Co pro vás znamená magie?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17402
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od York »

Eerie hlavně žije v mylné představě, že magie věci zjednodušuje. Ani omylem - přítomnost magie ve hře nás vytlačuje z toho, co známe, a nutí nás uvažovat v novém, neprobádaném prostoru.

Každé použití magie vnáší do světa spoustu dalších otázek, například: "Pokud je skutečně možné zabít letícího draka vyčarováním nezničitelné koule, co s tím ti draci dělají? Jsou to přece jen prastaré inteligentní bytosti, tohle určitě není poprvé, kdy se s tím setkali."

Vymyšlení aspoň trochu konzistentního světa s funkční magií je úkol, se kterým už zápasím pěkně dlouho a přes některé dílčí úspěchy jsem stále na začátku.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od eerieBaatezu »

@ York: Mi právě přijde, že by to mělo být jak píšeš, ale není. Pravidlové konsekvence v DrD nebo DnD jsou neseslání kouzla, úbytek slotu nebo many. Jsou pro DrD a DnD příručky o uvažování v novém prostoru? Rozhodně třeba vím, že Shadowrun už ze své podstaty takové věci řeší o dost víc, ale v těch klasických fantasy hrách jsem toho zatím moc neviděl.

V DrD a DnD magie věci prostě zjednodušuje. A nevím kolikrát se kde stalo, že do cesty letícímu drakovi někdo načaroval wall of force. Navíc když o tom byla děsná debata, tak je vidno, že je to zas tak časté a tudíž nějak explicitně ošetřené není. Tohle ale už přesahuhje do tématu magie vs. logika světa. Asi nevyhnutelně.
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od eerieBaatezu »

@ fenikso: Takovou představu čaroděje ztělesňují třeba postavy z Pána Prstenů. Když už někdo čaruje, tak to už musí být opravdu příležitost. Docela to podle mě reflektuje i staré DnD, žádné cantripy, a málo slotů na magii tak, aby mág kouzlil, až když to má váhu.

Hodně konsekvencí pro uživatele magie je asi nejlepší věc, jak s magií nakládat, imo.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17402
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše:Tohle ale už přesahuhje do tématu magie vs. logika světa. Asi nevyhnutelně.
Ano. Když opomeneš brát v úvahu důsledky, tak je to nepochybně přesně tak, jak píšeš a bude to působit dojmem, že magie je univerzální nástroj, jak smést libovolný zajímavý problém ze stolu. Když se ovšem do těch důsledků ponoříš, tak bys byl za takový nástroj zatraceně rád ;-)

edit:
Mimochodem, úplně stejný problém máš v Shadowrunu s technologií.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Lorwyn »

York píše:
Lorwyn píše:- Je to gamistická hra a můžu si s magií vyhrát, taktizovat, překvapovat ostatní.
- Určuje sociální postavení mága, ať už mu získává respekt, nebo ho mění na škodnou (viz R.Feist a říše Tsuranuanni).
- Je začleněná do světa. Pokud je v něm hodně magicky schopných osob, musí s tím počítat vláda, církev, obyvatelé, armáda...a pochopitelně sami mágové (viz Zaklínač).
- Dělá ve světě alespoň tolik problémů, kolik jich řeší.
- Není tak mocná nebo nevyvážená, aby bořila setting, do kterého má patřit (viz třeba teleportace v DrD1.6 vs DrD+, v jednom ji ovládá každý mamlas, ve druhém je výsadou mistrů).
O něco takového se pokouším posledních několik let (tady je to k dispozici k vyzkoušení).
Lorwyn píše:- Má pořád auru mystična, nepochopitelnosti. Pokud ji nemá, mág degraduje na řemeslníka nebo žoldáka.
Tohle je problém, v jistém smyslu to jde proti těm ostatním bodům. Když magii vysvětlíš natolik podrobně, aby se s ní dalo gamisticky vyřádit, aura mystičnosti a nepochopitelna tím z velké části zmizí. Stále je samozřejmě možné říct, že mágové nevědí zdaleka všechno, co je o magii možné vědět. Což po tom znásobuje efekt - není nad to, když vědu "A jak sakra udělal tohle?" řekne mág mistrovské úrovně. Na druhou stranu se to nesmí přehánět, protože když takový mág naráží na podobné situace dnes a denně, tak fakt moc nepůsobí dojmem mistra.
Lorwyn píše:- Je možné ji nějak utvářet, vyjadřovat tím roli své postavy (Gandalf).
Tomuhle nerozumím. Jak to myslíš?
Na Dakaru se výhledově chystám :)

Ad mystično, to pro mě není ani tak neporozumění magii, i když by tomu mohlo pomoci, ale konstruování kouzel přesně na té hraně, která hráče překvapuje a přijde jim nepřirozená. Proto mám v příbězích spíš vědmy, nekromanty, podivné učně, neklidné duše...a ano, udělat z klasického class systému tajemno, to už je něco, ale to je spíš na hráči. Jak ta kouzla podá, to, že by nemusel své hranice oznámit ostatním...no a také i do pevných systémů ráda přidávám určitou magickou pružnost. Pokud mág provede obřad (hezké rp pohne atmosférou, vyrábí mystično), pak může vytvářet věci nad své možnosti. Pokud pohněvá mocnou bytost, ať se pak nediví...a tak dále. Také málokdy dávám cpkům tu magii, kterou hráči znají (leda z konkrétních důvodů). Takže magie, kterou potkají je nevyzpytatelná.
Hlavně ale nemám ráda, když je v příručce "vědecky" vysvětleno, jak magie funguje a že vlastně ta plivání přes rameno a malování krůhů jsou jen berličkou, atp. Ne, v mých světech je jedno, jestli je magie ze sfér, vzniká uřknutím babice nebo překročením prahu levou nohou. Všechno z toho je pravda :) Když hráčům neřeknu proč, ale jen jak, atmosféře to pomáhá. Ostatně to je i princip strašidel, člověk ví kdy přijdou, co říci a co ne, co mít u sebe, ale neví proč, jen věří.

Ad utváření postavy: zkusím to vysvětlit na tom Gandalfovi. Není čaroděj, protože světlem z hole zahání vrrky a nazghúly, nebo proto, že zapaluje šišky. Všechna ta světla okolo něj jsou jen slabší verzí světla, kterým je neustále on sám. Kam vejde, jakoby zazářilo druhé slunce. Vnese tam naději, odvahu. Magie by měla být nejen povolání, ale hlubší vyjádření jádra postavy, vnese do příběhu to nejdůležitější, čím postava na příběh působí. Na PP je to vůbec dobře vidět, co takhle Saruman a jeho magie? On sám je postava, která tahá za nitky, ovládá, chce vládnout. Jeho magie byla plíživá, zákeřná a mocná. Tom Bombadil? Postava zdánlivě vytržená z kontextu, přitom důležitá. Magie okolo ní jako náhlý sen s velmi silným podtónem (imunita na prsten). Tak, snad je to srozumitelnější :)
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Jerson »

Ještě k té „magii začleněné do světa“ – představuju si to asi takto. Když chce běžný člověk rozdělat oheň, vezme zapalovač. Táborníci preferují sirky, které se nerozbíjí a nemůže v nich dojít plyn nebo vyprchat benzín. Když dochází, stačí jeden pohled a hned ví, kolikrát ještě rozdělají oheň. Hardcore táborníci dávají přednost křesadlu, které funguje i vytažené z vody. Ultrahardcore si vystačí s nožem a nalezeným křemenem, nebo dvěma kusy dřeva, když nemají nůž. Ještě univerzálnější, nemusí sebou skoro nic nosit. Přitom zapálí oheň jediným křísnutím (s dobrou přípravou, samozřejmě), nebo po chvilce kvedlání s dřívky. No a dalo by se jít dál – že je třeba jen jeden kámen, bez ocílky nebo nože, stačí škrtnout o nehet. A poslední krok – není třeba vůbec nic, totální prosík přiloží ruce na klestí, pak s nimi trhne – a ono to hoří. na otázku „jak to děláš“ odpoví s úsměvem „zčásti umění a zbytek celoživotní praxe.“ Samozřejmě že středoevropan řekne „magie“.

To samé může platit pro neviditelnost – žádné „teď na sebe hodím kouzlo a jsem neviditelný“, ale postupný přechod od nenápadného pohybu, stoupání do stínů, mimo běžné pohledy, nošení vhodného oblečení, použití předmětů z okolí … až to vede k tomu, že týpek vleze do křoví, o pět sekund za ním tam jde druhý, ale první týpek je pryč. Nebo spíše – je někde tam, na dosah ruky, a když kamera sjede na polocelek,ozve se zakašlání a on stojí tomu druhému za zády. Připadá mu to jako magie, ale ona není.
Btw. když se vám něco podobného podaří ve skutečnosti, pochopíte, co myslí „mág“ tím, když říká „to není magie, je zkušenost.“ Skrýt se tak, že dvě hledající lidé projdou na dosah ruky okolo, několikrát a opakovaně a pak dva metry daleko hlásí „Tady nikdo není, jdeme dál“ ... to je prostě nepřenosná zkušenost. Podobně určitě funguje spousta dalších věcí, od přecházení ohně až po vyřazení člověka jedním dotykem – když víte jak, je to normální. Když nevíte, je to „kouzlo“.
Proto taky nemám rád, když kouzelníci opravdu věří a říkají, že „dělají kouzla“, nebo že „je to magie“. Myslím si, že je mnohem lepší, když mají svou představu o tom, co a jak dělají, a je jedno, ža tahle představa nezapadá do představ jiných lidí, kteří to nechápou. „použil jsem magii k seslání fireballu“ je podle mě prasárna, i když to řekne mág v RPG. Kdyby řekl „všechno živé se skládá ze čtyř živlů, tedy i z ohně. Já v něm jen na chvíli narušil rovnováhu, takže navenek vzplál,“ bude to zajímavější, i kdyby vůbec nebylo určeno, jak v daném světě magie skutečně funguje. Vlastně by to bylo lepší, protože když se magie jasně rozebere na prvočinitele a přípíchá do pravidel, tak to není magie - je to běžná věc.

S tím souvisí i další názor – není žádná „vysoce magická společnost“. Jedinci v takové společnosti považují tuhle „magii“ za něco běžného, a pokud má slovo „magie“ označovat neobvyklé věci a zázraky, tak tomu tímto slovem říkat nebudou. My všichni žijeme ve vysoce magické společnosti. Všichni umíme číst, což je hard core magie – jen se to učíme od dětství, takže nám to tak vůbec nepřijde. Dokonce – ve shodě s výše napsaným – tvrdíme „to není magie, to je normální věc. A pak někteří z nás jdou a vytvoří eflí společnost, kde mají elfové od narození vlohy k magii a jejich společnost magii používá a říkají tomu „magie“. Mě to přijde jako nesmysl.
My dneska můžeme jít po ulici a mluvit s člověkem, který jde po ulici na druhé straně světa. S trochou technických vychytávek a zkreslení dokonce můžeme mluvit každý jiným jazykem a neumět jazyk toho druhého, a stejně budeme schopní pochopit – alespoň zčásti – je ho myšlenky. Dovedeme je zaznamenat desítkou způsobů a stejěn tak rozkódovat a vůbec nám to nepřijde zvláštní. TO je magie – samozřejmě jen pro někoho, kdo takové schopnosti a možnosti nemá a nechápe je.

To vše vede ke světům, ve kterých magie normálně existuje, i když pro každého může znamenat něco jiného, a do kterých je organicky včleněná. Žádná nezrušitelná neviditelnost, žádný teleport ve světě klasických hradeb, žádné nezničitelné koule a stěny. Celá věc jde ale dál – když exsituje oživování mrtvých i nemrvých, mluvení s bohy a další metafyzické záležitosti, budou mít lid úplně jiný pohled na umírání a smrt. Vezměte, jak jsou lidé schopní sebeobětování dnes, když je štěstí po smrti založeno „pouze“ na víře. Pokud by bylo založené na vědění nebo jistotě, budou se lidé chovat jinak.

A koukám, že prakticky píšu to samé co Lorwyn, jen jinými slovy.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Lorwyn »

Jerson píše:...
Píšeš to ovšem výborně zvolenými slovy. Ano, souhlasím.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od eerieBaatezu »

York píše:Mimochodem, úplně stejný problém máš v Shadowrunu s technologií.
Takže se v Shadowrunu vyskytuje velká míra nedomyšlenosti užití technologie?

@ Jerson: To co popisuješ v prvních třech odstavcích je zajímavý osobitý pohled na magii, nevím jak moc je to přenositelné na DrD nebo DnD?

Přesně to mě fascinuje na těch DnD světech, bohové jsou skuteční, jiné planes of existence jsou skutečné, vžít se do toho jako hráč nebo DM, to by vedlo k velké změně uvažování o jednání ve světě. Anděl a démon jsou stejně reální jako pes nebo prase. Takže DnD vlastně dost sehlává s tím organickým začleněním magie do světa? Je fakt, že jsem nikde nečetl, jak se stavitelé hradů vyrovnávají s existencí kouzelníků.
Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Sosacek »

Jerson píše:Vezměte, jak jsou lidé schopní sebeobětování dnes, když je štěstí po smrti založeno „pouze“ na víře. Pokud by bylo založené na vědění nebo jistotě, budou se lidé chovat jinak.
Offtopic: Nechapes viru. Pro tebe je v "jistote" a "vire" rozdil. To proto, ze nejsi verici. Pro verici v tom zadny rozdil neni.
But nobody came.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17402
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od York »

Lorwyn píše:Hlavně ale nemám ráda, když je v příručce "vědecky" vysvětleno, jak magie funguje a že vlastně ta plivání přes rameno a malování krůhů jsou jen berličkou, atp. Ne, v mých světech je jedno, jestli je magie ze sfér, vzniká uřknutím babice nebo překročením prahu levou nohou. Všechno z toho je pravda :)
V tomhle směru se, myslím, shodneme a je to věc, kterou jsem odradil například Jersona ;-) Já magii vidím tak, že každá magická tradice k tomu přistupuje jinak. Spojujícím prvkem (v pravidlech nicméně přímo nevyřčeným) je, že magie je akt vtisknutí své vůle proti odporu reality, která se takovým změnám přirozeně brání. Z toho plyne několik obecných principů, jako třeba že na čím větší vzdálenost se snažíš magicky působit, tím je to těžší. Ale nijak to nebrání tomu, aby se psychický mág do krve pohádal s elementalistou a přírodním čarodějem, protože pro jednoho je veškerá magie otázkou dokonalé kontroly svých myšlenek, pro druhého přesným provedením předepsaných gest a správnou intonací zaklínání a pro ten poslední vzývá síly matky Země a dělá to vždycky tak, jak mu to zrovna intuitivně přijde nejlepší.

Lorwyn píše:Ad utváření postavy: zkusím to vysvětlit na tom Gandalfovi. Není čaroděj, protože světlem z hole zahání vrrky a nazghúly, nebo proto, že zapaluje šišky. Všechna ta světla okolo něj jsou jen slabší verzí světla, kterým je neustále on sám. Kam vejde, jakoby zazářilo druhé slunce. Vnese tam naději, odvahu. Magie by měla být nejen povolání, ale hlubší vyjádření jádra postavy, vnese do příběhu to nejdůležitější, čím postava na příběh působí. Na PP je to vůbec dobře vidět, co takhle Saruman a jeho magie? On sám je postava, která tahá za nitky, ovládá, chce vládnout. Jeho magie byla plíživá, zákeřná a mocná. Tom Bombadil? Postava zdánlivě vytržená z kontextu, přitom důležitá. Magie okolo ní jako náhlý sen s velmi silným podtónem (imunita na prsten). Tak, snad je to srozumitelnější :)
Je, díky. A je fajn, že jsem se zeptal, tohle je hodně zásadní poznámka.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Pieta »

eerieBaatezu píše:Jsem v DnD hrál za kouzelníka a páchal strašné věci. $lol$ Otiluke's resilient sphere, která je nezničitelná se dá použít na dost OP věci. Stejně tak třeba Wall of Force. To byla jednou děsně dlouhá debata. Kdysi na nás dělal střemhlavý nálet drak a tak jsem před nás nakouzlil wall of force s tím, že se o to ten drak při takové hybnosti prostě zabije, v plné rychlosti celou svou vahou narazí do překážky, kterou to nechá absolutně nepozměněnou. DMovi to samozřejmě nešlo pod vousy takhle jednoduše zabít draka... Jenže z logiky věci to zase mě přišlo jako jasně funkční řešení. Ledaže by drak měl magic resistance, hodil si na ni (pokud by byl DM spravedlnost sama) a prostě to celé kouzlo odignoroval.

Nejde ani tak o to, že je to OP, ale o to, že místo aby člověk musel něco vymýšlet, tak prostě zacpe cestu nezničitelnou koulí. $lol$
Že je magie v D&D univerzální nástroj pro řešení problémů*, to už konstatovala spousta pozorovatelů před náma. To ovšem není vlastností magie, ale vlastností D&D příslušné edice.

Jsme zpátky u těch skrytých předpokladů. Ano, magie udělaná tak, jak je v D&D, je strašně silný nástroj, který často trivializuje problémy. Taková comba jako scry+teleport můžou přeskočit celé dungeony. Poučení: Nedělat to jako D&D.

___
*) V jedničce hodně, ale dost to vyrovnávají jiné mechaniky. V AD&D hodně. Ve trojce strašně moc. Ve čtyřce relativně málo. U pětky to zatím vypadá, že hodně, ale ne strašně moc.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od eerieBaatezu »

Sosacek píše:Nechapes viru. Pro tebe je v "jistote" a "vire" rozdil. To proto, ze nejsi verici. Pro verici v tom zadny rozdil neni.
Není rozdíl? Četl jsi někdy něco od středověkých silně věřících filosofů? Asi ne...

Proč máš pořád tak útočný tón, že někdo něco nechápe? Je to otravné a hlavně to o ničem nevypovídá, protože nechápání věcí je jednou z nejzákladnějších lidských přirozeností.

@ Pieta: Jsem rád, že jsi to takhle jasně vystihl. Ten můj problém je asi fakt hodně spjat s tím, že jsem tolik odchován DnD.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Jerson »

eerieBaatezu píše:@ Jerson: To co popisuješ v prvních třech odstavcích je zajímavý osobitý pohled na magii, nevím jak moc je to přenositelné na DrD nebo DnD?
Špatně. V DrD jsem napřed omezil teleport jen do míst, kam by se mág dokázal fyzicky dostat, a pak jsem ho přestal hrát úplně. Magii v DnD nemám rád ještě víc, slotový systém mi vůbec nesedí.
Takže DnD vlastně dost sehlává s tím organickým začleněním magie do světa? Je fakt, že jsem nikde nečetl, jak se stavitelé hradů vyrovnávají s existencí kouzelníků.
Pár článků jsem na to téma četl, ale myslím, že obecně vůbec. Dobrodruzi takové věci prostě neřeší.
Sosacek píše:Offtopic: Nechapes viru. Pro tebe je v "jistote" a "vire" rozdil. To proto, ze nejsi verici. Pro verici v tom zadny rozdil neni.
Právě proto, že ji chápu, jsem napsal to "pouze" v uvozovkách. Věřící by se chovali stejně. Ale co my, ateisté a agnostici? Kdybych věděl, že po smrti budu existovat, zařídil bych se podle toho. Zcela určitě bych došel do bodu, kdy bych si řekl "můj život stojí za to, abych vzal pár parchantů sebou a ještě je zřídil na onom světě", nebo třeba "nechci být bez milovaného člověka, když umře on, tak půjdu s ním." Osobně si myslím, že kdyby bohové a posmrtný svět opravdu existoval, byl by takový svět nejspíš peklo na zemi. i když otázka je, jací bohové a jaká posmrtná existence by to byla.
Eerie - já si na Sosáčkův styl už zvykl, takže to co je pro tebe "útočný tón", to je pro mě "sosáčkovo podstata". Rozviň svůj zen a přijmi to tak (což je ovšem dost vysoký level magie 8) )

Každopádně osobně rád hraju postavy, které v magii a bohy nevěří. I když musím říct, že jsem to párkrát zkusil v DrD a DnD a byl jsem za blba (protože všichni věděli, že bohové jasně existují, a že magie je magie a ne jen dobře zvládnuté schopnosti, protože ... se to píše v pravidlech. Tedy na až bohy v DrD, kde byli jen vějičkou pro hlupáky a podrazem na hráče Theurgů), takže raději budu hrát Apocalypse World a nevěřit v nějaký pošahaný Maelstrom, i když mě už dvakrát málem zabil. Je to větší legrace. Podobně jako věřit v magii ve světě, kde žádná magie není. Ale stejně jako v tom DnD záleží na tom, jak se k tomu postaví ostatní hráči.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od Pieta »

eerieBaatezu píše:@ Pieta: Jsem rád, že jsi to takhle jasně vystihl. Ten můj problém je asi fakt hodně spjat s tím, že jsem tolik odchován DnD.
Otázka potom je, co s tím.
Pokud ti vyhovuje řešit problémy, které typická D&D družinka řešíš, nemůžeš to kombinovat s magií, která je triviálně přeskočí.
Pokud tě baví D&D magie, je třeba změnit problémy, které skupinka řeší, tak, aby D&D magie byla zase jen nástroj, a ne rovnou řešení.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pro vás znamená magie?

Příspěvek od ShadoWWW »

Pokud tě baví D&D magie, je třeba změnit problémy, které skupinka řeší, tak, aby D&D magie byla zase jen nástroj, a ne rovnou řešení.
Toto je alfa i omega D&D magie. A přestože každá edice D&D přistupuje k magii jiným způsobem, tak všechny novější edice mají pravidla udělaná tak, aby magie byla zajímavá a nebyla automatické řešení.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MaMaHaJ, Semrush [Bot], Vitus a 9 hostů