Organické propojení magie a světa

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Organické propojení magie a světa

Příspěvek od OnGe »

Ve fantasy a hrách obzvlášť je velmi běžný koncept, že čaroděj sesílá kouzla. Kouzla mají předem daný efekt, dají nějak popsat (třeba "vyšlehne blesk co se odrazí až na 3 nepřátele") a pojmenovat (třeba avada kedavra). Jsou to vlastně techniky, co se čarodějové naučí a používají. Něco jako vysoustružit kolo, akorát bez soustruhu.

Další běžný koncept, spíš vídaný v literatuře, pohádkách a folklóru, jsou čarodějové co umí nějaký ten bezva trýček a budou s ním dělat psí kusy. Čaroděj se třeba umí proměnit ve lva. Nebo draka. Nebo myš a nechá se při tom sežrat kocourem v botách. Nebo promění kohokoliv na cokoliv. Očarované princezny se noc co noc zvednou z poslete a jdou protančit troje střevíce. Uspíme celé království na 100 let. Teleportace, cestování časem, oživování nemrtvých armád a tak dále...

Oba zmíněné koncepty jsou navíc často podané tak, že to buď umí jen pár lidí, nebo to umí jen pár lidí dobře. Když už je magie běžně rozšířená, tak je to spíš divné, protože každý sice umí čarovat, ale normálně dál kovají meče, staví hrady a okopávají políčka, jak se na požadovanou středověkou epochu sluší a patří. Prostě je to takový kydanec navrch, aby ten svět nebyl tak suchý. Výjimku pak tvoří opravdu hi-magic světy, kde se jede spousta divností jako magitechnika, každý má svého familiara, města se vznášejí kilometr nad zemí a podobně, což je trochu jak na drogách.

Neříkám, že je výše popsané a priori špatně, nebo že to nikdo nezpracoval tak, aby to bylo super. Ale chtěl bych to zkrátka... jinak.

Když se podíváme na podání magie v našem světě (v minulosti, nemyslím moderní esoterie), tak to fungovalo dost jinak. Kráva dostala slintavku - uhranutí. Někdo si zlomil nohu - uhranutí. Přišel mor - uhranutí, kletba, boží trest. Proti tomu se dalo chránit různými cetkami, jednoduchými rituály a zaříkávadly. Nebo modlením. Hlavně modlením, protože všechno ostatní bylo fuj a v době, kdy fungovala inkvizice, to bylo hodně na prd. Pak tu máme ještě haldu různých rituálů, udržovaných dodnes jako součást folklóru, co je buď věštění (kdo chytí kytici, do roka se vdá) nebo recept na něco (třikrát oběhni díži, aby ti kvásek dobře vzešel).

Profesionálové do toho šli trochu jinak. Třeba se snažili ukecat nějaké ty anděle, démony, nebo jiné duchy (zpravidla opakováním jmen všech svatých, andělů a jmen boha, aby těm duchům bylo jasné, že to myslíte vážně a máte spoustu vlivných známých) aby udělali co po nich chcete. Alchimisti se zas mícháním všeho možného a nemožného pokoušeli vyrobit všechno možné a nemožné. Astrologové věštili z postavení hvězd a to jim zůstalo do teď.

Co mi na to přijde zajímavé, je jakási synergie mezi těmito magickými obory. Protože třeba při zaříkávání těch démonů je potřeba zvolit správný materiál (třeba na Satana platí stříbro), příznivé postavení planet, otočit se na správnou světovou stranu a zvolit správnou hodinu, aby se to povedlo. Což docela hezky ladí s animismem, kdy zas člověk musí dělat psí kusy, aby si naklonil duchy stromů, větru, kamenů... a pak se mu dařilo. Vlastně to hezky ladí i feng shui, chi a vůbec všemožnou prací s energiemi.

To se mi docela líbí. Není to nějaký efekt udělaný lusknutím prstů. Ani modlení k nějaké superentitě, která pak udělá co chceme (buď uzná, že to asi fakt potřebuješ, nebo prostě chce, ať jsi konečně chvíli zticha - těžko říct). Je to prostě způsob, jak ovlivnit svět nějakou manipulací s energiemi. Různými energiemi, které je potřeba vyladit, aby se netloukly, ale aby dělaly to co chceme.

Napadlo mě, že by se na tom dala postavit celkem zajímavá metafyzika. Protože všechno v sobě obsahuje nějaké energie. Ty energie si mohou míjet (oheň a kámen), vzájemně se posilovat (oheň a vzduch), nebo naopak neutralizovat (oheň a voda). Takže třeba někdo vznětlivý (oheň) špatně vyjde s někým roztěkaným (voda), ale s flegmatikem (kámen) to ani nehne. A další energie mohou přidávat počasí, denní doba, roční období, místo atd.. Když se to všechno vybalancuje, tak se někomu bude hodně dobře dařit. A někomu zas vůbec ne. No není to super?

Tím končím úvodní referát a otevírám diskusi :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od Fritzs »

Mám nejasný pocit, že tak trochu se o to co popisuješ snaží Glorantha.

Merlkir by k tomu řekl víc.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od Jarilo »

Mě se ta idea líbí...v podstatě když jsem kdysi přemýšlel o svých světech, vždycky jsem měl dva hlavní problémy - co s náboženstvím a s magií. Silné propojení toho, čemu říkáme magie, se světem, jeho zákonitostmi, jevy, či bytostmi je cool a v mých očích to pak činí tu magii přirozenější a přitom ji neobírá o to nadpřirozeno.

Víc k tomu asi nedodám, jen chválím zahájení diskuze =).
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od Jerson »

O tohle jsem se snažil od té doby, co jsem přestal hrát podle oficiálních pravidel, a už jsem to tu popisoval tolikrát, že mám dojem, že to lidi otravuje.
Na druhou stranu musím říct, že sem tam to některý hráč ocenil, ale hráči kteří přišli a zkoušeli hrát spíše příležitostně chtěli prostě seznam kouzel a konec, do nějaké logiky magie se moc nepokoušeli proniknout. On sice nebyl čas, ale hlavně je to ani moc nezaujalo, vyžadovalo to myšlení.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od OnGe »

Že si někdo nechce cpát do hlavy fiktivní metafyziku docela chápu. Proto by to chtělo vymyslet tak, aby to fungovalo jako přírodní zákon. Prostě, že to funguje, ať už tomu člověk rozumí, nebo ne. Ne že bych měl jasno v tom, jak to udělat :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od Karotka »

Nebo, když hraješ magika "od první úrovně", tak tu fiktivní metafyziku můžeš cpát do hlavy postupně po malých částech, tak jak se jí učí postava. U někoho to může mít i ten psychologický efekt, že si pak přečte i to, co "ještě nemá vědět", protože dělat, co se nemá je cool. A nebo se, jako hráč magika, na vytváření oné fiktivní metafyziky můžeš spolupodílet.

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
hanss
Příspěvky: 201
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od hanss »

Metafyziku kterou chceš sestavili Číňani už dávno (všepronikající energie čchi + dvě síly jin/jang +pět fází wu-sing) a k dokonalosti ji přivedli za dynastie Chan. Korelativní kosmologie.

Mají k tomu i volitelné doplňky: agnostickou (případně ateistickou) nauku konfuciánců o pravidlech lidského soužití; nebo čínské lidové náboženství s jeho tisíci božstvy a zbožnělými hrdiny; nebo taoistická náboženství; nebo taoistickou alchymii (s jejím hledáním nesmrtelnosti baštěním rtuti); taoisticko-legistickou politiku... atd...
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od OnGe »

Podobné metafyziky sestavil už kde kdo. Akorát že mají být návodem na použití zeměkoule a pro použití ve hře, nebo vůbec ve fantasy, jsou proto překombinované. Navíc, hodně kulturně a dobově závislé. Jako jo, čerpat se z toho trochu dá, ale nedá se to prostě vzít a použít.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od Pieta »

Občas se nějaké pokusy ve hrách potkají. Tuším, že je to v Nephilim, kde jednotlivé magické směry mají své asociace, které je posilují, takže sesílat kouzlo ve správný den a správnou hodinu oblečený do správné barvy otočený na správnou stranu se správným rituálním předmětem v ruce je výrazný bonus. Potom se hráči samozřejmě nadšeně zajímají o aktuální astrologickou situaci. (:

Na druhou stranu je tu třeba Ars Magica, která má právě spoustu kouzel s předem daným efektem, ale fungování téhle magie v podmínkách středověkého světa je jedním z hlavních témat hry. Řeší se třeba, co si o magii myslí mocnosti nebeské, pekelné nebo starší lid, případně vztahy magických řádů se světskou a církevní mocí. Nehraje na tam na magické předměty na každém rohu, ale neznamená to, že by nebyly - akorát tvůj řád zakazuje dávat trvalejší magické předměty do rukou nemagikům, takže kdekdo chce magický meč, a věnovat ho je jak fantastická páka, tak zadělávka na naprosto strašlivý průšvih.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od Jerson »

OnGe píše: 12. 6. 2017, 10:10 Že si někdo nechce cpát do hlavy fiktivní metafyziku docela chápu. Proto by to chtělo vymyslet tak, aby to fungovalo jako přírodní zákon. Prostě, že to funguje, ať už tomu člověk rozumí, nebo ne. Ne že bych měl jasno v tom, jak to udělat :)
Ono to nebylo tak složité. Čtyři živly, po dvou v protikladu, další dva jsou napůl v protikladu, napůl s souladu. Mentální a duševní magie, telekinetická magie, a magie působící na živé tvory. Všechno dost logické, dávající smysluplné výsledky a ústící v řadu pověr, jako ochranná podkova na dveřích, střepy a hřebíky při zakopávání rituálních kamenů, amulety proti uhranutí, šperky nebo jiné předměty blízkých osob, matky cítící nebezpečí, ve kterých jsou jejich děti, důvod upalování hříšníků i různé způsoby pohřbívání... nic z toho hráči znát nemuseli, rozhodně ne na začátku. A nemuseli znát principy všeho - nicméně podle těch principů se dalo prakticky všechno odvodit, včetně různých reálných zvyků.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od eerieBaatezu »

RANT
OnGe píše: 11. 6. 2017, 16:40Astrologové věštili z postavení hvězd a to jim zůstalo do teď.
Protože jsou retardovaní, doslova. Poněvadž to celé dává smysl jen v dané metafyzice/fyzice, ze který to vycházelo... Totiž:

Aristotelská fyzika.
Astrologie v aristotelské fyzice je naprosto racionální záležitostí. Ha! Cože? Jakto? Z dnešního úhlu pohledu si může člověk říkat, tyjo, oni všichni dřív věřili takový mantákovině, jak vůbec mám brát ty starověký týpky vážně, něco jako když dneska lidi čtou horoskopy v novinách...
Jenže pak musí člověku docvaknout to úplně jiné paradigma, že vlastně nebeské objekty, jejich sféry a všechno tohle je v astronomii, která vychází z aristotelské fyziky, v jasné hierarchii a věcí nejvíce vně vesmíru, je první nehybný hybatel, nejdokonalejší entita, účel všeho, bůh, a s ním sousedí nejvzdálenější nebeská sféra, kterou jeho imanentní pohyb pohybuje, s tou zase sousedí další, které je zase následně pohybována, až se dostaneme k Zemi, čili všechny pohyby na obloze se odehrávají v důsledku přímého působení nejvyššího účelu všeho, čili je naprosto logické a racionální hledat na obloze návody k žití, predikce budoucnosti a všechny tyhle věci, protože je to tam fakticky vepsáno.
Jednoduše je to celé o tom, jakou (meta)fyziku uznáváte a podle toho to pak není něco iracionálního, ale naopak naprosto logické vyvození závěrů. Prostě pokud žijete v době, kdy je aristotelská fyzika nejlepší dosavadní a platná teorie vesmíru, tak z toho naprosto rozumovou a nepověrečnou úvahou vyvodíte astrologické věštění a podobné věci. Samozřejmě pokud uznáváte novověkou fyziku, že neexistuje kvalitativní hierarchie vesmíru, že vesmír je izomorfní, pouze fyzikálně kauzální a ne teleologicky kauzální, pak není podivu kroutit nad atrologií hlavou, protože absolutně nedává smysl a je to pouze opožděnost lidí, kteří si nevšimli, že aristotelská fyzika platně vysvětlí tak leda kulový, nebo si nevšimli, že je to založený právě na ní, čili tak jako dřív byla astrologie úplně racionální, tak teď je značně iracionální.

/RANT


:arrow? K tématu... Co s tím udělat, aby to splňovalo zadání a bylo to hratelný? Leda udělat pár pravidel a la DrD II, tzn. působnost věcí se lomí o svítání a západu, na působení je třeba symbolický dotyk, apod. a pak už jen nechat herní skupiny, ať si v tom freeformujou bez předepsaných kouzel, protože mají "zákony", jak magie funguje.

Prostě by to chtělo udělat jednoduchý seznam věcí, jak se co má. Např. co neguje co, že, jako v nějakým DnD, léčivé kouzlo pro postavy zraňuje nemrtvé, apod.
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hele a není nakonec seznam kouzel to, o co se dycky mágové snažili? Recepty, bestiáře, mít to všechni zevidovaný a nalinkovaný. Akorát je dobrý, aby to bylo víc nepředvítalený, třeba jak se dělají ty tabulky náhodných jevů a tak.
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od OnGe »

Jerson: Obecně vzato si myslím, že aby to mělo ten efekt, že pověry začnou dávat smysl a jsou v tom vidět logické souvislosti, musí mít tu metafyziku člověk už nějakým způsobem zvládnutou. Protože vpodstatě nic nedává smysl jen tak, samo sebou. Bez znalosti souvislostí je to sada zdůvodnění, proč se něco děje, typu "auto jede rychle, protože je červený". Vlastně to eB docela hezky vysvětlil s tou astrologií :)

Samotné objevování těch principů může být zábavné, ale rozhodně to není pro každého, je to na dlouhou dobu a je na vážkách, jestli to za to stojí.

eB:
Ono je docela legrace i kolem původu znamení zvěrokruhu. Jsem to zrovna četl v chytré knížce, tak se o to podělím:
Beran - pastevecké národy starověku věřily v souvislost mezi návratem jara a rozmnožením stád bravu, který především pěstovali.
Býk - má asi původ u maloasijských chovatelů skotu a tento kult zřejmě přišel se Sumery z východu. Kolem roku 3000 př. n. l. vycházelo Slunce v souhvězdí Býka a na podzim zapadalo ve Štíru.
Blíženci - našli bychom je na starých klínopisech: není známo, jak se z dvojhlavého draka starých Semitů staly dvě lidské postavy.
Rak - tento obraz raka (kraba) vznikl z obrazce dvou hlav: supí a dračice.
Lev - původně měl na babylónských vlisech podobu démona, později se stal symbolem královské moci mezopotámských vládců.
Panna - snad je to pozůstatek matriarchálního uspořádání, kultu plodnosti Matky-Země, která se proměnila v pannu a v Babylónii byla vzývána jako panenská bohyně Ištar
Váhy - zřejmě jde o znamení novější, ve starých textech o nich není zmínka.
Štír - obávané zvíře Babylóňanů, jejich uštknutím docházelo i k úmrtím králů.
Střelec - V Mezopotámii zpodoňován jako hybrid - půl zvíře, půl člověk. Řekové z něho udělali kentaura střílejícího z luku.
Kozoroh - také hybridní tvor, jakási rybokoza - v Řecku v hornaté krajině se stal příjemným sudokopytníkem.
Vodnář - V Babylónu to byl člověk, vylévající déšť z nádoby, pak jeho amfora symbolizovala záplavy.
Ryby - Rybáři na Eufratu dávali toto znamení do spojitosti s obdobím tření ryb.

Spousta věcí dává smysl v kontextu času a místa, ale se vzdáleností a dobou to ten význam ztrácí. A něco je úplný galimatyáš.
eerieBaatezu píše: 12. 6. 2017, 16:12 Hele a není nakonec seznam kouzel to, o co se dycky mágové snažili? Recepty, bestiáře, mít to všechni zevidovaný a nalinkovaný. Akorát je dobrý, aby to bylo víc nepředvítalený, třeba jak se dělají ty tabulky náhodných jevů a tak.
Myslím, že ne. Je to spíš snaha o nějaký systém, stejně jako v podstatě cokoliv, co je něco jako věda. Jinak by neměl každý démon, kámen, strom, den lunárního kalendáře a kdovíco několik naprosto různých významů a použití. Většina bordelu navíc vznikla z přesvědčení, že vše už bylo objeveno a pravdu je třeba hledat ve starých spisech. A pokud možno v Bibli.

Jinak ať už mágům šlo o cokoliv, tak přesně tohle, co popisuješ, je to, co nechci :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od OnGe »

Jinak jsem si zkoušel pár věcí nahodit a zcela mimochodem jsem se dopracoval ke kalendáři co má 13 měsíců po 4 týdnech a všechno do něj skvěle pasuje. Zavedl bych to v reálu, i za cenu toho, že za 150 let budou vánoce uprostřed léta. Tolik věcí by se usnadnilo...

Taky mi vyšlo, že je užitečné dávat ty věci po dvou, tj. vždycky s nějakým protikladem. Daleko lépe se s tím pracuje. Další zajímavé zjištění je, že nemá smysl řešit věci, co se vzájemně neovlivňují, protože je to naprosto nepoužitelné.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Organické propojení magie a světa

Příspěvek od Argonantus »

Ale chtěl bych to zkrátka... jinak.
To je chvályhodné.
Když se podíváme na podání magie v našem světě (v minulosti, nemyslím moderní esoterie), tak to fungovalo dost jinak. Kráva dostala slintavku - uhranutí. Někdo si zlomil nohu - uhranutí. Přišel mor - uhranutí, kletba, boží trest. Proti tomu se dalo chránit různými cetkami, jednoduchými rituály a zaříkávadly. Nebo modlením. Hlavně modlením, protože všechno ostatní bylo fuj a v době, kdy fungovala inkvizice, to bylo hodně na prd.

Jistě nechceš, abych ti na tohle reagoval a komplikoval to. Třeba, že inkvizice po dlouhou dobu vůbec neexistovala.
Problém je, že mi není jasné, kam tahle odbočka míří v kontextu celého tématu.
Profesionálové do toho šli trochu jinak.
Je k diskusi tvoje hranice profesionálů a amatérů. Nejsem si jist, zda by ji dříve někdo pochopil.
Co mi na to přijde zajímavé, je jakási synergie mezi těmito magickými obory. Protože třeba při zaříkávání těch démonů je potřeba zvolit správný materiál (třeba na Satana platí stříbro), příznivé postavení planet, otočit se na správnou světovou stranu a zvolit správnou hodinu, aby se to povedlo. Což docela hezky ladí s animismem, kdy zas člověk musí dělat psí kusy, aby si naklonil duchy stromů, větru, kamenů... a pak se mu dařilo. Vlastně to hezky ladí i feng shui, chi a vůbec všemožnou prací s energiemi.
Kdybych tak věděl, co chceš říci.
Pokud má obor činnosti nějaká vnitřní pravidla, pak z toho neplyne "synergie mezi obory".
Je to prostě způsob, jak ovlivnit svět nějakou manipulací s energiemi. Různými energiemi, které je potřeba vyladit, aby se netloukly, ale aby dělaly to co chceme.
Tohle je zrovna bytostně moderní pohled na věc, a velmi se blíží té fantazy magii, se kterou jsi začal.
Slovo "energie" se před Newtonem prakticky nevyskytovalo a většině lidí ani moc nechybělo.
Takže třeba někdo vznětlivý (oheň) špatně vyjde s někým roztěkaným (voda), ale s flegmatikem (kámen) to ani nehne.

Tohle souvisí s Aristotelovým chápáním světa, Podobných učení byla v renesanci celá hromada. Robert Fludd, Agrippa z Nettensheimu, třeba.

Ale bacha, tady jsou "živly" používány právě v úplně jiném smyslu, než dnešní "energie" a jejich zmotáním dohromady nevznikne nic dobrého. Právě proto, že živly mohou souviset s lidskou povahou nebo s povahou věcí. A také proto, že živly neuměli tehdy exaktně měřit jako skalární veličinu a ani moc neměli takovou potřebu.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 7 hostů