Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Bavím se s tím Jacenem dál, přečetl si část diskuse a upozornil mě, že mi musí hodit klín do soukolí, tedy opravit mé tvrzení - měl i skupinu, která přišla, koukli na terény a figurky, ale 3/4 z nich (chápu-li dobře) na stůl nic z toho nechtěli. (A zaplatili.)

Ještě jsem mu řekl, že příště by už mohl udělat přednášku opravdu o tom, jak to s tím placením za hru funguje (když by to někoho zajímalo.)
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Sparkle »

Kdybych měla GMovat tak, jak mě to baví a jak je to pro mě přirozené, tak si za to nikdy nevezmu peníze. Moje vedení hry a dobrodružství jsou silně autorská, osobní, hodně do nich dávám prvky z toho, co se děje kolem mě v reálu a co prožívám uvnitř svojí palice. Za tohle se prostě prachy neberou, připadala bych si, že už si rovnou můžu nechat platit za sex.
(To, že hráče jednou za uherský rok poprosím o dobrovolný příspěvek na náplň do tiskárny, když tisknu na hraní docela dost matroše, a nebo je poprosím, ať mi přinesou večeři, páč jdu rovnou z práce a budu mít hlad, to nepočítám jako "braní peněz").

Pokud bych měla GMovat za prachy, udělám to jak píše Markus, vezmu vytuněné zahraniční moduly a budu to vést "tak, jak se má", jako produkt, jako profi službu, jako když lektorujete angličtinu ve firmách a tak. Asi bych do toho šla, ale i tak se bojím, že bych z toho byla hodně vystresovaná, protože občas se sezení nepovede z důvodů, které GM zas tak moc neovlivní, a pak by mi bylo hodně nepříjemné licitovat s těmi hráči o prachách. Ale pokud by to byli hráči, kteří mi přirozeně vykonvergovali z nekomerční skupiny, jako to má ten Jacen, a už bych například věděla, že se mi jen tak nerozhádají kvůli osobní nekompatibilitě, tak by ten problém asi nebyl zas tak velký.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Fritzs »

Jerson píše: 1. 9. 2020, 11:04 Osobně jsem se chtěl přidržet spíše toho, že u nás zjevně existují lidé ochotní platit za hraní řádově větší částky, než se kterými jsme mu operovali před časem, a spíše jsem chtěl prozkoumat, za co konkrétně jsou ochotní zaplatit. Protože třeba za únikovky se taky platí docela dost peněz za relativně krátkou instantní zábavu. Nebo jsou lidé ochotní platit hráčům za to, že vytváří videa ze hry (i když to je už složitější srovnání).
My šůdrové nepřicházíme do styku s vaišji nemluě o ještě vyšších. Kasta obchodníků disponuje majetky o kterých se nám ani nesní a proto je ochotná platit velké peníze za nesmysly a i když jako šůdra k penězům přijdeš tak pořád jsi šůdra a takové peníze prostě za hovadiny nebudeš ochoten zaplatit.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Ptal jsem se i na to, jací lidé mu za hru platí, a žádní extra pracháči to nejsou. Jen to berou podobně jako když platí za návštěvu kina, únikové hry nebo jinou podobnou zábavu.
Bavili jsme se o tom víc a i on sám říká, že kdyby to zkoušel zavést cíleně, tak se mu to nepodaří. Prostě to v jeho případě byl zřejmě souběh různých věcí, nadšenými a hrychtivými hráči počínaje.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Fritzs »

Jerson píše: 4. 9. 2020, 07:28 Ptal jsem se i na to, jací lidé mu za hru platí, a žádní extra pracháči to nejsou. Jen to berou podobně jako když platí za návštěvu kina, únikové hry nebo jinou podobnou zábavu.
V jeho sociální skupině možná žádní extra pracháči jsou 50k a vejš hrubého, ne?
Jerson píše: 4. 9. 2020, 07:28 nadšenými a hrychtivými hráči počínaje.
To dneska nebude až tak velký problém vzhledem ke critial role a stranger things ne?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Sosacek »

Tak on prumerny plat v CR je 34k, prumerny plat v Praze je 43k a prumerny plat vysokoskolsky vzdelanych muzu v Praze (vetsina hracu tpg) je cca 75k, takze pokud je to Prazak, tak o zadnych velkych prachacich klidne muze mit pravdu.

Edit: cisla jsou z hlavy
But nobody came.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Lyncz »

Dvě slova: průměrný plat.

Setkej se se 100 lidma v jednom místě a řekni jim tyhle částky a 80 že 100 ti bude chtít jednu vlepit :D

E: jinak si nemyslím, že platit takovéhle částky za zábavu by měla být nějaká obrovská suma, sám dám za permici na lezení mnohem větší čísla. Nemluvě o lezení samotném.
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Fritzs píše: 4. 9. 2020, 08:35V jeho sociální skupině možná žádní extra pracháči jsou 50k a vejš hrubého, ne?
Až si to tady přečte, možná odpovíd sám. Takhle jen řeknu, že podle toho co říkal, tak nikoliv.

A nevím, kdo má tak nadšené a hrychtivé hráče, kteří řeknou "kašli na práci, udělej nám hru, zaplatíme ti víc než by sis vydělal". Já sice mám pár hráčů, kteří chtějí hrát, ale když se zeptám, kdy zase budeme hrát, tak jeden odpoví za chvíli, další dva během dne, a zbytku se musím ptát. Možná by to před 20 lety na vejšce bylo lepší.

Sosáčku, je z Liblic. Odkud jsou jeho hráči, to nevím.

Za sebe musím říct, že stovka za hodinu aktivní zábavy je při několika hodinách pro mě celkem přijatelná částka, i když bych si takovou zábavu nemohl dovolit moc často, aniž by mi lezla příliš do peněz. Ale třeba jednou týdně by to asi bylo ještě únosné.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od OnGe »

Lidi, jako vážně tady chcete rozebírat, kdo si může a nemůže dovolit za co zaplatit, když už to zaplatí a jak velký zlomek vašeho platu to musí být, aby si to vůbec mohl dovolit? Nepřipadá vám to tak trochu na palici?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Fritzs »

OnGe píše: 4. 9. 2020, 10:43 Lidi, jako vážně tady chcete rozebírat, kdo si může a nemůže dovolit za co zaplatit, když už to zaplatí a jak velký zlomek vašeho platu to musí být, aby si to vůbec mohl dovolit? Nepřipadá vám to tak trochu na palici?
NE. Nepřipadá. Je to relevantní k tématu. A navíc pokud si lidi uvědomí jak špatně na to vlastně jsou tak to přispěje k zničení technologické civilizace jak si to přejí Ted a Luis.
Naposledy upravil(a) Fritzs dne 4. 9. 2020, 11:27, celkem upraveno 1 x.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od York »

Sparkle píše: 4. 9. 2020, 00:56Moje vedení hry a dobrodružství jsou silně autorská, osobní, hodně do nich dávám prvky z toho, co se děje kolem mě v reálu a co prožívám uvnitř svojí palice.
Celkem dost lidí se shoduje, že pokud děláš umění a přesně tohle do něj nevkládáš, tak za nic nestojí. A umělci za to prachy obyčejně berou, jinak by pošli hladem....

OnGe píše: 4. 9. 2020, 10:43 Lidi, jako vážně tady chcete rozebírat, kdo si může a nemůže dovolit za co zaplatit, když už to zaplatí a jak velký zlomek vašeho platu to musí být, aby si to vůbec mohl dovolit? Nepřipadá vám to tak trochu na palici?
Vítej v kapitalismu, kámo.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od OnGe »

York píše: 4. 9. 2020, 11:26
OnGe píše: 4. 9. 2020, 10:43 Lidi, jako vážně tady chcete rozebírat, kdo si může a nemůže dovolit za co zaplatit, když už to zaplatí a jak velký zlomek vašeho platu to musí být, aby si to vůbec mohl dovolit? Nepřipadá vám to tak trochu na palici?
Vítej v kapitalismu, kámo.
Obrázek
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Fritzs »

To není shit to je kapitalismus. Jako nedivím se že to máš problém rozlišit sou si dost podobné.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Markus »

Pánové, zůstaňme prosím u diskuze o RPG. O zle kapitalismu si běžte povídat do Rozličného pokecu.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Bifi »

Diskusia o platení za RPG služby je priamo v názve a je účelom celej tejto diskusie.

Diskusiu o tom, kto si platiť za RPG služby môže dovoliť, nemožno od tejto témy odstrihnúť, inak sa tu len bavíme o "mne to príde veľa" vs. "mne to príde v pohode".

Zároveň sa bavíme o tom, nakoľko je realistické začať podnikať ako GM-for-hire, riešia sa tu vstupné náklady, prekérnosť takéhoto zamestnania a podobne. (Pritom pred 20 rokmi by to bola absolútne nereálna predstava.)

Už tu máme aj ponukovú, aj dopytovú stránku ekonomiky a riešime k tomu aj štruktúru, inštitúcie a sociálny rozmer ako napr. príjmové nerovnosti. Jediné, čo chýbalo, bol samotný termín "kapitalizmus". Takže neviem, Markus, ako by si to tu chcel oddeliť.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů