Jak začít hrát od nuly

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Vanir
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 1. 2019, 20:37

Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Vanir »

Ahoj,

před pár dny jsem se rozhodl, že opráším svůj 10 let netknutý šuplík plný RPG materiálu. Tam jsem našel kompletní DrD+ 1.0 z roku 2004 ( :D ) a další poklady, které jsem kdysi v pubertě hojně používal.

Chtěl bych DrD nebo jinou RPG hru začít hrát v partě lidí, s kterýma pravidelně hrajeme deskovky a chlastáme, bohužel jsem se ale do toho dost zamotal a moc nevím, jak a odkud je nejlepší začít. Nutno podotknout, že jsem nikdy nedělal Pána jeskyně a oni nikdy nehráli DrD. Chtěl bych proto nějak nenásilně začít a nechci je rovnou první večer zahltit osobními deníky, miliony čísel a pravidel.

Vymyslel jsem tedy zhruba takovýto postup:
  1. První sezení je seznámím s konceptem RPG her a začnu jakousi demoverzí RPG s minimem pravidel a maximem příběhu, jejich postavy vytvořím sám.
  2. Po dohrání nahodím diskusi o tom, co vlastně chtějí hrát.
  3. Vytvořím nějaké basic dobrodružství ve světě dle jejich přání (zřejmě začneme na fantasy základech)
  4. Podle úspěchu budeme pokračovat nebo měnit
Co bych tedy potřeboval poradit a proč sem píšu:
  • Je ten výše uvedený postup relevantní, nebo byste něco udělali jinak?
  • Příběh: Máte nápad na nějaký oneshot cca na hodinu až dvě, který by mohl hráče chytit za srdce? Kde se daá hledat inspirace?
  • Pravidla: Existuje nějaký hodně zjednodušený systém na styl DrD, který sice počítá s vlastnostmi, koly a kostkami, ale jeho popis nemá 120 stran?
  • Další tipy: Je něco, co byste poradili vy osobně? Jak jste začali vy? Jak přesvědčit lidi, kteří se staví k RPG neutrálně, aby hráli rádi?
Omlouvám se za zřejmou naivitu a amatérismus příspěvku, pohybuju se v tom po 15 letech třetí den, tak mi to snad prominete. :)

Moc děkuju za případné odpovědi.
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Vito »

Tak samozřejmě, já by jsem preferoval OSR.

Ale mám i v blahé paměti jednu hru v DrD 1.6, kterou jsem si s hráči připravil na silvestra jako oddechovku. Škrtnul jsem povolání, bonusy k vlastnostem za povolání i všechny schopnosti. Řekl jsem: hrajete děti, jste děti mezi 7-12 let. Vyberte si rasu a hoďte si na tuto mou tabulku zvláštních schopností. Ta tabulka obsahovala cca 20 různých šíleností které by se dali označit jako "klučičiny" dotažené do extrému. Bylo tam třeba "expertní házení kamenem, zasáhneš i sojku v letu", nebo "nikdo neví jak to přesně děláš, ale pokaždé dokážeš z batohu vytáhnout o tři cihly víc než by každý čekal", případně "když soutěžíte ve šplhání na strom, jsi to ty kdo kamarádům mává z koruny jako první". Oblíbené bylo: "Jablko, odkud pokaždé vytáhne jablko?".

Nechal jsem hráče ať si ony schopnosti interpretují dle své vůle a nechal jsem tu partu dětí jít na svou první dobrodružnou výpravu. S pastmi, ale bez nepřátel. Hodně jsme se při tom nasmáli a bavili se i lidé, kterí s náma nehráli a pouze nás sledovali. Postupně při další hře (respektive až jsem cítil že chápou základní hody a mechaniky), jsem jim nabídl že můžou onu dětskou vlastnost vyměnit za povolání a bonus do statistik. Prostě jsem jim tu mechanickou část odkrýval postupně.
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Před prvním sezením se jich zeptej na jejich oblíbené knížky, filmy, seriály, prostě příběhy - co by chtěli hrát a co by ve hře chtěli mít, a naopak co by tam mít nechtěli. Třeba zjistíš, že klasická středověká fantasy nebude potřeba. Až pak začni s nějakou přípravou hry.
Oneshot na hodinu je dost krátký, počítal bych tak tři hodiny.

A pokud chceš jednoduchá pravidla, tak čtyři vlastnosti Fyzička, postřeh, rozum, mluvení (nazvané klidně jinak) s rozpětím 1 - 5, podhazuješ 1k6, hrážou jen hráči, když podhodí, popisují oni, když přehodí, popisuje GM. Pokud chceš skutečná pravidla delší než jedna věta, tak Fate, ale starší hráči si často vystačí bez složitějších pravidel.
DrD+ rozhodně nikoho neuč a ani je sám nestuduj, nestojí za to.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Log 1=0 »

Postup je rozhodně správně, pokud chceš začít hodně nalehko, tak nechat i možnost si postavu vytvořit "kdyby se žádná nelíbila" ale zároveň mít dostatečnou zásobu těch připravených.
Příběh? Optimisticky ti řeknu, že jsou toho mraky, ale je důležité vědět, co by bavilo tvé hráče. A to já nevím. Mám pár věcí na jazyku, ale zpětně mi došlo, že to jsou samé hororové prohlídky baráků, nevím, jestli ti to vyhovuje. Kdyžtak "krvavá vila 2k6 goblinů" (obecně úžasný web jednoho z místních diskutérů, třeba taky odpoví) nebo "dům smrti dnd", oboje je dohledatelné i tady na fóru.
Pravidla jsou taky otázka vkusu. Tady se budu držet toho, že to chceš směřovat do dračák-stylu, nejspíše hrát fantasy a jste deskovkáři (takže trochu víc kostek nevadí): Doporučuji DnD 5E. Pro začátek úplně stačí Strter Set (46 stran), jsou k tomu i předpřipravené postavy a dobrodružství, které se dají použít na inspiraci. A pak přejít dál buďto na Základní pravidla (122 stran, ale je to víceméně Starter+pravidla pro tvorbu postavy), nebo plnou verzi (víc hráčských možností-vlastně jediný rozdíl). Plus ty samozřejmě i PJ příručky, asi i na první hru. Na d20.cz je český překlad, je určený vlastníkům originálních pravidel, ale hlídá to jen tvé svědomí.
Na druhou stranu, kdyby vás víc chytlo společné vytváření příběhu, dramatické věci a tak, tak by možná posloužily Příběhy impéria. Je to (v rámci RPG) něco dost jiného než Dračák, ale taky mají svoje kouzlo a pravidla jsou doslova na stránku (jen je kolem nich spousta návodů a svět, který je ale na pravidlech úplně nezavíslý). A kdyby to bylo až moc light, tak se dá přejít na Fate 4E. Překlad rovněž na d20, bez nároků na vlastnění originálu. Systém je "příběhový" a o se týče světa naprosto univerzální.
Stará dračí doupata upřímně příliš nedoporučuji. Jsou stará a plná designérských chyb. I tak se v nich dají odehrát skvělé hry, to samozřejmě, ale jejich hlavní benefit je slavná značka, nostalgie a spousta lidí, co je už mají "v krvi". Ve všem ostatním jsou horší DnD, které míří na stejný styl.
Anebo můžeš hrát freeform stylem, s tím, že hody budou třeba 1k6+vlastnost proti nějaké hodnotě okolo 4, útok si třeba můžou hodit proti sobě, cizí postavy mají 1-3 životy, hráčské třeba 5, na všechno se vykašlat a bavit se.

Poradit můžu jen tolik, že nejdůležitější je, abyste se všichni bavili. To je alfa a omega. Můžeš si pročíst nějaké rady v Drakkaru nebo na té d20, ale jen tehdy, pokud z toho máš pocit, že ti to pomáhá. Pokud by ti to jen přidávalo starosti, kašli na to, fakt. A jo, sebedůvěra je nejdůležitější. Začátky nejsou nikdy perfektní, ale nikdo to od nich nečeká, a pokud ano nemá cenu s ním hrát, ani deskovky, takže tví kamarádi by měli být OK. A netrap se, pokud nebudou všichni nadšení. Pokud je to baví alespoň tolik, že chodí rádi, je OK, že někdo spíše jen poslouchá. Na druhou stranu, není dobré nikoho nutit, to to časem otráví i těm ostatním. Ale to je už o lidech, a s tím ti nikdo nemůže poradit, stejně jako tě nenaučí sbalit holku nebo vycházet se šéfem.

Hodně štěstí.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Vanir
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 1. 2019, 20:37

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Vanir »

Jste skvělí, díky za rady.

Vito: o OSR jsem neměl vůbec tušení, docela zajímavé mi přijde Swords & Wizardry, asi si z toho něco vezmu. Hodně zajímavé psaní o OSR je taky tu. A nápad s dětmi mi přijde hodně cool, i z toho pravděpodobně něco použiju. Každopádně moc díky za vykopávací reakci. :)

Jerson: k takto jednoduchým pravidlům se asi nakonec uchýlím, nechci to zas mít úplně bez kostek a vlastností, ať si užijou trochu tý smůly/štěstí, to mě třeba bavilo hodně. Na Fate jsem už narazil, ale přijde mi dost neuchopitelný zatím. :) DrD+ tedy asi zase založím, jak říkáš, později z něj vezmu asi jen to nejlepší (skilly a zaměření postav) a zbytek zahodím. Díky. :)

Log 1=0: 2k6 goblinů jsem nějak okrajově prolezl a přijde mi boží. Ta DnD 5e je vcelku dobrej nápad, jediný, na co jsem tam narazil, je multiclass, jehož jsem vcelku odpůrcem, ale nezažil jsem to v praxi. Příběhy impéria prozkoumám :) Ty pravidla oholený na kost asi použiju zhruba tak, jak říkáte. Protože jsem už na RPG 10 let nesáhnul, bojím se ale ty pravidla tvořit, abych neudělal nějakou botu. Snad se to podaří, výsledek pak klidně postnu.

Zatím moc všem díky, napadá někoho ještě něco, co stojí za zmínku?
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Log 1=0 »

Tak pokud nemáš rád multiclass, tak řekni, že ho používat nebudete. Je to možnost, ne povinnost.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od PardGalen »

Udělej ukázkové postavy ze kterých si budou hračí vybírat. Tak počet hráčů+2 by mohl stačit. Ne každý nutně bude chtít vědět co hrát a také se to trochu urychlí.
Postavy nemusí být nijak extra propracované, stačí jenom koncepty. Čaroděj, který pátrá po mocném kouzle aby pozvedl svůj řád. Jeho učedník. Divoký bojovník z plání, kterého vyhnali protože se mu zdají sny o konci světa. A tak dále. Pokud si to budou hráči chtít upravit nebo vymyslet vlastní jen lépe a radostněji, ale tohle jim dost pomůže.
Také je dobré když se ty postavy budou znát.

Dbej ať se na každého hráče a jeho postavu dostane. Ať má každý příležitost zazářit.

Nenič nápady hráčů. Pokud přijdou s něčím co tě překvapí, něco s čím jsi nečekal a co celou věc obrátí naruby, tak jim to dopřej. Není nic horšího než když někomu na jeho nápad řekneš: "Tohle nejde."
Tvoje příprava není svatá a buď připravený, že část z toho se nepoužije a vyletí komínem. Netlač hru někam jenom proto, že to máš na papíře. Nech jí plynout a bav se.

Nehraj DrD ani DrD+. Jenom si tím zaděláš na problémy.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Vito »

Mě hodně nakopl Bajo a jeho blog Metagame. Pár jeho myšlenek jsem si přebral za vlastní a ty, které se mi nehodili jsem prostě hodil z okna. A světe div se, nic se nerozbilo a pořád to funguje. Posledně jsme hráli kampaň z doby kamenné, kterou jsem uvedl slovy: "Jste lovci. Všichni jste lovci. Máte jedno povoláni: Lovec. Každý máte 1k8 životů, oštěp co dělá 1k6 zranění a +1 do útoku za každou vaši úroveň". Mí hráči už vědí že tím to nekončí. Postupem času se stali šamany, knězi, berserkery a dokonce i bohy. Ale co nejvíc pravidel jsem se pokusil při první hře ukrýt. Nepříjde mi vhodné je zahltit vývojovým stromem schopností hned od začátku. To mi docela na DnD5e vadilo. Já jsem ten, co rád čeká až někoho kousne vlkodlak, a pak mu vysvětlím a rozkryju pravidla potřebná k hraní za vlkodlaka.

V podstatě je to to samé co ta hra za děti a dokonce i jak jsi pojmenoval téma. Začít od nuly. A až dodatečně nabalovat další věci jako nadstavbu.
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od ShadoWWW »

Pokud se ti líbí OSR, nemáš rád multiclass a máš RPG hráče-začátečníky, pak bych volil variantu Základních pravidel DnD 5E. Vystihuje přesně to, co hledáš. A jako začínající dobrodružství bych volil Starter Set a jeho Ztracený důl. Jako PJ tě to vede za ruku, má to minimalistická pravidla a obsahuje to pět předpřipravených postav, z nichž si hráči určitě vyberou. (Mimochodem, kolik je ve vaší skupině hráčů postav?) Obecně platí, že kouzlící povolání (klerik, kouzelník) jsou z hlediska herních mechanik složitější než nekouzlící (bojovník, tulák). K tomu také mohou hráči přihlédnout. Vše najdeš tady. Základním pravidlem DnD je, že když se chtějí postavy o něco pokusit, buď to prostě udělají, nebo - pokud existuje reálné riziko selhání - si hodí dvacetistěnnou kostkou a přičtou nějaké číslo (zvané oprava). Když je výsledek stejně nebo víc jak cílové číslo (což je buď obranné číslo v boji, nebo stupeň obtížnosti všude jinde), tak postava uspěje (zasáhne, podaří se jí vyrazit dveře, vyšplhá na kluzkou stěnu aj.).

Příručka hráče pak nabízí víc ras a povolání, ale je více méně na tobě a hlavně tvém světě, jaké rasy či povolání navíc ve svém světě povolíš. Hlavně ale nabízí obory povolání, tedy i víc možností pro stávající povolání ze Základních pravidel. Multipovolání a odbornosti jsou volitelné i v rámci pravidel jako takových, dá se v pohodě hrát i bez nich. A hlavně se doporučují až opravdu zkušeným hráčům.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Jerson »

Vanire, a chtějí tví kolegové hrát fantasy, nebo jiné prostředí, nebo jim je to jedno?

Druhá věc - pokud začneš s předpřipravenými postavami a hlavně předpřipraveným dobrodružstvím, je budeš mít mezi hráči jednoho či víc lidí, kteří chtějí příběh směřovat sami, budeš s nimi na sezeních asi dost bojovat, když se nebudou držet předpokládaného průběhu dobrodružství. A buď povolíš ty, čímž přijde část přípravy vniveč, nebo povolí oni a hra je moc nezaujme.

Tohle všechno jsou věci, které byste si měli ujasnit ještě před přípravou prvního herního sezení, jinak by se ti mohlo snadno stát, že připravené fantasy dobrodružství zaujme jen půlku hráčů a druhá polovina odmítne RPG jako nepříliš zábavnou.

Jinak co se týká úspěchů a smůly, tak s novými hráči můžeš vyzkoušet, že si na základě výsledků hodů budou akce svých postav popisovat sami, včetně toho, co a jak se jim nepovedlo. A dál můžeš využít to, že při "špatném" hodu nemusí být výsledek nepovedená akce, ale může jít o povedenou akci, která se zkomplikovala. Pro hráče to může být méně demotivující.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od ShadoWWW »

No zrovna ten Ztracený důl je sandbox, takže nesvazuje, jak tím dobrodružstvím projít. Toto dobrodružství jsem prošel se čtyřmi skupinami a viděl ho hrát dalších pět skupin. Každá ho procházela zásadně jinak a nijak to nevadilo.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od ShadoWWW »

Co se týče samotného vedení hry:
  • Nesnažit se nad hráči/postavami "zvítězit". Naopak dávat jim hodně prostoru a možnost obrátit situaci ve svůj prospěch, když se zdá bídná. Oceňovat dobré nápady nebo hraní své postavy inspirací.
  • Průběžně během hraní sledovat dění u stolu. Stává se, že nějaký z hráčů si upírá víc herního času pro sebe než ostatní. Některým hráčům naopak vyhovuje celé sezení spíš jen pasivně sledovat. Ale když nějaký hráč vystupuje sólově už několik minut v kuse, obrátit hraní zase k ostatním. Když si během hraní všimneš, že se někdo nudí (zaraženě sedí, kouká do mobilu atd.), tak stočit dění na něj a chvíli ho udělat hlavním aktérem. Oslovit toho hráče a nechat ho popsat, co jeho postava dělá (případně ho vybudit k aktivitě otázkami).
  • Na konci sezení udělat "kolečko", kdy každý hráč řekne, co ho bavilo a kde by viděl prostor pro zlepšení, aby ho příští hraní víc bavilo.
  • Ideálně během dobrodružství rozvíjet osobní dějovou linku každé postavy (v DnD 5E zpravidla na základě ideálů, pout a vad), která souvisí s hlavní dějovou linkou třeba jen okrajově (a často se s ní různě prolíná). Tyto dějové linky vychází čistě z interakce hráčů a tebe. Nevýhodou je, že když hrají víc než 4 postavy, tak pro ně během herního sezení většinou nezbývá moc času. :-/
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od eerieBaatezu »

Čau Vanire.

Tady je vlákno o OSR https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=90&t=12778 Je tam odkaz na nějaké věci zadara. Low Fantasy Gaming třeba. A ten má i dobrodružství za 1 dolar.

Pokud Ti nevadí utratit 4 dolary, možná kup Knave, https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 30#p541881
Je to hafo rules-light DnD-klon se sjednocenými pravidly, bez povolání, kouzla nejsou seznamy s tunou textů, ale opět hodně free-form, to samé souboj (ale má to pravidla pro vyhodnocování různých věcí, co hráče napadnou). Celá pravidla jsou na 7 stran, což ohromná výhoda a je to kompatibilní s DnD 0e až 2e a OSR bestiáři a dobrodružstvými. (Sranda je, že preview na rpgdrivethru je tak dlouhé, že tam z pravidel chybí jen poslední stránka, na které jsou nějaká free-form kouzla.)

Jinak pokud by jsi chtěl něco česky, tak sáhni po Yorkových hrách. DrD 1.9 (sám jsem ho hrál, je to boží) a nebo DrD podle staré školy.
Obrázek
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Paul »

Vanir píše: 18. 1. 2019, 22:42 2k6 goblinů jsem nějak okrajově prolezl a přijde mi boží. Ta DnD 5e je vcelku dobrej nápad, jediný, na co jsem tam narazil, je multiclass, jehož jsem vcelku odpůrcem, ale nezažil jsem to v praxi.
Tak si podle Quentinových pravidel i zahraj. Jsou jednoduchá a nějak moc nesvazují.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Vito »

Paul píše: 19. 1. 2019, 15:06 Tak si podle Quentinových pravidel i zahraj. Jsou jednoduchá a nějak moc nesvazují.
Připojuju se k doporučení. Moje družina ty pravidla pochopila a byla schopná podle toho hrát, když jsem jim to vysvětlil u dvou piv (imaginárních, bylo to přes discord) :D A prolezli jsme si zapeklitý dungeon ke kterému mě také inspiroval Quentin (ten jak orkové využívali k ochraně pavouky a mazali se jejich sajrajtem když šli ven nebo se vraceli - ten námět jsem využil už aspoň 3x).
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů