Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od OnGe »

Možná záčínám chápat argonantovské pojetí kyberpunku :think:
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od Argonantus »

York/OnGe:

V zásadě nemám problém s ani jedním z těch pojmů, pokud jde o ten šémhamforáš.

Magie to je dle mé oblíbené širší definice zcela určitě, neb vědecky to popsat asi není snadné.
Magie v užším Krabatovském smyslu taky, neb za tím následuje astrál a další oblíbené rekvizity (vyvolává se to, ať je to k co je)
Kybernetické mi to přišlo v tom smyslu, že se tyto bystosti najdou něčím na způsob výpočtu (byť velmi primitivního)
Taky by to mohl být software.
No, a punk, ten je v tom nepochybně přítomen taky, v nějaké archaicky zběsilé židovské verzi.

Šlo mi hlavně postihnout, že tyhle entity jsou něčím opravdu hodně jiným, než nějaká harpyje, kterou potkáme v lese.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jsem se ptal přednášejícího, co učí antickou a renesanční astrologii, na to s tou raketou do supralurání oblasti (formuloval jsem to jinak, aby si nemyslel, že jsem nějakej idiot $lol$) a prej nic takovýho nikde nečetl a ta hranice pro ně byla zřejmě cosi ontologicky pevného, nic z éteru sem nikdy nepronikne a opačně. A pak mu říkám, jak si teda představovat to magické přivolávání inteligencí u Bruna a on, že je to čistě duchovní, spíš něco jako poskytování potence pro vykonávání věcí, ne jako sestup něčeho z astrálu, až jsme se dostali k tomu, že Bruno vlastně neměl hierarchickou strukturu světa, jako jeho současníci, ale homogenní vesmír, takže jsme začali přemýšlet o tom, odkud se ty inteligence vlastně přivolávají, nebo kam jsou kontaktovány, a prej on to měl tak nějak pod oboje kosmologie, aby to v konxetu té doby někdo vydal a četl a tak, no byla sranda. $D
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od Argonantus »

Bruno je naprosto jinak než všichni ostatní.
Jeho kosmografický "systém" tkvěl v tom, že planety jsou samy nadány inteligencí a pohybují se vesmírem tak, jak uznají za vhodné. Trápit se nějakými výpočty nemá cenu.
Takže tam sféry asi vůbec nepřipadají v úvahu. A centrem vesmíru nebylo ani Slunce, pochopitelně. A taky netuším, co a odkud přivolával a zda vůbec - ale vyloučeno to není.
V jistém smyslu byl nejpokrokovější ze všech, na druhou stranu to byl největší magor.

Sféry frčely u jiných šamanů. Hlavně ten Fludd, který hlavně provedl to, že si přečetl tu kabbalu a zkoušel ji pokřesťanštit. Dee byl zřejmě podobný případ.

Te´d koukám, že jsem odběhl od tématu. Takže - Bruno tam měl jednak ty živé planety, jednak mimozemšťany, co na nich bydleli.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od eerieBaatezu »

Argonantus píše:Jeho kosmografický "systém" tkvěl v tom, že planety jsou samy nadány inteligencí a pohybují se vesmírem tak, jak uznají za vhodné.
Čoveče tohle jsem nikde nečetl.
Argonantus píše:A taky netuším, co a odkud přivolával a zda vůbec - ale vyloučeno to není.
Jo hochu, ten přivolával jak divej! $lol$ Bruno Giordano, 1585, Cabala del cavallo pegaseo con l'aggiunta dell'Asino cillenico nebo De magia a De vinculis in genere; česky se to pak dá sehnat pod názvem Magie, pouta a dialog renesančního filozofa. U nás to dokonce mají v městské knihovně. Je to jako když čteš Theurga z dračáku. $lol$ V prvních částech knihy rozděluje magii asi na 7 druhů, o některých říká, že jsou pro amatéry a pak jede to přivolávání, jak to udělat, k čemu je ta která entita dobrá a tak. $D
Argonantus píše:V jistém smyslu byl nejpokrokovější ze všech, na druhou stranu to byl největší magor.
Jj.
Argonantus píše:Sféry frčely u jiných šamanů. Hlavně ten Fludd, který hlavně provedl to, že si přečetl tu kabbalu a zkoušel ji pokřesťanštit. Dee byl zřejmě podobný případ.
Zkusím pohledat.
Argonantus píše:Bruno tam měl jednak ty živé planety, jednak mimozemšťany, co na nich bydleli.
Tywe tohle musím najít, mimozemštany o těch vím, ale ty živé planety, to jsem nikde ještě neviděl.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od Argonantus »

Můj zdroj stran Brunova "systému" je ten samý - Zdeněk Horský: Kepler v Praze.
Skvělá knížka, neb Horský byl historik astronomie, zcela speciální šaman, který co nevěděl, zřejmě nestálo za vědění; ta Staroměstská mostecká věž je nejspíš jeho samostatný objev, protože vůbec žádné předchozí prameny zřejmě nejsou.
Pokud někde v antikvariátu najdeš, drž a nepusť. *

I když stran nadpřirozených bytostí je to samozřejmě odbočka, neb se to jimi moc nezabývá. Víc k tématu je, že jeden z osmi důvodů Brunova odsouzení byla téze o "mnohosti světů obydlených". Proč jsou mimozemšťani vlastně kacířství, to mi nebylo nikdy moc jasné (v Bibli se o nich prostě nezmiňují).

A hodně k tématu je ten Claude Lecoteux. Taky velmi štěpná knížka. Hlavně na Germány.
Jinak tu Brunovu Magii vlastně mám, jen jsem ji četl už dávno a pozapomněl. Hodně zajímavých je těch osm definic na začátku (to jsem tu někde citoval, zřejmě v Nehermetických systémech).

Na tuhle vyvolávací magii nejsem moc dobrý partner, neb s tím mám zkušenosti jen nepřímé (a katastrofálně špatné), vyvolej si z mimoprostoru lidi, co o tom něco fakt ví - třeba tu zrovna prošel Ebon Hand.

*ještě dodám, že jedním z vedlejších efektů tehdejšího okouzlení těmito věcmi je Myš ( http://drakkar.sk/48/ ).
Pak jsem se renesanci spíš přestal věnovat.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od eerieBaatezu »

Nějaké nápady na středověké bestiáře?
Argonantus píše:Proč jsou mimozemšťani vlastně kacířství, to mi nebylo nikdy moc jasné (v Bibli se o nich prostě nezmiňují).
No právě. $lol$
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od Argonantus »

Jo, a tu Brunovu magii jsme naposled řešili tady s Yorkem viewtopic.php?p=447580#p447580

a studium odkazu http://arda.d20.cz/diskuze/diskze-hrani ... 6.html#i46 ukazuje, že Ilgir má pravdu a termín "nekromancie" byl znám i v té době, přinejmenším ho použil Giordano Bruno.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od OnGe »

eerieBaatezu píše:Nějaké nápady na středověké bestiáře?
Kdysi jsem to prolézal, ale vážně, žádná pecka. Nejvíc se vyřádili na potvorách jako jsou lvi, sloni nebo delfíni. Především, to nejspíš dávali dohromady lidi, co ta zvířata znali jen z vyprávění, tak to podle toho vypadá. Zajímavější jsou (pseudo)cestopisy z pozdního středověku (možná už novověku), kdy frčely ty zaoceánské objevy a tak vznikaly i cestopisy o ostrovech, kde žijí lidé s psí hlavou a mají mraky koření, jednonozí lidé, lidi, co nemají hlavu a obličej mají na hrudi, mořské příšery a další.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od Argonantus »

bestiáře https://cs.wikipedia.org/wiki/Besti%C3%A1%C5%99_(kniha) jsou naopak nádherná disciplína, které jsem se intenzivně věnoval v době drakologického bádání.
Tady je moc pěkná stránka http://bestiary.ca/
Prý je založil Plinius, ale není to moc jisté. Ve středověku byl asi nejslavnější spisek Physiologus, který existoval ve spoustě mutací.

Renesační bestiáře jsou ještě zajímavější. Gesner a Aldrovandi už málem hraničí s vědou (jak je tehdy typické).
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od York »

Nevím, jak moc to patří do bestiáře, ale seznamy démonů a andělů se taky dají dohledat. Ohledně démonů hledej třeba "Lesser key of Solomon".
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od ilgir »

Odbočka církev vs. ufoni je vedle.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od Argonantus »

A Lesser key of Solomon coby Šalamounovy klíčky máme pěkně přeloženo do češtiny od našeho oblíbeného kouzelnického nakladatelství Trigon už od devadesátých let.
Je to jeden z oblíbených anonymních spisků, které obíhaly světem coby volně šiřitelný magický manuál. Přivolávací magie - něco napůl cesty mezi theurgií a goetií, autor si moc nelámal hlavu, zda to není náhodou temné (a asi místy je).
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od York »

Argonantus píše:Autor si moc nelámal hlavu, zda to není náhodou temné (a asi místy je).
Spíš to místy z černočerné vybledne v tmavě šedou, aby se jako neřeklo ;-)
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nadpřirozené bytosti a jejich původ

Příspěvek od Argonantus »

Ne, je to celé bleděšedé a roztomile neškodné, ale občas by to mohlo z neznalosti ošklivě kousnout, myslím si zdálky a laicky, bez osobní zkušenosti.
Jako spíš to moc nezkoušejte doma, děti.
Opět podrobnosti na Ebon Handa a podobné týpky.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů