Hraní podle modulů

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Hraní podle modulů

Příspěvek od Markus »

Obrázek

Tohle je téma věnované hraní fantasy RPG podle modulů/dobrodružství/jeskyní. V modulech se otevírá fascinující svět nápadů jiných autorů. Dobře psané moduly ve vás vzbuzují touhu si je zahrát, inspirují vás k dalšímu rozvíjení jejich myšlenek, využívání jejich prvků v dalších hrách. Dobré moduly vám dají zážitek, který pak navíc můžete sdílet s ostatními lidmi, kteří je hráli - "A jak jste tuhle příšeru vyřešili vy?" A především: moduly vám dají něco, co můžete s trochou přípravy vzít a hrát a máte garantovanou zábavu, aniž byste museli doma dlouhé hodiny všechno vymýšlet sami. Proto se dělají, proto se tisknou, proto dnes existuje kvetoucí scéna webových modulů s tisíci a tisíci PDF ke koupení a stažení.

Pojďme si o nich povídat. Uvítám vše od vašich obecných zkušeností s dobrodružstvími (Prokletí Karaku? muhehe), přes zážitky, recenze, doporučení a varování. Nebo snad sháníte nějaký modul s konkrétními parametry a chcete doporučit? Nebo máte nějaký obecný názor na hraní s moduly, o které se chcete podělit? Sem s tím.

Odkazy:
:arrow? Všechna dobrodružství v databázi.
:arrow? Diskuze s doporučeními konkrétních skvělých modulů
:arrow? Separátní diskuze k dobrodružstvím pro 5e (je jich hodně, zaslouží si zvláštní diskuzi)
:arrow? Recenze dobrodružství na Markusově blogu
:arrow? A něco podobného ve zvukové podobě jako podcast Dinosaurium obskurních světů
:arrow? Markusův dloooooooooouhý seznam doporučených modulů pro D&D a podobné hry - anglické moduly, výběr na základě recenzí, většinu osobně neznám
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Log 1=0 »

Já si nedovedu představit, jak parta lidí luští sudoku. To si jakože doplňují a přepisují políčka na malém papíře?
Sám mám z hádankami jen samé negativní zkušenosti. Část omezeného času vyhrazenému pro společnou zábavu stráví člověk ryze infividuální zábavou a ostatní na něj čumí. Nebo ještě hůř, začnou klábosit a pak něco luštěte.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od MarkyParky »

Log 1=0 píše:Sám mám z hádankami jen samé negativní zkušenosti. Část omezeného času vyhrazenému pro společnou zábavu stráví člověk ryze infividuální zábavou a ostatní na něj čumí. Nebo ještě hůř, začnou klábosit a pak něco luštěte.
Jakožto bývalý šifrovačkář musím oponovat, že dobře nastřelená hádanka/šifra je kooperativní záležitost, která se v jednom málokdy dá a spíš potřebuje zapojení celého týmu.

Jakožto aktuální rpgčkař musím dát za pravdu Sirienovi - je to úplně jiný druh zážitku/zábavy, který (pokud to explicitně není zmíněno v social contractu/pravidlech) u RPGčka v defaultu neočekávám, resp. očekávám nanejvýš hádanky vycházející z fikce a ještě jen v oldschoolu.

Jako nejvíc odstašující zařazení hádanky v RPG si pak vybavuji, že v jednom ročníku Mistrovství v Dračáku, soutěži v hraní RPG a používání pravidel! o dalším postupu družiny osmi lidí! rozhodovala schopnost jednoho hráče! kterému ostatní nesměli radit! se zavázanýma očima! poskládat tangram! vystřižený z měkkého papíru! který neměl nic společného s příběhem!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Jerson »

Někdo musí nastavit nejhorší možné řešení, aby ostatní měli příklad, jak to v žádném případě nedělat.
Na druhou stranu, byla to soutěž v roleplayingové hře. To by mělo být dostatečným varováním. :-)
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Jiron »

Jerson píše: 26. 1. 2021, 06:52 Na druhou stranu, byla to soutěž v roleplayingové hře. To by mělo být dostatečným varováním. :-)
Jednoho ročníku jsme se s partou z hecu zúčastnili. Každý člen týmu měl na krku amulet z d20. Ke hře jsme přistupovali zcela běžným, proaktivním přístupem. Dobrodružství na to nebylo připravené a PJ zřejmě taky ne ale když pochopil, že jsme nepřišli soutěžit ale zahrát si, pro nás nezvyklou hru, tak se asi i on dobře bavil. Do druhého dne jsme nepostoupili.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od sirien »

Jerson, Jiron: ach ty přetrvávající předsudky. (Jimiž, ano, jsem historicky vinen jak kdekdo další.)

Zaprvé, soutěž může mít mnoho podob. Už i historicky existovaly soutěže s alternativními formáty od oné profláklé PC adventure style quest-checkpointovky, dneska máte na GameConu jako soutěž například Legendy klubu dobrodruhů, které mají opět unikátní formát (nejsou vyřazovací, mají určitou míru reálné interakce přímo mezi hrajícími skupinami) i způsob hodnocení (se třemi oddělenými kategoriemi definovanými podle GDS) - a které jsou by design tvořené na to že si lidé chtějí hlavně zahrát ten příběh a že k němu budou přistupovat (velmi) proaktivně (popravdě proaktivita a tvorba toho příběhu dělá velkou část hodnocení v Drama kategorii) - takže kdyby si Jiron chtěl ze srandy zkusit něco nového znovu, tak můžu doporučit.

Zadruhé ono i to quest-checkpointové adventure style Mistrovství v DrD se za poslední roky hodně vyvinulo a opustilo mnohé stereotypy, které s ním máte spojené, včetně podoby těch dobrodružství. A stranou toho že i historicky tam byly nějaké povedené kousky (např. to Erricovo dobrodružství je fakt hezké - a je dost snadné z něj odstranit tu soutěžnost; O život, GC 2005), tak ty nové jsou už hodně o něčem jinym (namátkou můžu zejména Jironovi doporučit Lukášovu Čáru zatmění z roku 2016, která je celá založená na podrobně nastudované slovanské mytologii a mystických podobenstvích).

(No a pak samozřejmě to je taky o tom jakého GMa na té hře dostanete, že jo - hrát LKD pod Lamerofem (o kterého hráči svádí click-festové války, někdy musim zjistit proč), Holgerem (který je vyhlášený volně vyprávěcím stylem) a pode mnou (který sem používal všechny dostupné Fate nástroje abych tlačil drama a filmové cool momenty na dřeň) byl asi hodně jinej herní zážitek.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Jerson »

Siriene, však já vím, že teď už Mistrovství vypadá úplně jinak než dřív :-) Jen některé zkazky prostě v paměti zůstanou.
Přehození pochodového pořadí dvou členů - jedna směna. :-)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Vitus »

Ty jo, já jsem tak rád, že mi Sirien nehodnotil Quantina Dunwarda :D .
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od sirien »

Vitus píše: 26. 1. 2021, 18:44 Ty jo, já jsem tak rád, že mi Sirien nehodnotil Quantina Dunwarda :D .
Nalákal si mě, ale zjevně už neni k sehnání :)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Vitus »

Sirien píše: 28. 1. 2021, 18:38
Vitus píše: 26. 1. 2021, 18:44 Ty jo, já jsem tak rád, že mi Sirien nehodnotil Quantina Dunwarda :D .
Nalákal si mě, ale zjevně už neni k sehnání :)
Už jsem to dohledal, ono bývalo na stránkách Romikovi družiny (https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... ard#p68129), ale ten link už dávno umřel :wink: .

Pokud ale chceš, můžu ti ho poslat třeba do mailu (někde určitě mám PDF), takže mi stač hodit do zprávy kam a já to pošlu.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Jiron »

Sirien píše: 26. 1. 2021, 13:38 Jerson, Jiron: ach ty přetrvávající předsudky. (Jimiž, ano, jsem historicky vinen jak kdekdo další.)
Nezpochybňuji vývoj, neber mě špatně. Klidně mě ale měj za snoba, když si myslím, že soutěžit v RPG není správné.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od sirien »

Jiron: to zní, jakoby to byl nějakej opovrženíhodnej morální prohřešek :D Jakože - je to hra, ty lidi jí tak hrajou a baví je to tak. Nějak moc nevim na základě čeho bys to chtěl v obecné rovině kritizovat. Takovej funny insight co sem kdysi získal - myslím že hodnotnej zejména, protože pamatuju doby, kdy sem tvrdil totéž, co teď Ty a nadával sem, že soutěž v RPG je oxymoron a kravina.

Když sem kdysi vytvářel Legendy Klubu Dobrodruhů (LKD), tak sem je postavil kolem centrální myšlenky simultánního hraní ve sdíleném světě - pointou mělo být aby více skupin hrálo ten samý (~ +-) příběh, v jehož rámci se mohou navzájem ovlivnit (~, v rámci organizačních možností). Navíc k tomu jsem vytvořil GDS soutěžní vyhodnocení, které je na tom herním modelu poměrně nezávislé. (long story short, ten background byl složitější, ale to teď není podstatné) Co je důležité - hraní LKD probíhá ve Fate (resp. v Příbězích Impéria) - a vypadá jako klasická Fate hra - nesnažíš se odškrtávat check-list ani projít check-pointy; je před Tebe hozený příběh a snažíš se ho "co nejlíp" odehrát - hodnocené kategorie jsou Roleplaying (živost a zábavnost in-character interakcí), Drama (vlastní iniciativa při tvorbě příběhu a jeho směřování, zábavnost hráči vytvořených scén) a Taktika (sehranost skupiny, společný efektivní postup příběhem atp.) Tj. ani hodnotící vypravěč na začátku neví, kde a jak hra skončí. (Btw. vyhlašují se jen vítězové kategorií, nikoliv žebříček - pořadí za prvním místem se zkartuje).

LKD se chytly a získaly si svoje publikum. O několik let později (myslím, že cca během třetího ročníku, ale musel bych to dohledávat) se mezi vypravěči LKD rozšířila myšlenka, že to hodnocení vlastně není moc potřeba a je to trochu zbytečná agenda navíc, protože jádrem LKD je onen společný příběh a možnost se navzájem ovlivnit - tak jsme si udělali průzkum mezi hráči, jestli to je pravda o to hodnocení stojí nebo ne. A zajímavá věc - i když se většina hráčů shodla, že to nehrají kvůli soutěži a hodnocení, tak přesto většina hráčů chtěla hodnocení ponechat (a drtivá většina zbytlu řekla, že jí je to jedno - proti hodnocení nebyl snad nikdo). Když jsme do toho zašťourali víc, tak se ukázalo, že hráči mají za to, že ten "tlak na výkon" dává té hře rozměr navíc a přidanou zábavnost - že je to skutečně tlačí do snahy vytvářet lepší scény atp. a že se víc soustředí na to, jak vlastně hrají a když LKD skončí, tak i když nevyhrají tak můžou mít dobrý pozit, že přesto hráli dobře, případně si aspoň uvědomují, co se jim nepovedlo a odnesou si zkušenost domů do vlastní hry. ...a tak LKD zůstaly soutěžní disciplínou - na přání samotných hráčů, kteří by je podle všeho z většiny hráli, i kdyby to soutěž nebyla.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od sirien »

Vitus: máš to mít... ve skutečnosti to je docela kvalitní počin a docela se mi to líbí - jsou tam nějaké křeče které by stálo za to odstranit (a popravdě jo, docela by to za přepsání a modernizaci fakt i stálo), ale i tak jak to je to je lepší než cokoliv z nabídky Dračí hlídky. Určitě bych to někde znovu vystavil, myslim že se neni za co stydět (teda - možná ta soutěž krásy, em... některé moderní dívky by vám možná měly chuť tenhle kousek narvat do chřtánu a osobně bych jim to z herního hlediska nezazlíval, ale ok, je to fakt okrajová věc - to už mi tam spíš vadí ten zbytečnej railroad na rozhranní 4/5. části)

https://rpgforum.cz/anotace/quentin-dunward
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Markus »

Tak popojedem....

Obrázek

:arrow? Recenze: Lektvar z Laumspuru
Družina dostane neodolatelnou nabídku od neznámého cizince. Pro získání odměny je však nutné proniknout do budovy alchymistické gildy a uloupit vzácnou surovinu, kterou je dračí srdce. Aby mohla celá akce uspět, čeká družinu zjišťování informací o zabezpečení budovy, průzkum terénu a příprava potřebného vybavení. V pravý čas pak dojde na samotný průnik do budovy, odstraňování pastí a nakonec zřejmě i střet s elementálem, který celé skladiště hlídá.

Je to už několik měsíců, co jsme se naposledy podívali na některé z dobrodružství pro Dračí hlídku, nedávný retroklon Dračího doupěte. Mezitím stihla Hlídka vyjít tiskem a rozvířit vody českého RPG rybníčku, tak se k ní pojďme vrátit. Tentokrát se začteme do dobrodružství Lektvar z Laumspuru od samotného autora Dračí Hlídky, Pavla „Tiruse“ Ondrusze.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od sirien »

koukám, že ses inspiroval mými shrnujícími nadpisy :D
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Jerson »

Kdyby byla taková zábava hrát tohle dobrodružství jako číst tvou recenzi, bylo by to skvělé dobrodružství. Ale takhle by se muselo hrát asi jako parodie, nebo nevím.
Každopádně, dobrá recenze.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů