Jak začít hrát od nuly

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Já se někde ptal po literatuře o dětské psychologii, myslím obecně?
Nemám čas řešit rady "něco si o tom přečti", protože toho "něco" je strašně moc a nemám čas a tím probírat.

A pokud jde o tu otázku, tak pokud mi chce někdo nenávodnou otázku zformukovat, tak tomu se nebráním.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Pepa »

Jerson píše:Nemám čas řešit rady "něco si o tom přečti", protože toho "něco" je strašně moc a nemám čas a tím probírat.
No one said it's gonna be easy.

Že je tvorba RPG pro děti mnohonásobně těžší než tvorba RPG pro dospělé (a také že je to tvorba diametrálně odlišná), to je snad jasné...
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od ShadoWWW »

Než psát jako hotentot, raději se angličtině vyhnout!
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Markus »

Diskuze dospěla k tomu, že Jerson začal připravovat vlastní RPG hru pro děti a začátečníky. Ta zaslouží víc prostoru, jak jsem ji přesunul do samostatného tématu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Markus »

Pěkný článek k tématu dětských RPG. Mluví mi z duše (píše o páťácích, tj. tak 11 let):
IMG_0303.jpg
IMG_0304.jpg
IMG_0305.jpg
Nejlepší RPG pro děti (nebo začátečníky) je normální RPG.
Kids don't want to be "A cool robot that plays with ooey-gooey things." (...) They want to be a character like the one this DM was using: Spike, a chaotic-neutral spike-dog rogue witch claws, fire fangs, and a 7d6 fireball spell.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Hm, když dáme dětem DnD, vypadne z toho DnD hra, ve které hody rozhodují jen mezi dvěma výsledky - povedlo se / nepovedlo se. Jak překvapivé zjištění.

Kromě toho děti v 11 letech můžou být začátečníci podobně jako hráči ve 45 letech, ale také za sebou už můžou mít let let hraní RPG, které může vypadat úplně jinak.

Normální RPG je pro začátečníky víceméně na houby - skoro nikdo na něm sám nezačne. Klidně si můžete udělat vlastní test.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Sparkle »

Hm no moji kluci by v tuhle chvíli nechtěli hrát se mnou stolní RPG, kdyby tam nebyla možnost hrát My Little Pony. Fantasy oldschool mají saturovaný počítačovými hrami.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 490
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jocho »

Prečítal som si Vanirov prvý post a hoci tu už asi nepôsobí, hodím to sem, lebo veď sa bavíme o hraní pre začiatočníkov.

Vo vlákne Dá sa hrať Dungeon Crawl bez prípravy? som svoj posledný post zakončil tým, že sa téme mikro-RPGčky pre oneshoty ešte budem venovať. Ešte o čosi skôr som otvoril diskusiu (vaše) prístupy k minimalistickým hrám, kde sme krátko rozoberali dôvody pre existenciu (fakt že) mikro RPGčiek a ich zmysel ako taký. Debatu som tam začal načrtnutím RPG systému, ktorý sa zmestil do 280 znakov. "Systém" som nazval poeticky, DNGN ([dn-džn], resp. [dí-en-džín]).

Hoci je základná a jediná vyhodnocovacia mechanika systému jasná a jednoduchá a spiral-of-death jak sviňa, pre človeka, ktorý takúto hru v živote nehral (hoci D&D môže poznať z počutia), ide o súbor viet, ktoré mu absolútne nič nehovoria. Mikro RPGčiek je na internete celá kopa a všetky sa snažia raziť nejaké miesto pod slnkom či už mechanikou (to ani nie) alebo témou (to už skôr), ale nevidel som ešte RPGčku, ktorá by bola rozsahom fakt mikro, ale jej cieľom by bolo skôr predstaviť hry na hrdinov s minimálnym použiteľným obsahom ľuďom, ktorí o R a P a G už počuli, aj by to možno skúsili, ale okrem zhliadnutia v médiách o to ešte nezakopli. Viete, taký RPG tutoriál či skôr demo.

Pre tento účel som oprášil spomínanú DNGN mechaniku a rozšíril ju o brutálnych 36 znakov. Omnoho podstatnejšie sú ale sprievodné texty a tipy a rady a guidelines a príklad, ktoré jadro systému obaľujú a snažia sa naozaj čo najšetrnejším spôsobom povedať, čo tie RPGčky vlastne sú a ako sa taká hra asi hrá, a to všetko v rozsahu štandardného A4 pamfletu, veď pozrite sami.

DNGN Pamflet na GoogleDrive.

(Možno tam niekde dopíšem, že je to plne použiteľné s Quentinovou Slangou a Močálom ospalých ryb :D)
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Jeden názor, který jsem dostal k začátečníkům v RPG
Já si ale primárně nemyslím, že u dračáků nebo jak tomu říkáte ttrpg si člověk zarpí nejlíp a že jsou obecně nejlepší.
Jsou hrozně náchylný na to, aby se něco nepovedlo, jak má a extrémně náročný na organizaci. Hrajou se proto jednou za uherák a kolikrát ta parta lidí , prostě není optimální, ale nikoho nemůžeš jen tak vyměnit apod.

Rp začátečník si nejvíc užije podle mě různý online roleplaye jako jsou rp servry na wowki nebo elders scrolls online má skvělý rp. Existují i český rp servery a pak takový ty "online larpy" jako je rust larp, nebo dayz apod.

Jakmile si vytvoříš postavu, kterou miluješ, začneš psát nějaký příběhy na forum a přemýšlet o té postavě ve sprše, po čem touží a co jí čeká, co by měla zažít, abys to opravdu cítil, tak jsi rper.

Takhle se přerodíš z deskovkáře. Ale takový přerod je bohužel snazší udělat jinde a jinak než, že přijdeš na sezení dnd.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od ShadoWWW »

Jerson píše:Kromě toho děti v 11 letech můžou být začátečníci podobně jako hráči ve 45 letech
Ani ne. Jedenáctileté dítě má zcela jinou psychiku a jiné vnímání světa.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Markus »

Jerson: Dokážu si představit, že ti online hry můžou kompenzovat potřebu „roleplayingu“ ve smyslu improvizovaného herectví. Ale tu rovinu toho, že se pohybuješ v nějakém fikčním světě, se kterými svými popisy a akcemi volně interaguješ... a svět zase zpátky reaguje na tebe... to v počítačové hře nezažiješ. V těch „sandboxech“ typu DayZ máš interaktivity relativně hodně, ale pořád je to nesrovnatelné.

Moje reakce na citovaný příspěvek by teda byla, že pisatel zjevně považuje roleplaying primárně za herectví nebo larpování a nevidí tu rovinu interaktivity. A určitě v tom nebude sám. Odkud lidi tenhle dojem berou?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

ShadoWWW píše: 14. 6. 2022, 09:14Jedenáctileté dítě má zcela jinou psychiku a jiné vnímání světa.
Tím jsem chtěl říct, že někteří lidé začínají hrát RPG v 11 letech, zatímco jiní ve 45.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 14. 6. 2022, 09:18Moje reakce na citovaný příspěvek by teda byla, že pisatel zjevně považuje roleplaying primárně za herectví nebo larpování a nevidí tu rovinu interaktivity. A určitě v tom nebude sám. Odkud lidi tenhle dojem berou?
Vzhledem k tomu, že sám píše o tom, jak se na první hru hodí Dračí hlídka a o zážitku s jedním prvohráčem je dost možné, že jeho měřítko interaktivity v RPG je výrazně posunuté k nižším hodnotám, takže nevidí rozdíl mezi roleplayingem u stolu a roleplayingem v PC hře, protože v obojím dělá jen to, co mi někdo jiný připravil.

Už jsem se ho zeptal, co ten RP v on-line hrách vlastně obnáší. Několikrát jsem to slyšel popisované, viděl jsem videa, ale moc se to neblíží RP v našich hrách.
Naposledy upravil(a) Jerson dne 19. 8. 2022, 07:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1716
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Corny »

Hrál jsem jednu dobu dost na Wow a Lineage 2 RP serverech. S hraním TTRPG to nemá prakticky nic moc společného mimo toho, že se okrajově dotýká toho hraní postavy (které má ale v TTRPG zase docela jiný rozměr) a že to částečně uspokojuje podobnou touhu po vžívání se do nějaké role (u které je to ale v TTRPG zase trochu někde jinde).
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Dal jsem dohromady seznam RPG, které byly v nějaké formě doporučené pro začínajícího Vypravěče a začínající hráče. Rád bych to omezil na seznam her dostupných pouze v češtině (ne nezbytně oficiálně).

Pokud si myslíte, že by do seznamu mělo patřit nějaké další RPG, tak mi ho prosím napište, stejně jako pokud k RPG s poznámkou (EN) existuje český překlad. Také můžete nějaké RPG priorizovat a nebo nedoporučit, pořadí podle toho upravím.

Jeskyně a Draci (CZ)
DnD Úvodní sada - Essentials Kit (CZ)
DnD Začátečnická krabice - Starter set (CZ)
DnD Základní pravidla - Basic Rules (CZ)
Fate Star Wars (CZ)
Fate Zrychlená pravidla - Fate Accelerated (CZ)
Fate: Rozcestí (CZ)
Příběhy Impéria (CZ)
Dračí doupě II (CZ)
Lone Wolf (CZ)
Časy se mění (CZ)
Svitky hrdinů (CZ)
Cyberpunk Red (CZ)

Ashen Stars (EN)
Blades in the Dark (EN)
Dread (EN)
Dungeon World (EN)
Fate of Cthulhu (EN)
Ironsworn (EN)
Trail of Cthulhu (EN)
Vampire the Masquerade 5e (EN)
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Jerson, MarkyParky a 7 hostů