Jerson hraje Dračák

Zápisy a zážitky z vašich her, pomoc s přípravou, společné hraní.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

No, nejspíše proto, že když takový hráč hraje ve světě se začínajícím PJjem, tak ten se všechny potřebné protiakce bude muset naučit tou těžší cestou, tedy když mu je napřed šotek provede.

Zrovna v tomto světě žádný jiný šotek nejspíše nežije, protože všechny postavy hráčů přišly portálem ze svých světů. Takže můj odhad je, že to bude hodně intenzivní zkušenost.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

Aha. Jasně no.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Sparkle »

Markus píše: 24. 9. 2020, 23:34 Tady bych se Jersona zastal. Jednak nikoho nejmenuje, jednak neříká o nikom nic špatného.
Nejde o to, že by řekl něco špatného. Kdybych já byla členem té družiny, na soukromé uzavřené hraní by se mi přišel podívat nějaký známý na čumendu, na místě by se tvářil že je všechno ok, neměl by žádné připomínky k hraní, a později bych zjistila, že to naše hraní (a moji postavu / můj herní /PJovýský výkon) rozpitvává do podrobna nějakých 10 úplně neznámých lidí na nějakém internetu, tak by mi to nebylo moc příjemné. Cítila bych se jak rybička v akváriu nebo jak to popsat, a asi už bych si příště dávala bacha na to, pustit někoho cizího takhle podobně na čumendu.
Jerson píše: 25. 9. 2020, 09:16 Druhá věc - nebyl jsem dojmu, že daný hráč hraje šotka přesně tím stylem, jakým jsem to viděl, totiž že to provede v každé scéně. Nejlépe hned po jejím popisu.
"Ahoj trpalíku, rád tě poznávám - lusk - máš růžové vousy" (opět doslova, i když z dalšího hraní si nejsem jist, zda se takhle akce skutečně zapsala do herního světa, nejspíše ne.) Další použití - v té samé scéně - mělo být na první NPC. Přičemž vysvětloval, že by to měl být běžný trik vrozený šotkům, nikoliv kouzlo jako takové (a tedy bez použití magenergie = bez omezení).
Ani to nemělo souvislost s tím, že jeho postava je vlastně strašně mocná, to vysvětloval až později v souvislosti s tím, co je jeho postava zač a jak by se měla chovat - tedy že si dělá srandu, ale není sebevrah, takže by sice mohl smáznout draka jedním kouzlem, ale pro srandu si raději vyčaruje čtyřruční dýku a bude ho bodat do šupin. Ale když by šlo o nějaké skutečné ohrožení jeho města, tak by prostě zasáhl celou svou mocí.

Měl jsem z toho silný pocit, že tomu hráči jde o to, aby si dělal neustále ze všeho a všech srandu, neměl to ničím omezené, a když by někdo chtěl jeho postavu skutečně zabít nebo zasáhnout na jiném citlivém místě, tak to nepůjde.
Začínám mít podezření, zda jsem s tímto hráčem před nějakými patnácti dvaceti lety v nějaké skupině zkusmo nehrál, ale to už asi nezjistím. Možná jen maluju nasírajícího šotka na zeď. Asi se po nějakém čase půjdu na jejich hru podívat, abych překonal své předsudky a udělal si lepší názor.
Máš na tu PJku kontakt? Možná by bylo dobré jí říct na rovinu o tom, že jsi u jejich hry viděl potenciální problém, který může celou hru rozbít, a dát jí nějaké rady nebo možná stačí povzbuzení sebevědomí, aby se nebála dát hráčovi najevo, pokud získá pocit, že jeho postava je příliš otravná a nesympatická. Jak píše Marky, tohle imho vůbec není o tom, jestli je postava magická nebo nemagická, ale o tom, že hráč ze samého nadšení pro koncept postavy, který si právě vymyslel, si neuvědomuje, že jde o koncept silně otravný. Třeba bude stačit mu to vysvětlit a bude všechno v cajku.
Markus píše: 24. 9. 2020, 23:34 Ale pořád jsou to lidi, kteří spolu nehráli, možná se vůbec neznají a neví, nakolik si osobně sedí, oťukávají se... Možná zjistí, že si vzájemně nesednou. Všechno, co popisuješ, nemusí být vůbec příznak nefunkčního hraní, ale prostě obyčejného lidského poznávání se, sehrávání se.
+1
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

Sparkle: +1 na oboje.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Sparkle: Pár připomínek jsem měl (jako třeba že mi ty neškodné triky nepřijdou až tak neškodné), ale zase poté co mi různí lidé vyčítají, že kecám lidem do jejich her a do způsobu, jakým hrajou by mě ani nenapadlo, že bych mohl či měl někomu mluvit do hry, na kterou jsem se přišel na chvíli podívat.

Druhá věc - byl by rozdíl, když bych si s nimi šel zahrát, po půlhodině bych zjistil, že ta hra není pro mě, s omluvou na jiné preference bych odešel, a pak tady svůj zážitek rozebral, bylo by to v pořádku? Případně když bych na tom herním sezení vydržel do konce, a pak sem napsal své postřehy, jako jsem to udělal před rokem a půl? Nebo když bych tu hru sám organizoval, a pak ji rozpitvával, jako to dělám třeba v Omeze?
Protože fakt nevím, jestli jsou tyhle věci nějak špatné, ani nevím, zda někdo nerozpitvává mou hru. Ostatně když jsme před mnoha lety hráli v čajovně (jiné než hráli oni), tak tam dvě přítomné slečny měly přímo na místě polohlasné odsuzující komentáře, které našeho GMa rozhodily tak, že nechtěl ve hře pokračovat. Osobně tak nějak počítám s tím, že když hraju v čajovně nebo jiném veřejném prostoru, tak někdo může poslouchat.
Takže - nejmenuju je, neříkám o nich nic špatného, nepomlouvám je, a snažím se ani moc nehodnotit (i když svůj vztah k některým způsobům nedokážu a ani nechci zakrýt). Ale za celých 20 let jsem se nikdy nesetkal s tím, že by se někdo v diskusi na netu pozastavoval nad rozebíráním vlastních zkušeností a pozorování jakýchkoliv her. Při občasných otázkach okolo byly odpovědi vždy ve stylu "mluv si o čem chceš, potřebuješ snad schválení?" Takže se přiznávám, že mě tvůj pohled vůbec ani nenapadl.

Na PJjku kontakt mám, a když jsem se zeptal, tak ta hra "byla v pohodě". Necítím se oprávněn jí říkat, že někde vidím problém, když se mě na to nikdo neptal (na rozdíl od řady diskusních fór), pokud ho nevidí ona - navíc jsem tohle téma otevřel, abych zjistil, zda náhodou nejsou dojmy tak moc mimo. Třeba je takový styl hraní normální a jen já jsem ta výjimka, která by se s tím špatně srovnávala. Několikrát řekla, že protože jsou pravidla ve vývoji, tak si můžou nadefinovat, co chtějí.

Jinak ještě zopakuju, že šotek zcela jistě nebyla postava, kterou dotyčný hráč vymyslel pro tuhle hru. Už ji několik let - možná mnoho let - předtím hrál, takže nepochybuju, že má s tímto konceptem zkušenosti.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Sparkle »

Jerson píše: 25. 9. 2020, 13:55 šotek zcela jistě nebyla postava, kterou dotyčný hráč vymyslel pro tuhle hru. Už ji několik let - možná mnoho let - předtím hrál, takže nepochybuju, že má s tímto konceptem zkušenosti.
To nemusí znamenat vůbec nic. Třeba mu nikdo nikdy neměl odvahu říct, že postava je otravná. Lidi se obecně nechtějí dostávat do mezilidských konfliktů a u stolního RPG se často stává, že když hráč má výhrady vůči spoludružiníkům, tak prostě přestane hrát, s odůvodněním ve stylu "nemám už na to moc čas", radši než by jim vysvětloval, čím ho štvou.

Nebo hráli jen nějakou hodně nenáročnou oddechovou kampaň, kde všechny postavy byly gonzo.

Podle mě, pokud jí to podáš ne stylem "tvůj spoluhráč hraje otravnou postavu, bude ti to kazit kampaň" ale stylem "to je super, že tě hra baví, kéž by vám to vydrželo. Jestli můžu poradit, tak pokud bys začala mít časem pocit, že nějaká z postav už začíná být otravná (její zábavný prvek se vyčerpal a už není vtipný) tak se neboj to hráčovi říct, on si to nemusí uvědomovat", tak tím ničemu neublížíš a můžeš jim pomoct.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

No, uvidím. Pokud bude hrát s námi, tak na její kampaň může přijít řeč častěji a třeba bude příležitost říct k tomuto nějaký postřeh. A nebo takovou postavu zvládne v pohodě.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od York »

Radit lidem, kteří o to nestojej, většinou opravdu nebejvá moc dobrej nápad.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Lorwyn »

Tohle je ostatně problém s repetitivni magií. Kdyby byly triky defaultně neškodné, tak by šotek byl schopen někomu přebarvovat fousy nebo svazovat tkaničky právě jen když o nic nejde. A kdyby o něco šlo, tak by zkrátka čarovat nemohl.
Já nicméně nemám smysl pro humor a přijde mi to zcela pitomé v jakékoliv situaci. Měla jsem podobné hráče a bylo to na pěst (a ano, vždycky zkoušeli podobné věci zneužívat, honit si ego na npc nebo spoluhráčích nebo zabíjet).

Neříkám, že se to nedá dělat dobře. Asi dá. On se i "sexy-stripper-darkelf-ninja" nejspíš dá hrát dobře, ale stejně jako u "vtipných" šotků je to bílá vrána.

Že na to neumí reagovat svět je chyba světa/pravidel, ale většina drd, dnd a derivátů je stavěná na to, že čarovat dle příruček umí jen družina (a potenciálně pidimidi množství konkurnčních družin) a svět si s tím převážně neví rady. To už je žánrová věc.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
Killman
Příspěvky: 61
Registrován: 12. 3. 2009, 13:16
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Killman »

Takovej prudivej šotek by na Odrii snadno mohl skončit v zabezpečené base, anebo taky ne - záleží na to jak by to hráč zahrál, kdy a proti komu by to používal...
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Lehké pokračování. Psal jsem si s hráčem trpaslíka.

Japonské ladění světa mu vůbec nesedělo k fantasy, nebo přesněji k trpaslíkům, katana a kimono nebyly to pravé. Ani mu moc neseděla pravidla a styl vedení hry (zřejmě dost skriptovaný příběh).
Takže se mě ptal, zda by nemohl hrát se mnou Omegu - až tak moc nemůže sehnat vhodného GMma na fantasy.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Quentin »

Tak mu vyřiď, že když nemá DMa, tak je DM. Není to úplně raketová věda :-D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Quentin píše: 12. 10. 2020, 09:20 Tak mu vyřiď, že když nemá DMa, tak je DM. Není to úplně raketová věda :-D
To víš, když člověk zná jen DrD a DnD, tak se mu do toho nechce, protože je to dost často otravná práce :-)
Prostě - vést hru by zvládl, ale chce raději hrát postavu. Jako mnoho GMmů :-)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 12. 10. 2020, 10:07 To víš, když člověk zná jen DrD a DnD, tak se mu do toho nechce, protože je to dost často otravná práce :-)
Prostě - vést hru by zvládl, ale chce raději hrát postavu. Jako mnoho GMmů :-)
Jejej, to tady taky někde bylo, "proč jsem se (ne)stal GM/DM/PJem", ne ? :D

Ono kromě otravné práce to má i své světlé stránky, ale upřímně taky závisí na grupce, třeba s Jersonem jsme se před mnoha lety bavili, že bychom mohli něco zkusit hrát spolu, pak to sice nevycházelo časově, ale z toho přípravného ladění jsem měl i trochu pocit, že bychom nebyli moc kompatibilní (to bylo cca kolem roku 2004 nebo 2005).

EDIT: Dneska jsem oba o dost dál - takže na to dělat GM/DM/PJ asi taky někteří lidi musí nazrát, nestačí jen to klasické "když ty máš všechna pravidla", "když ty těm pravidlům nejlíp rozumíš", "když ty jsi to četl asi celé" a podobné externality :D . Ale aby to nevyznělo negativně - myslím si, že by si každý hráč RPG měl aspoň jednou zkusit tu roli vypravěče, aby ten zážitek a s tím spojený nejen prožitek, ale i zkušenosti byly tak nějak komplexní. :D Takže to asi není tak úplně špatná rada. :think:
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Však jsem se ho zeptal. Hru vedl, ví jak ji vést, zvládl by to, ale nechce.

Vitusi, v roce 2005 jsem hrál Druhou válku o svět, která byla docela specifická co do požadavků. Teď už je to mnohem volnější, takže si se mnou zahrát můžeš snáze. Nebo já s tebou :-)
Odpovědět

Zpět na „Vaše hraní - příprava, rady, zápisy a PbP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Celoush a 7 hostů