Jak začít hrát od nuly

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

eerieBaatezu píše: 28. 11. 2020, 12:50 Máš tady někde téma, kde o vývoji píšeš? Rád bych se podíval, jaký koncepty pro to dáváš dohromady. Přijde mi zajímavý uvíst lidi do hraní stolních rpg přes něco úplně jinýho, než DxD.
Tady ne, nikoho to nezajímalo. Mám skupinu na FB, pokud ho máš, můžu ti poslat odkaz.
DxD je celkem na houby, podle mého průzkumu preferencí mezi hráči (přes rodiče) fantasy a pohádky uspokojí menší polovinu hráčů, ale každý si pod tím představí něco jiného. Někdo Disney princezny, někdo Harryho Pottera, někdo Jak vycvičit draka (ten je hodně oblíbený). Zbytek je všechno od Pokémonů přes Lego Ninjago a Minecraft a nevím kde to končí.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Markus »

Potíž se začátečníkovským RPG je ten, že na systému zas tolik nezáleží, ale fakt fakt fakt strašně moc záleží na tom, abys jim dodával předpřipravené příběhy/dobrodružství nebo aspoň nějaký setting a toolbox, se kterými budou schopní vytvořit si dobrodružství sami (á-la Zapovězené země – nemyslím teď pravidla, ale ten settingový toolbox). Dát jim čistý systém bez obsahu prakticky postrádá význam.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jerson píše: 28. 11. 2020, 21:34 Tady ne, nikoho to nezajímalo. Mám skupinu na FB, pokud ho máš, můžu ti poslat odkaz.
DxD je celkem na houby, podle mého průzkumu preferencí mezi hráči (přes rodiče) fantasy a pohádky uspokojí menší polovinu hráčů, ale každý si pod tím představí něco jiného. Někdo Disney princezny, někdo Harryho Pottera, někdo Jak vycvičit draka (ten je hodně oblíbený). Zbytek je všechno od Pokémonů přes Lego Ninjago a Minecraft a nevím kde to končí.
FB nepoužívám. Založ téma. :)

Já jsem právě už přemýšlel nad rpg pro ne-DxD fantasy/pohádky. Malý kluky DxD baví, to zaměření na rubačku je dobrý, ale pro jiný styly, třeba bez povolání, apod., nic moc.

Mě právě zajímalo, jak na to jdeš. Jestli je to číslíčková hra s kostkama nebo spíš kartičková. Jak řešíš věci jako souboj, zda tam vůbec souboják máš a tak.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 28. 11. 2020, 21:57 Potíž se začátečníkovským RPG je ten, že na systému zas tolik nezáleží, ale fakt fakt fakt strašně moc záleží na tom, abys jim dodával předpřipravené příběhy/dobrodružství nebo aspoň nějaký setting a toolbox, se kterými budou schopní vytvořit si dobrodružství sami (á-la Zapovězené země – nemyslím teď pravidla, ale ten settingový toolbox). Dát jim čistý systém bez obsahu prakticky postrádá význam.
Markusi, děti nepotřebují připravená dobrodružství, polovina z nich má nápadů na rozdávání. Stejně tak nevím jaký setting bych měl zvolit, když jsem od 40 lidí dostal celkem 40 návrhů.

Eerie - ptám se potenciálních uživatelů na jejich požadavky. Musí to jít hrát s kostkama, s žetony z pytlíku, s čísly nebo než čísel, a nejlépe i bez propriet, třeba v autě.

Souboják nebude, boj se bude řešit stejně jako jiné činnosti.

A než tady založím téma, raději napřed napíšu základ pravidel k testování.
Black Adder
Příspěvky: 148
Registrován: 3. 2. 2018, 16:35

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Black Adder »

to eerie: takhle hrajeme s kamarádem se svými dětmi, zbytek v RPG experimenty na dětech
Můžou si hodit nebo akci předvést. Předvádění funguje taky jako reroll. Čím jsou starší tím spíš hází, ale reroll se jim hodí :D
Takže když se snaží někam proplížit - uděláme jim "opičí dráhu" ze židlí, stolů (prostě co dům dá) a oni to musí přelézt, podlézt, protáhnout se - případně na čas a obměňujeme to podle obtížnosti. Klademe jim na srdce, že jsou tým a musí si pomáhat, takže musí táhnout toho nejmladšího.
Střelbu často řešíme pomocí NERFek na polštáře apod.
No a plížení - musí se co nejtišeji dostat z obýváku do ložnice. Postavím se zády a podle toho jak je slyším zvedám ruku, když ji zvednu zaslechli je stráže.
Když se snažili sebrat ogrovi chaotit, oslepili ho -> tak jsem se zavřenými očima mával v chodbě rukama a bránil osm kusů chaotitu, koho jsem se dotkl ztratil život. Podle toho jak se jim to líbilo, tak budu muset zase něco takového zpunktovat.
No a na poslední dobrodružství jsem se nestyděl použít místnosti z deskovky Panství hrůzy 2ed.
Často používám tak silná monstra, že musí vymyslet jak na ně, protože je silou nedostanou. Rozhovory obecně jsou slabší stránka, ale to je věkem, zlepšuje se to :D

a nezáleží na žánru ani systému

to Jerson: proč se snažíš cílit na všechny? To je jako kdybys chtěl udělat jedno jídlo tak aby chutnalo všem. Nejde to. Proto je tolik různých systémů atd. Mě se líbí souboje ve WFRP, SW či CoC a jednodušší je nechci, líbí se mi počítat munici a jiný hovadiny, které někoho jiného odrazují. Podle mě na to jdeš za špatné stránky. Nu, ale což asi nejsem jediný kdo ti to říká. :D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Protože nevidím důvod pro to mít specializovaný systém pro jeden nebo několik settingů. Nevidím jeho výhodu ani pro hraní s dospělými hráči, a pro děti už vůbec ne. Když budou chtít hrát v jiném prostředí, mají se s rodiči učit jiná pravidla?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Markus »

Jerson píše: 28. 11. 2020, 22:08 Markusi, děti nepotřebují připravená dobrodružství, polovina z nich má nápadů na rozdávání.
A co rodiče, ty taky? A umí za běhu improvizovat zápletky, vymýšlet pro děti zajímavé překážky? Vycucat si z prstu zajímavého zlouna nebo sympatického společníka? Provést děti uspokojivým příběhem? To možná dokážeme zaimprovizovat tady my po (mnoha) letech hraní RPG, ale náhodný her neznalý rodič – na kterého zjevně cílíš – fakt ne. Dát takovému člověku univerzální systém, který mu umožní hrát "cokoli, co si dovedete představit", takovému rodiči dost na pytel, protože si nedovede představit "nic". Takže ten systém vezme, přečte si ho a s poděkováním ho zahodí.

Zajímavé by bylo udělat nějaký univerzální systém, ať se nemusí pokaždé učit nová pravidla, to souhlasím. A k němu dodávat různé scénáře s různými prostředími.

Nebo jak si to představuješ? Odkud se do hry vezme obsah? Dítě bude chrlit náhodné nápady a ty dodáš pravidla k tomu, jak to koordinovat? Nebo má rodič vykrást nějaký seriál a knížku? To není (pro nehráče) tak jednoduché, jak to vypadá – dodáš mu techniky na to, jak má vykrádat, aby z toho bylo něco hratelného? Proč to rovnou nevykradeš za něj, ať mu ušetříš práci? To by asi rodič ocenil.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Markusi, přístup "Vypravěč vymyslí zápletku, úkol, překážky, protivníky, nebo dokonce celý příběh hráči vymyslí řešení" je paradigma, které je při hře s dětmi třeba opustit, protože nefunguje.
Rodiče se musí naučit pracovat s tím, že do rukou nejspíše dostanou kreativní a aktivní postavy, které budou mít cíle, budou pro své postavy navrhovat, popisovat a odehrávat různá protivenstvi,, budou popisovat svět, NPC a další věci, které jsou v tradičním schématu vyhrazené Vypravěčům. Nebo taky ne, a budou potřebovat něco z toho vymyslet a předat dětem.
Když má nějaký rodič zformované a ideálně pasivní děti, asi to může fungovat jako v klasické hře se staršími hráči, ale rozhodně bych na to nespoléhal.

Nicméně jaké scénáře by sis představoval? Cokoliv do nich napíšeš nemusí být za pět minut použitelné. Vykrádání seriálů a filmů a pohádek bude naprosto běžnou součástí takového hraní, přičemž v každém okamžiku bufe třeba být připraven na toy že se známý scénář změní na mě o úplně jiného a drak bude zachraňovat prince že spárů princezny.
Nedovedu si představit, jak udělat scénář, který bude fungovat třeba jen 10% rodičů, zatímco ostatní by četli něco, co stejně nepoužijou. Jednoduchý univerzální systém vyhodnocování je to jediné, o co se nějak budou moct opřít - pokud děti budou chtít hrát podle pravidel. Od 40 zájemců jsem dostal 40 různých námětů, některé opakovaně.
Musím najít pár základních principů, kterých se můžou rodiče i děti při hře držet, ať bude dělat Vypravěče kdokoliv z nich - protože ani rozdělení rolí rodič-Vypravěč a dítě-hráč nemusí vydržet déle než jednu hru, a možná jen pár minut. Jak jsem napsal, syn pro hře za postavu přirozeně využíval Vypravěčské pravomoci od druhé minuty hry a za dvacet minut si chtěl vyměnit role úplně. A to hrál sám - tři podobně kreativní děti dělají s každého scénáře zbytečný cár papíru. A pro pasivní hráče, kteří chtějí nějaký příběh prožít, prostě vykradeš jejich oblíbenou pohádku. Když se jim to nebude líbit, tak to řeknou.

Pro mě tyhle zkušenosti znamenaly podobnou změnu náhledu jako zapojení do bezvypravěčových textových her. Prostě najednou mi známý obzor změnil v nedohlednu.

Pro tebe by to asi byl ještě větší šok, když máš rád kontrolu nad hrou a silné Vypravěčské pravomoci. To u mnoha daří vůbec nic bude fungovat a trvání na klasických pristupech RPG jim to akorát tak znechutí.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od York »

Jersone, mrkni na Hru bez přípravy, jestli jsi to ještě neudělal, něco z toho by se ti mohlo hodit.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Markus »

Jerson: Nejde mi vůbec o Vypravěčské pravomoci, ale o herní obsah. Nějaké prostředí, postavy, zápletky, něco, co můžu vzít a bude mě to inspirovat k tomu, abych něco tvořil. S Dračím doupětem jsem přišel do styku, když mi bylo 11 let. Okamžitě mi učarovalo a inspirovalo mě k tvorbě. Dalo mi totiž nástroje, se kterými se dalo něco dělat. Nejen jasná pravidla, ale taky ukázkovou mapku jeskyně jako příklad toho, co mám dělat. Řeklo mi, jak kreslit vlastní mapy, jak používat tajné dveře. Dalo mi bestiář příšer, které můžu do svých her umísťovat, atd. atd. I pravidla byla na tohle dělaná a dávala hráčům na výběr z konkrétního seznamu ras, povolání, zbraní, schopností... Hrát Dračí doupě bylo hodně, hodně, hodně jednoduché. Jasně, dneska se můžeš smát, že to byl nějaký primitivní žánr – ale ta byla od začátku jasně dělaná stylem: „Tady máš seznam obsahu a nástrojů, se kterými si můžeš tvořit hru“. Nakopávala moji dětskou inspiraci, ležel jsem v ní celé dny a vymýšlel furt něco nového, protože jsem věděl, jak.

Kdyby mi tehdy někdo dal univerzální systém, tak moji pozornost neudrží ani na hodinu. Vůbec bych ho nedočetl.

Tohle není můj hejt proti příběhovým hrám a válka za příběhy vedené pevnou rukou Vypravěče. Tohle je moje válka za konkrétnost, jasné herní materiály a hratelný obsah. Univerzální, nekonkrétní systémy dělané ve stylu „vymysli si, co chceš, ale mi ti s tím nepomůžeme a ani ti nedáme nic hratelného,“ jsou zlo a dětem a rodičům budou fakt k ničemu.

Chtěl jsem tě jenom varovat, že pokud zvolíš tuhle cestu, pravděpodobně se předem odsuzuješ k neúspěchu, respektive k tomu, že po tvé univerzální hře neštěkne ani pes. Univerzální hry fakt nikoho nezajímají! I mezi zkušenými hráči RPG jsou naprosto marginální.* Pro nehráče jsou totálně na nic.

Ale ber to jenom jako osobní názor a přátelské varování – nemám tady želízko v ohni a je určitě chvályhodné, že chceš nějaký projekt pro rodiče s dětmi vůbec dělat.

* EDIT: A ano, FATE je marginální a často se stejně hraje tak, že vykradeš setting nebo nějaký jiný konkrétní herní obsah z jiné hry.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od boubaque »

Jesrone, z otazek v poslednim odstavci Markusova predposledniho prispevku jsi neodpovedel ani na jednu, asi protoze jsi nabyl dojmu, ze Markus chce, abys vytvoril tradicni dobrodruzstvi, kterym vypravec hrace provede a oni mu nikde nevybehnou z ohradky.

Ale ty otazky nejsou recnicke, aby ti tenhle typ dobrodruzstvi vnutily a jine pristupy zesmesnily. Ne, ty otazky ti davaji navod, co pro vypravece (rodice, nebo obecne ty, co budou tvuj text cist) pripravit.

Pokud pocitas s tim, ze hraci (deti) budou prirozene prebirat vypravecske pravomoci a nejaky pripraveny pribeh nema uplatneni (s cimz souhlasim), tak je potreba dat vypraveci nastroje, jak delat hru zajimavou za kazde situace. Jak ma vypadat zajimava postava (priklady, prip. generator), jak z hracem ucedene postavy udelat zajimavou (zajimave osobnostni rysy, priklady motivaci a twistu), jak maji vypadat zapletky (jak uvest postavy do deje a dodat jim nejako motivaci), jak muzou vypadat prekazky v tom, co se postavy rozhodnou delat (takove to "ano, ale..." - tj tvorba opozice bez negovani vkladu hracu do hry). Atd.

A jeste jedna moje osobni poznamka: Hrani s jednim aktivnim ditetem je fajn, kdyz pristoupis jako vypravec na to, ze si hrac (dite) vezme vypravecske pravomoci. Ale muze nastat problem s vice aktivnimi detmi, protoze kazde bude chtit vkladat obsah do hry, ale nebude se to libit jinemu diteti, protoze to treba zrusi jeho vklad do hry, nebo jeho predstavu, jak situaci dal vest. Jako vypravec, zvlast kdybych byl nezkuseny v RPG, bych velmi ocenil, jak resit tyhle "kreativni rozpory". Ono se to treba pri spolecne hre deti casto nejak vyvine a deti si ve skupine vyjasni dynamiku vztahu a hierarchii, ale kdyz do toho vstoupi nekdo dospely, muze z toho byt plno urazenych deti, co uz si nechteji hrat.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Korhul »

No je velky rozdil, mezi tim, zda je hra urcena pro predskolaka, dite mladsiho skolniho veku a starsiho skolniho veku. Kazda z techto kategorii ma uplne jine naroky, vc. takovych veci jako je udrzeni pozornosti, temata, co je zajimaji, jak vnimaji rodice / ucitele / vedouciho, kamarady, jak se ztotoznuji s postavou apod. Doporucuju mrknout na nejake materialy o vyvojove psychlogii deti. Staci jen uplne zaklady, muze to dost pomoct.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jj, je fakt, že v tom úplném začátku hraje každý rok dítěte rozdíl.

Mě by zajímalo, co vlastně mají pravidla v takové hře řešit?
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Markus »

Pro mě je skoro ideálním příkladem dětské nebo začátečnické hry Myší hlídka. Nádherný a inspirativní setting. Máš tam popsané lokace a spoustu námětů na dobrodružství. Máš tam "bestiář" nepřátel jako lasiček, sov atd. Máš tam krásnou mapičku světa. To všechno si snadno dokážeš nějak poskládat a bude tě to inspirovat k vytváření nekonečna různých příběhů. Hráči tam mají na výběr spoustu věcí, které si můžou "vydělat" nebo "odemykat" a na co se tak těšit. Vypravěč má zase spoustu inspirace a nástrojů na tvoření hry, včetně ukázkových dobrodružství a zápletek (což fakt nejsou railroady).

Bohužel ta hra to dost zabíjí šílenou komplexností, kterou začátečník nemá šanci pobrat. :-? Herní obsah má fakt výborný a pro tyhle účely ideální. Systém má kontraproduktivní.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Muzzug »

Markus píše: 29. 11. 2020, 13:20 Bohužel ta hra to dost zabíjí šílenou komplexností, kterou začátečník nemá šanci pobrat. :-? Herní obsah má fakt výborný a pro tyhle účely ideální. Systém má kontraproduktivní.
A nešel by tady v tom případě využít Mausritter?
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů