Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
TheLacrot
Příspěvky: 93
Registrován: 27. 12. 2020, 02:25

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od TheLacrot »

Za tým sděluji následující:
Všem Vám přejeme pěkný den. 😊 Je nám velice líto, že jste nepochopili význam našeho příspěvku. Děkujeme Vám za všechnu kritiku směřující k naší tvorbě. Zejména za pasáže typu „Pokud je někdo, komu tohle přijde přínosné, tak by asi neměl dělat DMa“. Náš příspěvek je primárně set několika krátkých mentálních cvičení, která mohou zejména u začínajících DMek pomoct rozvádět kreativní myšlení a schopnost improvizace, což jsou schopnosti potřebné v situaci, kdy se hráči nečekaně odkloní od plánovaného, či odhadovaného směru, což jak jistě uzná každé zkušené DMko, se stává.
Zároveň děkujeme Sparkle za podporu. Rovněž i za konstruktivní kritiku, která zde ovšem zazněla pouze ze strany Selhana, pár dalších uživatelů a místy i ze strany Marcuse. Co ovšem nebudeme brát relevantně je jakýkoli příspěvek, který přišel ze strany Nordoslava či Quentina. Ani v jednom případě se nejedná o plnohodnotnou kritiku, ale spíš o potřebu dokazovat si, že jsem lepší než nový začínající projekt.

PS: Jako autor dodávám, že sofistikovanější počiny si zatím šetřím se skupinou na sepisovaná dobrodružství. Takže kdo chce, může se s námi spojit a zapojit se do playtestu, nebo si produkty takového formátu pročíst a zaslat nám své podněty. Já i náš tým budeme jen rádi.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16260
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od MarkyParky »

TheLacrot:
Zrovna toho Quentina bych teda být tebou poslouchal.

Nebo se alespoň podíval na jeho tvorbu.

Ten patří ke špičce toho, co zdejší komunita může nabídnout - a všechnu svojí tvorbu nabízí na blogu + často vede i takový polo-otevřený vývoj.

Chápu, že ego je ego, ale odmítnout možnost se zrovna od něj poučit/srovnat si zkušenosti jen kvůli formě, s jakou se vám ozval je poněkud ... krátkozraké.
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 914
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od kin »

LaCrot: Ten chvílemi agresivní/arogantní tón ignoruj, to je jen zdejší kolorit. Na živo jsme všichni miláčkové :)
Z mého pohledu je super že to vzniká, ale nesplňuje to to, co jsi sám zmínil v příspěvku:
LaCrot píše:Náš příspěvek je primárně set několika krátkých mentálních cvičení, která mohou zejména u začínajících DMek pomoct rozvádět kreativní myšlení a schopnost improvizace, což jsou schopnosti potřebné v situaci, kdy se hráči nečekaně odkloní od plánovaného, či odhadovaného směru.
Fakt věříš že nováčka GM nějak nakopne "Zjistěte, co skrývá překupník ve stánku za zvláštní zboží." ?
Obzvlášť uprostřed hry, když se sám se svojí představovistí/přípravou zasekl? Mě by to nemopohlo. Pro to, aby mě to nakoplo mi tam chybí nějaké další mentální mantinely. Tohle je hrozně obecné a vágní. Dejte tam o jeden/dva detaily navíc a bude to imho o 100pro lepší.
Napiš tam místo "zvláštní zboží" například něco velmi specifického (klíče ke snům) nebo aspoň s nějakým háčkem (nelegální, jediné svého druhu, spadlé z hvězd, kradené od krále, ...).
Dodejte i barvu překupníkovy. Lakomý překupník, překupník cizí mocnosti/rasy, vyděšený a vtíravý překupník, Úžasný Salus - vyhlášený obchodník s parfémy a dalšími alchymistickými tinkturami, ...

To co tam máte je bang možná ve chvíli kdy je GM sám zaseklý doma a má čas přemýšlet a hledat další inspiraci v knihách/na netu. A i pak by to šlo lépe, třeba s různými ingrediencemi, které by si mohl poskládat jak se mu hodí, jako lego. A to, co mu nehodí, může vyhodit.

(například, nevím jestli víš o zdejší rpg kuchyni, ale tam jsou dané přesně ingredience, které musíš použít. To pomůže tvé mysli se někde zakotvit a tvořit. Kdyby tam bylo jen "vytvořte fantasy systém", tak se nikdo nechytne, pokud už na nějakém nedělá.)

Prostě by to šlo lépe a nestálo by to zas tak moc práce navíc. A vypadáte dostatečně zapáleně, abyste tomu věnovali o deset minut víc a bylo to využitelnější.
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Quentin »

TheLacrot píše: 4. 3. 2021, 02:01 Co ovšem nebudeme brát relevantně je jakýkoli příspěvek, který přišel ze strany Quentina. Ani v jednom případě se nejedná o plnohodnotnou kritiku, ale spíš o potřebu dokazovat si, že jsem lepší než nový začínající projekt.
Screenshots or it didn't happen.



Anyway, poučím se od Sparkle a nebudu nikomu radit :)
Hurá zpátky do ulity :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4136
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Sparkle »

Quentin: tak pozor, já dávám rady a připomínky k materiálům pravidelně, stačí mrknout na discord Dračí hlídky :) Akorát je dávám na vyžádání nebo do soukromé zprávy a taky výrazně víc chodím po špičkách kolem autorových osobních preferencí.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Selhan »

Hele jsi si Lacrote jistý, že sis toho Quentina nespletl? Protože ten tady má pět příspěvků, všechny jsou konstruktivní a vlastně ani nejsou proti tvému výtvoru?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Jerson »

Sparkle: Ano, protože autorům nenapíšeš "toto pravidlo nikdo nepoužívá tak, jak jste ho popsali, je navržené nevhodně." A přístup "Napíšu pravidla, kterými se sám nebudu řídit" považuješ za autorovu osobní preferenci.

Zatímco někteří další tohle napíšou, a autoři se pak rozčilují, že nedostávají "konstruktivní kritiku".
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Nordoslav »

Přiznávám se, že příspěvěk byl ode mě zbytečně ostrý a za to se omlouvám.

Nicméně stojím si za tím, že to neobsahovalo žádný detail, který by mě jakkoliv nakopnul a v tu chvíli mi to připomnělo citát, který jsem u někoho zahlídl (parafrázuji): lidi čtou příliš mnoho sourcebooku a málo fikce. Přitom sleduju zahraniční insta které dělají podobně věci a tam často i u generických věci mají zajímavý detail, který by mě nenapadl.

Pokud máš sofistikovanější počiny, tak si je rozhodně nešětři - předpokládám že si snažíš na sockách budovat publikum a řím lepší obsah jim lidem dáš, tím víc si tě budou všímat.

Quentin: do ulity neutíkej, já do sebe nechám kopat rád a dobrovolně :D

Btw.: jsem jediný, kdo říká bangům "Granát"?
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4136
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Sparkle »

Jerson: připomínkovat pravidla je úplně jiná kategorie než připomínkovat herní obsah. Jsou v tom fundamentální rozdíly. Tady se řeší připomínky k hernímu obsahu, navíc takovému, který nemůže napáchat žádné škody kromě toho, že někomu ubere 2 vteřiny života přečtení 6 vět. To fakt nelze srovnávat s připomínkováním pravidel, která potřebuje družina vybrat jedny, hned na začátku kampaně a dlouhodobě.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Markus »

Já myslel, že pointou diskuze bylo vzít to jako příklad a odpíchnout se od toho k teoretizování o tom, jak se podobné minitabulky a inspirace dají dělat líp?

Tj. není primárním účelem rozebírat ten obrázek v prvním příspěvku.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17402
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od York »

Quentin píše: 4. 3. 2021, 09:35Anyway, poučím se od Sparkle a nebudu nikomu radit :)
Hurá zpátky do ulity :D
Nebuď labuť v ulitě, někteří o tvoje rady stojej. Já bych například byl fakt rád, kdybys občas něco kváknul ;-)

(Brzo releasnu první nástřel betaverze bestiáře, k tomu budu vděčnej za veškerej feedback.)

Markus píše: 4. 3. 2021, 10:38 Tj. není primárním účelem rozebírat ten obrázek v prvním příspěvku.
Jak vidíš, není tak jednoduchý to oddělit, když cituješ někoho konkrétního. Asi by bylo lepší si pro účely debaty vymyslet vlastní příklady, nebo je aspoň přepsat do textu a nepřidávat k tomu svůj komentář z jinýho serveru slovo od slova.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Selhan »

Jerson píše: 4. 3. 2021, 10:10 A přístup "Napíšu pravidla, kterými se sám nebudu řídit" považuješ za autorovu osobní preferenci.
Hele Jersone, nechceš trochu ubrat? To máš vůči Sparkle nějaký grudge odjinud nebo co?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od OnGe »

Markus píše: 4. 3. 2021, 10:38 Já myslel, že pointou diskuze bylo vzít to jako příklad a odpíchnout se od toho k teoretizování o tom, jak se podobné minitabulky a inspirace dají dělat líp?
Já to chápu úplně stejně
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4136
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Sparkle »

Kin píše: 4. 3. 2021, 08:58 Fakt věříš že nováčka GM nějak nakopne "Zjistěte, co skrývá překupník ve stánku za zvláštní zboží." ?
Imho klidně může. Když tak o tom uvažuju, když já potřebuju nakopnout story hookem do svojí kampaně, tak vlastně taky na netu vyhledávám spíš ty vágní, páč vím, že si to stejně budu muset brutálně upravit do settingových specifik. V momentě, kdy hledám story hook, nejsem mentálně naladěná na hledání hotového matroše jako např. popis vzhledu NPC. V ten moment hledám nasosání general feelingu nebo jak to říct. Třeba teď minulý týden jsem googlila něco jako "mental asylum RPG story ideas" nebo tak něco, a bylo mi jasné, že mi to vyplivne hlavně věci z modernější doby a já si to potřebuju přefluffovat do fantasy, takže jsem z těch nápadů stejně reálně vyextrahovala opravdu jen ten čirý vanilla story hook.
Markus píše: 4. 3. 2021, 10:38 Já myslel, že pointou diskuze bylo vzít to jako příklad a odpíchnout se od toho k teoretizování o tom, jak se podobné minitabulky a inspirace dají dělat líp?

Tj. není primárním účelem rozebírat ten obrázek v prvním příspěvku.
Kdyby se ten rozbor držel jen tady a nešlo se připomínkovat to autorovi přímo na jeho platformu, tak by to imho nebyl zas velký problém. Další věc je, že vzít bez souhlasu autora jeho výtvor jako příklad špatné praxe a rozebírat ho na několika stránkách má v sobě ten negativní efekt, že autor je chudák vláčen bahnem a není to příjemná věc. Myslím si, že někdo, kdo si své výtvory píše na své vlastní platformě a zdarma a nikomu je agresivně necpe, si to nezaslouží.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Jak vypadají užitečné tabulky questů, událostí, bangů etc.?

Příspěvek od Sosacek »

Co to je zas za detinsky drama?

Typci si vyberou nekoho na netu a rozjedou kvalitni cyber-bullying. Kdyz je autor posle ho haje, tak se pulka zakope ze chovat se jakkoli ke komukoli je ok, protoze prece mam pravdu, a druha pulka se urazi a rekne ze nikomu uz teda "pomahat" nebude.

Kolik vam vsem je, 13-17?
But nobody came.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jerson, Markus a 7 hostů