Jak organizujete/sdílíte materiály ke hře?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Jak organizujete/sdílíte materiály ke hře?

Příspěvek od Faskal »

Stinupan píše:... Urcite jste resili jako GM mnozsvti materialu, ktere postupem casu naboptnavaly a zacalo byt nutne jejich trideni a archivace. Proto bych se rad zeptal, jestli se tu v nejakym vlakne resi, jaky kdo pouziva system? Nejlepe nejaky elektronicky.
Zajímavá otázka. Nechcete se pochválit?

Také by mě zajímalo, jak případné materiály sdílíte mezi hráči a jak řešíte, co vidět mají, můžou, a co vidět nesmí. Google docs nebo alternativy? Máte dropbox nebo něco jiného na soubory? Vlastní stránky? Jedete na RPGF přes zápisy? ...

Osobně bych třeba někdy rád zkusil nějakou pořádnou multikampaň (ne, že bych měl kdy) a vůbec nemám tuhle otázku rozmyšlenou.
Něco jako:
http://livingdw.wikia.com/wiki/Living_D ... World_Wiki
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Stinupan
Příspěvky: 6
Registrován: 13. 3. 2017, 15:05

Re: Jak organizujete/sdílíte materiály ke hře?

Příspěvek od Stinupan »

Dovolil bych si dotaz jeste vice rozvynout a specifikovat.

S nasi partou standardne hravame cele svety, kdy GM si vytvori kompletni svet, ktery vetsinou hravame nekolik let a to s periodou cca 2x za mesic (aby se ta jeho snaha vyplatila).
Kazdy hrac si tedy muze svoji postavu poradne vypiplat a udelat k predstave sve. Bohuzel, jak uz dotaz naznacil, tak pokud jste GM, tak toto hrani produkuje extremni mnozstvi materialu. Samotny popis sveta + stale narustajici materialy k jednotlivym udalostem (kdo koho nastval, kdo kam ma zakazany vstup, ...). Kapitolou samoprosebe jsou pak situace, kdyz hraci se chteji vratit do ruznych dungeonu a znovu prochazeji (jiz projity) labirint atd. Urcite si to dovedete predstavit

Ted k jadru meho dorazu. Obecne by se mne hodil nejaky databasovy system, kde bych si mohl delat, pripadne jen ukladat svoje poznamky, mapy, ornamenty, napisy, ... a pak se k nim vratit.

Doposud pouzivam prevazne papirovou formu. Tu bych ale moc rad odboural, protoze nosit na hru poznamkovy blok s cca 100 listy formatu A4 + specialni slozku jen na mapy je obcas tak trochu peklo :)

Mate tedy ostatni podobnou zkusenost? A jak to resite?

Predem diky za rady!
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak organizujete/sdílíte materiály ke hře?

Příspěvek od Pieta »

Jakožto silně improvizační vypravěč obvykle žádné materiály nemám. (:

Ale co jsem koukal na OSR, tak mi přijde, že to je z velké části spolek lidí, kteří dospěli k tomu, že odpověď na tuhle otázku je "učesat to a zveřejnit". Někteří z toho mají i nějaké příjmy. O potenciálu nějakých příjmů bych u nás dost pochyboval, a je otázka, jestli máme dost hráčů na stejné vlně, aby tu vzniklo to správné podhoubí, ze kterého může vycházet nějaká větší vlna takové aktivity, ale třeba forma blogu jako Quentinovo víceméně náhodné množství goblinů mají slušný potenciál. Přinejmenším tahle forma ukládání člověka donutí si to v hlavě nějak uspořádat a dopracovat, a může to přilákat i nějaké inspirativní reakce od lidí, co nejsou vaši hráči.

Na druhou stranu chápu, že tahle forma se hodí jen pro určitý druh materiálu. Asi málokdo takhle bude zveřejňovat supertajné informace z aktuální hry. (:

Jiná forma, která má myslím docela potenciál, je kampaňová wiki (pozor, odkaz obsahuje anime, kungfu a školačky). Možnost kdykoliv, i mimo dosah vypravěče, si kdykoliv vytáhnout nějaké napůl zapomenuté NPC je výborná věc, na druhou stranu to taky bude slušné množství práce dát tohle dohromady - najít obrázek a napsat pár odstavců ke každému NPC se snadno nasčítá, když jsou těch postav desítky.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1189
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Jak organizujete/sdílíte materiály ke hře?

Příspěvek od Cor »

Než moje skupina upadla do hibernace (eh, doufám, že je to jen hibernace...), používali jsme ke koordinaci i přípravě hry FB skupinu. Pomocí ankety jsme domlouvali další termín, v souborech jsme měli nahrané aktuální materiály ke hře a v příspěvcích psal obvykle Vypravěč před hrou nějaké články a shrnutí a nebo později aktuality k již probíhající hře. Vždycky stačilo.
Ale pro úplnost dodám, že jsme takhle nehráli žádné mega fantasy eposy ve zcela smyšlených světech, obvykle jsme hráli nějaké variace na reálný svět ("mágové v renesanční Florencii", "vlkodlaci v carském rusku, 19. století", "upíři v devadesátkách", "postapo v alternativní realitě, kdy během 2. světové války vtrhli na svět démoni z Pekla" atp.). Takže nebylo potřeba psát ani část desítky či stovky stránek o zcela vymyšleném prostředí. Stačilo pár stránek o tom "co je jinak" nebo "co je navíc", se mtam článeček s přiblížením nějakých historických reálií důležitých pro hru nebo nějaká zajímavost.
Uživatelský avatar
Stinupan
Příspěvky: 6
Registrován: 13. 3. 2017, 15:05

Re: Jak organizujete/sdílíte materiály ke hře?

Příspěvek od Stinupan »

Pieta píše:
Jiná forma, která má myslím docela potenciál, je kampaňová wiki (pozor, odkaz obsahuje anime, kungfu a školačky).
Diky. To je dobry napad, ale bohuzel jsem osoba tvorbou wiki stranek nepolibena. Predpokladam, ze na to dnes existuji nejake sablony a tak, ne? Zkusim neco zagooglit a odhadnout, jak to bude moc narocne, hlavne casove.
Cor píše: Než moje skupina upadla do hibernace (eh, doufám, že je to jen hibernace...), používali jsme ke koordinaci i přípravě hry FB skupinu. Pomocí ankety jsme domlouvali další termín, v souborech jsme měli nahrané aktuální materiály ke hře a v příspěvcích psal obvykle Vypravěč před hrou nějaké články a shrnutí a nebo později aktuality k již probíhající hře. Vždycky stačilo.
FB pouzivame taky. Jen bohuzel na nic jinyho nez na naplanovani dalsi hry se moc nehodi. A nebo jsem jeste neodhalil cely jeho potencial :)
Uživatelský avatar
Plz
Příspěvky: 194
Registrován: 11. 10. 2004, 08:22
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak organizujete/sdílíte materiály ke hře?

Příspěvek od Plz »

Zajímavé téma.

I já si kdysi myslel že by bylo pěkné mít pro každé NPC kus textu, dokonce jsem si na to i napsal nějaké ty stránky, provázání v databázi a pod. Problém tohohle je že čas neplyne jen dobrodruhům a po hře se tak stávalo že jsem musel aktualizovat nebo doplnit nějakých 20 NPC. Co družina slyšela, koho jen potkala a pozdravila jak se mu daří plus samozřejmě nová.

Nakonec jsem skončil jen u psaní kronik. Když družina jde někam kde už byla tak se v tom hledá dost blbě ale dá se to. Alespoň si člověk připomene co vše družina už zažila a většinou i co následovalo nebo předcházelo. A funkce hledání dost pomáhá. Dávám je ze zvyku i na své stránky ale jestli je někdo čte to netuším.

Co my ještě dost pomáhá je psát na jeden nejmenovaný servr kde nepřihlášení nemohou číst kde vím že tam nikdo z hráčů nechodí. Tam potom kromě doplněných "okomentovaných" kronik přidávám i motivace NPC. (Ale ono to jde i bez zveřejňování jen bych se k tomu asi nedokopal.) Tohle potom slouží jako jakýsi nástřel toho co bude dál.

Podzemí mám ve složce a je to jediné co tak nosím sebou na hru. (Kromě počítače kde mám kroniky) Jsem vypravěč bez přípravy a dost si toho pamatuji, takže ani více poznámek nějak nepotřebuji.

Plž
Padouch nebo hrdina my jsme jedna rodina.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak organizujete/sdílíte materiály ke hře?

Příspěvek od Pieta »

Stinupan píše:Diky. To je dobry napad, ale bohuzel jsem osoba tvorbou wiki stranek nepolibena. Predpokladam, ze na to dnes existuji nejake sablony a tak, ne? Zkusim neco zagooglit a odhadnout, jak to bude moc narocne, hlavne casove.
Pokud to nechceš mít nějak důkladně strukturované, tak psaní na wiki je asi tak složité, jako psát tady na fórum. Akorát na začátku je třeba nějak nastavit ten software, v tomhle ohledu je lepší přijít někam, kde už mají wiki rozeběhnutou, a nechat si od nich přidělit nějaký píseček na svoje hraní. Ten můj odkaz je taky malá wiki na větší wiki.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jak organizujete/sdílíte materiály ke hře?

Příspěvek od MarkyParky »

Co se týká wiki, tak dají se sehnat i různé offline wiki "aplikace", jmenovitě jsem celkem dlouho úspěšně používal Wiki on the Stick.
Uživatelský avatar
Stinupan
Příspěvky: 6
Registrován: 13. 3. 2017, 15:05

Re: Jak organizujete/sdílíte materiály ke hře?

Příspěvek od Stinupan »

Pieta píše: Akorát na začátku je třeba nějak nastavit ten software, v tomhle ohledu je lepší přijít někam, kde už mají wiki rozeběhnutou, a nechat si od nich přidělit nějaký píseček na svoje hraní. Ten můj odkaz je taky malá wiki na větší wiki.
a
MarkyParky píše: Co se týká wiki, tak dají se sehnat i různé offline wiki "aplikace", jmenovitě jsem celkem dlouho úspěšně používal Wiki on the Stick.
Diky za radu. Trochu jsem to konzultoval s kolegy v praci a dokonce jsem se od jednoho dozvedel, ze moje domaci datove uloziste (Synology) ma v sobe aplikaci "Media Wiki". Tak asi nejdriv zkusim toto.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak organizujete/sdílíte materiály ke hře?

Příspěvek od Ecthelion »

Faskal píše:...Osobně bych třeba někdy rád zkusil nějakou pořádnou multikampaň (ne, že bych měl kdy)...
Hmmm... dobře vědět. To už jsi s Quentinem a náma třetí. :>;o)
*nevinně si hvízdá*

:arrow? Já pro svoje poznámky používám primárně oldschoolový moleskin formátu A5, který tahám s sebou, dělám si do něj poznámky a píšu do něj zápisy při hraní. Pro sdílení s ostatními používám zápisy tady na Fóru, kde je vše uspořádané a kde hledám ve věcech, které se udály ohledně naší kampaně. My hrajeme ve Středozemi, takže pro svět samotný, detaily a nápady se čas od času rád podívám na Tolkien Gateway nebo lotr.wikia.com, které pro inspiraci úplně vyhovují.

Stinupan: Za sebe si (stejně jako ostatní) myslím, že by ti z hlediska tvých požadavků vyhovovala nějaká forma wikipedie - hrozně fajn je třeba i wikia (mrkni třeba na wiki k Mass Effectu nebo Star Warsovou Wookieepedii). Na wiki je obecně super možnost katalogizovat si věci, záznamy a propojovat je vzájemně odkazy. Pro popis světa mi přijde jako ideální možnost. A jak bylo řečeno, pokud ji někdo založí, tak naplnit ji stránkami už není o moc složitější než psát záznamy sem na phpBB.

Jako možnost by mohlo fungovat i něco jako Evernote s možností sdílet jednotlivé záznamy, mít to na různých zařízeních (počítači a mobilu) a prolinkovávat věci.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů