RPG experimenty na dětech

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Jerson »

V podstatě jo, i když ty generátory moc hezky neběžely. Moc listování.

Jinak Jerson junior se jmenuje Darien, kdybych to někdy zmínil. A přemýšlím, jak mu vyložit omezení magie, protože zrovna ta Potterovská je jako vzor pro hru čisté zlo.
Black Adder
Příspěvky: 148
Registrován: 3. 2. 2018, 16:35

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Black Adder »

No já, respektive my s kamarádem a našimi dětmi, je v tvorbě omezujeme. Asi i proto, že mám jiný přístup k RPG.
Můžou být téměř čímkoliv a umět cokoliv, věci si nakreslí (nevyráběj věci sám Jersone, dělej je s klukem, ale co já ti budu radit ;-)).
Ale třeba ten klíč k truhle je daný hlavolam, tam si moc vymýšlet nemůžou. Když něco hledají v reálu, tak se u toho rozčilují, protože ta věc není tam kde by ji chtěli mít. Když se hledají klíče, tak se hledají proto, že nejsou tam jak vždycky, ale v lednici, protože je tam nějakej bambula strčil s nákupem, no a na to si musí zvyknout. Řešení nebudou nikdy podle nich, ale podle dané věci. Proto chci aby dané problémy, řešili dle svých (postavy) schopností, ale neměnili výsledek (klíč je vedle položený, místo, že je v tajné schránce ve zdi, např.).
Nerad bych aby až se jim rozbije auto, si řekli, že aha to byla jen píchlá guma, nasedli a auto stále nejelo. ;-D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Jerson »

Darík kreslí rád jen to co chce a když má náladu, jinak raději tvoří 3D, což pro hraní RPG není úplně praktické :-)

Postupně můžu přidávat víc omezení, třeba i to že klíče nebudou tam kde je chce mít, ale nerad bych při první hře RPG odradil i vlastního syna. Stačí, že jsem takhle zazdil manželku, když jsem jí vzal na hraní DrD2 :-)
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 18. 11. 2020, 13:11 Darík kreslí rád jen to co chce a když má náladu, jinak raději tvoří 3D, což pro hraní RPG není úplně praktické :-)
Naopak. Jenom ti nesmí vadit, že strávíte víc času na terénech než hraním :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Lyncz »

OnGe píše: 18. 11. 2020, 13:27
Jerson píše: 18. 11. 2020, 13:11 Darík kreslí rád jen to co chce a když má náladu, jinak raději tvoří 3D, což pro hraní RPG není úplně praktické :-)
Naopak. Jenom ti nesmí vadit, že strávíte víc času na terénech než hraním :)
A o 20 let později tu naše děti budou číst Jersona Jr., kterak vysvětluje, že ten terén/jeskyně je strašně nereálný na základě jemu dostupných informací o pohybu tektonických desek, erozi a proudech spodních vod $D
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Jerson »

OnGe píše: 18. 11. 2020, 13:27 Naopak. Jenom ti nesmí vadit, že strávíte víc času na terénech než hraním :)
Mně to nevadí, ale když si tvoří a hraje si, tak mi přijde zbytečné ho lámat do jiného typu hry. A naopak když si chce povídat a vytvářet, tak ho nechci nutit do kreslení, na které třeba nemá náladu.
Lyncz píše: 18. 11. 2020, 13:32
A o 20 let později tu naše děti budou číst Jersona Jr., kterak vysvětluje, že ten terén/jeskyně je strašně nereálný na základě jemu dostupných informací o pohybu tektonických desek, erozi a proudech spodních vod
Proč až za tak dlouho 20? Syn klade takové otázky už teď, když má správnou náladu. Pravda, ne o tektonických deskách, ale to asi jen proto, že jsem mu o nich ještě neřekl. Odolnost mrakodrapů proti zemětřesení a cunami jsme už třeba probírali. :-)
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Sparkle »

Hraju s dětma (12, 9 let) My Little Pony RPG. Je to dobré, užívají si to. Doporučuju podívat se na ta pravidla.
Za tento příspěvek děkují uživateli Sparkle:
corbeau
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Argonantus »

Tak když jsme asi před dvaceti lety hráli poprvé DrD s dětmi, tak už je to tak dávno, že si to nepamatuju.
Jen to, že to bylo bezva.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Jerson »

Včera jsem si půjčil Descent, jen abych ho vyzkoušel. Syn se toho okamžitě chytil, a když zjistil, že si může stavět bludiště z tilesetů, tak je všechny vyndal a postavil jedno megabludiště, do kterého pak nacpal všechny nestvůry. Pak jsme si každý vzali jednoho hrdinu a šli je zabíjet - všechno jeho nápad. Už během stavby mi řekl, že on by chtěl dělat toho, kdo povídá a já abych hrál postavu, ale pak jsme hráli oba. Na začátku používal kostky pro nějaké útoky a počítal srdíčka a blesky a čísla, a porovnával s kostkami, které přidělil protivníkům (výměnu za klasické šestistěnky odmítl a já ještě neměl pravidla přečtená). Já byl poslán na ty největší, které nám stály v cestě, ale když jsem je nemohl porazit, tak mi přišel na pomoc a vyřídil je. Pak se "ponořil do roleplayingu", kdy šlo o to dostat se k nestvůře a prostě ji figurkou sejmout. Byl u vytržení z kostí, které se všude válí na zemi (jako nakreslené na tilesetech). Následně už všechny vyřídil sám, já šel jen za ním. Pak je znovu postavil, tentokrát seskupil do tří velkých místností, okolo prvních dvou jsme se museli potichu proplížit, a ve třetí skupině rozpoutal peklo - ještě že jsou ty figurky tak odolné. A pak jsme pobili i další dvě skupiny, zůstal jen drak, před kterým jsme se museli krýt, protože nás viděl.
Ještě přišlo třetí kolo, pak už byl čas na večeři, tak že prý si zahrajeme zítra.

A dneska mi přišla fotka od manželky, jak syn už staví bludiště.
Škoda že pravidla Descentu jsou tak komplikovaná, nicméně z nich zkusím vzít základ a trochu tu fantasii usměrnit pravidly.

Ještě předtím jsme hráli Karak, kdy špatně snášel, když se mu nepodařilo porazit jedny z nejsilnějších nestvůr na první útok, aby z nich vypadly nejlepší zbraně, ale když sesbíral všechny sekery a meče a měl základ útoku asi 22, tak už jsem dal najevo nelibost, že taková hra mě nebaví, protože nemá šanci nic porazit, takže mi všechny své zbraně dal, abych je používal já - najednou (zjevně aby mohl sčítat co nejvíc čísel.)

Jo, je to tak, že já, který se snažím odstranit z RPG čísla a nemusím figurkový boj na mapách a fantasy dungeony celkově mám syna, který je číselný power player, až munchkin, a nejvíc zcela přirozeně ho baví vymlacovat dungeony a házet co nejvíc kostek :-)

Ale můžu se vrátit do doby před 27 lety, kdy jsme s kamarádem hráli hru, která taky ještě nebyla RPG, a postupně jsme do ní tyhle věci přidávali, a ono se to poddá. Dneska zkusím nějaká NPC, se kterými by si napřed mohl popovídat, a nějaká pravidla pro boj.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Korhul »

Takhle male deti mivaji problem s mentalnim zpracovanim neuspechu. Proto kdyz muzou, snazi se jit na jistotu nebo hrat opatrne, nekdy i primo podvadet, pokud uz se to naucily.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Jerson »

Podle zkušeností ze skupiny deskovkářů s tím některé děti v tomto věku problémy nemají vůbec, dokonce se to některé ani nemusely učit - ale asi díky tomu také hrajou v takovém věku deskovky. Každopádně ho k tomu neúspěchu, nebo spíše odloženému úspěchu budu muset postupně navádět, aby se to naučil. Hrát dvě hodiny předem jasné a vyhrané hry nezvládnu já. Zejména jestli ji budeme hrát každý den až do nového roku.
Paldini
Příspěvky: 27
Registrován: 12. 11. 2020, 16:41

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Paldini »

Descent hraju se sedmiletým synem, normálně podle pravidel, akorát nám vypravěče dělá aplikace Road to Legends (jsou k téhle variantě trochu upravená pravidla, stáhnutelná na zatrolených hrách). A v pohodě to zvládá, teda hraje vždycky jen jednu a tu samou postavu, a pak je schopen se i orientovat v schopnostech té postavy. Pravidla nejsou nějak složitá, máš dvě akce za kolo, toť vše. Pohyb příšer a děj samotný řídí aplikace.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Markus »

Jerson píše: 15. 12. 2020, 15:21 Jo, je to tak, že já, který se snažím odstranit z RPG čísla a nemusím figurkový boj na mapách a fantasy dungeony celkově mám syna, který je číselný power player, až munchkin, a nejvíc zcela přirozeně ho baví vymlacovat dungeony a házet co nejvíc kostek :-)
„Pámbů ti to vrátí na dětech!“
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG experimenty na dětech

Příspěvek od Jerson »

Jen počkej, až tvé děti budou chtít hrát vyprávěcí sci-fi :-)
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Antharon, Gimli, Semrush [Bot] a 2 hosti