Jak začít hrát od nuly

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Sosacek »

Sudi neni o nic min game master nebo dungeon master, nez game master nebo dungeon master - jenom si tak nerika.

Nevim proc tuhle podvodnost a neuprimnost zabudovavat do hry.
But nobody came.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jerson píše: 27. 11. 2020, 09:28 Sudí mi nesedí, protože to naznačuje člověka, který rozhoduje nějaké spory nebo alespoň soupeření mezi dvěma skupinami či skupinou a hrou. Ale nepředstavím si pod tím někoho, kdo popisuje svět, hraje NPC a staví před hráče překážky.
+1

Vypravěč je asi nejlepší. Pán jeskyně (hry) zní možná až moc autoritativně, Sudí snad ještě víc a navíc mi vůbec nesedí do kontextu. Průvodce je taky divnej. PJ bych ale použil jako kulisu k určitýmu typu her. Dračák bez Pána Jeskyně nehraju. $lol$

Jinak je to nakonec hlavně o tom, kdo a jak ho dělá. Ta role se může jmenovat jakkoliv neutrálně a pokud hru "ovládá" dement, tak to bude stát za prd, i když to bude "Vypravěč".
Obrázek
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Vitus »

No, v Jersonově systému Omega si dokážu představit i slovo Ústředí, protože to je přece posílá na mise, ne ? :wink:
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jiron »

Za mě je Pán Hry (Game Master) úplně v pořádku. Je to proto, že zastupuje Hru. Je vládcem prostředí a nehráčských postav. Pro mě Game Master nikdy nebyl absolutistický vládce nad námi všemi. Ve většině her je to právě pán hry, který vytváří vhodnou opozici pro hráčské postavy a prohlubuje prostředí tam, kde to nedělají hráči. Rozhoduje o nástrahách a nebezpečenství, které postavy čeká.

A tím taky souhlasím se Sosáčkem výše.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Koukám, že asi dám uživatelům pravidel možnosti a nechám je hlasovat.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Lyncz »

Zajímal by mě cíl téhle otázky. Je to kvůli informování nováčků? Potencionálních zájemců? Nebo někam, kde už lidi "ví, vo co go"?
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Protože jsem zjistil, že je dost velká poptávka po RPG pravidlech, které zvládnou i úplní nováčci, a které se dají hrát s dětmi (ve věku 5+), případně které děti dokážou vést (ve věku přibližně 6-7+), a že taková pravidla nejsou, tak jsem se rozhodl je napsat.
Zároveň do hry nechci vkládat biasy, které poměrně velká část hráčů RPG propaguje, třeba "Vypravěč připraví příběh, hráči ho odehrajou". U dětí to vůbec nemusí fungovat.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Lyncz »

To si rád přečtu, bude to něco na způsob CPH? Jinak v tom případě bych já osobně volil nějaký známý výraz (napr. Vypravěč), který stejně budeš mít nějak zevrubně popsaný. Přesný výraz je asi nemožné najít a přijde mi zbytečné složitě přemýšlet nad terminologii, když to bude používat velmi malé procento hráčů. A nechat hlasovat uživatele pravidel, kteří jsou úplní začátečníci mi nepřijde logické.
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Bude to o kus jednodušší než CPH, vycházím spíše z Omegy. A doufám, že to "malé procentu hráčů" a tak malé nebude :-)
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Lyncz »

Samozřejmě ti přeju úspěch, jako čemukoliv, co oživí nebo rozšíří RPG komunitu, jen jsem se nad dotyčným problémem pozastavil :)
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od MarkyParky »

Patřím k lidem, co si myslí, že na pojmenování té role záleží.

Autor hry předává čtenáři zprávu o tom, jak by se měl GM chovat.

Od Sudího čekám něco jiného, než od Vypravěče a od toho zase čekám něco jiného, než od Pána hry. V tomhle duchu má například GM z Omegy mnohem blíž k termínu Průvodce, než to, jak je použit v DrDII.


Nejradši mám zabarvené názvy té role, které tu zprávu dokáží ještě atmosféricky podtrhnout. Mistra ceremonie, Slézového boha nebo i toho Pána jeskyně, v původním významu, než se z jeskyní vylezlo a začalo se hrát úplně něco jiného. Člověk hned ví, na čem je. Nebo to alespoň cítí.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jerson píše: 27. 11. 2020, 14:34 Bude to o kus jednodušší než CPH, vycházím spíše z Omegy. A doufám, že to "malé procentu hráčů" a tak malé nebude :-)
Máš tady někde téma, kde o vývoji píšeš? Rád bych se podíval, jaký koncepty pro to dáváš dohromady. Přijde mi zajímavý uvíst lidi do hraní stolních rpg přes něco úplně jinýho, než DxD.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jiron »

Ještě je tu Dějmistr!

Edit: a správné oslovení je pak Jeho/její Gamelordstvo
Naposledy upravil(a) Jiron dne 28. 11. 2020, 19:58, celkem upraveno 1 x.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Markus »

DějMistr byl náhodou geniální překlad Dungeon Mastera ve druhé edici! A na rozdíl od všech Pánů hry a Pánů jeskyně se dá i vyslovit.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od ShadoWWW »

Já zkoušel DějMistra prosadit v překladech DnD 4e, ale fakt to nešlo. Širšímu publiku mimo internetová fóra to znělo jako nososuchoplena. Zbytečný novotvar, který nejde přes pusu.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů