Poměřování zbraní

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Poměřování zbraní

Příspěvek od York »

Quentin píše:
Základní taktika proti delší bodné či sečné zbrani je dostat se tak blízko, abys ji nemohl použít.
To je pravda samozřejmě a taky je to mimořádně depresivní úkol :D
To že k jejímu ovládání potřebuješ obě ruce tě zpomaluje a víc vystavuje útoku.
Naopak, obouruční držení ti dává větší rychlost a kontrolu nad hrotem při bodu a větší sílu při seku.
Navíc v bitevní vřavě na zemi se velmi rychle dostaneš do situace, kdy se halapartnou nemůžeš ohánět.
Taky bych si tipl právě naopak; mečem se musíš ohánět, kopím či halapartnou můžeš efektivně bodat i v těsné formaci.

Samozřejmě záleží na době, zbrojích, prostředí, výcviku etc. obecně ale historické armády používají kopí. Ale jako hádat se nebudu, meče jsou cool. My je doma taky bereme jako nejlepší (dělají stejně damage jako halapartna, i když jsou jednoruční, a halapartnám dáváme jen situační bonusy, když délka hraje roli)

Tady o tom mluví někdo učenější
https://www.youtube.com/watch?v=l2YgGY_OBx8
Výzbroj je typicky "stavěná" na konkrétní situace a to, že existuje tolik různých historických zbraní, je dáno z velké části právě tím, že se v průběhu doby typické bojové situace měnily. Zbraně do značné míry implikují použitou vojenskou taktiku.

Tyčové zbraně byly po staletí stálicí výzbroje levných nebo improvizovaných vojenských jednotek. Jsou levné na výrobu a taková jednotka je přiměřeně účinná i s relativně krátkým výcvikem - v podstatě stačí, aby se dokázala pohybovat v těsné formaci. Další velkou výhodou je použitelnost proti jízdě.

Když je řeč o meči, tak je potřeba říct, o jakém. Existuje mnoho druhů a každý má specifická použití. Římský gladius je například primárně bodná zbraň a podobně jako tyčové zbraně je vhodný hlavně pro organizovanou vojenskou jednotku se štíty bojující v sevřené formaci. Podobnou alternativou je štít a jednoruční kopí - opět jde o možnost krýt se za štítem a jednou rukou bodat před sebe, takže si těsně u sebe stojící vojáci nepřekáží. Problém střetu s jízdou řešili Římané tím, že měli ve výzbroji vrhací kopí - pila. Nesloužila ani tak k zabíjení jezdců, jako ke zranění koní a rozbití útočící formace jízdy.

Horalé bojující obouručními meči vyžadujícími hodně místa k rozmachu to měly proti jednotce Římských legionářů hodně těžké prostě proto, že do prostoru, který potřeboval jeden horal, se vešlo hned několik legionářů v těsné formaci.

Situaci hodně změnily kvalitnější zbroje - viking v kroužkovce je proti gladiusu nebo lehkému jednoručnímu kopí docela hodně odolný. Vikingské meče jsou delší a těžší, stále použitelné k bodu, ale mnohem vhodnější k sekání. Problém střetnutí s těžkou jízdou vikingská výzbroj neřešila prakticky vůbec, protože to ve fjordech nebylo potřeba. Jakou má voják zbroj a taky jakou zbroj mají předpokládaní protivníci, má každopádně na optimální volbu výzbroje dost zásadní vliv.

Další proměnné do toho vnáší intenzivní používání lučištníků (a asi taky bude záviset na tom, jak silné luky a jak kvalitní šípy používají) a případně nutnost obléhání hradů - obojí vede k používání velkých a těžkých štítů, které pro boj jeden na jednoho nejsou až tak šikovné.

Další kolo inovací si vynutilo zavedení palných zbraní, což časem vedlo až k tomu, že se z chladných zbraní stala sekundární výzbroj.


Úplně jiná situace jsou duely a turnaje. V těch typicky hraje naopak zásadní roli výcvik, pořád ale taky hodně záleží na zbroji. V duelech beze zbroje nakonec s velkou převahou kralují lehké šermířské zbraně - rapíry, kordy a podobně. Celkem bych věřil tomu, že ti lidé, kterým při tom šlo o život, fakt věděli, proč skončili u nich a ne třeba u halapartny. Gladiátorské zápasy ale zase ukazují, že se dalo účinně bojovat s kde čím.

Duely se ve zbroji tak jednoznačné nejsou. Rapíry a kordy tam prakticky nemají místo, ale zato se uživí obouruční meče (kterými se v některých bojových školách ani tak nerozmachuje, ale bojuje spíš tak trochu jako s tyčovou zbraní), různé varianty jednoručních zbraní a štítu, sekery a palice (jednoruční i obouruční), atd. Určitě se hodí sekundární dýka pro případ, že otřeseného protivníka dostanu na zem. Nejsem si ale vědom toho, že by někde došlo ke znatelné převaze nějaké konkrétní zbraně pro rytířské turnaje.

Roli v tom taky určitě hraje to, s čím kdo převážně trénoval - což jsou typicky jiné zbraně u vojáků a jiné u šlechticů, kteří spíš mohli počítat s těmi duely. Dává celkem smysl, že si horal do duelu nevezme kord, přestože to je asi vhodnější zbraň, když ho nikdy nedržel v ruce.
Naposledy upravil(a) York dne 22. 3. 2016, 12:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Quentin »

V duelech beze zbroje nakonec s velkou převahou kralují lehké šermířské zbraně - rapíry, kordy a podobně. Celkem bych věřil tomu, že ti lidé, kterým při tom šlo o život, fakt věděli, proč skončili u nich a ne třeba u halapartny. Gladiátorské zápasy ale zase ukazují, že se dalo účinně bojovat s kde čím.
Duely se odmítaly i na základě výškového rozdílu; beze zbrojí je dosah opravdu důležitý. Pokud by byla možnost mít kopí, tak by nad ním nikdo neváhal. Duely jsou ovšem sociální konstrukt a účastní se jich ti, co nosí meče i v civilu jako sidearms. Šerm je čestná disciplína, kdyby se chtěli povraždit jako zvířata, tak ty kopí mají.
Duely se ve zbroji tak jednoznačné nejsou. Rapíry a kordy tam prakticky nemají místo, ale zato se uživí obouruční meče (kterými se v některých bojových školách ani tak nerozmachuje, ale bojuje spíš tak trochu jako s tyčovou zbraní)
Jo, a krom dlouhého meče se plecháči vraždily i kratšími tyčovými zbraněmi.

Obrázek
Obrázek
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od York »

Quentin píše:Duely se odmítaly i na základě výškového rozdílu; beze zbrojí je dosah opravdu důležitý. Pokud by byla možnost mít kopí, tak by nad ním nikdo neváhal. Duely jsou ovšem sociální konstrukt a účastní se jich ti, co nosí meče i v civilu jako sidearms. Šerm je čestná disciplína, kdyby se chtěli povraždit jako zvířata, tak ty kopí mají.
Asi na tom něco bude. Kdybych si měl zbraň do duelu vybrat já, tak určitě sáhnu spíš po kopí než po rapíru, ale to je proto, že jsem netrénovaný a teď už i poměrně dost nepohyblivý. Je ale fakt, že tahat s sebou všude kopí je jednak dost nešikovné a navíc to nezní moc vznešeně.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1189
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Cor »

Pár zkušeností:
Když jsem ještě dělal železo, bojoval jsem v přední linii (samí plecháči) v jedné bitvě s půjčeným válečným kladivem nikoliv nepodobným tomu, co mají ti knechti na druhém obrázku. Jen o chlup kratší a s jediným bodcem na zadím konci místo těch háků. Nutno říct, že mě hrozně překvapilo, jak praktická, pohotová a účinná zbraň to byla. Dalo se s tím překvapivě dobře krýt, když byla moc velká skrumáž a mačkanice, tak se s tím dalo bodat, daly se s tím strhávat štíty (a pak hned bodnout, kdybych chtěl), daly se tím zachytávat zbraně (a daly by se lámat), když byl prostor a mohl jsem se rozmáchnout, tak by úder plnou silou ohýbal/probíjel pláty (podle toho jestli bych mlátil kladivem nebo bodcem), tříštil štíty a nejspíš i přes přilbu způsobil otřes mozku, při zásahu do hlavy.
S mečem se tam člověk moh lleda tak kydlit, nebyly zdaleka tak praktické.
Kdyby tam ovšem byly dřevce, tak nepochybuju, že vládnou.

V souboji 1 v 1 s dostatkem prostoru, tak s tímhle super kladivem bych si vůbec neškrtal na zkušeného šermíře s klasickým jedenapůlručním mečem. Nejen, že by jeho rány byly mnohem rychlejší, ale měl by hodně místa na uhýbání, delší zbraň by mu umožnila mě v pohodě propíchnout.

Na dřevárnách jednoznačně vládnou dřevce. V bitvě, kdo má víc dřevců, mívá navrch (pokud protivníci nemají zase víc střelců). A obecně - delší zbraň = lepší zbraň. S tím, že např. meče mívají tak poloviční váhu (a nebo ještě méně, u některých kutilů), je mnohem lehčí s nimi manipulovat (např. s "obouručákem" kolem sebe točit neuvěřitelným způsobem). Mimochodem, antická kombinace kratší kopí + velký štít, ve formaci...neuvěřitelným způsobem OP, i když je takových "hoplitů" jen 5 a protivníků (vybavených meči/sekerami, sem tam dřevec, střelné zbraně, žádné štíty) třeba i 15...

Dřevce na dřevárnách se váhově příliš neliší od reálných (pokude se bavíme o kopí, píce, kúse apod. a ne o nějaké heavy halapartně), ale mám s nimi něco nabojováno i v železe. Obecně jsou rychlé, mají dlouhý dosah, lze s nimi celkem přesně zasahovat protivníka a není těžké si ho držet od těla, když máte trochu prostoru. To, že když se na vás protivník navalí je konec je mýtus. Dá se útočit ratištěm (ať už druhým koncem nebo středem), dá se pořád efektivně krýt, dá se použít celá řada triků, jak protivníka setřást - odhodit, složit na zem pákou, poslat ho za sebe...

Meč je v prvé řadě opravdu "osobní zbraň a zároveň symbol statusu, v křesťanském světě obzlášť (ale nejen tam, viz. Japonsko). Poměrně dobře se nosí, dá se rychle tasit, je to universální zbraň s dobrou technickou využitelností.
Kdo nemá na meč nosí jako poboční zbraň méně vzhledný tesák.
Při přepadení nebo náhodném boji je tak meč rychle po ruce.
V čestném souboji má rituální úlohu, je to elegantní "čistá" zbraň, vhodná k poměření umu.

Ale do bitvy je meč horší než ostatní varianty - není dost průrazný, vyžaduje víc prostoru, může se snadno poškodit (ať už udělat zuby na čepeli, nebo zlomit). Proto do bitvy proti těžkooděncům sekery, kladiva, bijáky. (Zejména, ale nejen) proti jízdě a lehkooděncům dřevce. Proti střelcům štíty.
V bitvě neexistuje universálně nejlepší kombinace* pro JEDINCE, je nutné skládat výzbroj z pohledu celé skupiny a adekvátně k výzbroji protivníka.

* Ano, v různých historických obdobích se občas něco, co vypadalo jako universálně nejlepší kombinace objevila (falagna, těžká jízda...) - a široce se využívala, ale jen dokud někdo nenašel její slabinu...
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od York »

Jersone, máš nějaké zkušenosti s tím, jak tenhle problém vypadá v moderní době? Tj. v jakých situacích se hodí různé střelné zbraně (pistole, samopaly, útočné pušky, kulomety, ruční kanóny, atd.) - na základě reálného použití? Já sice nějakou představu mám, ale nikdy jsem to prakticky nezkoušel.

Jo a taky by mě zajímalo, jak je to s účinností různých módů střelby (poloautomat, dávky, plně automatická střelba).
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Jerson »

To je celkem jednoduché. Pistole jsou na osobní sebeobranu a hlavně pro psychickou podporu, že máš alespoň nějakou zbraň. Jak ukazují různá videa z poslední doby, stejně potřebuješ půlku zásobníku na to, abys odhodlaného útočníka složil (i když se všemi ranami trefíš) a další půlku, pokud ho chceš udržet na zemi (fakt se o dost blíží různým počítačovým hrám než tomu, že stačí jeden headshot a konec). Pistole malé ráže s šesti náboji jsou fakt jen nouzovka. Pistoli má smysl použít tak do deseti metrů. Na střelnici se lidé v pohodě trefují na 25 metrů do terče, ale v kritické situaci je i pět metrů dost, aby člověk minul.
Samopal je pistole na kropení, dostřel jen o něco málo větší než pistole, i když s pažbou s vhodnými mířidly se s ním dá střílet na padesát metrů, ale to málokdo reálně dělá. Dá se s ním hlavně pokropit cílový prostor a rychle vypadnout, než se protivníci vzpamatují. Ideální do místností a zákopů. V posledních letech se z něj dělá kategorie PDW, což jsou zbraně pro osobní obranu, tedy to kde dřív sloužily pistole a karabiny - prostě aby voják nebo i civil měl nějakou účinnou zbraň pro vlastní obranu. Když není moc dlouhý, dá se s ním operovat i v baráku docela dobře (taková P90 je fakt dobrá), případně v lese v křoví.
Útočné pušky jsou klasická vojenská zbraň. Dřív v ráži 7,62 mm a podobných, pak 5,56 mm, protože předchozí ráže byla moc velká a těžká a z pušky se nedalo střílet dávkou. V posledních letech se řeší přechod na 6,8 a jinou podobnou munici, protože 5,56 je moc slabá. (zkušenosti z Afghanistánu ukazují, že tři zásahy do hlavy maníka nadopovaného drogama, nebo celý zásobník ze tři metrů do břicha a hrudníku nemusí znamenat, že cíl přestane střílet. Fakt masakr.) Vhodné na střelbu do 200 - 300 metrů, ale statistiky říkají, že se používají nejčastěji tak do 150 metrů. Teoreticky dostřelí v kilometrech, prakticky si vojáci stěžují, že na 500 metrů už nemají dostatečný efekt a trefení vojáci se po chvíli zvednou a odejdou. Do baráku je vhodné, když je puška kratší a má sklopnou pažbu, ale ani tak není manipulace žádný med. To samé v lese v křoví. Docela je hodí Bull-pup verze, ale ne každému sedí. Z kalachu trčí zásobík tak, že se s ním v leže blbě střílí, pokud chceš být krytý. Střílí se krátkými dávkami nebo jednotlivě, i když se dá samozřejmě i kropit, a s menší ráží se přitom i dá jakž takž mířit.
Kulomety jsou buď v ráži 5,56, kde fungují jako těžší pušky střílející dávkami a zesilují palebnou sílu družstva, nebo 7,62, kde slouží k vedení palby na delší vzdálenosti bez ztráty smrtícího účinku. použití prakticky jen v leže a jen dávkou, ve stoje se ovládají těžko, i ty 5,56. Prakticky vždy s dvojnožkou. Jinak to jsou velké a neskladné krávy a pokud jsi sám proti mnoha, tak je kulomet blbá volba. Do baráku s ním nelez vůbec, a i v lese a křoví žádná radost.
Pak jsou i půlpalcové kulomety, kterými se dají ničit i odolnější věci, ale ty nikdo v ruce netahá. Ruční kanóny neznám - když už, tak se používají granátomety, obvykle podvěsné. Trochu překáží a chce to cvik, ale vyplatí se, když potřebuješ střelit dál než dohodíš, nebo se nechceš rozmachovat.

Pokud jde o střelbu, tak poloautomat je základ, ideálně dvě tři rány za sebou, platí hlavně pro pistole a útočné pušky. Samopaly se používají krátkými či delšími dávkami, jakmile začneš kropit naplno, máš za pár sekund prázdný zásobník (pokud nemáš samopal Calico se 100 náboji, ten už chvíli vydrží) Ta dávka je ale často nutná, samopaly střílí obvykle z otevřeného závěru, takže jeden výstřel není moc přesný. Útočné pušky ideálně střílet krátkými dávkami, tak tři náboje. Jen některé pušky mají volič, který ty tři rány odpočítá, cvičený střelec to má v prstu. Dlouhá dávka se používá, když máš problém nablízko, třeba když na tebe nabíhá pár maníků, nebo když někoho potřebuješ udržet v krytu. Jinak jsi taky za chvíli bez nábojů (ale vojáci s sebou tahají plno munice). U kulometů to pak jsou delší až plné dávky, tam se na nějaké extra míření moc nehraje. Navíc se používají stopovky, takže míříš podle toho kam to padá.

Ještě bych dodal, že vlastních zkušeností mám málo, většina toho co jsem napsal pochází z příruček, od vojáků nebo členů URNA a z videí, kde se vyjadřují různí uživatelé zbraní a ukazují reálné záběry z boje. Plus sem tam střelecká fóra, ale v posledních dvou letech už nemám tolik času to všechno sledovat. jinak co uživatel zbraně, to jiná zkušenost a jiné preference, takže pokud chceš nějakou objektivitu, je třeba si poslechnout víc lidí.
A samozřejmě se k tomu přidává, že v poslední době se vyvíjí nové zbraně a nová munice, i když s nimi není tolik sepsaných a natočených zkušeností, abych se k nim nějak víc dostal.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od York »

Hmm, je fakt, že použití různých módů střelby je hodně situační. Já mám pořád zafixováno ze Shadowrunu, že Full Auto je lepší než dávky a ty jsou lepšní než poloautomat, ale asi je to blbost a v každé situaci to může bejt jinak.

Každopádně díky za shrnutí, odpovídá přesně na to, na co jsem se ptal.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1189
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Cor »

EDIT: Tak mě Jerson předběhl a napsal psot dřív...tak už nemůžu být zvědavý, co napíše, no. :-)

Moderní zbraně rozebrané nadšencem jako je Jerson by mě taky zajímaly, nastříleno mám jen s pistolí a škorpionem, ostatní věci jsem měl maximálně tak na podívání a osahání.

Ze svého pohledu to vidím takhle:
pistole - zbraň pro osobní obranu, malá, skladná, praktická (vlastně má úlohu toho meče...), ale pro cokoliv víc, než je náhodná přestřelka na ulici nebo osobní obrana na kratší vzdálenost je spíš sub-optimální.
pušky - uzpůsobené pro střelbu na dlouhou vzdálenost, na typickou přestřelku nejsou praktické, do interiéru hodně špatná volba, ale jako specializovaná zbraň v otevřeném prostoru pro první (a mnohdy právě i poslední) úder nepřekonatelná (takže vítězí jako varianta pro lov...a odstřelovače)
samopaly - primárně útočná zbraň na kratší vzdálenost, např. škorpión zvládá střelbu jednotlivě i dávkou, takže ho lze použít i +/- jako pistoli nebo horší pušku, praktický na nošení a vhodný i do interiéru
útočná puška - universální útočná zbraň (původně asi snaha skloubit výhody pušky i samopalu), použitelná na krátkou i delší vzdálenost, střelba jednotlivě i dávkou, obvykle o něco větší a méně praktická, než samopal, ale občas se rozdíl stírá
(přesné rozlišení co je ještě samopal a co už je útočná puška je spíš na expertech přes používanou munici apod.)
brokovnice - nestřílí jeden náboj, ale několik menších broků, typicky účinější na kratší vzdálenost, kde má i silný zastavovací účinek, z hodně blízka dokáže brutálně trhat, ale zase broky nemají takovou průraznost na typickou vzdálenost, na vyšší vzdálenost je větší rozptyl, klesá přesnost, klesá účinek, použitelná v interiéru (a dobrá v tom, že neprostřelí přes zdi, pokud to není papundekl, takže třeba neohrozíš civilisty vně objektu)
kulomety - těžké, obtížnější transport, pomalá reakce...brutální síla, brutální spotřeba munice, prakticky nepoužitelné v interiéru

A samozřejmě, každá zbraň má jiný legální status, např. v ČR nelze legálně držet funkční neznehodnocený samopal nebo útočnou pušku.
(pistole pro obranu, sport a výkon povolání, pušky a brokovnice pro lov a sport)

Prostě...z pohledu "moderních dobrodruhů", pistoli by měl mít každý, specialista na nebojové věci obvykle bude mít jen tu pistoli, specialisté-střelci by měli mít pistoli jako zálohu a jako hlavní zbraň něco jiného - brokovnici/samopal/útočnou pušku, puška má smysl pro specialistu-snipera. Ale hodně záleží jestli dělají mise převážně v interiéru, v exteriéru nebo půl napůl...
Kulomet a jiné těžké zbraně bych viděl jen na žánrově specifické hry (hraní vojáků, hvězdná pěchota, warhammer 40K...asi si dovedu heavy-weapons týpka představit i v Shadowrunu)...ale tam už se to celkově může hodně posouvat jinam.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Jerson »

York píše:Hmm, je fakt, že použití různých módů střelby je hodně situační. Já mám pořád zafixováno ze Shadowrunu, že Full Auto je lepší než dávky a ty jsou lepšní než poloautomat, ale asi je to blbost a v každé situaci to může bejt jinak.

Každopádně díky za shrnutí, odpovídá přesně na to, na co jsem se ptal.
Nejlepší je z u každé zbraně od pistole po útočnou pušku a na každou vzdálenost dvou- až tříranná dávka, buď díky automatice, nebo rychlému ukazováčku. Nepočítám kulomety a odstřelovačky, tam je to delší dávka a jednotlivý výstřel.

K Corovi jen pár poznámek (opět jen z publikací)
Běžné či útočné Pušky a pušky pro odstřelovače se dneska hodně liší, odstřelovačky mívají speciální konstrukci a uchycení hlavně, a dají se obvykle snáze nastavovat. Nicméně i s klasickou opakovačkou se dá odstřelovat víc než dobře, jen to chce cvik.
Samopal a speciálně škorpion nelze s puškou srovnávat, rozdíl v munici, dostřelu a funkci je příliš odlišný. Jsou pušky (tedy karabiny) na pistolové náboje, ale výkonem a dostřelem se s puškami nemůžou rovnat. Škorpion má navíc ještě menší řáži než běžné pistole, 7.65 Browning místo 9 mm Luger, takže ještě nižší účinek v cíli. Ale prý byl dělaný na to, že se dá opěrka zapřít do tváře místo do ramene, i když kamarád z URNA o takovém použití nikdy neslyšel.
Sturmgewehr byla původně přesně to co píšeš, automaticky střílící puška, kombinace pušky a samopalu. Ale takový BAR, tedy Browning Auto Rifle existoval mnohem dříve a byl to spíše přechod mezi puškou a lehkým kulometem.
Brokovnice vytváří zhruba kulový shluk broků. jeho rozptyl se s narůstající vzdáleností nezvyšuje tak moc - a už vůbec ne tak jak je to v Shadowrunu. Šance na zásah více cílů stojících alespoň metr od sebe je nulová.
Kulomety jsou v zásadě stejně účinné jako útočné pušky nebo běžné pušky stejné ráže. Opět shadowrunovský nesmysl, že kulomet je sám o sobě ničivější - není, záleží na počtu vystřelených nábojů a počtu zásahů. U útočné pušky je snaha, aby zasáhly pokud možno všechny a zejména ta první, u kulometu se tohle moc neřeší.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Sosacek »

Na strelnych zbranich je naopak nejklicovejsi co strili za munici, a jakekoli rozdeleni musi plynout z toho.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Lorwyn »

K moderním zbraním se vyjádřit nemohu, ale víceméně podepisuji, co bylo výše řečeno o chladných. Neohrabanost halaparten, kladiv a obouručáků je mýtus. Jejich nepraktičnost do úzkých prostor do jisté míry taky, úzká chodba bráněná pár lidmi s dřevci je peklo.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Pieta »

York píše:Jo a taky by mě zajímalo, jak je to s účinností různých módů střelby (poloautomat, dávky, plně automatická střelba).
Znalci mě nejspíš opraví, ale tuším, že v typických bojových situacích (dvě jednotky se potkají někde v otevřeném terénu) to vypadá tak, že se strašlivě plýtvá municí a na jednoho zneškodněného nepřítele padnou stovky až tisíce nábojů. A dost výrazné role střelných zbraní, které se často (a ve hrách obzvlášť) zanedbávají, budou kontrola nad situací, psychický efekt, vzájemná podpora mezi jednotlivcema, atd.

Moc nevím, jak by se tohle v RPG dalo pořádně znázornit. I když občas někde to dopadne tak, že jsou všichni v krytu a nikdo nikoho nemůže trefit, což už je celkem realistické, akorát tam chybí přenést to, že pointa dost často vůbec není někomu odkrouhat životy až k nule přímýma zásahama. (-;
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Sosacek »

Pieta píše:Moc nevím, jak by se tohle v RPG dalo pořádně znázornit. I když občas někde to dopadne tak, že jsou všichni v krytu a nikdo nikoho nemůže trefit, což už je celkem realistické, akorát tam chybí přenést to, že pointa dost často vůbec není někomu odkrouhat životy až k nule přímýma zásahama. (-;
Tisice naboju jsou trochu prehnany.

Treba Burning Empires maji krom Direct Fire manevru taky Supressive Fire manevr, ale nejvic poskozeni nepratelskym "tymovym hitpointum pro tuto bitvu" dela manevr Flank.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Pieta »

Sosacek píše:Tisice naboju jsou trochu prehnany.
Tisíce byly myslím střelba do zeleně ve vietnamské válce.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Poměřování zbraní

Příspěvek od Sosacek »

Potom jo.
But nobody came.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů