Co se stalo při vašem posledním sezení?

Sekce, v níž se věnujeme našemu hraní. Můžete zde poprosit o pomoc s přípravou kampaně nebo dobrodružství, konzultovat svou postavu, a samozřejmě se podělit o zápisy z her, které již máte za sebou.
Odpovědět
Jezus

Re: Co se stalo při vašem posledním sezení?

Příspěvek od Jezus » 24. 2. 2019, 20:10

Jerson píše:
24. 2. 2019, 18:57
(...) odstranit nestvůru tím, že zabijeme nevinného člověka - přesněji že ho otrávíme jedem na krysy.
To by mohlo být i docela zajímavé dilema, kdyby tam byla i druhá půlka (možnost :-)).

Když jsem u těch dilemat (a ať jen nekomentuju a taky přispěju...):

Jezinky požadují po družinovém knězi Mojmirovi jeho oči. Pak družině ukáží tajnou chodbu do pevnosti Ledové královny, kam postavy potřebují a již je tlačí čas (blíží se večer a ráno by nemuselo vyjít Slunce). Vědmě se podaří vyjednat nabídku tak, že jezinky jim chodbu ukážou a v poledne příštího dne se jejich vůdkyně (prokazatelně ovládající magii mysli) s knězem o jeho oči pouze utká (v boji jeden na jednoho).
Ten, i když všichni předpokládají, že po boji s Ledovou královnou budou zcela vyčerpaní a zdaleka se nestihnou dát dohromady, bez váhání souhlasí.
"Jsou tu důležitější věci, co musíme udělat. Zabránit konci světa, například. A třeba k tomu souboji ani nedojde. Třeba už nebudu naživu."

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 25. 2. 2019, 07:49

Dilema tam žádné nebylo - pokud bychom se rozhodli špatně, tak by naše postavy zemřely, myslím že ještě během té scény.

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 25. 2. 2019, 08:08

A dokážeš u takové hry neprudit? Já s tím musím hrozně bojovat, abych se netvářil prudně už během hry. A po hře to musím aspoň komentovat.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 25. 2. 2019, 09:44

Jo, držel jsem se, ani po skončení hry jsem neprudil a celkem slušně řekl, že je to úplně opačný přístup než používám já.
Tahle hra byla založená na vyprávění PJje, ve kterém hráči rozhodli, co se bude dělat dál, opravdu ve smyslu "kliknout na možnost", přičemž některé možnosti prostě nebyly dostupné buď vůbec, nebo v daném okamžiku.
Taky jsem nastínil, že moje hra je založená na roleplayingu mezi hráči a směřování příběhu hráči. Jeden z těch kluků se mnou dvakrát hrál, takže mohl srovnávat (jinak je naprostý začátečník), a můj styl mu vyhovoval víc.

A krásně bylo vidět, že i když jsme za celou hru jednou(!) hodili kostkou, třikrát jsme porovnali vlastnosti našich postav, kdo má nejvíc (a kdo tedy dostane obálku s textem, který má přečíst), tak protože na začátku zaznělo "Dračí doupě", tak tenhle kluk nabyl dojmu, že všechny hry v DrD vypadají takto. A kdyby nevěděl, jak vypadají jiná RPGčka, zcela jistě by nabyl dojmu, že všechna RPG vypadají takto.

Jezus

Příspěvek od Jezus » 25. 2. 2019, 10:09

Tohle už zní hodně tvrdě. To už byla skoro deskovka, ne? :-)

Jinak co na to říci? Dělat Vypravěče prostě není jednoduché. A někdy paradoxně bývá až přílišná kreativita Vypravěče na škodu (pokud se mermomoci snaží odvyprávět svůj příběh, s čímž taky občas bojuju).
Určitě je dobré zmínit zúčastněným, že existují i jiné způsoby vedení hry, ale to je asi tak všechno. Jinak to chce prostě zkušenosti a ochotu se učit.

To, že rpg je hra, ještě neznamená, že je snadná :-)

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 25. 2. 2019, 10:33

Jak říkám, od začátku mi to připadalo jako starší adventura, kde máš na každé obrazovce několik možností, na co kliknout, máš jasně daný postup, který musíš odhalit, předměty, které zkombinuješ, doslova.
"Každý máte skobu a lano (a další výbavu), při ztroskotání vás bouře vrhla proti vysokému skalisku, na které se nelze vyškrábat. Co uděláte?" - "Přivážu lano na skobu." - "Výborně, napiš si 500 zkušeností. Vylezli jste nahoru..."
V hospodě jsme se mohli rozhodnout, zda si posvítíme tím, že nalejeme olej do připravené lucerny, nebo do místního osvětlovacího systému. Poradil jsem druhou možnost, a PJ oznámil, že tím jsme spotřebovali veškerý náš olej (který by jinak vystačil na čtyři noci svícení lucerny.) V knihovně (ve vesnici o šesti domech) jsme našli knížku o historii, jinak nic zajímavého. U kouzelnice jsme chtěli provést pohled do minulosti, ona potřebovala kouzelníka jako médium. Toho jsme našli, řekl, že pomůže, ale chtěl boty. Takže jsem vzal kůži ze zabitého šavlozubého tygra (vylezli jsme na skálu, z moře, byl tam tygr. Co uděláte? - Použiju luk - Tygr je mrtvý, co děláte (připomínám, máte sbírat všechno použitelné)? - Beru maso. - Beru zuby - Tak já tedy beru kůži. - Já si tedy vezmu kosti."), použil šicí soupravu spolupostavy (neznali jsme svá jména, nebylo kdy se představit, i když jsme se spolu deset let plavili), a použil schopnost "výroba oblečení", po které jsem získal boty.

Jinak tenhle kluk dělá Vypravěče asi 12 let, je mu 28(?) tak nějak, takže to není nezkušeností, ale cíleným nastavením hry. Přičemž jsme hráli čtyři, všichni tři další hráči řekli, že se jim to líbilo, nicméně si myslím, že pro jednoho z nich to dost možná bylo poslední RPG (ten kluk působil jako člověk, který bude hrát válečníka, lemtat pivo, svádět holky a vyvolávat rvačky jen tak pro zábavu, nicméně tady nedostal šanci, i když si vybral povolání válečník - stejně nehrálo roli). Dalšího hráče a PJje jsem navnadil na vyzkoušení Omegy, a poslední hráč byl zmíněný můj spoluhráč z Omegy. Jeden další kluk a holka nepřišli.

Jinak všechno kromě PJ jsou začátečníci, ale ve věku 26 - 33 let (co zatím vím), takže zkušenosti a záběr mají dost odlišné od patnáctiletých začátečníků, a pro mě je zajímavé sledovat fungování skupin. Fakt zkušenost k nezaplacení.

PardGalen

Příspěvek od PardGalen » 25. 2. 2019, 11:44

Hele a co se stalo když jste zkusili udělat něco jiného než co bylo nachystané? Jak se PJ zachoval? Nebo jste snad všichni byli tak vzorní, že jste šli jenom po značkách a nikdo nic jiného nenavrhl?
Always bring a gun to a puppet fight

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 25. 2. 2019, 12:24

Když se válečník pokoušel dostat do jednoho ze čtyř domů, dozvěděl se, že ho obyvatelé dovnitř nepustí a není tam nic zajímavého. Osobně jsem si představil nekliknutelnou texturu dveří. V knihovně nebylo k nalezení nic jiného než informace o příběhu. Knihovnice ani nevěděla, co se děje venku. Když jsem zkusil jít večer za hostinským i přes varování v noci nevycházet z pokoje, potkal jsem obřího pavouka a kdybych neutekl, tak by mě pavouk zabil (podle toho co PJ řekl). A když jsem řekl, že přes noc zůstaneme v hospodě, tak PJ oznámil, že nás se zavíračkou vyhodí. Pokus použít jed na krysy dříve než na nebohého staříka, kterého se démon pokoušel oslabit, aby pak převzal jeho tělo vedl k upozornění, že některé předměty jsou důležité pro další děj a neměli bychom je používat mimo stanovený účel.
Fakt mi to přišlo jako zkopírovaná PC adventura, ale prý to byl vlastní výtvor onoho PJ. Ale ještě ho vyzpovídám.

PardGalen

Příspěvek od PardGalen » 25. 2. 2019, 16:56

Zní to děsivě. Navíc mi to připomělo jednu starou hru, které jsem se účastnil jako hráč a bylo to v podstatě to samé. Jenom tam u nás byla navíc všemocná GM PC, která mě neskutečně vytáčela. Tě obdivuji že jsi vydržel. Já bych to asi nedal.
Always bring a gun to a puppet fight

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 25. 2. 2019, 21:09

Pár citací od dotyčného PJje:
hraju takhle vzdy .. v podstate je to dano tim, ze drtivou vetsinu lidi v mem okoli nebavi to, jak se draci doupe hraje ... utlumil jsem do pozadi prvky, kvuli kterym hraci na dalsi hrani nechteli chodit (Fantasy postavy typu trol, skritek, trpaslik atd. Dale pak dlouhe boje... Ze se pribeh zastavi ... Slepy cesty v hrani..) ..a vysla tahle stravitelna a srozumitelna forma hrani ...
kde si hraci odehrajou spise film .. ktery ma zacatek, dejovou linii, konec .. Pribeh se snazim mit promysleny, aby mely i vedlejsi postavy nejaky chararakter a mohl si je tak clovek predstavit .. tohle se mi velice osvedcilo.

Vcera jsem nad tim premyslel a dracaku se venuji cca kazdy 3 roky par mesicu a pak to opet usne. Me pribehy nejsou instantni a jejich tvorba je casove narocna. Stihnu rekneme 1 pribeh mesicne.. Za tu dobu se mi prostridalo mnoho lidi, se kterymi jsem se tou dobou nejvice bavil..

Co mam zkusenost, lidi bavi dynamika v deji... Interaktivita...
Mluvim o tech lidech, co by si normalne dracak nezahrali..

Kdyz pozvu hrace na pribeh, v podstate pokazde se tesi na pokracovani.. A ty dam vzdy max 2...

Ano ten dojem je spravny. Ta hra byla koncipovana pro 8 a vice hracu, tim mene se dostava prostoru kazdemu z hracu. Hra je koncipovana tak, aby se dala hrat temer okamzite bez vysvetlovani a aby se dala dohrat do 2,5 az 3 hodin. Ze zkusenosti je delsi hrani uz muceni:))
Hlavne 2,5 hodin pribehu a drzet dynamiku, aby se hra stale vyvijela.

Uprimne samotneho me nebavi pribeh nad 3 hodiny:-(
Musím říct, že mi to přijde téměř neuvěřitelné, a fakt chci zkusit s hráči které vedl on zahrát klasičtěji vedenou hru, přesněji hru, kterou vedu já, tedy s velkým zapojením hráčů, výrazným roleplayingem a směřováním příběhu hráči, a zeptat se jich, jaký styl jim vyhovuje.

Jezus

Příspěvek od Jezus » 26. 2. 2019, 10:07

"Každému, co jeho jest." (ve smyslu Proti gustu...)

Jsem si docela jistý, že některé určitě přetáhneš na "světlou stranu síly", ovšem jeho bych úplně nezatracoval (teda kdyby nekončil více jak každou druhou větu více tečkami, za to by zatracení zasluhoval).

My jsme rádi, když za tři hodiny alespoň trochu posuneme děj. Nějaké takové jednorázovky méně kreativním, pasivnějším lidem (odmítám pro někoho takového používat slovo "hráč"), kteří si vlastně přišli poslechnout interaktivní příběh, mohou vlastně vyhovovat. Jistě, bude to těžká menšina (z rpg pozitivních lidí), ale možná se rozšiřuje o ty, kteří by opravdové rpg vlastně ani nehráli (třeba z nedostatku pravidelného času).

Existují lidé, kteří preferují mezi PC hrami interaktivní filmy. A jsou lidé, kteří koukají na gameplaye ze Zaklínače, aby viděli jen ten příběh... Pokud by ten jeho styl obsahoval opravdu silný příběh a alespoň pár "morálních voleb" (jako jsou třeba v tom Zaklínači nebo v původním Mass Effectu), jsem si jistý, že by se určité skupině lidí mohl zamlouvat.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 26. 2. 2019, 12:23

Však já to taky nezatracuju - tomu klukovi to zjevně funguje, jakkoliv bych tomu těžko věřil. Ale má to stinné stránky, zvládá připravit jednu hru za měsíc, hraje se to dvě nebo tři hodiny, třicet hodin tvoří, a po pár měsících na nějaký čas vyhoří, podle toho co říká. Přičemž lidé s ním hráli nejvíc třikrát? (Tohle ještě nevím). V porovnání s hrami, které se hrajou každý týden nebo 14 dní, šest hodin a po několik let ve stejné sestavě je ten rozdíl viditelný celkem jasně.

Každopádně jsem zvědav, co ti lidé budou říkat na roleplaying postav a rozhodování během hry. Navíc mi nabídl, abychom připravili společnou hru, tak jsem na to zvědav.

Já nějaké ty morální volby na základě předběžného popisu čekal, a nedostavily se, ale je možné, že hráči kteří znají jen Dračák plný dlouhých bojů berou tohle jako lepší alternativu.

Pracující logaritmus

Příspěvek od Pracující logaritmus » 27. 2. 2019, 08:23

To už není ani railroad, to je šílenství.
Ano, lze říci, že pokud to funguje, tak je to prostě jen další styl.
Ale to ať se na mne nikdo nezlobí, připravovat třicet hodin tříhodinový one shot, to je mimo rozsah toho, čemu říkám hra funguje.

Abych se taky podělil:
Na minulém sezení spoluhráč řekl, že ho hra a příběh nebaví, svět moc nefunguje a pravidla se mu nelíbí. Zajímavé na tom je, že tu hru vedl, svět vymyslel a pravidla vybral právě on.
Holt občas se nezadaří.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 27. 2. 2019, 09:07

To jsem se taky vyjádřil, že už poměr deset hodin přípravy na šest hodin hraní je na mě málo "výnosný", a 10:1 je už strašně moc, i když ho může několikrát zopakovat. (Měl připravenou hudbu, ale bohužel mu nešla z mobilu pustit).

Typ GMma, o kterém píšeš, jsem zažil také, ale bylo to kvůli tomu, že ho musel dělat z donucení po odchodu předchozího GMma, když nikdo jiný hru vést nechtěl. Nebyl to taky takový případ?

York

Příspěvek od York » 27. 2. 2019, 10:35

Pracující logaritmus píše:
27. 2. 2019, 08:23
Ale to ať se na mne nikdo nezlobí, připravovat třicet hodin tříhodinový one shot, to je mimo rozsah toho, čemu říkám hra funguje.
Tipnul bych si, že u Opuštěné pevnosti mám poměr dost podobnej.

Jerson píše:
27. 2. 2019, 09:07
To jsem se taky vyjádřil, že už poměr deset hodin přípravy na šest hodin hraní je na mě málo "výnosný".
Zase pokud by tenhle styl hry někoho bavil, tak je je celkem jednoduchý to sepsat a někde pověsit. Když si podle toho zahraje 100 skupin, tak se ten poměr výrazně zlepší.

Odpovědět

Zpět na „Vaše hry - příprava, rady, zápisy“