Váš oblíbený oneshot

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Váš oblíbený oneshot

Příspěvek od Lyncz »

Zdravím!

Jako začínající PJ/GM mám tendence přitahovat nové lidi k "dračáku", kterým se snažím ukázat krásy tohohle hraní a že to není tak divné, jak to zní :D (většina lidí v mém okolí si to myslí). S tím se většinou pojí potřeba mít nějaký kvalitní oneshot. V zásadě oba moje předchozí oneshoty byly hurá akce a ten dnešní nebude výjimka, proto mě zajímá:

Jaký oneshot se vám osvědčil? Tvoříte zásadně sami, nebo se necháte inspirovat? Jaké máte požadavky na takový+-4h oneshot?

Za mě: jelikož jsem nikdy neměl čas si žádný připravit (ani dnes nemám) tak jsem je vždycky hodil někam, kde to moc dobře znám. Jako začínající GM se moc necítím bez přípravy tvořit vzdušné zámky pro lidi, kteří to nikdy nehráli a u kterých člověk vážně chce, aby je to chytlo. Můj první oneshot byl založený na Dishonored 2 (mise Crack in the slab) a druhý na Myším ostrově ze Zaklínače 3.

Osobně od takového oneshotu čekám prostředí dostatečně variabilní a vhodné pro jakékoliv chování hráčů (aby viděli, že se můžou pokusit fakt o všechno) a dostatečně zajímavé už na první dobrou. Ideálně se spíše malou předehrou a bez potřeby široce popisovat svět. Taková instantní stupňující se ne/bojová zábava s "wow" plottwistem. Což jsou důvody, proč jsem tehdy na silvestra sáhnul k těm dvěma herním záležitostem a o obou případech (zejména v D2) jsem sám byl překvapený, jak vyřešili problém, který už ve hře šel řešit xy způsobama.
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22595
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš oblíbený oneshot

Příspěvek od Jerson »

A chceš fantasy, nebo i jiné oneshoty?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20879
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš oblíbený oneshot

Příspěvek od Markus »

A chceš dobrodružství, nebo klidně i hry?

Jestli i hry, tak Časy se mění jsou celé koncipované jako one-shot ve stylu „vezmi a hraj“. Soudruzi a soudružky cestující časem.

Z dobrodružství mám moc rád (a přeložil jsem) Zkázu divošských králů. Vikingsky laděná izolovaná vesnice, kterou tyranizuje démonický vlk. My jsme to teda hráli dost sezení, protože hráči rozehráli vesnickou politiku, ale s trochou osekání a disciplíny se to dá sfouknout možná i jako oneshot.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Váš oblíbený oneshot

Příspěvek od Lyncz »

Jakože oneshot si můžu najít na internetu a stáhnout, spíš mě zajímají vaše názory, než co komu "ukrást" :)

Na vikingy se teda rád mrknu, protože tu tematiku mám rád a připomíná mi to jeden film, nevzpomínám si na název ale je to tuším podle knížky od M. Crichtona (možná jsem ho napsal zle)

A jinak jim chci ukázat DrD2, i když mi nejde o to, co se komu líbilo v těchhle pravidlech, ale obecně
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Váš oblíbený oneshot

Příspěvek od Rillae »

Lyncz píše: 16. 7. 2020, 10:02
Na vikingy se teda rád mrknu, protože tu tematiku mám rád a připomíná mi to jeden film, nevzpomínám si na název ale je to tuším podle knížky od M. Crichtona (možná jsem ho napsal zle)
Eaters of the Dead (knížka)/The 13th Warrior (film). Ale radši si přečti Beowulfa, proč se spokojit s mizernou napodobeninou, když je k dispozici originál, že?
A k filmu se radši vůbec vyjadřovat nebudu, na ten koukám jenom kvůli Banderasovi
Sosacek
Příspěvky: 25736
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Váš oblíbený oneshot

Příspěvek od Sosacek »

Muj oblibeny oneshot je Inheritance od L. Crana, akorat je to vic komorni LARP pro 9 lidi.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Váš oblíbený oneshot

Příspěvek od Lyncz »

Rillae píše: 16. 7. 2020, 11:09 Eaters of the Dead (knížka)/The 13th Warrior (film). Ale radši si přečti Beowulfa, proč se spokojit s mizernou napodobeninou, když je k dispozici originál, že?
A k filmu se radši vůbec vyjadřovat nebudu, na ten koukám jenom kvůli Banderasovi
Hej Beowulfa, nakolik je to klasika, jsem nečetl pohříchu. A neříkám, že zrovna tahle knížka (a její zfilmování) je kvalitní, jen mi připomnělo to téma :)
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22595
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš oblíbený oneshot

Příspěvek od Jerson »

Mám v hlavě oneshot, který má sloužit jako genetická hra hratelná opakovaně a zároveň jako případný vstup do kampaně. Americké městečko, ve kterém se dějí podivné věci (vyberte že seznamu), hráči dostanou na výběr postavy šerif, lékař, agent FBI, kněz, novinář, paranormální výzkumník. Někdo je místní, někdo přijel, někdo do může vybrat.
Každý bude mít určité cíle, které se budou s cíli jiných postav částečně po překrývat a částečně vylučovat (výzkumník - zveřejnit po důkladném výzkumu, novinář - zveřejnit ihned, i nepotvrzené věci, šerif - zabránit panice =utajit vše podivné; nebo naopak kněz - všechny lidi ochránit, nelidské klidně spálit, lékař - zachránit lidi, mutanty / nevyléčitelné pitvat, šerif - občany města chránit, cokoliv jiného klidně zabít, výzkumník - neobvyklé věci zkoumat živé, některé lidi je možné obětovat, novinář - čím víc mrtvých, tím větší čtenost, agent - zlikvidovat vše nebezpečné (lidi, nelidi, zvířata) a tak dál. Každý má nějaké pravomoci nebo možnosti jak ovlivňovat lidi, každý má nějakou odpovědnost nadřízeným nebo organizaci, takže zajímavé scény by měly generovat jak události, tak reakce postav a rozhodování, co s nimi dělat dál. Záhad mám asi 20, některé mají i více možných původců, a není žádné správné řešení.
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: Váš oblíbený oneshot

Příspěvek od Vaarsuvis »

Sice jsem to neodehrál jako oneshot, ale jako začátek dlouhodobého tažení a trochu jsem ho poupravil, ale formátem je to oneshot s pěknou atmosférou: Narrenturm na Orlím štítě z Drakkaru 27
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš oblíbený oneshot

Příspěvek od Nordoslav »

Atmosféricky jedny z nejlepších oneshotů jsem čerpal z téhle knihy https://whitewolf.fandom.com/wiki/World ... ous_Places. Je to sice psané ve WoD, ale hratelné takřka v jakémkoliv systému, a některá dobrodružství (weeping alice) není problém převést i do čistého fantasy.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti