Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jiron »

Na FB jsem dnes narazil na diskusi o tom, jestli služba placeného Game Mastera má smysl.

Mě to asi neuráží ale asi jsem staromilec co věří, že by pospolu měla hrát parta nerdů bez vnějšího zásahu ;-)

Ale co si k tématu myslíte vy?
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Když v partě kamarádů není nikdo, kdo by chtěl hru vést, a žádného nemůžou najít, tam nabídnout někomu peníze mi prohře jako logický další krok. GMmů je prostě málo a v některých systémech je to fakt nejen zábava, ale i práce.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Bajo »

Za me relevantni sluzba. Dokazu si predsatvit scenare, kdy o to nekdo muze mit zajem (chybi jim DM, chteji zazit nejakou kvalitni hru jako zazitek, kterou jim pripravy nekdo jiny - napr. chceme ikonicky zazitek z tomb of horror pod nekdym, kdo to fakt bude umet dobre zprostredkovat - jako kdyz jdes do muzea). Konec koncu v urcite forme se to uz deje na conech. Zvlast pokud te bude profesionalni uroven, ktera odpovida cene.

Akorat si nejsem jisty ohledne velikosti zajmu a jaka cena by byla smysluplna vs naroky na kvalitu.
Za tento příspěvek děkují uživateli Bajo:
Fafrin
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Vandalicus »

Behem karanteny, kdyz jsme hrali pres roll20, tak jsem si vsiml, ze je to vcelku bezna vec. A jak jsem nad tim premyslel - pokud bych mel DMovat pro partu neznamych lidi pres net, tak bych si taky rekl o nejakou symbolickou castku. Duvod je ten, ze na obzvlast na netu je "umrtnost" hracu opravdu vysoka - spousta lidi si na posledni chvili omluvi (v lepsim pripade), nebo rovnou vubec neprijdou. V tomto pripade je to proste takova mala "pojistka" kdy si clovek jisti, ze ti lidi maji opravdu zajem a nestravis cas pripravou zbytecne.

(Vlastne nakonec i kdyz hrajeme v realu, tak mame nepsany pravidlo, ze DM neplati najem za klubovnu - je to proste zpusob jak mu vyjadrit, ze si cenime toho casu a usili, co do toho venoval)
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Korhul »

Zajímavé. Na netu nehraju a na nic takového jsem dodneška nikde jinde nenarazil. Ale cca před rokem jsem se nad tím zamýšlel, jestli by něco takového mohlo fungovat, zda by o to byl zájem v ČR.

Osobně jsem dospěl k názoru, že kdybych se do něčeho takového měl teoreticky pustit, tak bych se snažil recyklovat pár hodně promakaných dobrodružství s dobrou produkcí - připravené postavy, rekvizity, hudba atd.

Ale vlastně nevím, kdo by byl cílovka takového produktu? Děti / teens, kterým by na to dávaly peníze rodiče? Vysokoškoláci? Pracující, co si chtějí odfrknout po práci (to by mohlo být zajímavé, mají peníze)? Party aktivita na podnikový večírek (to moc nesedí, protože se to nedá hrát ve velkém počtu lidí, alespoň, tak jak se hraje RPG klasicky)?

Když si vemu 5 člennou družinu a dejme tomu cca 4 hodinové dobrodružství, je pak adekvátní, aby zaplatil každý 200 - 250,- Kč za večer (cca srovnatelné s cenou lístku na film) + moje výlohy na cestovné, pokud by se hrálo na živo? To mi přijde jako úplné minimum, při kterém bych to musel kombinovat ještě s jinou prací, abych se nějak protloukl životem. Spíše by bylo nutné chtít více, aby to dávalo smysl jako obživa.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Pieta »

Když můžou existovat placený larpy, proč by neexistovaly placený RPG?
Za tento příspěvek děkují uživateli Pieta:
Fafrin
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od ilgir »

Mohlo by se to otestovat na slezině.
(A co placený kytarista u táboráku?)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Na obživu to asi nebude, ale platit za čas člověku, který by v něm mohl dělat něco jiného, proč ne.
Zejména pokud mají hráči dojem, že GM se má postarat o jejich zábavu, tak tam bych viděl cenu klidně 500 Kč za sezení a hráče jako jakž takž odpovídající.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Bajo »

Ono pak uz asi opravud zalezi na te produkci a profesionalite vedeni a kvalite hry (hudba / zvuky, rekvizity, schopnost DMa atmosfericky popisovat nebo hrat NPCs). Ja bych nemel problem zaplatit v radech stovky za sezeni pokud by to byl nezapomenutelny zazitek. Ale musela by tam proste byt ta kvalita, nesmelo by to byt, ze to je srovnatelne, jako kdyz hraju s nejakym kamosem co DMuje.

Edit: A obcene mi to prijde schodnejsi pro skupiny nez pro jednotlivce, pokud by to byla nahodna skupina lidi, tak b me to odrazovalo, protoze si proste nemusime sednout (leda by tohle umel DM nejak hodne dobre moderovat a facilitovat - vcetne ocekavani a zajistetni, ze to nikdo nebude kazit ostatnim, uvodniho sezname, ice breakeru apod.)

Edit 2: Ja jsem nad tim taky premyslel kdysi a dosel jsem k tomu, ze kvalita, ktera by stala za to, by asi byla hodne draha na cas potrebny pro pripravu a ze by mi to nikdo nikdo nemohl zaplatit. Leda mit fakt 2-3 vymakana dobrodruzstvi.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Quentin »

Bajo píše: 14. 7. 2020, 16:04Edit 2: Ja jsem nad tim taky premyslel kdysi a dosel jsem k tomu, ze kvalita, ktera by stala za to, by asi byla hodne draha na cas potrebny pro pripravu a ze by mi to nikdo nikdo nemohl zaplatit. Leda mit fakt 2-3 vymakana dobrodruzstvi.
Tohle by mohl být tvůj business model. Stejně jako skupina kámošů zkouší projít třeba Escape Room, mohla by skupina hráčů vzít svoje běžné dnd postavy a zkusit projít tvé profi one-shot dobrodružství/dungeon.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Sosacek »

Mozna by slo delat sponzoring. Treba by ti to GMovani wotc sponzorovalo, ze delas reklamu. Nebo bys mohl hracum poustet reklamy v prestavkach mezi scenami. Zni to jako blbost, a je to blbost, ale treba youtube takhle funguje - typci co driv delali videa jako konicka maji milion reklam, a jeste v tech videich propaguji vsemozne blbosti.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Z mého pohledu se to od únikovek už moc neliší. Příprava by se musela rozprostřít do více opakování, a asi by zpočátku nebylo jednoduché najít hráče ochotné zaplatit, ale když někdo zaplatí dvě stovky za lístek na mizerný nahypovaný film, proč by je nedal za dobře připravené RPG se svými kamarády.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od York »

Býval jsem proti placenýmu PJování dost zaujatej, přišlo mi to proti duchu hraní RPGček. Ovšem několikrát už jsem to fakticky dělal na Gameconu, takže postupně měním názor. Je docela znát, když mám dobrodružství odehraný s několika skupinama a už vím, co můžu čekat. Samozřejmě se to týká jen her s přípravou, improvizovaný hry z toho netěžej.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od MarkyParky »

Gamecon už tu byl zmíněný.

Když jsme na podzim byli v L.A., tak jsme si chtěli zahrát "Dýendý s amíkama" a vyzkoušeli si následující komerční přístup k vedení her:

* Platilo se to jako vstup do deskoherny - jednorázově nebo měšíční klubová fee.
* V rámci tohoto vstupu byla vždy možnost přihlásit se na aktivitu vedenou člověkem - měli na to bookovací systém
> U deskovek to typicky znamenalo "maník, co vás to naučí hrát"
> U RPGček GMa na dobrodružství a
> U wargamingu nějakou instruktážní nebo soudcovanou?!? bitvu
* A k tomu konzumace + nějaká servis fee + city tax - prostě Amerika :)

Reálně ale provedení byla dost katastrofa.
> GM byl dost nic moc a DnD jako systém tomu moc nepomáhalo
> Custom vybavený bylo nula nula nic - neměli ani ofiko DnD figuráky nebo nějaké hezké battlemapy, prostě jen mat s fixou a hromada náhodně sesbíraných figurek "každý pes, jiná ves"
> A na to, kolik se platilo za vstup, tam bylo mrtě rušivých prvků, které bych u deskoherny v Evropě fakt nečekal - třeba party-hudba hrající nahlas - a logicky lidé, kteří ji přeřvávají.

Já bych se za takovouhle úroveň v čechách inkasovat prachy styděl a gamecon má výrazně vyšší úroveň při jiných cenách.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Fritzs »

Placený sex, služba nadržencům nebo hrozba pro manželství?
Za tento příspěvek děkují uživateli Fritzs:
Fafrin
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 10 hostů