Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

No, to je právě ono - neměl jsem z jeho vyprávění dojem, že by ty lidi hledal - prostě přišli. Jako když máš jachtu nebo Ferrari a někdo se zeptá, zda bys ho svezl a nabízí ti peníze.

A jak nám říkal učitel na sociální komunikaci - výchozí stav, potažmo jednotlivé detaily (třeba peníze) není důležitý, když je dobrý (když máš prachy). Pokud je výchozí stav špatný a třeba máš peníze na nule, tak je velmi důležitý.
Markus píše: 1. 9. 2020, 11:10 Já mimochodem nechápu, jak je vůbec možné nakoupit figurky za půl mega.

EDIT: Jinak teda myslím, že jeho byznys skončí ve chvíli, kdy hráči zjistí, že existuje Gloomhaven.
No vidíš, a to ještě říkal, že za začátku koupil asi 5000 figurek Mage Knightu za asi 5000 Kč od člověka, který se jich chtěl zbavit, jinak by jich tolik neměl. A že si figurky stejně tiskne, protože je to levnější.

Gloomhaven má placaté tilesy a kolik, patnáct figurek, a jen pár lidských? Nepřátelé formě žetonů, a hlavně si za ně musí hráči hrát sami. Nemám dojem, že by ho tohle mohlo nějak ohrozit.

Spíše jsem si říkal, že i tady jsou možná lidé, kteří mají doma stovky figurek i terény, případně 3D tiskárnu, tak by to mohli zkusit nabídnout. Sám to doma nemám, a ani nemám prostory, takže to těžko vyzkouším.

OnGe: Týpek si říká Jacen, civilní jméno neznám, ale zeptám se organizátora Festu na nějaký kontakt, pokud se ho chceš zeptat sám. Já si původně říkal, že bych ho pozval do diskuse nebo tady a na D20 sesbíral případné otázky na něj, ale nemám úplně dojem, že by o to byl nějaký zájem.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 1. 9. 2020, 11:57 výchozí stav, potažmo jednotlivé detaily (třeba peníze) není důležitý, když je dobrý (když máš prachy). Pokud je výchozí stav špatný a třeba máš peníze na nule, tak je velmi důležitý.
Kdybych si tohle myslel, musel bych se už dávno zabít. Asi i několikrát. Nevím, co by pak měli dělat lidé, kteří jsou na tom opravdu špatně.

Spíš si myslím, že je lepší pracovat s tím co máš, než brečet nad tím co nemáš. Pak se dá dosáhnout nějakých výsledků.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Hele, brečení bych nechal stranou, nevím zda se ho tu někdo dopouští. Nicméně při různých výchozích podmínkách si můžeš dovolit (ne)dělat různé věci. Nevím kdo z nás by si mohl říct, že se zkusí naplno věnovat svému koníčku a uvidí, zda mu přijdou nějaké peníze nebo ne, a když ne, tak se nic moc nestane. Ale jsou lidé, kteří si tohle říct můžou. Fakt v možnostech jedněch a druhých nevidíš rozdíl?
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Korhul »

Jerson: Pokud bys mu nějaké otázky posílal, tak mě by třeba takhle z voleje zajímalo:

Jak často teda přesně takto hraje (průměrný počet dní za týden, počet her za rok, poměr víkend / všední dny, typická denní doba, o kterou mají hráči zájem)?
Jak přibližně dlouho už tohle provozuje?
Jestli se mu hráči spíš opakují nebo chodí noví?
Jestli to opravdu nijak nepropaguje a šíří se to jen osobními referencemi mezi hráči?
Zda hraje spíš oneshoty nebo spíš (mini)kampaně, takže s jednou skupinou hraje třeba vícekrát za sebou?
Kdo jsou hráči, kteří o to mají zájem (děti, studenti, pracující, případně věkové složení a další užitečné demografické údaje :-))?
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 1. 9. 2020, 12:13 Hele, brečení bych nechal stranou, nevím zda se ho tu někdo dopouští. Nicméně při různých výchozích podmínkách si můžeš dovolit (ne)dělat různé věci. Nevím kdo z nás by si mohl říct, že se zkusí naplno věnovat svému koníčku a uvidí, zda mu přijdou nějaké peníze nebo ne, a když ne, tak se nic moc nestane. Ale jsou lidé, kteří si tohle říct můžou. Fakt v možnostech jedněch a druhých nevidíš rozdíl?
Není to ani hodina co jsem psal, že různí lidé mají jiné možnosti, nároky, schopnosti a tak. Myslím si, že ten rozdíl nejen vidím, ale dokonce na něj poukazuji. Říkám, že to není překážka co by tě měla zastavit. Protože můžeš najít způsob, který bude fungovat tobě. Vlastně musíš, protože cizí způsob ti nejspíš fungovat nebude, protože jste různí lidé a máte jiné možnosti, nároky, schopnosti a tak.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od York »

Bajo píše: 1. 9. 2020, 10:11ja bych byl treba skepticky platit penize nekomu, pokud to nebude lepsi hra, nez na co jsem normalne zvyklej. :think:
Otázka je, jak u hráčů vypadají jejich domácí hry. Já třeba vůbec netuším, jestli pro hráče, kteří se mnou hráli na Gameconu, to byla lepší hra, než hrajou běžně, nebo ne.

Korhul píše: 1. 9. 2020, 10:30Ale v konečném důsledku bude vlastní tvorba vs. modul skoro jedno, pokud to budu schopen dostatečně hodně krát znovuvyužít.
Moduly, podle kterejch jsem zkoušel vést hru, jsem si všechny musel docela dost dodělávat, takže jo, oproti vlastnímu dobrodružství to co do pracnosti není moc velkej rozdíl.

Korhul píše: 1. 9. 2020, 10:30Za což bych se teda nestyděl vůbec, naopak bych to bral jako nezbytnost, abych mohl lidem dát co nejlepší zážitek ze hry.
Tohle taky můžu potvrdit, opakovanym hraním stejnýho dungeonu se hra zlepšuje. Ovšem tohle platí jen pro připravenej sandbox nebo railroad, kdybych hrál Hru bez přípravy (zcela volnou společnou improvizci), tak kromě svýho PJ skillu si nic moc přenést nemůžu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Už jsem mu poslal odkaz na tuhle diskusi a položil mu některé otázky, takže už některé upřesňující věci napsal. Když bude chtít, napíše je sem sám, nebo ho budu citovat.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Takže, Jacenovo vysvětlení a odpovědi na mé otázky:
Jacen píše:Jiný příjem nemám, zároveň z toho ale rozhodně nemám dost abych se uzivil, stále v podstatě povoláním syn. Jediný fakt je ten že nic jiného nedělám.
Aktuálně mám totiž jen svou domácí partu (se kterou hrajeme 20h týdně) a občas nějaký one-shot bokem.
Corona mě připravila o všechny party, začali hrát sami a já jsem za to rád. (Doopravdy)
Předtím to bylo něco jako 3-4 skupiny ob týden. Tedy 2-3 hry o +-4 hodinách týdně.
Většina z toho známí, nebo známí známých (to je možná také podstatné).
V podstatě se to dá lehce přeložit na to že jsem jen hrál pro známé a ti mi za to dávali peníze.
Sbírku)(nějakou) už jsem měl a měl bych ji bez lidí. Jak se lidi doslechli o mé domácí hře tak jich začalo chodit čím dál více že si se mnou chtějí zahrát a já na ně neměl dost času.
Po jednom odmítnutí že musím do práce vznikla debata která působila spise jako vtip ale na jejím konci byl výsledek ať se na ni vykaslu že mi dají více.
Sbírka (figurek) přichází do hry později kdy si nějaký "zájemce" měl sehnat zbytek lidí. Někteří z nich razantně odmítli (jeho) a pak rychle změnili názor právě na základě terénu a figurek.
Představuji si tu diskuzi takto:
- Hej to umím taky proč za to budem platit?
- A máš taky tohle?
- Aha, tj hustý tak to chci vidět.


Jestli si můžu dovolit vlastní komentář tak že reakce chápu ale jsem v tom nevinně, jsem jen DMko na roztrhání a nic mi nedělá větší radost než když ta skupina na základě mých sezení zač e hrát sama, pravidelně opakuji ať nejsou líní a zkusí to.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od MarkyParky »

Jerson píše:Ale z některých cítím snahu shodit to co dotyčný dělá. Ty ne?
Ne.
Naopak z tvých postů cítím potřebu najít někoho, kdo dotyčného shazuje.

"Cítění" ale má dost problém v tom, že vypráví mnohem víc rozpoložení čitatele, než rozpoložení pisatele. Proto ber moje "cítění" s rezervou - je dost dobře možné, že to je jinak a nikoho takového nehledáš.

Bylo by ale fajn, kdybys pak se stejnou rezervou ty četl posty ostatních, protože já tady fakt žádnou snahu ho shodit nečtu. Jen různé sdílení názoru lidí na to, za jakých podmínek by to mohli dělat oni, případně vysvětlení, proč to nedělejí.

Většina těch vysvětlení se točí kolem: "Nevidím protnutí poptávky s nabídkou na takové hodnotě, aby z toho byl pro mne smysluplný bussines."
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Korhul »

Díky Jersone, žes ho oslovil a díky Jacenovi za otevřenost s jakou sdílí svoji zkušenost.

20 hodin hraní týdně... Bájo...
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Jo, TO mu zaávidím mnohem víc než to, že mu někdo platí :-)

Jinak jsme měli řeč ještě potom, tak jen doplním, že hráči platí za hru až na konci, pokud jsou spokojeni. A že myšlenka je podobná jako placení za kino nebo únikovku - nějaký čas stojí příprava a konkrétně v jeho případě je tam i myšlenka ušlé příležitosti, tedy že by místo hraní musel do práce, tak mu hráči dají víc, aby do práce nemusel. (Říkám myšlenka, aby to někdo nevzal zase doslova.)
Což mi přijde, jako že má celkem uvědomělé hráče, a taky ilustrace faktu, že prostě GMmů není úplně dostatek (nebo spíše ne vždy mají čas na hru či přípravu hry), a GMmů s takovou zásobou modelů a figurek ještě méně.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Log 1=0 »

MarkyParky píše: 1. 9. 2020, 13:38 Ne.
Naopak z tvých postů cítím potřebu najít někoho, kdo dotyčného shazuje.
+1, a popravdě se mi moc nelíbí to, co píšeš o tom, že je "najednou jiná atmosféra". Já tu žádnou jinou atmosféru nevidím. Ani na kostce. Tím méně, že by mu někdo záviděl, naopak mám pocit, že mu to tady i na kostce všichni přejí a nejnegativnější komenty máš k tomu ty sám.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od York »

Jerson píše: 1. 9. 2020, 14:23 Jo, TO mu závidím mnohem víc než to, že mu někdo platí :-)
Ono to většinou dost úzce souvisí. Když něčím chceš trávit hodně času a zároveň se potřebuješ něčím živit, nejspíš se tím budeš muset živit. Tím se z toho ovšem stává práce a nese si to všechny věci s tím spojený.

To je ostatně story of my life v kostce. Měl jsem velký štěstí a mohl jsem se šest let živit skoro tím, co mě bavilo a co sem opravdu chtěl dělat, ale to "skoro" tam bylo dost podstatný. Teď jsem přešel na metodu "živím se něčím jiným a přitom dělám to, co chci", a taky to je naprd.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Pepa »

Markus píše:Já mimochodem nechápu, jak je vůbec možné nakoupit figurky za půl mega. :eyecrazy:
Mě to nepřijde tak nerealistické. Kdybych já začal počítat, kolik peněz jsem dal do Magiců, tak se nedopočítám... (A ne, bohaté rodiče nemám.)

Co se týče tématu, tak bych řekl jenom: Každý svého štěstí strůjcem...

Jerson: Asi nezbude jiná možnost, než abys to s ním zkusil. Však běž. My se ti na tento "sociologický průzkum" složíme ;-)
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od OnGe »

Zas ten majestátní plurál...
Jerson píše: 1. 9. 2020, 14:23 Což mi přijde, jako že má celkem uvědomělé hráče, a taky ilustrace faktu, že prostě GMmů není úplně dostatek (nebo spíše ne vždy mají čas na hru či přípravu hry), a GMmů s takovou zásobou modelů a figurek ještě méně.
Obrázek
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Antharon, Gimli a 7 hostů