Jak začít hrát od nuly

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě. Metody hraní, tvorba příběhů a postav, ale třeba i náhodné nápady pro fantasy a všelijaká jiná obecná témata.
Odpovědět
Sosacek

Re: Jak začít hrát od nuly

Příspěvek od Sosacek » 19. 10. 2020, 11:15

Dungeon World pro matky s detma asi bez ceskeho prekladu nezafunguje.
The king is dead, all jail the king!

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 19. 10. 2020, 11:18

Log 1=0 píše:
19. 10. 2020, 10:26
Lyncz: Na DnD ti vadí hromada čísel a tabulek, a druhým doporučíš DrD 1.6? WTF?
Děkuju za upozornění, mělo tam být DrH. Moje blbost. Já nikomu 1.6 nikdy nedoporučoval a obecně mám k 1.6 negativní názory, když si projedeš moje komentáře na tohle téma.

Jen jsem tam dál zmínil 1.6 ve spojitosti s casual hráčema, což mělo ilustrovat naprosto jinou myšlenku.
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.

Nordoslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nordoslav » 19. 10. 2020, 11:21

Sosacek píše:
19. 10. 2020, 11:15
Dungeon World pro matky s detma asi bez ceskeho prekladu nezafunguje.
Good point, pak už mě napadá snad jenom.... Yrrhedesovo oko? :D

Log 1=0

Příspěvek od Log 1=0 » 19. 10. 2020, 11:30

Lyncz píše:
19. 10. 2020, 11:18
Jen jsem tam dál zmínil 1.6 ve spojitosti s casual hráčema, což mělo ilustrovat naprosto jinou myšlenku.
DH znám jen z druhé ruky, takže ji nechci vyvracet, ale samotného mě to dost odradilo, tak to fakt nebudu doporučovat.

Jinak co se týká té druhé myšlenky... Na špatném systému se začít dá. Někoho odradí každý systém, protože problém je jinde, někdo ty chyby snese, někoho to bude motivovat k informovanějšímu hledání, někoho odradí právě ty chyby, takže nebude hrát, což je škoda, ale zas bych to neviděl jako takové peklo*. Ale doporučit ho? Když někomu radíš, jaké koupit auto, tak taky neporadíš trabanta, i když se v něm nepochybně dá jezdit.

*Mluvím o těch normálích systémech, co nejsou moc dobré, ne o těch čuňárnách napsaných úchyly a neonacisty pro úchyly a neonacisty, tam by negativní dopady byly mnohem větší.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 19. 10. 2020, 11:43

Já bych jim poradil Lamentations of the Flame Princess.

Má to pěkný obrázky.

Hike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hike » 19. 10. 2020, 11:47

Já bych poradil Legacy of Dragonholt (https://boardgamegeek.com/boardgame/234 ... dragonholt), je to deskovka, kooperativní věc, kdy procházíš v podstatě sadu gamebooků, ale pravidla jsou složitější než u klasických knih ... svými kroky ovlivňuješ spustitelnost eventů v různých částech hry a vybíráš si, kam z nabízeného obsahu půjdeš první a jestli třeba něco přeskočíš úplně.

Ale je to v angličtině, i když není příliš složitá.
V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí.
Může tě hřát, že nejsi na voprátce, nebo že neležíš pár inchů pod zemí.

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 19. 10. 2020, 11:56

Log 1=0 píše:
19. 10. 2020, 11:30
Jinak co se týká té druhé myšlenky... Na špatném systému se začít dá. Někoho odradí každý systém, protože problém je jinde, někdo ty chyby snese, někoho to bude motivovat k informovanějšímu hledání, někoho odradí právě ty chyby, takže nebude hrát, což je škoda, ale zas bych to neviděl jako takové peklo*. Ale doporučit ho? Když někomu radíš, jaké koupit auto, tak taky neporadíš trabanta, i když se v něm nepochybně dá jezdit.
Jakože jo no. Úplně mě napadá parafráze "na špatném systému se naučíš jezdit". Mě třeba všichni říkali, že se mám naučit jezdit na starém autě a pak si koupit svoje (lepší, podle preferencí)

York

Příspěvek od York » 19. 10. 2020, 12:14

Lyncz píše:
19. 10. 2020, 11:56
Úplně mě napadá parafráze "na špatném systému se naučíš jezdit". Mě třeba všichni říkali, že se mám naučit jezdit na starém autě a pak si koupit svoje (lepší, podle preferencí)
Což o to, starý systémy se hrát dají, problém je, že k ni jsou většinou přibalený hodně zastaralý návody, jak vlastně takový RPGčko hrát. Tj. v tom tvym přirovnání nejen že ti někdo poradí učit se jezdit ve starym autě, ale taky podle předpisů z roku 1920. V zásadě to jde, ale vzít si rovnou aktuální předpisy ti pomůže víc.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 19. 10. 2020, 12:15

Angličtinu jednoznačně ne. A stejně tak nemá cenu nabízet nějakou fyzickou knížku nebo krabici, protože kdyby si RPG chtěly koupit, tak si koupí Dračí Hlídku, na jejích stránky je ten odkazovaný příspěvek původně směřuje. Já chci využít toho, že tihle lidé projevili zájem hrát, možná i jen proto, že je šance dostat pravidla zadarmo, a tou deskovkář nikdy nepohrdne, ale v téhle soutěži vyhraje jen jeden.
A taky když pořád brečím, jak je málo Vypravěčů, tak 270 potenciálních Vypravěček je šance, kterou nechci nechat jen tak proklouznout mezi prsty, zejména když můžu udělat nějaký test.

Takže to co nemá elektronickou formu, ať přímo stránky nebo pdf, je v prvním kole ze hry. To co není česky je ze hry. To co vyžaduje nějaké doplňky a moduly je ze hry. Možná bude ze hry i všechno, co vyžaduje jinou kostku než k6, to se ještě uvidí, zatím žádný takový systém nevyřazuju. Prostě pokud chcete podpořit svůj oblíbený systém, o kterém si myslíte, že je pro začátečníky, a má elektronickou verzi, tak mi sem napište odkaz, na který se dá kliknout a člověk hned může číst, nebo začne stahování.

Žádné odkazy na rozcestníky

Píšu to důrazně, protože to je jednoznačný stopper, pokaždé to musím vysvětlovat a stejně nevím, co si ti lidé stáhli, pokud vůbec něco. Prostě maximálně jednoduchý přístup k pravidlům. (Píšu to už dlouho, takže teď má tvrzení procházejí ostrým zátěžovým testem.)
Své preference do toho vůbec nepromítám, takže klidně pirátskou verzi DrD2, to je mi jedno. Stačí mi odkaz.

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 19. 10. 2020, 12:21

York píše:
19. 10. 2020, 12:14
Což o to, starý systémy se hrát dají, problém je, že k ni jsou většinou přibalený hodně zastaralý návody, jak vlastně takový RPGčko hrát. Tj. v tom tvym přirovnání nejen že ti někdo poradí učit se jezdit ve starym autě, ale taky podle předpisů z roku 1920. V zásadě to jde, ale vzít si rovnou aktuální předpisy ti pomůže víc.
To už rozhodně může být problém.

Jerson: https://obchod.altar.cz/drd-ii-piratska ... -1000.html
Nicméně je problém, že je tam, co jsem to proletěl (jsem v práci), jen nástřel dobrodružství a není tam nic vyloženě "tohle dělej a tohle ne". Takže hádám, že je to asi též ze hry. Ale je to asi nejblíže co ti dokážu se svojí omezenou znalostí poradit.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 19. 10. 2020, 12:26

„Poraďte mi něco, co“.... říká Jerson a pokračuje vyjmenováním tolika podmínek, že jsou nesplnitelné.

A potom to korunuje:
Jerson píše:
19. 10. 2020, 12:15
Žádné odkazy na rozcestníky
Jinými slovy: „A já, Jerson, to vůbec nechci hledat, takže mi nestačí vaše doporučení s tím, že bych si to potom vyhledal sám. Ne ne, to bych se musel namáhat, vyhledejte to vy za mě a naservírujte mi to na stříbrném podnose".

Žádáš nesplnitelné, Jersone.

York

Příspěvek od York » 19. 10. 2020, 12:29

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 19. 10. 2020, 12:32

Tím jsem chtěl říct, Jersone, ať jenom neprudím, že jestli chceš někomu poslat překlad třeba D&D 5e, ale štve tě, že na d20 je schovaný za registrací, tak to stáhni, nasdílej to někam na Google Drive a pošli těm maminkám ten odkaz.

Dej si tu práci.

Log 1=0

Příspěvek od Log 1=0 » 19. 10. 2020, 12:34

Aby to nezapadlo.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 19. 10. 2020, 12:50

Fate – univerzální, oficiální, přeložený (existuje i zjednodušená verze): http://fatesrd.d20.cz/fate-core-system/ ... te-ve-fate
DnD – fantasy, oficiální, přeložený (existuje i zjednodušená verze): http://dnd5esrd.d20.cz/prirucka-hrace/predmluva.html
Svět Dračáku - fantasy, domácí, ve vývoji: http://svetdracaku.markyparky.cz/index. ... %AD_strana
Dakara – univerzální, domácí: http://rahman.sweb.cz/Dakara/RPG/Dakara ... avy_A5.pdf
Chce ještě někdo nějaký systém přidat?

Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“