Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Jankie
Příspěvky: 14
Registrován: 29. 10. 2013, 12:16
Bydliště: mám

Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Jankie »

Ahoj všichni. Drobný úvod.

Je mi 30, jsem geek a od té doby co umím číst pořád čtu (scifi, fantasy). Tak jako ostatní jsem si prošel DrD, Talismanem, Shadowrunem, BattleTechem apod. Sice to skončilo v šestnácti, když začaly nabíhat hormony, ale důsledkem jest, že mám deskovek plné skříně, sbírám komixy a 8bit počítače. Mám však také 4 mladší sourozence. Ten nejmladší má nyní 12 let a jediná kniha co kdy přečetl byl paperback StarTreku, co jsem mu koupil, když byl se mnou v antikvariátu.

Dostal jsem tedy nápad, jemu a jeho kamarádům trošku procvičit hlavičky a fantazii. A teď ten dotaz, co s nimi hrát? Nejraději bych DrD1, jelikož toho mám plnou krabici a nemusel bych nic kupovat (pravidla mám sice stará, ale postupně fixou apod. opravované dle dalších vydání). Jenže to už není zrovna nejnovější fenomén. Příběhy impéria jsem si projel ukázkové pdf a nejsem si jist, jestli na to mají. Co vaše zkušenosti?

- průměrný věk 12
- nečtou = nemají fantazii a nepřelouskají ani pravidla
- měli by u toho vydržet, i když 2 metry od nich bude Xbox
- věřím, že ty chytřejší to chytne, i když začátek bude krušný
EDIT:
- ideálně v češtině (kvůli mě, ne klukům)

Díky moc za reakce

Honza alias Kízarm Dragoth III. :-)=

P.S. tráví tu někdo večery u Fallout 1.5: Resurrection? :wink:
Naposledy upravil(a) Jankie dne 29. 10. 2013, 14:27, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od morech11 »

v prvom rade vitaj (ak sa zastavíš v odrážecím prkně, určite od Faskala dostaneš nejaký plyš na uvítanie :))

myslím, že žánrovo sme si mimo, takže len hodím poznámku k príbehom - dva týždne dozadu to mástroval bubaque s deťmi 5 a 7 a šlo to. priemer 12 v RPGčkach vôbec nemusí byť neprekonateľnou prekážkou

inak veľmi oceňujem iniciatívu :)

(tiež: určite sa zastaví niekto povolanejší ako ja a spraví ti výcuc toho, čo na fóre vieme o hrách s deťmi, rôzne veci sa tu veru riešia :))
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od OnGe »

Jankie píše:nečtou = nemají fantazii
Tohle je dost mylný (avšak běžný) předpoklad. Dostanou kopu jiných vstupů.

Určitě nešlápneš vedle, když vezmeš něco, co znají a baví je to. Vím, že ti to moc nepomůže, ale já holt moc o preferencích dětí v průměrném věku 12 let nevím. Jestli je nadchnou krollí válečníci, na to bych si nevsadil.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jankie
Příspěvky: 14
Registrován: 29. 10. 2013, 12:16
Bydliště: mám

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Jankie »

No, už jsem s nimi hrál Dixit apod. a o fantazii fakt iluze nemám. On je rozdíl jen pasivně konzumovat nebo i tvořit. Já přečetl Conana a zkusil napsat povídku (na stroji, pořád ji mám); hrál jsem počítačové hry, tak jsem si naprogramoval svou. Brácha je opravdu inteligentní, ale toto by ho ani nenapadlo. :( Ale to je vlastně ten důvod, proč bych to s nimi rád zkusil...
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Fritzs »

Jaké filmy sledují, co hrají na Xboxu? Z toho bych vycházel ohledně jejich zájmů. Vůbec bych je necpal do fantasy, pokud je spíš zajímá nějaká akčňárna ze současnosti ála GTA.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Sparkle »

Můj názor:

Na drd1 se vykašli, ta hra vznikla před masivním nástupem počítačových her a bohužel, tahleta RPG zaměřená na boj a prolézání jeskyní už nemají oproti dnešním počítačovým hrám moc co nabídnout. Sice věřím, že by je to třeba na chvíli chytlo, ale do půl roku by to stejně opustili a přešli na nějakou onlinovku.

Zvolila bych něco, co má jasnou přidanou hodnotu oproti hrám na Xboxu. Například hru, kde se dá hrát i jiný žánr než fantasy. Nebo hru, kde hráči můžou do příběhu zakomponovat i něco jako psychologii postavy, její chyby, vztahy mezi postavami v družině apod.

Pro 12letého mi přijde v pohodě Fate Accelerated: http://www.evilhat.com/home/fae/ Je to zdarma ke stažení, krátký na nastudování, dá se v tom hrát cokoliv a někde se tu na fóru válí překlad do slovenštiny. Akorát by to chtělo pořídit k tomu ty kostky s plusama a mínusama. Je to stejný "engine" jako ty Příběhy Impéria, ale novější edice a myslím že o něco méně náročná.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jankie
Příspěvky: 14
Registrován: 29. 10. 2013, 12:16
Bydliště: mám

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Jankie »

Ano, GTA nebo Bioshock. Ale nerad bych nějaké Gurps Theft Auto. ;-)
Drd1 byla první volba, jelikož mám dobrodružství, pravidla, zkušenosti - prostě rychlý start/nulové investice.
Ale zase menší šance, že je to bude bavit. Fate Acc. SK jsem si už našel a tisknu.
Asi by se jim líbilo i téma Shadowrunu, ale tam mi vždy připadalo zábavnější tvorba postavy než samotné hraní.
EDIT: už projíždím i zdejší překlad FATE; Jak moc je to aktuální?
Naposledy upravil(a) Jankie dne 29. 10. 2013, 14:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Insolitus
Příspěvky: 620
Registrován: 17. 8. 2007, 12:50

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Insolitus »

Ahoj,
navrhl bych ti hru jménem Anima Prime (www.animaprimerpg.com)
Pravidlově to není příliš složité, hra je velmi akční a jdou v ní velmi dobře provádět scény, které hráči znají (a milují) z akčních filmů/počítačových her. Hra sice nenabízí příliš nástrojů na hraní hluboké psychologie postav (i když jí ani nebrání), ale to bych pro skupinu co jsi popsal považoval spíše za plus.
RPG Kuchyně 2014 Opportunity - Právě vyšlo nejnovější číslo Parlamentního plátku, časopisu o politice a pro politiky. Takže rychle do poslaneckých lavic a za řečnický pult. Letenky na Seychely nerostou na stromech!!!
RPG Kuchyně 2010 Astra non mentiuntur - RPG Kuchyně 2011 Na kraji - RPG Kuchyně 2012 Poslední soud
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Quentin »

Možná nějaké scifi?
Stars Without Number
(je ke stažení zdarma)

Nebo něco víc jako deskovka?
Dungeons&Dragons 4e
(tři základní knihy stojí dohromady snad 1500 nebo kolik; možná, že někde na d20.cz je pirátskej překlad)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Aljen »

Pre non-geeky deti?

Podstatne je aj co by si rad mastroval.
Uvazoval by som o 3:16, Kouzle a mecem ci mozno aj Wushu.

Zavisi aky styl by ich zaujal (checknut ich filmy, hry ked uz nie knizky) a aby ich nezahltil pravidlami (DnD by som fakt neodporucil ... mozno oDnD ale to chce tiez specifickych hracov a pre 12r sa mi vidi nevhodne v sucasnej dobe plnej MMO)

FATE by tiez mohol byt dobrou volbou na rychlu tvorbu postavy (neobmedzenu vopred definovanymi tabulkami co mozes a co nie).
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Jankie
Příspěvky: 14
Registrován: 29. 10. 2013, 12:16
Bydliště: mám

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Jankie »

Jak je to s kvalitou/aktuálností zdejšího překladu Fate? Jelikož jsem přes 10 let již pouze deskovkářem, netuším, kolik toho člověk potřebuje znát. Viz literatura zde http://www.evilhat.com/home/fate-core-downloads/
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Sparkle »

Jankie píše:Jak je to s kvalitou/aktuálností zdejšího překladu Fate? Jelikož jsem přes 10 let již pouze deskovkářem, netuším, kolik toho člověk potřebuje znát. Viz literatura zde http://www.evilhat.com/home/fate-core-downloads/
Fate Core není přeložené do ČJ/SK. Pouze Fate Accelerated do SK, což je zjednodušená verze Fate Core, a pak se někde na netu válí překlady starších verzí Fate (tuším druhé edice), ty ale nejsou kompatibilní s Fate Core (což je defakto edice 3.5).

Být tebou si zkusím vystačit nejdřív s Fate Accelerated, respektive jejím slovenským překladem (který je starý asi 14 dní tuším, takže aktuální určitě je). Pokud se to u děcek ujme, můžete to pak rozšířit přelouskáním Fate Core, tam stačí aby to nastudoval vypravěč (většina knížky je beztak o tom, jak vést hru a jak tvořit aspekty, to hráči studovat nemusí), nebo přejít na něco co běží pod starší edicí a je v čj (například Příběhy Impéria nebo překlad té starší verze).
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jankie
Příspěvky: 14
Registrován: 29. 10. 2013, 12:16
Bydliště: mám

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Jankie »

Tak jsem přelouskal tu FATE verzi 2.1 nebo kolik to tady je přeložené a celkem snadno se to dá převést do světa GTA a hrát na mapě San Andreas. :)

Chtěl bych poprosit, jestli by někdo zasvěcený pár větami neporovnal FATE2, FAE, FATE3(4?). Nárust na 300+ stran mne trošku zaskočil. A zdejší Fate diskuze už jsou trošku staršího data. Díky :clap:

P.S. Ta FAE SK teprve finišuje, ne?
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Ecthelion »

Jankie: Vítej na Fóru!

Za sebe bych ti doporučil Příběhy Impéria (já vím, je to ošklivá reklama, protože jsme jejich autoři $D), Fate Accelerated, který doporučovala Sparkle nebo 3:16, který doporučoval Aljen (je to sci-fi střílečka, kde při hodu na útok házíš kostkou, kolik emzáků postřílíš... jde to hrát jako takový hodně odlehčený akční film, což by klukům mohlo vyhovovat).
Jankie píše:Příběhy impéria jsem si projel ukázkové pdf a nejsem si jist, jestli na to mají.
Hrajeme je dlouho se všemi možnými lidmi a nebál bych se toho, že by to nezvládli. Zatím máme zkušenost takovou, že žádný nováček neměl problém toho řádu, že by se při hraní vůbec nechytal.

Fate 2.0 se toulá na Fóru v českém překladu. Na něm jsou v podstatě postaveny Příběhy Impéria (ty už mají některé prvky třetí edice, ale z velké části je to pořád druhá edice). Fate dvojka je hodně "vyprávěcí" a spíše málopravidlová. Po ní následoval Fate 3.0, který ale nebyl v podstatě nikde zveřejněn. Používaly ho třeba Dresden Files (které by tě taky mohly zajímat, je to fajn věc), ale jako takové pravidla nikdy nevyšly. Teprve teď (letos) vyšel Fate Core, který vydal pravidla třetí edice bez návaznosti na svět. Ty pravidla jsou ale tak vylepšená, že už se dají považovat za další stupeň (proto Sparkle psala 3,5). Fate Core je už víc rules heavy a jede víc na pravidlové struktury... přiznám se, že pro začátečníky bych ho úplně nedoporučoval. Od toho je tu ten Fate Accelerated, což je de facto verze Fate Core pro začátečníky. Je hodně osekaná, zůstalo tam jen to nejdůležitější, ale pořád se podle něj dá pěkně hrát. Slovenský peklad měl na starosti Alef, jestli mě paměť nešálí... ale měl jsem dojem, že už je hotový.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Jankie
Příspěvky: 14
Registrován: 29. 10. 2013, 12:16
Bydliště: mám

Re: Prosba o radu/RPG a dnešní děti

Příspěvek od Jankie »

Díky za odpověď. Příběhy Impéria bych bral pro sebe hned, ale nevím, co kluci závislí na GTA a Rychle&Zběsile.
Tak mám strach, že nakoupím/přečtu knihy a po první hře se na ně bude už jen prášit.
Navíc mi nedávno krachlo podnikání -> počítám opravdu každou korunu.

Chtěl bych tě ještě požádat o srovnání Fate2 a Accelerated.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů