Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Nordoslav »

Quentin píše: 12. 1. 2021, 22:00
Ulala. Přečetl jsem i těch pár článků, co se tam válí kolem. Jak udělat cool orky mám asi zvládnuté. Ale jak udělat politicky korektní skřety netuším.

U orků se snažím vymyslet, jak je udělat plnohodnotnější rasu se svojí kulturou. U skřetů se snažím vymyslet, jak je dehumanizovat, aniž by si na to nikdo nestěžoval. Stejně jako si nestěžuje třeba na aliena nebo kostlivce. Skřeti jsou horor z hlubin.

Tips?
Alieni a kostlivci jsou mosntra - nemají kulturu, netvoří rodiny, obojí jsou navíc umělé konstrukty. Pokud chceš udělat podoběn něco se skřetama, tak to prostě nemůže být normální inteligentní živočišný druh. Pořád je ale možností hodně:

- šílená klonová armáda temného nekromanta
- v magickém nitru země znovuvtělené duše vrahů
- imunitní obrana hor, snažící se zlikvidovat zdroj magického znečištění
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Log 1=0 »

Nevím, jestli je to fakt ideální téma na tohle, ale:
Stvůry se nerodí. Stvůry vznikají. Nebo ještě lépe, jsou vyráběny. Pokud má táta skřet s mámou skřeticí malá skřeťátka, tak se vzdaluješ tomu, o co usiluješ.
Stvůry nejsou individuum, stvůry jsou součástí velkého celku, kde každý jedinec je přesnou kopií. Není jeden skřet, je houf, kde vypadají velmi podobně a jednají stejně.
Stvůry nemají pocity. Ideálně ani bolest. Ať ignorují podněty krom přímých zranění, ať se přeťatí v půli ještě naposled pokusí zaútočit ze země.
Stvůry nemají svobodnou vůli. Ať vše, co dělají slouží jednomu účelu, nebo cizí vůli.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od York »

Mám pocit, že jste v záchvatu horlivosti zadupali do země pointu. Fantasy světy nejsou reálná historie a dost často bývají spíš mytologický a fantastický než realistický. V Pánovi prstenů hrdinové bojujou s hordama skřetů, který složej Temnýmu pánu. Není to odkaz na rasismus, ani na kolonialismus, ani na nic dalšího podobnýho, je to zpracování mytologickýho motivu souboje dobra a zla. Pohádky jsou toho plný a nikoho nenapadne dumat nad tím, jestli je hloupej Honza rasista.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Markus »

Jakože celé D&D zejména páté edice (a možná i těch starších, třeba jsem to tehdy jen nevnímal) je pro mě šílené WTF v tom, že tam skřeti existují jako běžná inteligentní "rasa" určená vyloženě jen k tomu, aby je hráči vraždili a páchali na nich genocidu. Jsou totiž od přírody zlí, a tak si to zaslouží. Narážel jsem na to, když jsem recenzoval začátečnická dobrodružství, a dost mě to iritovalo. Ne snad kvůli nějaké rasové korektnosti, ale prostě protože mě tenhle žánr retardované fantasy fakt nebere. "Skřeti se rodí zlí, zabijte je!"*

Tady si D&D dost sere do vlastního hnízda svým důrazem na "realismus". Tolkien ten problém, navzdory tomu článku, vlastně nemá. (Tam je ten problém v ničem jiném, ale nic neříkám, nechci vykolejit debatu.)

V D&D jsou skřeti normální přirozený, přírodní tvor, na kterém není nic divného, je běžnou součástí přírody, ekosystému, potravního řetězce atd. Mají ženy, děti, jeskyně, rodiny... prostě jak to D&D se svým důrazem na naturalismus dělá se všemi tvory už od dob Garyho Gygaxe. Akorát že je to rasa od přírody zlá, barbarská, divoká, primitivní, hloupá atd... což s sebou nese jisté morální problémy, radši o tom nepřemýšlet

V Tolkienovi jsou skřeti nestvůra. Není to tvor přírodní, přirozený, je to výsledek magických experimentů. Nemají ženy, děti, funkci v ekosystému. Jsou to prostě zlé nestvůry vytvořené zlým bohem nebo mágem za tím účelem, aby byly zlé. Morální problémy nevznikají.

Takže odpověď pro tebe, Quentine, je: Jestli chceš dehumanizované nepřátele, musí to být nestvůry, monstra, mutanti, podivné experimenty, netvoři, ne běžní přírodní tvorové se samičkami a mláďátky. D&D to kdovíproč ještě nepochopilo.

EDIT: Ninja'd by everyone. Nepodíval jsem se na novou stránku.

EDIT:* Vlastně je to v D&D už od počátku, protože jsem si vzpomněl na nějaký citát Garyho Gygaxe, který říkal, že zákonně dobrý paladin má morální povinnost zabít skřetí dítě.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Selhan »

Ještě bych k Logovi přidal jednu podstatnou věc: nemluví.

Yorku: Pohádky jsou největší zlo, a pointu míjíš ty. Zkus si ten článek přečíst - i když chápu, že je dost konfrontační a někomu to asi může být proti srsti.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od York »

Markus píše: 12. 1. 2021, 22:38V Tolkienovi jsou skřeti nestvůra. Není to tvor přírodní, přirozený, je to výsledek magických experimentů. Nemají ženy, děti, funkci v ekosystému. Jsou to prostě zlé nestvůry vytvořené zlým bohem nebo mágem za tím účelem, aby byly zlé.
Až na to, že to, že skřety stvořil Melkor, ses dozvěděl od elfů z jejich bájí. How convenient for them, isn't it? :D

Skřeti se zcela určitě množí, to Tolkien několikrát zmiňuje. Nepouští se teda do detailů, ale nemyslím si, že to bude fungovat bez maminek, tatínků a děťátek. Ten rozdíl je jinde, než ho hledáš - je v mentalitě hrdinů. Pro ně jsou skřeti odvěkým nepřítelem, služebníkem zla. Což je vlastně z morálního hlediska o něco čistší, než když se lidi pustěj do světový války, ve který zabijou milióny civilistů, čistě proto, že můžou. A pak za dvacet let znova.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Markus »

Ha, už jsem to našel: Gary Gygax on Lawful Good.

Mluví o tom, že pro paladina platí zásada, že "z hnid vyrostou vši". Takže pochopitelně povraždí i ty nepřátele, kteří se vzdali a zřekli se zla. A pak pokračuje odkazy na historické metody poprav. :>;o)
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Sosacek »

Markusi, ja bych polemizoval, ze DnD to pochopilo - ale jeho americti autori nemaji s "od prirody primitivni a zlou rasou, ktera si zaslouzi vyhubeni" problem, protoze tak slusna cast USA premysli i o realnych lidskych etnicitach nebo narodnostech.

Jenom nevim, cemu by to pomohlo.

EDIT: a koukam ze tim i dnd5 nasleduje gygaxovskou tradici.
Naposledy upravil(a) Sosacek dne 12. 1. 2021, 22:56, celkem upraveno 1 x.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Jerson »

Yorku, to že se skřeti množí nemusí vůbec znamenat, že se rodí. Můžou se také líhnout ze zkaženého bahna, i když to biologicky nedává smysl.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od York »

Možná jsem to nenapsal úplně nejlíp. Jde o to, že tématem ve hře je to, z čeho téma uděláte. Když budete do hry dávat situace, kde se paladin bude muset rozhodnout, jestli zabije nebo nezabije skřetí dítě, nedivte se, že o tom hráči začnou přemýšlet. Jinak to moc nemá smysl řešit - mokrát jsme tady už narazili na to, že když někdo v něčem chce najít určitou symboliku, tak ji v tom najde a vy mu v tom nedokážete zabránit.
Black Adder
Příspěvky: 148
Registrován: 3. 2. 2018, 16:35

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Black Adder »

Ve WFRP orci občas vypotí spóry a ty na příhodném místě (což už orci vychytali) vyrostou a ze země vyhupsne malej, ale dospělej ork, kterej roste dokud ho někdo nezabije.

https://www.pinterest.ca/pin/712553972279224593/
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Log 1=0 »

Markus píše: 12. 1. 2021, 22:38 určená vyloženě jen k tomu, aby je hráči vraždili a páchali na nich genocidu
Ale to přece není pravda. V DoMM jsme diplomatickým jednáním se skřety strávili dvě příjemná sezení.
Markus píše: 12. 1. 2021, 22:38 Akorát že je to rasa od přírody zlá, barbarská, divoká, primitivní, hloupá atd...
Hm, to vlastně pravda je, minimálně ve většině světů. Ale ony jsou taky klidně 40 let staré, že ano. A mám pocit, že je spíš snaha se od toho odpoutat. Byť zahodit ve velkém tradici je samozřejmě problematické.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od York »

Black Adder píše: 12. 1. 2021, 23:09 Ve WFRP orci občas vypotí spóry a ty na příhodném místě (což už orci vychytali) vyrostou a ze země vyhupsne malej, ale dospělej ork, kterej roste dokud ho někdo nezabije.
Tím si ovšem moc nepomůžeš, protože to zas vede k otázce, jestli je morální zabíjet inteligentní tvory, který se rozmnožujou jinak než lidi. Přitom je to úplně zbytečný - lidi válčej, nenáviděj se a páchaj zvěrstva úplně v pohodě i mezi sebou, nehledě na to, že je rok 2020. Rozdíl je v tom, že ve hře to není realita.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Vallun »

York píše: 12. 1. 2021, 23:15Přitom je to úplně zbytečný - lidi válčej, nenáviděj se a páchaj zvěrstva úplně v pohodě i mezi sebou, nehledě na to, že je rok 2020. Rozdíl je v tom, že ve hře to není realita.
Tak tak....to mne nejvíc vadilo na WoWku ta rasa, která s emůže přidat k Alianci i Hordě měli být lidi, ne Pandouši...

U Tolkiena mají skřeti boa způsoby vnizku - jak běžné plození, tak stvoření zlem...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Black Adder
Příspěvky: 148
Registrován: 3. 2. 2018, 16:35

Re: Fantasy rasy, etnický původ lidí a předsudky v RPG

Příspěvek od Black Adder »

No ono zrovna WFRP je hra kde morálku moc neřeší, nebo ji řeší značně parodicky. Tam se upalujou děti o kterých se myslí, že jsou postižené chaosem a všem to přijde normální, až na pár kněžek.
Nenávist a předsudky jsou prostoupeny celým settingem.
Např Fimirové se množí tak, že unesou mladou dívku, zneužijí ji, ta pak při porodu mladého fimira zemře.

P.S. a teď si vyber, když ji zachráníš už těhotnou :>;o)
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti