Co pro vás znamená magie?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od York »

Sosacek píše:V Shadowrunu je. Jmenuje se "magic fingers" a ... je predmetem mnoha vtipu mezi carodeji.
A kromě toho je skutečně opravdu extrémně užitečné i v různých ne až tak vtipných situacích. I když - odjistit někomu granát, co má u pasu, může být taky docela vtipné ;-)
Uživatelský avatar
Thar
Příspěvky: 23
Registrován: 29. 9. 2014, 15:48
Bydliště: Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Thar »

první otázka která mě napadne s magií je:
mám rád světy s magií jako je třeba pán prstenů nebo, pojatá magie jako v Narnii kde může kouzlit kdokoly kdo jenom otevře knížku a začne číst a to se mu splní.

pak vyplývá další otázka nezbortí se my svět když nedomyslím důsledky určitých kouzel, já si myslím že tuhle otázku moc pravidel neřeší.

no můj názor, jak pracovat s magií je:

promyslet si jak chci aby my fungovala magie ve světe a potom teprv řešit co z jakých pravidel použiji. většina pravidel prostě nezapadá na představy hráčů jak magie funguje nebo neodpovídá danému světu.

ideální podlomě je vytvořit si svět a k němu potom udělat vlastní pravidla co odpovídají představám cílový skupiny a sedí adekvátně ke světu.

myslím si že pojetí fungování magie, je prostě o vkusu a pak sou tací jedinci co vkus nemají anebo nejsou soudní.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od eerieBaatezu »

@Thar: O tom, co zmiňuješ, se hodně zabývá téma magie vs. logika světa.

Mně šlo hlavně o to, co znamená magie herně. Jak obohacuje/umenšuje herní zážitky, zda náhodou akorát nesupluje technické vymoženosti, apod.


Ještě stále mě dost zajímá
eerieBaatezu píše:Proč vlastně lidi rádi hrají kouzelníky?
:)
Obrázek
Cor (nepřihlášen)

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Cor (nepřihlášen) »

eerieBaatezu píše:Jak obohacuje/umenšuje herní zážitky, zda náhodou akorát nesupluje technické vymoženosti, apod.
Magie zcela zásadním způsobem mění způsob, jakým funguje svět - což generuje odlišný zážitek od nemagického světa. Jen je třeba magii a její dopady na společnost zohlednit. Je to vpodstatě sada extra fyzikálních zákonů.

Suplovat techniku může, ale taky nemusí, záleží na tom, jak je magie realizovaná.
Technické vymoženosti obvykle přicházejí ve velkém, takže když už umíš technickým udělátkem "paralyzovat bleskem" (paralyzér), tak to např. předpokládá, že už je objevená elektřina, což má větší a dalekosáhlejší následky pro společnost, než paralyzér sám o sobě. Když kouzelník umí paralyzovat bleskem, tak elektřina vůbec objevená být nemusí. Magie vlastně pohodlně docílí toho, že máš vybrané efekty, které umožňuje i technika aniž bys musel mít celý svět na určitém technologickém stupni.
eerieBaatezu píše:Ještě stále mě dost zajímá
eerieBaatezu píše:Proč vlastně lidi rádi hrají kouzelníky?
:)
Ze stejného důvodu jako rádi hrají elfy, rytíře, pistolníky a nebo třeba upíry, vlkodlaky nebo tajné agenty...málokdo chce hrát average-joes-everyday-life.
Co se týče hráčů co upřednostňují magiče nad nemagiči, tak může jít o efekt z hack'n'slash RPG nebo PC her, kdy kouzla poskytují prostě daleko širší taktické možnosti a zásadnějším způsobem mění situaci, než běžné manévry. A nebo mají prostě fixaci na špičaté klobouky a hole nebo moc četli Harryho Pottera, kdo ví, to už ví každý sám.
Wild West

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Wild West »

zda náhodou akorát nesupluje technické vymoženosti, apod
V mimoherním světě rozličného pokecu si tuto otázku Eerie vyžádal, dostal odpověď a pak už nereagoval.
Je to vpodstatě sada extra fyzikálních zákonů.
Vpodstatě vůbec není, a pokud by byla, nikoho by tak nefascinovala. Protože:
Proč vlastně lidi rádi hrají kouzelníky?
Ze stejného důvodu jako rádi hrají elfy, rytíře, pistolníky a nebo třeba upíry, vlkodlaky nebo tajné agenty...
protože kouzlení a kouzla jsou cool, a není to mixér v kuchyni.
Cor (nepřihlášen)

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Cor (nepřihlášen) »

Wild West píše:
Je to vpodstatě sada extra fyzikálních zákonů.
Vpodstatě vůbec není, a pokud by byla, nikoho by tak nefascinovala.
Tak jasně, z hlediska prožívání nebo filosofického ne, myslel jsem z hlediska praktických dopadů reálné-fungující-zřejmé-magie na hru v porovnání se nemagickým světem.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od eerieBaatezu »

Wild West píše:
zda náhodou akorát nesupluje technické vymoženosti, apod
V mimoherním světě rozličného pokecu si tuto otázku Eerie vyžádal, dostal odpověď a pak už nereagoval.
Ale reagoval... viewtopic.php?f=118&t=12615&p=433410&hi ... ii#p433410 :)
Wild West píše:protože kouzlení a kouzla jsou cool, a není to mixér v kuchyni.
To rozhodně (i když nevím co s tím mixérem.) A dost hráčů co jsem pozoroval, hrálo v DrD Alchymistu nebo Kouzelníka pro nadstandardní schopnost ovlivňovat okolí a dostávat se z nepříjemných situací. Hyperprostor nemá cenu nějak více komentovat, ale takový Lektvar mlhoviny a podobné srandy často hrály zásadní roli v otázce života a smrti (ono samozřejmě záleží na stylu hraní, ale v jedné skupině jsem byl svědkem, jak si parta v pohodě letěla na koberci, objevil se drak a když šel po pár šípech a blescích koberec do kytek, tak si Alchymisty přihnul Mlhoviny a adios bitches $lol$).
Obrázek
Wild West

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Wild West »

Já měl na mysli smyčku
viewtopic.php?p=433137#p433137
pro nadstandardní schopnost ovlivňovat okolí a dostávat se z nepříjemných situací.

To zcela určitě. V gamistickém pojetí hry to v techniku mění, stejně jako úplně všechno (v jedné hře jsem viděl "body milostného umění").
Nicméně, ještě autoři pravidel doufali, že zaujmou hráče pro cosi, ehm, vyššího. Například v pravidlech pro mága takové to tlachání o základním konfliktu (IMHO herně úplná minela, ale jinak je mi jasné, o co jim šlo).

Základní potíž je v tom, že většina RPG her nemíří k něčemu, ehm, vyššímu, ale má daleko prostší cíle. Což magii vpodstatě degeneruje, stejně jako jiné původně komplikovanější věci - třeba ideál rytíře (kterému se ve hrách kdovíproč říká "paladin").

No a lektvar mlhoviny je prostě OverPowered.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od eerieBaatezu »

Wild West píše:Já měl na mysli smyčku
viewtopic.php?p=433137#p433137

Však ta odpověď, co jsem napsal, přesně na to platí.
Wild West píše:Například v pravidlech pro mága takové to tlachání o základním konfliktu (IMHO herně úplná minela, ale jinak je mi jasné, o co jim šlo).

Kde? To si už vůbec nevybavuji.
Wild West píše:Základní potíž je v tom, že většina RPG her nemíří k něčemu, ehm, vyššímu, ale má daleko prostší cíle. Což magii vpodstatě degeneruje, stejně jako jiné původně komplikovanější věci - třeba ideál rytíře (kterému se ve hrách kdovíproč říká "paladin").
To asi předpokládá zahrnutí nějakých základů settingu do pravidel a pokus něco takového docílit by asi musel obsahovat neustálé průpovídky o tom, jak se k daným dovednostem chovat.
Obrázek
Wild West

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Wild West »

Kde? To si už vůbec nevybavuji.
Teď nevím, jestli už Pravidla pro pokročilé, popis mága, nebo Pravidla pro experty.
To asi předpokládá zahrnutí nějakých základů settingu do pravidel
To znamená, že se GM a jeho hráči třeba nenechají svázat nějakými pravidly a mohou si takové věci klidně dodat do příběhu sami.
Všechno to souvisí s úplně základní motivací postav - odkud a kam jdou. A to musí vědět každá postava sama.
Že by to měla vědět pravidla, to mi připadá silně diskutabilní.
Pravidla mají dělat řešení konfliktů. Nemohou zabezpečit smysl konfliktů.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od eerieBaatezu »

Wild West píše:To znamená, že se GM a jeho hráči třeba nenechají svázat nějakými pravidly a mohou si takové věci klidně dodat do příběhu sami.
Všechno to souvisí s úplně základní motivací postav - odkud a kam jdou. A to musí vědět každá postava sama.
Že by to měla vědět pravidla, to mi připadá silně diskutabilní.
Pravidla mají dělat řešení konfliktů. Nemohou zabezpečit smysl konfliktů.
Imo úplně naopak. Když si představím lidi, kterým je 12-15 a poprvé taková pravidla čtou, tak bez nasměrování z toho bude to, co si v těch pravidlech přečtou, čili tohle dává tolik zranění a tohle za tolik léčí. Když tam nebude ani slovo o tom, že se má ta postava vzhledem ke svým dovednostem nějak chovat, tak to tam nováčci sami moc nevnesou, vždyť v pravidlech o tom není ani slovo.
Navíc by klidně pravidla mohla umět ono "vyšší" nějak zohlednit.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od York »

Já se sem s dovolením forknu, protože Jerson nějak nereaguje a tohle bych potřeboval rozlousknout:

Wild West píše:
kolik takových magiků spadá na jednu vesnici, kolik hektarů zvládnou požehnat za den
.
Je to naprosto zásadní otázka, ale úplně jinde, než v kapitole o magii. patří to do příručky o settingu. Když píšu "settingově důležité", myslím tím tohleto. A když tam dáš větu, že magie má vliv na úrodnost polí, je to těžce manipulativní věta, která evokuje, že každý zemědělec (=tj. skoro každý člověk) si na svatého Filipa a Jakuba zajde za mágem, jinak polní práce nejsou perfektní. Ergo, magie je všude spousta a mágů taky.
Takže bych ji do magie raději nedával vůbec.
York píše:No, tohle se asi v zásadě dá spravit nějakým dovětkem ve stylu: [/i]Ale kněží a čarodějů schopných požehnávat růstu není zas tolik, takže si to obvykle mohou dovolit jen bothatší lenní páni a ti chudší si musí vystačit s obyčejným zemědělstvím.

Co si o tom myslí ostatní kolemčtoucí, patří to do příručky o magii? Případně v jaké podobě?
Wild West

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Wild West »

eerieBaatezu píše: ... úplně naopak. Když si představím lidi, kterým je 12-15 a poprvé taková pravidla čtou, tak bez nasměrování z toho bude to, co si v těch pravidlech přečtou, čili tohle dává tolik zranění a tohle za tolik léčí. Když tam nebude ani slovo o tom, že se má ta postava vzhledem ke svým dovednostem nějak chovat, tak to tam nováčci sami moc nevnesou, vždyť v pravidlech o tom není ani slovo.
Navíc by klidně pravidla mohla umět ono "vyšší" nějak zohlednit.
Já ti nevím, jestli mají pravidla hry nějak dohánět to, co vynechala výchova. Buď to tam je, nebo není.
Buď je rytíř utilitární svině v plechu, jako u G.R.R.Martina nebo Sapkovského, a nebo je to stav, který dosáhl člověk odříkáním, po splnění nějakých zkoušek a vlastně sám o sobě jistý duchovní level. Kupodivu, taky svým způsobem magický.
Stejně tak mág může být utilitární svině s nějakými kouzly, něco jako Merlin z Amberu, nebo naopak Gandalf Šedý, který má nějaký zásadní úkol pro celý svět a vlastně celý život se točí okolo toho úkolu.

Tohle ti asi pravidla na omezeném prostoru těžko vysvětlí, a navíc není nikde povinné se bavit tím, že si budeš hrát na Gandalfa, když budeš celý život - virtuálně i reálně - jenom Merlinem z Amberu a nic lepšího z tebe nevypadne.
Stejně jako můžeš být celý život sirem Sandorem Clegganem a připadat si při tom hrozně rytířsky, protože jsi v plechu a kydlíš maníky okolo mečem.

Otázka threadu zněla, co pro mne znamená magie.
Pro mne ten Gandalf, a ještě víc plno reálných mágů, třeba Nicolas Flamel nebo rabi Löw.
Pokud magie ve hře, opět mne baví víc si hrát na Nicolase Flamela, než na Merlina z Amberu.
Ale vím, že je to jen můj život a moje pojetí, a že to může mít někdo jiný nastaveno daleko jednodušeji.
A že to dokonce má plno lidí nastaveno daleko jednodušeji.
Wild West

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Wild West »

York:

No, co ti k tomu říct - když si představíš svět jako high level magic, nebo low level magic, a vytvoříš si jakousi pomyslnou škálu tohoto důležitého ukazatele, pak si myslím, že to je jedna z klíčových otázek settingu, nikoli mechanické části pravidel. A že bys to neměl řešit v popisu povolání, protože je to dost obsáhlá a složitá věc.
Samozřejmě, že to má zpětně vliv i na ta pravidla vpředu v knize, ale není úkolem pravidel vysvětlit hráčům všechny úvahy, které jsi udělal ty.
Někde v hlavě si zkrátka udělej údaj, kolik že je mágů (nebo všech magických povolání) na kilometru čtverečním tvého světa. Případně, jaké je jejich procento v populaci.

A že když řekneš "úroda roste díky magii", tak je to high magic jako vrata, a budeš se z toho těžce vykecávat jinde.

A asi nemá cenu říkat, že jsem zastáncem low level magic, protože u high level začínají být změny, způsobené v reálném světě, naprosto nezvladatelné. Může ztratit smysl prakticky veškerá známá lidská činnost. Může to být zajímavé a zábavné, ale je příšerně těžké to všechno solidně domyslet.
Cor (nepřihlášen)

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Cor (nepřihlášen) »

Wild West píše:York:

No, co ti k tomu říct - když si představíš svět jako high level magic, nebo low level magic, a vytvoříš si jakousi pomyslnou škálu tohoto důležitého ukazatele, pak si myslím, že to je jedna z klíčových otázek settingu, nikoli mechanické části pravidel. A že bys to neměl řešit v popisu povolání, protože je to dost obsáhlá a složitá věc.
Samozřejmě, že to má zpětně vliv i na ta pravidla vpředu v knize, ale není úkolem pravidel vysvětlit hráčům všechny úvahy, které jsi udělal ty.
Někde v hlavě si zkrátka udělej údaj, kolik že je mágů (nebo všech magických povolání) na kilometru čtverečním tvého světa. Případně, jaké je jejich procento v populaci.

A že když řekneš "úroda roste díky magii", tak je to high magic jako vrata, a budeš se z toho těžce vykecávat jinde.

A asi nemá cenu říkat, že jsem zastáncem low level magic, protože u high level začínají být změny, způsobené v reálném světě, naprosto nezvladatelné. Může ztratit smysl prakticky veškerá známá lidská činnost. Může to být zajímavé a zábavné, ale je příšerně těžké to všechno solidně domyslet.
+1

Ono dost dobře nejde mít konkrétní magická pravidla pro low magic i high magic zároveň. Low magic není jen o tom, že je mágů méně a magie je méně "na očích", ale celkově může být i méně zřejmá, nápadná a mocná.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jerson, MarkyParky a 8 hostů