Poměřování zbraní

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Vallun »

Houby...testy zbraní se dělají na střeleckých kozách...přesně tak jak popisuješ, že se ro nedělá...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od OnGe »

Obávám se, že mluvíš o jiných parametrech, než já.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od ilgir »

OnGe píše: 10. 5. 2017, 15:09 Myslíš, že pušku chytí do svěráku, laserem změří aby ukázala přesně do terče a pak vystřílejí zkušební dávky?
Jo, takhle nějak si to představuju. Jde o přesnost zbraně jako takové, nikoli střelce.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Jerson »

No, ne. Pušky pro vojenskou střelbu se testují v rukách vojáků. Také proto se pro srovnání použily jiné pušky, se kterými ti samí vojáci dokázali požadovaných výsledků dosáhnout.
Tak nebo onak takoví mariňáci se učí střílet na 500 yardů. Už fakt nevím, jak mám dokázat, že dnešní vojáci na půl kilometrů střílí, musí umět a mít možnost na tuhle dálku zasáhnout a vyřadit člověka a není to jen záležitost snajperů, ale řadových vojáků, byť profesionálů.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Vallun »

Jersone, pokud se bavíš o vojskových zkouškách tak ano, pokud se bavíš o testování pušek jakožto výrobku, tak fakt ne. ty se testují bez vlivu člověka - na těch laserově seřizovaných kozách a třeba naše armáda trvá i na tohle přezkoušení....

A vše nejlepší! :)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od ilgir »

No, ne. Pušky pro vojenskou střelbu se testují v rukách vojáků. Také proto se pro srovnání použily jiné pušky, se kterými ti samí vojáci dokázali požadovaných výsledků dosáhnout.
Jak chceš prosímtě v rukou obyč. vojáka naměřit, že puška má při určité teplotě nějakou odchylku? To by byla metodická chyba jak prase.
článek píše: Pro test bylo vybráno 25 pušek G36 ve variantách A0, A1, A2, A3 a A4 a nespecifikovaný počet cizích útočných pušek. Střelivem se stal standardní náboj 5,56x45 mm NATO. Vzorkové pušky střílely na terč velikosti lidské postavy na vzdálenost 300 metrů. Požadována byla 90 % přesnost, tedy devět z deseti střel muselo zasáhnout cíl. G36 však při zahřátí (z 15 °C na 45 °C během 10 minut) rychle ztrácela přesnost. Už po vystřílení dvou zásobníků některé zbraně G36 dosahovaly přesnost pouze 53 %. Zpráva zároveň potvrdila, že ostatní testované zbraně „dokážou v zásadě“ splnit požadavky Bundeswehru.
Nikde ani slovo o tom, že stříleli vojáci. Kdyby tomu tak bylo, tak 25 je jako statistický vzorek zatraceně málo a celý test je pochybný. V nejhorším můžeme napsat do Technetu a požádat je, ať dohledají, jak přesně ten test probíhal.
Tak nebo onak takoví mariňáci se učí střílet na 500 yardů.
To je taky v tom článku nebo jinde? Nemůžu to tam najít.
Už fakt nevím, jak mám dokázat, že dnešní vojáci na půl kilometrů střílí, musí umět a mít možnost na tuhle dálku zasáhnout a vyřadit člověka a není to jen záležitost snajperů, ale řadových vojáků, byť profesionálů.
Doložit nějaký zdroj, který nesnese jinou interpretaci. Tady se věci dokazují těžko, je to tu plné pochybovačů. Původní spor mezi tebou a Argonantem, zda 1 zásah z 6 při střelbě na běžící figuru bylo na ČS vojácích vyžadováno na 500 nebo 50 metrů, je stále nevyřešen.

Zatím podle dosud nashromážděných zdrojů mi to připadá, že na 500 metrů se sice střílí, ale jen proto, že to dělá Taliban, takže Amíci musí taky. Je to ale zoufale neefektivní. Kropíš někam, kde tušíš nepřítele, s tím, že ho třeba zasáhneš, když budeš mít štěstí a on smůlu. Nebo si vyhlédneš nepřítele, který někde blbě stojí (protože o tobě neví), v klidu si namíříš, samozřejmě optikou, a sundáš ho.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Argonantus »

Už fakt nevím, jak mám dokázat, že dnešní vojáci na půl kilometrů střílí, musí umět a mít možnost na tuhle dálku zasáhnout a vyřadit člověka a není to jen záležitost snajperů, ale řadových vojáků, byť profesionálů.
Taky mám problém tě přesvědčit, že tohle znamená něco úplně jiného, než tvoje tvrzení na začátku - že se ve válkách běžně střílelo na 500 metrů, případně, že trefit takovou klasickou zbraní (třeba samopalem vz. 58) ležící figuru 300 metrů první ranou je snadné, nebo, že nějaký dědeček ve studené válce učil vojáky střílet na 500 metrů (zřejmě tou paraverzí samopalu vz. 58 se sklopnou pažbou, co jsme měli taky. Good luck).
Dokonce je to i ve striktním rozporu s tvojí vlastní airsoftovou zkušeností, jak popisuješ, ale zjevně tě to nezaujalo. Snos lehké airsoftové kulky je větší, než normální vojenské, nicméně na 300 a 500 metrů se ti začne docela výrazně projevovat taky.

Klíčový rozdíl dělají zbraně, které jsou vybaveny optickými zaměřovači a ty, které jimi vybavené nejsou. Rozdíl, jestli koukáš na cíl dalekohledem, nebo jestli na něho koukáš okem prostým, je velikánský. Rukama namířit zbraň s miniaturními úhlovými odchylkami a udržet ji ve směru taky není sranda - proto odstřelovači používají různé lafety, což je další problém střelby na velké vzdálenosti.

Jsem ochoten připustit, že v mnoha válkách se střílelo za zákopů běžně i na půl kilometru. Odmítám ovšem připustit, že se na tuhle vzdálenost běžně trefovalo mířenou střelbou - byla to zoufalá hra na náhody a statistiku. Když to zkoušelo hodně lidí dost dlouho proti hodně lidem na druhé straně, někoho zákonitě nakonec trefili. Přesně jako dělostřelecké bombardování.
Tak nebo onak takoví mariňáci se učí střílet na 500 yardů.
S optikou, proč ne. Jako taktický prvek třeba proti tomu hnízdu je to užitečná dovednost. IMHO to popsal dost přesvědčivě ten JohnJarik, což je tvůj zdroj. Rozhodně ani to není úplně sranda v duchu "300 metrů ležící maník první ranou".

Přidáním výjimek, kdy to zrovna možné a účelné je, neprokážeš obecný kvantifikátor, který od začátku zpochybňuji.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Vallun »

Argo - problem je, ze Jersonovo tvrzeni potvrdil (s dtobnymi nuancemi) Hanato. A ten k tomu ma tak blizko, ze jej lze povazovat za zdroj - prekvapuje mne to, prakticky si to nedovedu predstavit, ale vycvik odvedencu fakt pozadoval dosahnout schopnosti trefovat Sa 58 s mechanickymi miridly a pevnou pazbou na 500 m.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Argonantus »

Nevím, kdo je Hanato, ale je to holý nesmysl. Přesně ten, proti kterému protestuji.
Byl jsem odvedenec a na té pěší střelnici jsem střílel. Měli tam terče na 50 metrů (sériový odvedenec) a 100 metrů (advanced pěšák), pistole na poloviční vzdálenosti.
500 metrů nebylo možné na většině střelnic technicky zvládnout vůbec, neb tolik místa tam ani nebylo (a není dodnes, běžně se mnohé z nich ještě používají, třeba v Suchdole v Praze).

Podobně jako na velké střelnici ve vojenské prostoru, určené pro techniku, BVP, tanky a tak podobně, se střílelo běžně na kilometr, možná by šlo i na dva, ale určitě ne třeba pět, i když to teoreticky tank použít může a může zkoušet trefovat.

S ještě mocnějšími zbraněmi, například protiletadlovými raketami, byl problém, protože to tady v ČSSR jimi nešlo střílet vůbec, neb málo místa. Takže dotyční vojáci jezdili občas na střelby někam do Kazachstánu nebo jakých čertů.

Je samozřejmě možné a věřím Jersonovi v tom, že se situace změnila, protože vojáků je dnes mnohonásobně méně než dříve, technika se zlepšila a vyplatí se pěšákovi namontovat optiku a cvičit ho na velikánské střelnici na tanky nebo kdovíco.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Vallun »

S Tebou je to tezke...Hanato se tu vyskytuje, ale je notoricky nepsavec.
Tohle z titulu sve fce vedet musi...

Ja s Tebou souhlasim, ze je to divoke, nezda se mi to, ale realita nas prevalcovala:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od OnGe »

Vallun píše: 11. 5. 2017, 06:34 pokud se bavíš o testování pušek jakožto výrobku, tak fakt ne. ty se testují bez vlivu člověka - na těch laserově seřizovaných kozách a třeba naše armáda trvá i na tohle přezkoušení....
Jenže tam se měří úplně jiné parametry, než rozptyl na vzdálenost. Třeba úsťová rychlost, jestli se ta zbraň nerozpadne ve zhoršených podmínkách a tak. S reálným použítím to moc nesouvisí. Jak dobře se s tím dá střílet na jakou vzdálenost zkoušejí lidé, jednoduše proto, aby se tam promítly i takové věci, jako že se ta zbraň blbě drží a tak. Prostě věci, co hrají roli mimo laboratoř.

Jsou na to nějaké normy, ale nějak se mi je nepodařilo na internetech nepodařilo najít nezpoplatněné, takže nemám na co odkázat.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Vallun »

OnGe - mas technickou a vojskovou zkousku...i tovarna musi merit rozptyl...byl jsem v tovarne na exkurzi a videl jsem tunel, kde to delaji.... vojenska zkouska se dela opravdu z ruky vojaka...ale nase armada pro jistotu dela i technicke zkousky sama
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od OnGe »

A to je to, co ti celou dobu říkám, že mluvíš o úplně jiných parametrech, než já. Nedělá to jenom naše armáda, dělá to snad každá armáda a dělají to i přímo výrobci.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Vallun »

Ale houby...rozptyl se meri jak z ruky tak na stroji...obe dve hodnoty jsou dulezite...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od OnGe »

A to je to, co ti celou dobu říkám, že mluvíš o úplně jiných parametrech, než já.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jerson, Log 1=0, MarkyParky a 7 hostů