný biskup Lernhamský, když ve hře nemám žádnou Zufíru, biskupy a mluví se v té oblasti arabsky. Jestli to děláte jinak, super, přeji, ať se vám daří.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Jerson »

Otázka zní - už se ti to stalo tady už jsi takové nápady skutečně využil? Úvahy typu "i kdyby to pomohlo jedinému člověku, tak to má smysl" mi přijdou neužitečné, dokud takového člověka neuvidím. A pokud věc tak jak je pomůže jednomu člověku, a přidáním tří slov by pomohla deseti lidem, aniž by tomu jednomu uškodila, tak jsem pro přidání.

Jenže pokud je zjišťování zpětné vazby a použitelnosti příliš náročné, tak to všechno jsou jen teoretické úvahy.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Selhan »

Jersone, necítím potřebu ti dokazovat, že se mé preference jsou skutečně takové, jaké píšu, že jsou. Přijde mi směšně arogantní to zpochybňovat.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od boubaque »

Já věděl, že mám pořadí těch příkladů otočit. Protože jak Sparkle, tak Selhan argumentují proti tomu prvnímu a přijde mi, že naprosto ignorují ten poslední. V něm není ani Urteka, ani Zufíra ani místní jazyk neslučitelný s arabštinou.

Co je, prosím vás, špatně na tomhle?
boubaque píše: 4. 3. 2021, 13:23 Městská rada najme dobrodruhy, aby zjistili, kde překupník schovává zakázané zboží. Proč neudělají šťáru gardisti? Kdo má z překupníkových obchodů zisk? Proč je tak složité zakázané zboží objevit? A proč chodí překupník každý večer pálit vonné byliny do svatyně jižanských bohů?
Ty otázky v tom nejsou proto, abyste si na ně museli odpovědět tak, jak jsem si na ně odpověděl já. Nečtete v tom náhodou všechny ty věci, co jsem napsal v předchzích odstavcích? Protože ty tam nejsou. V každém odstavci je míň a míň ustanovených faktů. Tady nejsou ustanovené skoro žádné.
Sparkle píše: 4. 3. 2021, 13:57 Druhý problém je, že kromě všech těch fází, které popisuješ, při přípravě a vedení hry ještě běží něco na pozadí. Fantazírovací podhoubí, nebo jak to nazvat. Něco, co není "užitečné" ve smyslu konkrétních věcí použitelných pro přípravu konkrétního dobrodružství, ale je to tam vzadu v hlavě. Kotlík bazálních nápadů, vjemů, emocí.
Přijde mi, Sparkle, že dáváš jako protiargument něco, co ten můj příklad narozdíl od původního postu řeší. (Píšu: "ale hodí se i nějaké elementy pro rozběhnutí koleček v mozku") Ta představivost se může rozběhnout i v tramvaji a otázky mají jednu záludnou vlastnost: mozek na ně chce odpovídat, i když tě téma moc nezajímá (staví na tom reklama). Ty otázky tak dokonce přidávají šanci, že mě inspirují k něčemu úplně jinému. (Navíc takovéhle otázky bych očekával od hráčů po zadání úkolu, když začnou přemýšlet, proč by to měli řešit zrovna oni. Takže už budu mít nachystané odpovědi.)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Selhan »

Máš pravdu, omlouvám se za nepozorné a unáhlené čtení. Vlastně bych ti na to al plusíček, rozepsals to skvěle a souhlasím.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Sparkle »

Boubaque: ale ty nechceš pouze to, aby se těch 6 vět přeformulovalo na otázky. Ty do nich navrhuješ šahat mnohem víc.

Ponechat věty tak jak jsou a jen poradit autorovi přeformulovat je na otázky kvůli většímu psychologickému impactu, tedy v tomto prípadě konkrétně

Jak pomůžete mladíkovi s námluvami u dívky, která ho nemiluje?
Tu dívenku obtěžují toulavý psi! Dokážete je zahnat, než ji zakousnou?
Co skrývá překupník ve stánku za zvláštní zboží?
Kam se poděly učencovy ukradené svitky a zápisky?
Dokážete vyvést nevinného kněze z města před zkorumpovaným soudem?


je podle mě mnohem lepší level rady, neb mnohem víc respektuje nastavení autora a produktu.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Jerson »

Selhan píše: 4. 3. 2021, 16:22 Jersone, necítím potřebu ti dokazovat, že se mé preference jsou skutečně takové, jaké píšu, že jsou. Přijde mi směšně arogantní to zpochybňovat.
Neptal jsem se na tvé preference, ty nepochybňuju. Ptal jsem se, zda jsi takový seznam zápletek a bangů už někdy použil.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Selhan »

Ano.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od boubaque »

Sparkle píše: 4. 3. 2021, 16:41 Boubaque: ale ty nechceš pouze to, aby se těch 6 vět přeformulovalo na otázky. Ty do nich navrhuješ šahat mnohem víc.
Ale to nerozporuju. Jenže můj zásah je jenom* v tom, že nutím příjemce uvažovat o kontextu dodaného nápadu. Ta věta zakončená tečkou je v zásadě ekvivalentní původnímu nápadu (určil navíc jsem městskou radu jako zadavatele, jinak je to stejné).

Další tři otázky nedodávají žádnou informaci, ale zároveň jsou to návrhy, které můžeš rozvést: protože tohle město gardu nemá! protože jsou všichni gardisti zkorumpovaní! protože už si na tom vylámali zuby! protože je to delikátní politická záležitost! Každá z těchhle možností je dobrá. Jenom poslední otázka přidává nějaký obsah navíc (je návodná v tom původním smyslu): říká, že ve městě je svatyně jižanských bohů a že tam překupník pravidelně chodí pálit vonné byliny. Ale tím, že je to v otázce a že je to v poslední otázce a už se ti měla rozběhnout fantasie u předchozích otázek, tak můžeš snadno říct: "Ne, to je blbost, to se mi nehodí." Ale zároveň ti to pořád říká, že by mohl překupník dělat něco podezřelého... co to bude?

* No, jenom... je tam malý podraz v poslední otáce. Věnuju se tomu.
Sparkle píše: 4. 3. 2021, 16:41 Ponechat věty tak jak jsou a jen poradit autorovi přeformulovat je na otázky kvůli většímu psychologickému impactu, tedy v tomto prípadě konkrétně

Jak pomůžete mladíkovi s námluvami u dívky, která ho nemiluje?
Tu dívenku obtěžují toulavý psi! Dokážete je zahnat, než ji zakousnou?
Co skrývá překupník ve stánku za zvláštní zboží?
Kam se poděly učencovy ukradené svitky a zápisky?
Dokážete vyvést nevinného kněze z města před zkorumpovaným soudem?


je podle mě mnohem lepší level rady, neb mnohem víc respektuje nastavení autora a produktu.
Tohle si nemyslím, že je dobrý nápad. A to z toho důvodu, že to má být materiál pro GMy, ne pro hráče. Říct hráčům (ne postavám): "Co skrývá překupník ve stánku za zvláštní zboží?", tak uslyší "Nechcete si na tržišti vybrat nějakého prodejce a obrátit mu stánek naruby?" Ono tak zní už i to původní "Zjistěte, co skrývá překupník ve stánku za zvláštní zboží.", když to bude bez dalšího kontextu. Ale hlavně teda tohle je způsobené tím, že se to obrací na hráče (pomůžete? dokážete?). A to je podle mě i to, co na tom vadí těm, co zmiňovali počítačové hry a krysí ocásky: zadávám postavám úkol zcela bez kontextu. Aby se hráči do nějakého úkolu pustili, musí v tom vidět smysl.

A podle mě to ani nebyl účel, aby ty úkoly byly hráčlm GMem prezentované takhle, i kdyby si to GM nějak předem promyslel. I kdyby tu větu požil tak, jak je v původním postu, tak ji musí pronést nějaká postava – a ta má nějaké vlastní zájmy a cíle, což je to, co mi v tom chybí a co se ve všech navrhovaných případech snažím řešit. Myslím si, že otázky na kontext mě k tomu přivedou snáz než samotné zadání.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Sparkle »

boubaque píše: 4. 3. 2021, 17:42 Tohle si nemyslím, že je dobrý nápad. A to z toho důvodu, že to má být materiál pro GMy, ne pro hráče.
Tak se to přeformuluje na oslovení GMa.
Dokáže družina vyvést nevinného kněze z města před zkorumpovaným soudem?

Ale to jsou kosmetiky. Furt to nemění nic na tom, že mi přijde neadekvátní level rýpání a opravování něčeho, co zas tak rozbité imho není.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MarkyParky, Semrush [Bot] a 3 hosti