Markus hraje DnD 5e

Sekce, v níž se věnujeme našemu hraní. Můžete zde poprosit o pomoc s přípravou kampaně nebo dobrodružství, konzultovat svou postavu, a samozřejmě se podělit o zápisy z her, které už máte za sebou.
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Markus hraje DnD 5e

Příspěvek od Markus » 23. 8. 2019, 20:48

Němec, Němka, Rakušanka, Norka, Nizozemec, Ruska a Čech se rozhodli hrát DnD 5e.

Němec je GM a přivezl s sebou Starter Set. Němka hraje 5e už dlouho. Čech hraje old-school a ti ostatní nehráli nikdy nic. Tohle je halabala pár postřehů z mého prvního výraznějšího setkání s DnD 5e, navíc se skupinou začátečníků.

Němec strávil 2 hodiny vysvětlováním pravidel, což mi přišlo jako dost overkill, kor když jsme měli předvytvořené postavy. Ale měl potřebu popsat úplně každou rasu a povolání (i ty, co nebyly v nabídce), jako by chtěl představit svět DnD v celé jeho šíři. Co jsou gnómové, co jsou tieflingové (nikdo nehraje ani jedno), pak nějakou legendu o tom, proč bůh A nemá rád boha B (pro hru irelevantní). Nejenže prošel všechna pravidla, co máme na denících, ale pokračoval třeba i levelováním (což se nestane) a různými příklady soubojů nebo vyhodnocování nestandardních situací. Jak fungují různé backgroundy postav a jaké jiné bysme mohli mít (ale nemáme) V zásadě nám udělal recenzi DnD 5e ve formě přednášky, asi měl potřebu tu hru představit nováčkům se vším všudy. Začínali jsme hrát ve čtvrt na jedenáct po dvou pivech a už jsem dost odpadal. Poučení první: Zkrať vysvětlování pravidel na minimum, vysvětluj je až s tím, jak přijdou na řadu ve hře. Odpusť si potřebu říct všechno.

Náhodný postřeh: Všichni mají strašně vysoké vlastnosti! Hod 4k6, nejnižší vyhoď, k tomu ještě dostaneš nějaké rasové bonusy. Tohle je jako superhrdinský komiks.

Po vysvětlování pravidel přišlo představení Forgotten Realms, Mečového prostředí, Neverwinteru, Waterdeepu... potom nějakých quest-giverů... Další půl hodina času. Ještě jsme ani nezačali a už jsem musel vstřebat spoustu lore. Myslím, že Němec si na lore dost potrpí. Vlastně nám svět neukazuje hrou, ale sděluje nám na metaherní úrovni datadump cool informací, které vyčetl v nějaké settingové knize. Všechny postavy mají samozřejmě podrobný background včetně toho, odkud pocházejí a koho znají. Získávám dojem, že jsme bezvýznamná družinka v miniaturním výseku obrovského světa, který je někde podrobně popsaný a o nás se moc nezajímá.

Hrajeme Lost Mines of Phandelver. Odehráli jsme první scénu, kdy naši šestičlennou skupinu přepadli čtyři evidentně sebevražední goblini. Dva zabiti, jeden utekl, jeden zajat. Boj trval asi hodinu (ale lidi to hrajou poprvé). Konec sezení.

Tohle je asi mým old-schoolovým nastavením, ale bože! Hází se na každou blbost. Na začátku jsme popisovali, jak cestujeme, kdo jede na voze a tak. Hráčka bardky říkala, že nám hraje do cestování nějakou písničku. "Hoď si, jak dobrou". Potom v boji neustálé hody na Perception, jestli vůbec vidím goblina střílejícího z křoví nebo jestli dokážu pronásledovat utíkajícího goblina v lese. Dál jsme se nedostali, ale v dalších hrách očekávám spoustu dalších hodů na to, jestli něco něco ví nebo neví.

Při vysvětlování pravidel GM popisoval, jak funguje třeba lhaní. Jedna postava přesvědčuje druhou, pak si obě hodí, jestli tomu ta druhá uvěří. "Může se ti stát, že ty jako hráč víš, že ti lže, ale tvoje postava tomu uvěří. To je pak zábavné hrát." No mě to moc zábavné nepřijde, ale budiž. Obecně tyhle hody na to, co víš nebo co si myslíš, moc nedávám.

GM hází tajně a plně očekávám, že švindluje a railroaduje nás. Ale těžko soudit z jedné scény. Některé hody mi přišly dost jako jenom jako.

Němka hraje 5e už dlouho, a dokonce si přinesla vlastní postavu. Bardku s růžovými vlasy a kouzelnou lyrou, která ve vzduchu kreslí obrázky. Mary Sue. Je velmi proaktivní a pokládá GMovi otázky jako "Můžu si hodit na Insight, jestli vím, že...?" Taktně mlčím.

Zajímavější jsou nováčci. Nikdy nehráli nic. Zjišťuju, že je super nápad dát pregen postavám nějaké povahové rysy, protože oni si ty postavy vybrali hlavně podle těch rysů a okamžitě se začali bavit jejich rozehráváním. Je to pro ně asi lepší, než aby si něco sami vymýšleli (což by asi neudělali). Takže od téhle chvíle budu i pregen postavám ve svých hrách psát aspoň pár charakterových vlastností, abych hráčům pomohl je nějak uchopit.

Norka je úplně kouzelná. Pokládá nečekané otázky jako "Hrajeme proti sobě?" "To, co mám na deníku, je tajné, nebo to ostatní můžou vidět?" Když GM vysvětloval, že ve hře existuje něco jako krátký odpočinek, který vám obnoví hitpointy, zeptala se: "A když to použiju, tak ztratím svůj tah?" Kouzelné. Hraje válečníka s obouruční sekerou, jmenuje se Magnus Magnusson the Mighty. A každé svoje rozhodnutí popisuje stylem: "Tak jelikož je moje postava velmi zodpovědná, myslím, že teď by udělala tohle." "No já si myslím, že Magnus by si teď myslel, že..."

Ruska by asi měla radši hrát FATE, zcela přirozeně totiž vypráví i věci mimo svoji postavu a GM jí musí říkat, že to nejde. :roll: Přes cestu leží dva mrtví osedlaní koně, ona jako zlodějka to jde omrknout. "Vidím, že mají sedla zdobená zlatem," vymyslela si. Nebo "Utíkající goblin dělá strašný hluk, takže ho vidím a střílím na něj." Na to GM, počkej, počkej, nejdřív si musíš hodit na Perception, nemůžeš jenom tak říct, že ho vidíš.

Nizozemec a Rakušanka se zatím moc neprojevovali.

I když to vypadá jako rant, tak jsem se bavil, ale hrálo se jen chvilinku a celkově to bylo spíš popíjení piva a povídání si o DnD + vymýšlení různých srand, jako je třeba jméno Magnus Magnusson the Mighty. Nebo Pip the Perfect. V tomhle kontextu je můj Osom the Awesome vlastně standard. :)

Očekávám ještě tak dvě, tři sezení, tak pak pošlu další dojmy.

York

Re: Markus hraje DnD 5e

Příspěvek od York » 23. 8. 2019, 20:55

$D

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 23. 8. 2019, 21:03

Tímto děkuji Jersonovi, že mě inspiroval k hraní (a zapisování) ve stylu "kukačkou v cizí hře". :)

Paul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Paul » 23. 8. 2019, 21:05

Němec, Němka, Rakušanka, Norka, Nizozemec, Ruska a Čech se rozhodli hrát DnD 5e.
Jak se to povedlo?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 23. 8. 2019, 21:08

Jsem na tři týdny pracovně v Americe s velkou mezinárodní bandou a potřebujeme si nějak ukrátit večery na hotelu.

EDIT: Tohle je můj jubilejní příspěvek číslo 10 000.
To jsem ho moc s velkou slávou nepojal.

Log 1=0

Příspěvek od Log 1=0 » 23. 8. 2019, 21:11

Tohle je asi moje old-schoolové nastavení, ale Bože!
Markusi, já ti to řeknu takhle. DnD 5E hraju několik let, mám ho hrozně rád. A z tvého popisu jsem měl dost podobný pocit. Takhle šíleně jsem to nikdy nehrál ani nevedl a přijde mi to jako dost extrémní přístup.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 23. 8. 2019, 21:35

Markus píše:
23. 8. 2019, 21:08
EDIT: Tohle je můj jubilejní příspěvek číslo 10 000.
Obrázek
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay” -Chris McDowall, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 23. 8. 2019, 23:50

Markus píše:
23. 8. 2019, 21:03
Tímto děkuji Jersonovi, že mě inspiroval k hraní (a zapisování) ve stylu "kukačkou v cizí hře". :)
Rád jsem navedl.
A ta hra zní dost šíleně, i když neobsahuje asi nic, s čím bych se už nesetkal - je to má všechno najednou :-)

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 24. 8. 2019, 09:29

To házení na všechno, to je trend. Koukal jsem na jedno video (víc sem toho nedal, jak mě to rozčilovalo) toho nejznámějšího hraní 5e na youtube (nevím, jak se to jmenuje), ten Mercer to GMuje, myslím, a to bylo furt házení na každou blbost. Hráč jen zahlásí, že se někam kouká a GM hned "hoď si".
(Celkově mě to děsně iritovalo, GM popisoval všechen damage jako meat pointy a pak to všichni přes noc dospali, takže v 5e jak to hrají oni, je každej ultra-regenerující troll. Taky mě iritovali hráči, kteří mi ihned evokovali některé dračákisty, co absolutně všechno řeší přes to, že na deníku mají útočné číslo a pro kladivo je všechno hřebík, žejo. No prostě úplně jsem se kroutil na židli, když jsem to sledoval.)

Musím se přiznat, že mně občas házení pomáhá generovat obsah. Třeba kdyby si někdo hodil na Perception a padla mu 20, tak řeknu, hmmm, co by to tam tak mohl vidět, a třeba mu nechám najít něco, co ani nevím, co to je, třeba někde, kam se dívá, uvidí prsten a ten si vezme a já pak na příští sezení vymyslím, co to vlastně je...

Já jsem měl dycky dost rád skilly, prostě to ukáže, že jedna postava umí něco, co jiná ne. Ale ty hody na Insight, třeba, nějak mi to začíná vadit. Jak York vyhodil Int, Char, ono na tom něco je. To házení na skilly odsekává ze hry to, že hráči mluví, musí artikulovat své záměry, podezření, musí začít NPCčku klást návodné otázky, apod., namísto "Nějak se mi to nezdá, házím na Insight, co jsem zjistil?". Tak nevím, ve hře mám Int, Wis a Cha, ale házet na skilly u nich... Zas ale hráči, co nejsou moc dobří na mluvení mohou hrát postavy, co jsou, takže jim nechci brát tu fantasii toho. :D

Chudák ta Ruska, tu asi musí klasické hraní pěkně rozčilovat, když má takhle představivost a ráda popisuje.

Jinak super tabulku na charakterové rysy má Knave, pokud by se někdo chtěl inspirovat.
Naposledy upravil(a) eerieBaatezu dne 24. 8. 2019, 12:36, celkem upraveno 1 x.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 24. 8. 2019, 12:22

S hráčem, který automaticky popisoval detaily okolí i činnost NPC (v detailech) jsem se setkal taky a přišlo mi škoda ho omezovat, pokud šlo. O věci, které nebyly pro zápletku podstatné. To ale v tohoto GMma asi hrozit nebude.
A pokud vydrželi dvě a půl hodiny výkladu pravidel a dalších zbytečností, tak to je obdivuju. Chápu, že celkově potřebovali nějak zabít volný čas, ale zrovna tohle je ošklivá zbraň. Na Markusově místě bych lehce naznačoval už po dvaceti minutách a do hodiny bych nejspíše otevřeně držkoval, zda je to fakt nutné.
Naposledy upravil(a) Jerson dne 28. 11. 2019, 14:02, celkem upraveno 1 x.

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 24. 8. 2019, 19:55

Markus píše:Hází se na každou blbost.
To mi připomíná Krotitele draků, kde si házeli i na to, jestli se jim podaří usnout.
Markus píše:Při vysvětlování pravidel GM popisoval, jak funguje třeba lhaní. Jedna postava přesvědčuje druhou, pak si obě hodí, jestli tomu ta druhá uvěří. "Může se ti stát, že ty jako hráč víš, že ti lže, ale tvoje postava tomu uvěří. To je pak zábavné hrát." No mě to moc zábavné nepřijde, ale budiž. Obecně tyhle hody na to, co víš nebo co si myslíš, moc nedávám.
Toto je výklad vašeho PJ. Jestli chceš ofiko výklad autorů hry, mrkni sem.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 24. 8. 2019, 20:30

Jsou to spíš pozorování o konkrétní skupině než o 5e obecně. Tenhle styl házení na všechno se šíří prostřednictvím YouTube, nebo co? Ti lidi to odněkud musí mít. Tenhle GM prý začínal na 3.5e.

Bavil jsem se s Němkou o její domácí kampani. Skutečně hraje stejnou postavu, fialovohlavou půlelfí bardku s kouzelným nástrojem. Popisovala mi, jak její postava chodí s jinou postavou (tieflingčicí). A jak různě vyhrávají v hospodách, chodí do lázní, chodí na nákupy. Mají kouzelný předmět - lžíci, která vytváří bublinky, takže si můžou zaplatit vanu a udělat si z ní výřivku.

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 24. 8. 2019, 21:55

Tenhle GM prý začínal na 3.5e.
To to vysvětluje. Takový přístup se začal uplatňovat od 3e (s nástupem skillů a featů). Od dob Fate 2e je zase na ústupu, ale u mnoha DM se stále drží.

V 5E se to dá hrát na obě strany. Na ten 3e přístup i čistě RP zcela bez skillů a featů. Ofiko je to někde uprostřed a konkrétní implementace se nechává na konkrétních skupinách a PJích.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice

Bifi
Motivátor; Moderátor

Příspěvek od Bifi » 25. 8. 2019, 00:47

Markus píše:
24. 8. 2019, 20:30
Tenhle styl házení na všechno se šíří prostřednictvím YouTube, nebo co?
Podľa mňa to je iný mindset. Otázka, či hádžeš priveľa, je v ňom irelevantná. Proste je všetko zachytené nejakým číslom a je len férové dať hráčovi možnosť hodiť (je to vlastne prehadzovanie zodpovednosti na systém, ktorý je zaručene spoľahlivý a playtestovaný a firma zaň ručí svojím menom, GM je len malý užívateľ a príjemca).
Polaris/Singularis:  \/()!|)_6()|)|)355
Divné Uhorsko: blog o mojom OSR projekte z divného Horného Uhorska 17. storočia a starej škole hrania // "We don't explore characters; we explore dungeons."

Log 1=0

Příspěvek od Log 1=0 » 25. 8. 2019, 01:42

Bifi píše:
25. 8. 2019, 00:47
Markus píše:
24. 8. 2019, 20:30
Tenhle styl házení na všechno se šíří prostřednictvím YouTube, nebo co?
Podľa mňa to je iný mindset. Otázka, či hádžeš priveľa, je v ňom irelevantná. Proste je všetko zachytené nejakým číslom a je len férové dať hráčovi možnosť hodiť (je to vlastne prehadzovanie zodpovednosti na systém, ktorý je zaručene spoľahlivý a playtestovaný a firma zaň ručí svojím menom, GM je len malý užívateľ a príjemca).
Na to musím říct, že je to spíše past.
V 5E si skutečně můžeš hodit na cokoliv.
A hra počítá s tím, že interakce v mechanikách jsou jednou z částí zábavy (jinak by se člověk musel z většího boje zvencnout, hlavně na vyšších levelech).
Ale když budeš skutečně hrát tak, jak naznačuješ, tak to prostě bude nudný rollfest. I pro ty, co vlastně hází rádi.
Tak jako oldschoolový GM musí umět vyřešit bambilion situací bazsystémově (i když se mu to zrovna nelíbí), protože na to systém prostě nemá nástroje, tak new-DnD GM musí umět rozhodnout, kdy má smysl tahat systémové nástroje, a kdy to jen zdržuje. Ona ne nadarmo je jedna z rad v DMG: "Kostky nevedou hru. To ty ji vedeš."
A musím přiznat, že i po pár letech to nemám vychytané.
Na druhou stranu, na usnutí bych si tedy neházel ani na první hře. Takže možná nějaký druhý důvod, proč někdo jde až takhle daleko, existuje.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.

Odpovědět

Zpět na „Vaše hry - příprava, rady, zápisy a PbP“