Viditelné nošení zbraní

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Viditelné nošení zbraní

Příspěvek od Jiron »

Připravuju teď jedno dobrodružství zaměřené na organizovaný zločin v Pathfinderu. Připravuju si NPC s tím, že chci aby byly jejich zbraně nenápadné a vhodné do velkoměsta.

A pak mě přepadla myšlenka, jak moc jsou asi zbraně nápadné ve fantasy prostředí. Jasně, dobrodruzi jsou vždycky po zuby ozbrojeni a nikomu to nepřipadá zvláštní ale kolik dalších lidí chodí po ulicích s mečem nebo v brnění. Nebyl by “viditelně” neozbrojený zloděj spíš nápadný svou neozbrojeností?

Samozřejmě, že hraje roli spousta faktorů ale spíš by mě zajímalo jak nad tím přemýšlíte vy. Děkuji za komentáře.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Viditelné nošení zbraní

Příspěvek od Ecthelion »

Jiron píše: 3. 2. 2021, 14:20A pak mě přepadla myšlenka, jak moc jsou asi zbraně nápadné ve fantasy prostředí. Jasně, dobrodruzi jsou vždycky po zuby ozbrojeni a nikomu to nepřipadá zvláštní ale kolik dalších lidí chodí po ulicích s mečem nebo v brnění.
Přidám jen historickou poznámku hledně otevřeného nošení zbraní. Tak od třináctého století měla většina evropských měst vyhlášky zakazující otevřené nošení zbraní a brnění. Často byl u brány vyvěšený dřevěný nůž, který byl maximální délkou čepele, kterou mohli lidé uvnitř nosit (dokdy to byl ještě nástroj a odkdy to byla už zbraň) a nože nově příchozích byly vůči němu porovnávány.

Anglická města měla v téhle době zákaz nošení zbraní v hranicích měst s výjikou starosty, radních, rytířů a šlechticů. Cizinci nesměli nosit vůbec žádné zbraně ani nože (pokud se za ně někdo z místních nezaručil). Pokud někdo se zbraněmi a brněním do města přišel, musel je nechat v místě ubytování (hostinec nebo v domě hostitele) a nenosit je. Hostinští také byli povinni hlásit úřadům podivné patrony, kteří jsou ozbrojeni po zuby. Podle anekdotických případů se ten zákaz nevynucoval za všech okolností a pokud člověk nedělal problémy a ten meč netasil, tak ho většinou nechali být. Pokud ho tasil, tak o něj přišel (meč byl zabaven a prodán).
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Viditelné nošení zbraní

Příspěvek od Vitus »

Ecthelione díky za shrnutí, tak nějak jsem si to pamatoval i já a obdobně jsme to v našem low-fantasy settingu používali taky. Přidám jen, že například luky se musely ve městech tuším přenášet "rozebrané" (tedy nenapnuté) a zabalené. Ještě upozorním, že pro low-fantasy, historizující setting, pojem "město" klidně může začínat na 100 - 150 obyvatelích.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Antharon a 6 hostů