Jersonování o realističnosti v RPG hrách: [vložte téma]

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Jersonování o realističnosti v RPG hrách: [vložte téma]

Příspěvek od Log 1=0 »

-- Téma odděleno Markusem ---

Jersonovat (sloveso, nedokonavé): jersonuji/jersonuju, jersonuješ, jersonuje, jersonujeme, jersonujete, jersonují; rozk: jersonuj; přech: jersonuje, jersonujíc, jersonujíce; podst: jersonování, příd: jersonující
:arrow? Podrobovat nějaký aspekt nebo detail hry či herního světa detailnímu zkoumání a ukazovat místa, která neodpovídají realitě, historii či logice daného světa, zpravidla bez ohledu na potřeby hry.

---


Obrázek


Sorry za únos vlákna, ale je to jediné vlákno podle Jersona tady.
A sorry Markymu, že ho budu pitvat, ale chtěl jsem si prostě něco zkusit Jersonovsky rozebrat.
Jerson píše: 4. 1. 2021, 10:38 Asi se nemám pouštět do komentářů ohledně konstrukce hradu, když se učíš kreslit, že?
MarkyParky píše: 4. 1. 2021, 01:35 LikeFinal.jpg
Největší problém jsou "hradby". Evidentně jsou moc úzké na to, aby se po nich dalo chodit, ostatně nemají ani vchody ze věží. Navíc mají tak dva metry a jsou nižší, než obytná část. Tj. je to spíš zeď, než hradba. Útočící armádu by to zastavilo stěží, na zloděje asi dobré.
Zeď na věžích bude tak do pasu, což by nevadilo, kdyby měla cimbuří. Ale nemá.
Nevím, jestli ty díry ve zdech mají být střílny nebo okna. V prvním případě je uvnitř obytné stavby asi docela tma, v druhém jsou věže zbytečně zranitelné.
Místa v tom vidím tak na 10-20 humanů.
Do toho "zlomu" v hradbách by se hodila další věž.
Brána nemá, no, bránu. Krom zvednutého mostu, tedy.

Na druhou stranu, nevíme, co je to za stavbu. U opevněného dvorce vladyky, který musel neustále dělat kompromisy mezi náklady a užitkem v roli obrany, by se to dalo dost často i zdůvodnit a vysvětlit. Akorát, že první dojem z toho obrázku bylo asi něco méně low-cost.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16255
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Fantasy magie podle Jersona

Příspěvek od MarkyParky »

Klidně to cupujte i z pohledu kompozice hradu a Jerson score, byť některé věci odmávnu.

Pár slov o tom, co je to za stavbu:
* Pokud jste četli Svobodné Kralsko, je to Veleskalský hrad.
* Je to bývalá hraniční pevnůstka, strážící cestu do/z divočiny.
* Momentální vojvoda Kralska si ji pojmul za své sídlo a trochu přestavěl, trochu ji nechává chátrat, pže nemá prachy na údržbu.

Zároveň je to první kresba na tabletu, tak jsem dost neřešil detaily jako komíny, ochozy, cimbuří a podobně.
Log 1=0 píše:Největší problém jsou "hradby". Evidentně jsou moc úzké na to, aby se po nich dalo chodit, ostatně nemají ani vchody ze věží.
Chybí tam ty ochozy, přístupné z nádvoří.
Log 1=0 píše:Navíc mají tak dva metry a jsou nižší, než obytná část. Tj. je to spíš zeď, než hradba. Útočící armádu by to zastavilo stěží, na zloděje asi dobré.
To nevím, jak jsi na dva metry přišel. Spíš něco mezi třemi a čtyřmi - jsou 2x vyšší než dveře do donjonu/severní věže - a ty budou mít metr a půl minimálně.

Navíc nepotřebuješ extra výšku hradeb, pokud je stavíš na skále a enemík musí překonávat i tu.

Že to nezastaví armádu je v pořádku. Je to hraniční pevnůstka, která má zastavit lapky nebo poskytnout úkryt před nájezdem tlupy skřetů.
Log 1=0 píše:Zeď na věžích bude tak do pasu, což by nevadilo, kdyby měla cimbuří. Ale nemá.
Opět míra detailu, co jsem neřešil. Učil jsem se kreslit elipsy :P
Log 1=0 píše:Nevím, jestli ty díry ve zdech mají být střílny nebo okna. V prvním případě je uvnitř obytné stavby asi docela tma, v druhém jsou věže zbytečně zranitelné.
Střílny.

A "obytná stavba" je furt donjon, ne palác. Plus Kralsko je na severu, udržet teplo je asi důležitější než mít denní světlo.
Log 1=0 píše:Místa v tom vidím tak na 10-20 humanů.
To sedí.

V dobrodružství tam je necelá dvacka jmenovitě. Lehce přes dvacet i s "obsluhou", která ale dochází z vesnice a na hradě nežije.
Log 1=0 píše:Do toho "zlomu" v hradbách by se hodila další věž.
Myslím, že u takhle prťavé pevnosti bohatě stačí jedna věž co flankuje prostor před bránou.

Jinak ještě - severní pobořená kryje jediný svah, po kterém se dá vyšplhat + hledí na sever, odkud může přijít ohrožení.
Jižní je orientovaná ke vsi v podhradí a hlídá oblouk stezky.

No a donjon stojí na místě, odkud původně - než se hrad rozrostl - mohl kontrolovat celý oblouk stezky.
Log 1=0 píše:Brána nemá, no, bránu. Krom zvednutého mostu, tedy.
Point taken, musím se podívat, jak vlastně brána za mostem vypadá, kam se otevírá a tak..
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Fantasy magie podle Jersona

Příspěvek od Log 1=0 »

MarkyParky píše: 4. 1. 2021, 23:55 To nevím, jak jsi na dva metry přišel
Jsou tak do patra, trochu jsem to podcenil, spíš 3, pravda. I tak žádná sláva, ale jestli je to záměr...
MarkyParky píše: 4. 1. 2021, 23:55 Myslím, že u takhle prťavé pevnosti bohatě stačí jedna věž co flankuje prostor před bránou.
To by teoreticky stačila, ale kdyby někdo zdolával žebříkem zeď u věže u brány, tak se na něj bude obráncům blbě střílet. Podobně se může dostat do zákrytu brány.
Jako, neříkám, že tam máš tu věž nutně dodělat, spíš bych si ale vymyslel nějaké zdůvodnění, proč tam není ("stavitelům nezbyl budget"), než tvrdil, že tam není potřeba. Protože spíš je.

Ostatní vysvětlení nevím, jestli stačí pravému Jersonovi, ale já jsem s nimi OK.

Btw. když jsem to při implementaci do ZZ dal jako čtyřpodlažní hrad, to jsem tomu fakt dvě přidal?
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16255
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Fantasy magie podle Jersona

Příspěvek od MarkyParky »

Log 1=0 píše:Jako, neříkám, že tam máš tu věž nutně dodělat, spíš bych si ale vymyslel nějaké zdůvodnění, proč tam není ("stavitelům nezbyl budget"), než tvrdil, že tam není potřeba. Protože spíš je.
Klidně.
V tom dobrodružství už takhle velká míra detailů stejně není.
Log 1=0 píše:Btw. když jsem to při implementaci do ZZ dal jako čtyřpodlažní hrad, to jsem tomu fakt dvě přidal?
Tak on ten popis není nijak extra konkrétní, takže ve tvém ZZ klidně může čtyři podlaží mít.

A ostatně tenhle obrázek má minimálně tři: Pořád je tam sklepení (které klidně může být i postavené z půlky nad zemí), jen schody vedou do zvýšeného patra, kvůli obraně
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Fantasy magie podle Jersona

Příspěvek od Vitus »

MarkyParky píše: 4. 1. 2021, 23:55 Klidně to cupujte i z pohledu kompozice hradu a Jerson score, byť některé věci odmávnu.
Tak já s dovolením přidám pár myšlenek, co mne napadly:
- ty relativně tenké zdi nad skálou dávají smysl, ale ta zeď směrem na ostroh by asi byla dvonásobně silnější (byla by zřejmě jako štítová zeď) a asi by ta brána byla napojená spíše rovnou na tu věž (i když by to asi nemuselo být)
- chybějící ochozy mi nepřišly, protože jsem si myslel, že to je částečně se rozpadající se stavba (podle té rozpadlé věže na "severu") a menčí hrady mohly mít nadstavenou kamenou zeď ještě o dřevěnou část s ochozen a tyhle dřevěné nástavby mohou být spadlé
- nejsem si jist, která věž má být tím donjonem - je to ta rozpadlá na severu ? Pokud ano, asi by neměla vchod z nádvoří, ale můstkem z paláce nebo z ochozu
- ta věž zcela vlevo (na "západě") hlídá něco konkrétního ? Pokud pod ní v hloubce vede třeba cesta po úbočí hory nahoru k hradu, pak má smysl, jinak pokud by to mělo být jen hláska, tak by asi nebyla stejně mohutná jako donjon či věž hlídající bránu

Ale tohle jsou jen random myšlenky a neznamená to, že by ty hrady podobné věci neměly :D
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy magie podle Jersona

Příspěvek od Markus »

Přátelé, promiňte, ale vaše diskuze o hradech v tématu nazvaném "Fantasy magie" irituje můj smysl pro moderátorskou povinnost. :) Co s tím uděláme? Přesunout ještě jinam? Přejmenovat téma "na cokoli podle Jersona"? Ale vždyť to ani není podle Jersona a Jerson se neúčastní. Help!

(Já bych to vrátil zpátky k těm kresbám, BTW, protože se o nich stejně bavíte.)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy magie podle Jersona

Příspěvek od Selhan »

Já bych založil téma "Jersonování". Kdyby bobtnalo, tak pak můžem tomuto sportu udělat podkategorie - jersonování o hradech, magii a řemeslech už máme, uvidíme, co bude další. (Myšleno samozřejmě s láskou - jersonování dokáže, když se bere sportovně, být skvělá zábava, ke kterému se rád občas přidám!)
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy magie podle Jersona

Příspěvek od OnGe »

Co takhle raději Jersonárium?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy magie podle Jersona

Příspěvek od Jerson »

Na Kostce jsem podobné téma nazval "Realističnost podle Jersona", ale hlavně kvůli jednomu člověku, kterému vadilo, že své komentáře píšu do jiných témat. To píšu spíše proto že pod "Jersonováním" si si neznalý člověk nic nepředstaví.

Nicméně když už jersonuju název tématu o jersonování, začínám cítit záchvěvy přediva reality, tak to berte jen jako návrh.

Každopádně bych se také přimlouval za oddělení od mého pohledu na magii.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy magie podle Jersona

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 6. 1. 2021, 06:15 To píšu spíše proto že pod "Jersonováním" si si neznalý člověk nic nepředstaví.
To nevadí, je to insider joke
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jersonování o realističnosti v RPG hrách: [vložte téma]

Příspěvek od Markus »

Tak a máme pro jersonování novou diskuzi i se slovníkovou definicí v úvodu! Není zač. :)
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jersonování o realističnosti v RPG hrách: [vložte téma]

Příspěvek od OnGe »

Tak se mi zdá, že bychom se na začátek měli pohádat o slovníkové definici :think:
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jersonování o realističnosti v RPG hrách: [vložte téma]

Příspěvek od Jerson »

Rád bych změnu definice:

Podrobovat nějaký aspekt nebo detail hry či herního světa detailnímu zkoumání a ukazovat místa, která neodpovídají realitě, historii či logice daného světa, zpravidla bez ohledu na potřeby hry.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jersonování o realističnosti v RPG hrách: [vložte téma]

Příspěvek od Markus »

Díky, změnil jsem to. Ostatně, ty jsi tady expert.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jersonování o realističnosti v RPG hrách: [vložte téma]

Příspěvek od Jerson »

Teď už jen dostat definici na Wikipedii a bude vymalováno :-D
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů