Co pro vás znamená magie?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od eerieBaatezu »

ShadoWWW píše:Toto je alfa i omega D&D magie. A přestože každá edice D&D přistupuje k magii jiným způsobem, tak všechny novější edice mají pravidla udělaná tak, aby magie byla zajímavá a nebyla automatické řešení.
Např.? :)
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od eerieBaatezu »

Tak jsem koukal, jak má Shadorun krásně magické ochrany a manové bariéry, marně hledám něco podobného v DnD, tyjo ta magie je tam tak odfláknutá. $lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Aljen »

Ona dela nektere veci jednodussi, aby zmenila otazku z "jak" nebo "jak co nejefektivnejsi" na "proc" a "za jakou cenu". Predstavuje esenci RPG v tom, ze s ni clovek muze jeste lip delat neco, co si osobne nevyzkousi, a umoznuje snadno naplnit nektere zajimave archetypy, ktere bez nic nefunguji.
Presne to sa mi na magii paci a len vtedy ma pre mna zmysel.
Pokial je to iny skillset na riesenie beznych veci bezne a s beznymi nasledkami nepotrebujem ju.

Sorcereeer :D
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od skew »

Právě z eeriem jmenovaných důvodů (které mají mnoho společného s Jersonovými wtf momenty) míním magii ve svém DS hacku nechat jen v Aljenem zmíněné podobě odlišného skillsetu na řešení plus minus běžných věcí $D .

EDIT: teda pro postavy. NPC a všemožné bestie mohou používát Vyšší Magii (tm), případně Jedinou Pravou magic (c). Tedy NPC jsou proklatí cheatři. Poslední dobou fandím tomu stereotypu, kdy magii je nějaká děsně nespravedlivá síla rezervovaná pro záporáky a challenge je, aby Joe Shmoe na vzdory všem zákonům pravděpodobnosti porazil čarodějníka ocelí nebo bystrým úsudkem.
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.
Wild West

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Wild West »

Přemýšlím, jak s tímto Eerieho mimozemským vstupem naložit.
Ono by to šlo rozstřílet na nudle jako Pieta, se zjištěním, že vlastně nic z toho není pravda, ale možná je to škoda.

Takže, aby tu něco bylo k věci:

1) Ta Clarkeova věta je jeden z největších omylů 20. století. Podařilo se mu dokonale zatemnit podstatu mnoha magických disciplín na celá léta dopředu, a to paradoxně i mágům samotným (v momentě, kdy se zjevilo pojmosloví jako "negativní energie"). Sám za to samozřejmě nemůže; je to jen vršek materialistického tmářství, koncentrovaná destilace.
Energie byla dernier cri let padesátých, šedesátých a vlastně i sedmdesátých; vyspělost civilizace byla prostě bodem na grafu, kolik dovede uvolnit a používat energie.

2) V době zakletí energií, kdy měl každý geek na stěně E=mc2, vznikalo RPG. Takže se stalo to, co se stát muselo; mana je vlastně taková magická energie. A v bojových systémech jsou údery čistou energií naprosto dominantní záležitost; fireball je symbolem RPG čaroděje, zvlášť, když je nešťastnou shodou okolností použil i sám veliký Gandalf na ty vlky.
V CRPG to není jiné; kouzelná profese se musí naučit metat různé blesky, firebally a meteor shower. A když se mluví o fantasy magii, každý si představí hlavně tohle.

3) Na Pevnosti mne čaroděj vyššího levelu upozornil, že ve skutečné historii vypadala magie úplně jinak; ta, kterou provozovali a které věřili. Třeba taková kletba. Uřknutí. Vyvolávání bytostí.
Ono to občas ve fantasy hrách sice funguje taky, ale ježto všichni věří té Clarkově větě, je to jaksi zapomenuté, stranou.

4) Vlastním postupem magickými levely jsem se mnohokrát přesvědčil, že mistr Wothan měl naprostou pravdu, jako často; nejméně do renesance by bylo obtížné vysvětlit pojem "energie", který je nám vlastní ze školy.
A když jsem si začal všímat těch zapomenutých "magií" na způsob Fáfnirovy kletby, tak se ukázalo, že jsou často nakonec mnohem mocnější i gamisticky, a daleko vděčnější po příběhové stránce.
Morrowind jsem si nejvíc užil, když jsem se specializoval na conjuration. Agatha Christie skončila zjištěním, že nejdokonalejší zločiny lze spáchat s psychickými manipulacemi.

5) Jinak magie určitého druhu pro mne znamená docela hodně. Určitě mnohem víc, než nějaké RPG.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Vallun »

Wild West - kletby a uřknutí se taky nehodí do všech typů her. Hráč budující si kolem sebe auru strachu, která z obavy před jeho kletbou nedovolí nepřátelům na něj zaútočit, pokud to nemyslí smrtelně vážně, mi nepřijde jako zajímavý prvek (a právě takhle kletby fungovaly)... Modlitby a "zasvěcenost bohu" už je herně vděčnější, ale modrý blesk je pořád modrý blesk. Je dobré, když je to ve hře obojí;)
fireball je symbolem RPG čaroděje, zvlášť, když je nešťastnou shodou okolností použil i sám veliký Gandalf na ty vlky.
Tohle mi přijde zrovna hodně nešťastné vyjádření - viz Gandalfův dialog s Legolasem v průsmyku Mlžných hor. Gandalf nedělal firebally, jen zapaloval šišky...což spolu s onou rozpravou bylo prvním upozorněním pro mne jako Vypravěče, že magie musí být nějak redukovaná, podmíněná, spoutaná, aby nerozvrátila svět.
Vyvolávání bytostí.
Ono to občas ve fantasy hrách sice funguje taky, ale ježto všichni věří té Clarkově větě, je to jaksi zapomenuté, stranou.
Zrovna ve vyvolávání bytostí mi přijde, že Clarkova věta sedí jak ... jen si vezmi všechny možnosti robotifikace a automatizace...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od York »

Wild West píše:2) V době zakletí energií, kdy měl každý geek na stěně E=mc2, vznikalo RPG. Takže se stalo to, co se stát muselo; mana je vlastně taková magická energie. A v bojových systémech jsou údery čistou energií naprosto dominantní záležitost;
Nevím, jak to bylo v první edice DnD, ale v ADnD byla slotová magie a memorování (případně modlení se v případě kněží). Manová magie je Dračáková specialita (určitě půjde najít i jinde, ale v Dračáku je zrovna celkem hodně stará).

Jinak si osobně myslím, že z hlediska RPGček není lepších ani horších magických systémů, každý se hodí na něco jiného a generuje jiný feeling ze hry a z magie v ní.
Wild West

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Wild West »

Zjistit, kdo vymyslel pojem "mana", ve které hře to bylo první, to je nad moje síly. "Magenergie" daleko brutálněji vystihuje, o co tu jde.

Ježto se historie nemusí trápit herní rovnováhou, nebylo třeba magii jakkoli omezovat, takže není ani manová, ani slotová, nýbrž daná nějakou tradicí. Nelze u ní najít snadno nějaký společný jmenovatel ("energie" je totálně vedle).

Ten případ Gandalfa a šišek je právě výmluvný tím, že Gandalf už nikdy později nic podobného neprováděl, i když by se to velmi nabízelo; ono to prostě nesedělo stylově. Skoro bych se vsadil - a nemohu dokázat - že kdyby psal Tolkien Hobita po Pánovi prstenů, napíše tuhle scénu jinak. V debatě o psaní hlouběji najdete smyčku, kde Argonantus popisuje ten samý případ se Soubojem.

Energetická magie není "špatná". Je zábavná.
Má jedinou vadu pro GM, že je poněkud zplošťující; válcuje všechno magické příběhotvorné bohatství směrem k něčemu na způsob tankové bitvy; větší granát dává větší rány, a nebo naopak, lepší pancíř lépe brání.
Můžete ji klidně použít, ale je dobré ji velmi držet na uzdě, jinak se z ní vyvine deus ex machina.
Hra se velmi snadno sesune k nějakému optimálnímu všeřešícímu kombu typu "řetězový blesk po předchozí neviditelnosti". Zbylá kouzla a dovednosti může kouzelník zapomenout.
Docela hodně CRPG takto končí.

V tomto směru může mít Eerie pravdu, že určité pojetí magie všechno zjednoduší.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Pieta »

Paradoxně úplně naopak proti tomu, co píše WW, to už hodně dlouho funguje v D&D. Energetická magie je na první pohled mocná a drsná, ale ve skutečnosti ve většině edic patří energetický mág k těm méně mocným variantám čaroděje, protože přistoupil na hru, že je to o dotlučení nepřítele, a přitom má k dispozici mnohem účinnější nástroje. Třeba oblíbené kombo jasnozřivost na nalezení záporáka + teleport na jeho pozici je schopné přeskočit desítky až tisíce nepřátel, kteří se tím stanou úplně zbytečnými bez jediné rány. A i v boji jsou často k dispozici mnohem lepší možnosti - třeba přivolat 2d6 naštvaných medvědů, nebo všechny nepřátele uspat, nebo se zneviditelnit a odletět.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Wild West

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Wild West »

Pieta:
nejsme nikterak v rozporu, jak lze zjistit podrobnějším studiem posledních dvou poznámek.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od eerieBaatezu »

skew píše:Právě z eeriem jmenovaných důvodů (které mají mnoho společného s Jersonovými wtf momenty) míním magii ve svém DS hacku nechat jen v Aljenem zmíněné podobě odlišného skillsetu na řešení plus minus běžných věcí $D .
Jako že bude jedno kouzlo na zametání a druhé na mytí nádobí? :D Nebo jak to má vypadat? :)

@Wild West: Jediná magie na kterou hraji, je magie ve hrách. $D (Proto je to téma v této sekci.)


Proč vlastně lidi rádi hrají kouzelníky?

edit: překlepy
Naposledy upravil(a) eerieBaatezu dne 26. 9. 2014, 20:06, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od MarkyParky »

Kouzlo na zametání i mytí nádobí doma mám.

Jedno se vyvolává zaklínadlem ROOMBA a druhé zaklínadlem NONAMEBÍLÁKRABICEZIKEY.

Clark rulezzz :D
Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od skew »

eerie: odpověď v tématu.
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Jerson »

V reálném světě bych neuvěřitelně ocenil kouzlo telekinetické ovládání malých částí předmětů, klidně i malou silou. Prostě třetí a čtvrtá ruka se sadou specializovaných nástrojů k tomu. Bylo by to neuvěřitelně efektivní kouzlo, ale velmi pochybuju, že by ho v RPG někdo nějak moc používal.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Sosacek »

V Shadowrunu je. Jmenuje se "magic fingers" a ... je predmetem mnoha vtipu mezi carodeji.
But nobody came.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů