Dívčí válka

Zápisy a zážitky z vašich her, pomoc s přípravou, společné hraní.
Odpovědět
El Tigre Chino
Příspěvky: 11
Registrován: 20. 6. 2016, 19:40

Dívčí válka

Příspěvek od El Tigre Chino »

Už nějakou dobu si pohrávám s myšlenkou vytvořit setting z období vzniku českého státu. Většinu země tehdy pokrýval les, kterému se většina kupců raději obloukem vyhýbala - dle mnohých zkazek jej totiž obývali běsy či vlkodlaci a v řekách vyčkávali na své nebohé oběti vodníci. I tady už ale pronikly slabé paprsky civilizace v podobě slovanských kmenů, z nichž ti nejsilnější zvou se Čechové.

Vesměs se chci historickými skutečnostmi jen inspirovat a ani o věrné zachycení legendy mně úplně nejde. Příběh začíná smrtí Libuše a postupným úpadkem matriarchátu. Z pohřební hostiny se však stane krvavá řež, když si jeden z mužů začne dovolovat na divoženku z Vlastiny skupiny. Ženy pak utečou kamsi do kopců, kde si založí vlastní hrad Děvín. A dál už to vesměs všichni známe.

Hráči se ujmou rolí bojovníků na obou stranách barikády - holky na Děvíně, chlapci na Chrastenu (Vyšehradě). Napadlo mě navíc přidat i různé paralely s Husitskou revolucí. Potřebuji ale pomoci s tvorbou mytologie: jací byli nejvýznamnější bohové na našem území? Takový Perun prý dokonce ani neexistoval. Jak se počítal čas? Jak osídlená byla Česká kotlina v 7.-8. století? Jaké byly kontakty se zbytkem světa? A co s Moravou či Polskem?

Už teď vím, že děj se bude odehrávat v první polovině 8. století. Maličko ale tápu, jak popsat vztahy jednotlivých vladařů. Čech je první, to je jisté. Po něm frank Sámo jako král všech Slovanů. Krok může být někdo ze Sámovy družiny, polský Krakus, nebo taky někdo úplně cizí, do té doby bezvýznamný. Každopádně Přemysl by mohl být Sámovým synem, vůdcem Stadiců. A stejně jako Přemysl, Libuše, Vlasta či Ctirad si myslím, že v ději má co dělat i jinak opomíjený Bivoj, který v Jiráskovi po incidentu s kancem prostě zmizí.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dívčí válka

Příspěvek od Ecthelion »

El Tigre Chino píše:Potřebuji ale pomoci s tvorbou mytologie: jací byli nejvýznamnější bohové na našem území? Takový Perun prý dokonce ani neexistoval. Jak se počítal čas? Jak osídlená byla Česká kotlina v 7.-8. století? Jaké byly kontakty se zbytkem světa? A co s Moravou či Polskem?
No, nevybral sis nejjednodušší období - protože o něm téměř nic nevíme. Všechny informace, které máme, pochází ze záznamů mnichů v sousedních (německých) zemích a těch je pomálu. O 7. a 8. století se o našem území neví téměř nic, první zmínka o českých Slovanech je z roku 805, kdy sem franský král vedl vojenskou výpravu, pak 822 je první zmínka o Moravanech, 831 je zmínka o křtu všech Moravanů biskupem Reginharem, další záznamy jsou z let 845 a 846 (můžeš se na zmíněné citace podívat sem, celá debata kolem je podle mě pro tebe užitečná)... a předtím nevíme najisto nic.

Velká Morava vznikla někdy mezi lety 822 (kde na sněmu ještě vystupují jako skupina zastupující různé kmeny) a 833 (kdy kníže Mojmír vyhnal Pribinu, takže zřejmě už ke konsolidaci nějakého státu došlo) a trvala až někdy do 906/907... tím pádem na Moravě byl ve druhé polovině devátého století nějaký konsolidovaný stát. Předtím zřejmě byl jako svaz kmenů nějaký větší útvar jen Sámova říše (sedmé století), ale ten klidně mohl být dál na jihu a s našimi zeměmi nemusel mít nic společného. Neví se.

Slovani sem přicházeli zřejmě mezi druhou polovinou 6. a koncem 7. století. Takže v sedmém století se tu dá možná ještě narazit na zbývající keltská osídlení, smíšené slovansko-keltské obyvatelstvo a podobně... ale opět, netušíme.

Neví se, jací bohové se v české oblasti uctívali a netušíme nic o zdejší mytologii. Mýty a pověsti jako ta o lucké válce odrážejí zřejmě přežívající ústní ozvěny sjednocovacího procesu českých kmenů, které nebyly zaznamenány v kronikách (na Moravě došlo ke konsolidaci Moravanů příliš brzo, tam ani nevíme, jak se ty původní kmeny jmenovaly, u Čechů známe alespoň jejich názvy). Zrovna pověst o dívčí válce je zřejmě převzatá a neodráží nějakou historickou událost. Rozsah raně slovanského osídlení byl asi následující... v Čechách především Poděbradsko, Kolínsko, střední Polabí, Pražská kotlina, Pohoří a Podkrušnohoří. Na Moravě dolní a střední Pomoraví, dolní Podyjí, Brněnsko, Znojemsko a Olomoucko.

Takže v zásadě - o období, ve kterém sis vybral se téměř nic neví najisto, takže je na tobě, aby sis to doplnil podle sebe. Je to bájné období našich dějin, můžeš si to dobájit. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Vaše hraní - příprava, rady, zápisy a PbP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů