Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od RPG Fórum »

Obecná diskuze o volných kampaních, které se odehrávají v otevřených světech.

Sandbox = Volná hra, kdy hráči prozkoumávají otevřený svět nebo dobrodružství, sami si vybírají, kam se budou ubírat a co tam budou dělat, a svět kolem nich žije vlastním životem. Není žádná „hlavní příběhová linie“ daná předem. Prostě se hraje a ono se to nějak vyvrbí.

Hexcrawl = Metoda pro strukturování otevřeného světa pomocí hexové mapy, do které je umístěn obsah, který hráči v libovolném pořadí prozkoumávají. Existují i jiné „crawly“, které můžou dělat něco podobného, aniž by k tomu používaly hexy.

Oba pojmy souvisí a jsou různě propletené, proto je máme v jedné diskuzi.

:arrow? Úvodní článek o oldchoolovém hexcrawlu: Gábor „Melan“ Lux: Hexcrawly – jednoduchý průvodce
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16249
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od MarkyParky »

To je hodně těžký, odpovídáš dost mimoběžně k mým dotazům.

Řeším tohle.
Jerson píše: ...v řádu měsíců, nebo dokonce týdnů. (Ale nevím, zda nemyslíš teď hraní v řádu let).
Myslím v řádu let. "Dnes" je v kampani 24 let od událostí s Vražedným světlem.
Jerson píše: Už navždy to bude hospoda, ve které došlo k masakru kvůli
Jenže k tomu masakru došlo v nedaleké usedlosti (která zůstala opuštěná), hospoda (přesněji nějaký proto-zájezdní hostince) je naopak místo, kde se podařilo zápletku završit. A historka jí ve věhlasu spíš přidala + je přesně napůl dvoudenní cesty mezi hradištěm a osadou. Existují všechny důvody pro to, aby ta hospoda dál zůstana na mapě, přitahovala pozornost, jenže ....

Jerson píše: Tak jak to popisuješ vy mě vyvolává podobný pocit, jako když v nějaké first person střílečce typu Borderlands procházím mapou, na které už nejsou žádné aktivní úkoly.
... tohle je přesně to, co by se stát mohlo a já to nechci. Takže uvažuju, jak udělat repopulaci a přitom držet ducha kampaně "hrajeme náhodně sesbíráné předpřipravené moduly".

Ale zase to nemít přeplácané.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od KDolecek »

MarkyParky píše: 17. 8. 2021, 12:54 ... tohle je přesně to, co by se stát mohlo a já to nechci. Takže uvažuju, jak udělat repopulaci a přitom držet ducha kampaně "hrajeme náhodně sesbíráné předpřipravené moduly".
Ale zase to nemít přeplácané.
A vnímáš to jako něco inherentně nežádoucího pro herní prostředí nebo jen, něco co nechce ve své hře? Mně ten přímer "nejsou aktivní úkoly" nepříjde úplně zcesty, protože výpravy do divočiny ve West Marches mám dost spojeny s postupným "čištěním", rozlezáním civilizace a to zas mám spojeno s absencí dění pro dobrodruhy. A proto jdou výpravy dál a dál.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16249
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od MarkyParky »

No, to je přesně něco, co chci nějak rozumně vybalancovat.

Na jednu stranu určitě chci exploraci "dál a dál" a dokonce bych i chtěl, aby třeba přišel okamžik, kdy bude existovat seriózní důvod zbalit saky paky a přesunout základnu. Zároveň počítám s tím, že akční rádius výprav se bude zvyšovat s tím, jak poroste jejich vybavení. Na poslední výpravě nalootovali 3 koně - to se počítá. Stejně tak teď je kraj zužován válkou a řáděním kultu chaosu, což ztěžuje využívání cest. Až tohle hráči pořeší, tak také akční rádius vzroste.

Na druhou stranu mindset "tady je odehráno a tedy prázdno" se mi nějak esteticky příčí. Tzn. přijde mi fajn nějaká kompromisní cesta, kdy se čas od času do té existující krajiny něco obnoví.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16249
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od MarkyParky »

Ještě dodatky:
> Ten navržený algoritmus by měl fungovat tak, že nový obsah může padnout jen když se dogenerovává dosud neobjevená oblast mapy. Tzn. nějaký tlak na epxloraci a rozšiřování by tam měl být tak jako tak. Měl by být samoregularční - Bez explorace nehledáme nové lokace => nemůže padnout ani obnovení odehrané lokace => hráči mají na výběr jen vzdálenější lokace => explorují.

> U městkských dobrodružství je IMHO zádoucí "explorace směrem dovnitř" - jinými slovy města jsou natolik hustá osídlení, že by mělo být žádoucí se dovnitř vracet vícekrát a zkoumat je blíž.
Něco obdobného platí i pro megadungeony, ale tam ještě nemám vymyšlené, jak si poradit s proměnou topologie.

> A nakonec s nastavením dlouhých pauz mezi výpravami je možné sledovat vývoj lokalit v čase. Jak se hradiště mění v města či hrady, jak lesy ustupují zemědělcům, jak se ze samot stávají osady. Ale aby tohle fungovalo, musí být důvod se na již odehrané místo vrátit a tu změnu vidět.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od York »

Bifi: Jak to čtu zpětně, asi jsme si nerozuměli. Myslel jsem tím samozřejmě "nejvýše jedna lokace", tj. hex je buď prázdnej, nebo je na něm jedna značka něčeho (respektive i na tom prázdnym asi bude značka terénu). Mapa pak vypadá hodně schematicky. Oproti tomu Quentin* má na na každym hexu víc věcí, takže mapa pak vypadá víc jako art.

* Hexy do Drakkaru tak vypadaj taky, abych neupíral kredits ;-) Zaujalo mě to už tam.

edit: Zvažuju taky, jak by fungovalo postupný odkrývání mapy hráčům tím, že by si na "slepou" mapu (tj. jenom terén nebo klidně jenom obrys mapy) postupně pokládali tily s jednotlivými hexy. Problém vidím ve dvou věcech:


• mapa by se pak nedala vzít do ruky a prohlídnout

To by ale nemuselo vadit, kdyby byla dost velká na to, aby byla dobře čitelná i na stole.


• hex by hráči explorovali vždycky celkej

To by ale taky nemuselo vadit, odpovídalo by to tomu "rozhlédneme se z nejvyššího stromu" a byly by tam nakreslený featury, který jsou rovnou vidět - na hexu stále můžou bejt věci, který jdou objevit až důkladným prozkoumáním.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od Quentin »

semi-OT;

První pokus o ilustraci pohoří.

Přijde mi, že ty hexy hezky vizuálně spojuje, když jimi protékají řeky nebo prochází cesty. Tenhle hex řeku nemá a vypadá dost odděleně.

Obrázek
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od Sarsaparillos »

Quentin píše: 18. 8. 2021, 09:36 Přijde mi, že ty hexy hezky vizuálně spojuje, když jimi protékají řeky nebo prochází cesty. Tenhle hex řeku nemá a vypadá dost odděleně.
Přitom většina řek a potoků pramení právě v horách a teče do údolí; nebylo by tedy možné tam tu řeku dodělat?
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 748
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od Nordoslav »

York píše: 17. 8. 2021, 13:21 • mapa by se pak nedala vzít do ruky a prohlídnout
• hex by hráči explorovali vždycky celkej
Ad 1: vytiskni tiles na samolepící papír a hráči si můžou nové hexíky nalepovat a mapu i odnést. Dokonce pak můřou dolepovat i zajímavé lokace.

Ad 2: Nechávám hráče rovnou objevit věc na hexu (je tam vždy jen jedna, a připadá tak 1 zajímavý hex na 8 - 10 hexů?). Hráči stejně buou prakticky vždycky prozkoumávat a tak si apsoň ušetříme zbytečnou interakci navíc. Plus je to obsah kter chci dostat do hry, takže realistiřnost musí dát přednost zábavě.

Edit: Plus teda zásadn nesouhlasím, že mapa která má prázdný tile nebo jednu lokaci vypadá schématicky, záleží asi dost na provedení, ale já sem se svojí spokojený.
Spíš připomíná trochu takové ty mapy pro děti, kde jsou navíc nakreslené zajímavosti a důležité věci.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od Muzzug »

Quentin píše: 18. 8. 2021, 09:36Tenhle hex řeku nemá a vypadá dost odděleně.
Celkově mi přijdou dost oddělené kvůli tomu místu mezi nimi. Co to zkusit trochu víc nalepit na sebe a hexy spíš jenom naznačit, než je natvrdo nakreslit? Něco jako je tohle.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od Quentin »

Muzzug píše: 18. 8. 2021, 10:00Celkově mi přijdou dost oddělené kvůli tomu místu mezi nimi. Co to zkusit trochu víc nalepit na sebe a hexy spíš jenom naznačit, než je natvrdo nakreslit? Něco jako je tohle.
Jo, asi to tak přístě udělám.

Nechal jsem si tam velké mezery, protože jsem myslel, že to budu tisknout, stříhat a lepit na karton jako velké puzzle pieces, co budeme pak skládat na stůl. Ale nakonec jsme tohle všechno vynechali, protože je mnohem snazší vzít tenhle obrázek a promítnout na televizi.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 748
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od Nordoslav »

Trochu jsem si teď hrál a udělal jsem si generátor obsahu hexu.
random hex.xlsx
(27.4 KiB) Staženo 63 x
Je to teda úplný nástřel, jsou tam chyby a překlepy, ale chtěl jsem si ověřit potenciální užitečnost na prototypu.

Takhle to vypada
Ukázka.PNG
Vychází mi z toho luxusní sídlo nějakého kouzelnika, které bylo kdysi spáleno ve snaze zastavit demona, což se povedlo.

Dneska tam z jiného hexu chodí těžit demonovu esencí prosakující na povrch a postavy mají za úkol ukrást surovou esencí k prozkoumání.

Názory, dojmy, kritika, zbytečnost?
Za tento příspěvek děkují uživateli Nordoslav:
Selhan
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od Markus »

Smazal bych "dobrodruzi zde mají za úkol", protože je to příliš omezující a nemá to v sandboxu co dělat – respektive úkoly ti musejí vyplynout jinak. Ať hráči samotní rozhodnou, co budou na lokaci chtít dělat a co ne.

Můžeš to nahradit něčím podobným, co má ve výsledku ale dramaticky jiný efekt: „Úkol, jaký tu dobrodruzi můžou dostat.“ (EDIT: např. v souvislosti s tím, že to má vazbu na hex 3)
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 748
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od Nordoslav »

Je to myšleno jako háček, nepranyruj mě za nepřesnou formulaci v prototypu😋
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od Markus »

No jakože se snažím říct, že bys neměl vymýšlet háčky vedoucí na hex, ale vedoucí z hexu. Najdi rozdíl. :)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16249
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Hraní v sandboxové kampani + hexcrawl

Příspěvek od MarkyParky »

Markus píše: 15. 11. 2021, 15:22 No jakože se snažím říct, že bys neměl vymýšlet háčky vedoucí na hex, ale vedoucí z hexu. Najdi rozdíl. :)
Pravdu díš, ale napsal bych to ještě lépe

Vymýšlej háčky vedoucí z hexu (aniž bys vědel kam) a "otevřená očka" vedoucí na hex (aniž bys věděl, co se na ně nakonec navěsí).
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
Bajo
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů