DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Co byste v DrD 1.7 rádi viděli ohledně alchymisty a duchovních povolání?

Kněze
21
18%
Paladina
10
9%
Mnicha
7
6%
Žádné duchovní povolání
7
6%
Zachovat alchymistovu původní truhlu
12
11%
Líbí se mi malá transportní truhla
7
6%
Líbí se mi přenosná mimoprostorová kapsa
2
2%
Líbí se mi jiné úložiště (popište jaké)
2
2%
Zachoval bych domácí výrobu
7
6%
Zrušil bych domácí výrobu a přesunul ji do dobrodružství.
13
11%
Nejvíc se mi líbí původní alchymista.
11
10%
Nejvíc se mi líbí alchymista-theurg
8
7%
Nejvíc se mi líbí alchymista-pyrofor
7
6%
 
Celkem hlasů: 114

Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od ShadoWWW »

V minulém článku jsem se samostatně zaměřil na kouzelníka, dnes bych se rád zaměřil na alchymistu. Předtím však položím otázku: Má mít v DrD své místo i kněz, paladin, mnich a podobná duchovní povolání? DrD+ se snažilo zahrnout do svých pravidel kněze. Staré Dračí doupě se úzkostlivě vyhnulo duchovním povoláním i bohům jako takovým. Léčivé schopnosti archetypu kněze převzal hraničář s alchymistou a boj s nemrtvými a neviděnými převzal kouzelník. Paladin se sice objevil jako neoficiální povolání a kněz se objevil v Asterionu, ale ani jeden se nikdy nedostal do základních pravidel.

Zatímco bojovník či kouzelník jsou jasně definované archetypy dobrodruhů, s alchymistou je trochu problém. Obecně je alchymista spíše samotář, který destiluje magenergii a v ústraní někde doma vyrábí kouzelní předměty a později vyvolává démony. Pro mě osobně jsou největší otázkou dvě věci: Dle DrD 1.6 s sebou alchymista stále tahá truhlu. Problém je v tom, že má tudíš „nutný náklad“, který ho znevýhodňuje oproti ostatním postavám, a když postavy okradou, je jediným, kdo přijde o značnou část svých zdrojů a schopností – než si pořídí novou. Další věcí je samotná výroba kouzelných předmětů – predměty vyrábí v laboratoři, obvykle doma. Nelze uprostřed jeskyně najednou celý den něco vyrábět. A odběhnout si uprostřed dobrodružství domů do laboratoře??? V novém DrD bych rád vyřešil dva základní problémy alchymisty – truhlu a domácí výrobu. Rád bych, aby místo truhly bylo potřeba něco komplaktnějšího, třeba i magického. A aby se odbourala, nebo aspoň minimalizovala domácí výroba. Ideálně, kdyby výroba většiny věcí zabrala do 10 minut a větších věcí max. délku kouzelníkova zaostřování vůle.

Co kdyby měl alchymista jen kompaktní krabičku, která by fungovala jako magický transport? Že by se zamyslel, co v ní chce mít a rázem by v ní měl svá udělátka transportovaná z jeho domácí laboratoře, ze kterých by během kratší nebo delší chvíle sestrojil požadované věci a po výrobě je zase poslal domů? A co rovnou nějaká mimoprostorová kapsa, ze které by tato udělátka tahal místo z truhly? Pak by to šlo zařídit tak, že v rámci 10 minut dokáže sestrojit něco menšího a na přípravu delikátnějších věcí potřebuje větší a složitější přístroje – transport těchto přístrojů by byl ale magicky náročnější, a tak by je mohl transportovat jen jedou za den. Alchymista by tak mohl být flexibilnější.

Poslední můj dotaz na vás zní, jaký koncept alchymisty se vám nejvíc líbí? Původní alchymista-výrobce z PPZ, theurg-vyvolávač démonů a elementálů, nebo pyrofor-výrobce jedů a pastí? V diskuzi se prosím podělte o názor, jeslti byste třeba nedali přednost tomu, kdyby pasti a jedy byly doménou zloděje, a jestli nezměnit nějakým způsobem vyvolávání démonů.

Podělte se níže o své názory.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od PetrH »

duchovni jednoznacne ano. to je vec, co chybi, ale kazdopadne bych je nedelal svazane s bohy, spise bych dodal univerzalni modlitby, pripadne navodm jak tvorit nove pro specificky setting...
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od Alef0 »

Nemám po ruke Eberron Campaign Setting, ale tam bolo povolanie Artificer, ktoré napodobňovalo DrD Alchymistu, ale bez truhly a inej záťaže. Tam by sa dalo inšpirovať.

Ten je presne riešený tak, že vie dávať bonusy zbraniam ("enem počkajte 10 minút") a robiť podobné supporty.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od ilgir »

Alchymista

Mimoprostorová kapsa je taková high-magic (ve smyslu high-tech) věc, která mi do DrD začátečníků vůbec nesedí. Kouzelník je rád, že dokáže magickou energii zformovat do surového výboje (blesk) a alchymista by od první úrovně měl používat takováhle udělátka? To už je jak v Harrym Potterovi, kde magií řešili fakt všechno včetně transportu kufrů.

Když už chceme takového alchymistu, který bude mít vše hned poruce, tak proč mu nedat možnost zpracovávat vše, co mu přijde pod ruku? I v dungeonu se najde nějaká houba, kterou je možno seškrábat ze stěny, smíchat ji s trochou potkaního trusu, křemenného písku a za pomoci magie z toho udělat výbušninu.

Domácí výrobu bych řešil tak, že uprostřed boje by alchymista vytáhl z tlumoku hotový výrobek se slovy "hele, co jsem si doma udělal" a bylo by to. Hráč by si akorát odečetl potřebné magy a peníze.

Kněz

Pokud kněze, tak hlavně ne jako "kouzelníka s přesvědčením", který metá blesky na všechno zlé a pumpuje životy do svých spojenců. Zajímavý koncept kněze byl v Pluskách, akorát byl zabitý zbytečnými pravidly, která ho svazovala a velmi zatěžovala PJ. Každopádně jasnovidectví, exorcismus, zázraky, práce s pocity, autorita - tyhle všechny věci tam byly správně.
Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od skew »

Skoro 100%ně souhlasím s ilgirem. Kromě té retrospektivní výroby na místě. V jiné hře jo, v (nástupci) DrDo ne.
Naopak schopnost zpracovávat kde co mi přijde přípustná.
Dokonce i kdyby to mělo být zpracované podobně jako dosud (ie. 1 výrobek = 1 základ). Nebo možná spíš přihodit ke každému předmětu pár dirty řešení a nechat hráče, ať si podobným způsobem klidně vymýšlejí další ("Na výrobu ohnivé hlíny potřebuješ síru. V případě nouze můžeš použít i drcený křemen, ale je slabší a nedá se dlouho skladovat. Na lektvar rudého kříže potřebuješ červené víno. Alternativou je krysí krev, ale způsobuje mírnou nevolnost a motání hlavy").
To by navíc pořád zachovávalo, že pokud hráč dobře plánuje a koupí si příslušené suroviny / vyrobí předměty dopředu, je odměněn. Což se nemusí nutně každému líbit teda.

Duchovní povolání bych klidně oželel (obzvlášť D&D style clerica moc nemusím), ale pokud už je zavádět, IMO je zbytečné přidávat kvůli nim wisdom. Bohatě stačí použí inteligenci (kněz) nebo charismu (kněz, paladin). Mnich mi na DrD přijde moc východní.
Naposledy upravil(a) skew dne 20. 4. 2012, 14:14, celkem upraveno 1 x.
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.
Uživatelský avatar
zyt
Příspěvky: 221
Registrován: 8. 8. 2009, 15:39

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od zyt »

Takže k tomu alchymistovy: Suroviny a mágy bych sjednotil do jednoho zdroje jako to je v DrD2, a ať si je nosí kde chce. Jinak s tou výrobou souhlasím s Ilgirem. Vezme se základ, okoření se surovinami a je to. Domácí výroba "hele co jsem si doma udělal" by mohla být omezená například dvojnásobnou cenou, anebo počtem použití za den/dobrodružství/dobu kdy nebyl doma...

Kněze bych dozajista bral. Ovšem je otázkou zdali by našel v konkurenci ostatních povolání uplatnění. Vymítat a snímat kletby umí chodec, s přírodou mluví druid, lidi fanatizuje mág, na křižové výpravy jezdí válečníci, hašašíni jsou siccové, vyzionáři a vykonavatelé božího hněvu zase theurgové...
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od Pieta »

Původní alchymista měl jeden pro mě naprosto zásadní problém - dokázal vyrobit spoustu věcí, které byly obvykle užitečnější v rukou jiného povolání. I když na tom, že by vyráběl věci pro ostatní, není teoreticky nic špatného, nemělo by to úplně degenerovat na automat na předměty - tuhle roli snadno zastanou obchodníci a cizí postavy.

Proto bych proti původním pravidlům radši viděl, kdyby alchymista měl kupu předmětů, které vyrábí hlavně pro vlastní použití - aby prostě byl tím nejlepším adeptem na házení ohnivé hlíny.

Potom můžou mít docela slušné opodstatnění i "předměty vyráběné v dílně" - dokáže si předem připravit nějaké nástroje, pomůcky a předměty, které mu budou nápomocné během dobrodružství, ale musí si předem vybrat, jaké to budou, a musí se rozhodnout, kolik zdrojů použije a kolik si nechá do zálohy.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od ShadoWWW »

Pieta: Souhlasím.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Pepa

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od Pepa »

Souhlasím s Pietou. Alchymista by němel být jenom továrna na předměty pro ostatní. I když tohle bude prostě hodně těžké omezit/vysvětlit. Třeba že ten lektvar udělat umí, ale pak ho nemůže nikdo jiný vypít "správně"? To by se asi muselo vyřešit jak v DrD 2. Že alchymista musí asistovat i při podávání lektvaru/aplikaci předmětu.

Co se týče předmětů, které se musí vyrábět dlouho a třeba i v laboratoři, tak zde jsem pro jejich zachování. Chápu, že při praktickém dobrodružství bude tato alchymistova schopnost nanic (protože tyto předměty nelze vyrábět za pochodu), ale nic přece nebrání, aby si alchymista tyto předměty vyráběl "mezi jednotlivými dobrodružstvími". Další možnost je, že by se tyto předměty vyráběly retrospektivně. (Alchymista by v případě nouze nějaký takový předmět mohl z ničeho nic vytáhnout, ale musel by to odůvodnit tím, že na něm tehdy a tehdy pracoval...)
zyt píše:Vymítat a snímat kletby umí chodec...
Tak jednak tohle umí až od šestnácté úrovně a druhak doufám, že v nové verzi pravidel tohle chodec vážně umět nebude...
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od Fafrin »

Co se duchovního povolání týče, mám zpracovaného velmi funkčně klerika (kouzlení přes charismu, boží přízeň, odvracení nemrtvých, léčení dotekem), který se poté dělí buď na paladina (boj proti démonům/nepřátelům boha, aury) nebo kněze (mocnější odvracení, obřady, zázraky, rozvoj kontaktu s bohem).
Pokeočilá povolání nemám moc hotová, ale tohle je podle mě cesta pro DrD 1.7(8). Pořád si nejsem jist, jestli tenhle trojekt dělá nový systém se stejným názvem, nebo opravuje systém starý. (O němž všichni tvrdí, že je neopravitelný a já bych v několika drobnostech souhlasil, je to např k6+)
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
elf
Příspěvky: 6
Registrován: 25. 2. 2012, 11:01

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od elf »

Alchymista nebyl nikdy moc hratelné povolání. Taky jsem ho zkusil, ale hodně závisí na libovůli PJ, kolik mu dopřeje zdrojů. Většinu toho co dokáže vyrovit, si může družina koupit. Snad je theurg má zajimavé schopnosti, třeba zjíšťování informací, které lze v dobrodružství použít.
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 91
Registrován: 15. 9. 2008, 20:22
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od Ondris »

Co se týče náboženských povolání, tak mi spíš sedí jako cpčka. Už se nemůžu dočkat, až rozehrajem dobrodružství v husitství, kdy církevní zástupci budou klasičtí záporňáci. Pokud se na to podívám konkrétně, tak jsem ještě klerika, mnicha a paladina neviděl zpracovány zábavně. Příklad z dnd bych si rozhodně nebral. Nevýhodou taky je, pokud by se musela přidávat wisdom. Vím jaký zmatky způsoboval rozdíl mezi inteligencí a wisdomem v dnd. Takže tý se nejlíp vyhnout obloukem. Jen druida bych posunul víc směrem k pohanskému knězi, který uctívá přírodu.

Nabízí se taky otázka, jestli se povolání ještě budou dělit. Zrovna dělení povolání se mi líbilo a přijde mi dost zásadní. Podle toho se pak může odvíjet volba povolání.

Alchymistu rozhodně nechat a řešit to tak, že rachejtle,golemové, elementálové atd. bude moct používat jen on. Do extrému, kdy aplikovat lektvar dokáže jen on, bych nešel. Tvorba jedů se dá udělat jako alchimistova vyhrazená schopnost, zatímco aplikace jedu jako dovednost, kterou by v základu měl zloděj a alchimista, ale naučit by se ji mohlo kterékoliv povolání.

Způsob výroby se mi nejvíce líbí tak, jak ho popsal Skew. Plus volitelný pravidlo, kdy hráč může říct, že má lektvar v zásobě, až když se mu to hodí.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od eerieBaatezu »

Kněz, paladin ani mnich mi v obraze DrD nikde nechybí.
Tím, že neexistují pro mě nejvíc vyniklo povolání Hraničáře, který mi ve všech ostatních rpg přišel jen jako bojovník co běhá lesem. Nemohl jsem pak pochopit, proč mě v jiných rpg hraní za něj nebaví, když v DrD to za něj bylo vždycky úplně boží. :) A třeba právě snímání kledeb mi vždycky přišlo ve spojení s Chodcem v pohodě. Prostě Hraničář v sobě měl cosi tajemného, nebyl to jen zálesák. Přidáváním povolání, která v 1.6 nejsou se začínají ty původní rozmnělňovat a ztrácejí část svého kouzla.

Alchymista mi taky přišel jako ikonické DrD povolání. A nikdy jsem s ním neměl problém. Ebenová hůlka, nějakej ten prsten a lektvar a šlo se na dobrodružství. Udělal bych to tak, že na magnergii má truhličku, ale že magenergie není potřeba na výrobu všech věcí (tak to ostatně bylo i v 1.6). Potřebu dělat věci doma bych nechal jen na nějaké mocné předměty a jinak bych mu dal možnost dělat jedy a bomby a ohnivé hlíny a podobně u táboráku, jen s použitím nějakého základního vybavení. Nebo bych mu přidal schopnost manipulace s elementy skrze nějaké procedury, což by se dalo použít třeba přímo v boji.

Theurga jsem si dycky pročítal hodně rád, ale nikdo nikdy za něj nehrál. Chtělo by to, aby uměl s astrálem zacházet nějak akčně. :)

Pyrofor je takovej pokračovatel normálního Alchymisty. Jen jsem si vždycky stěžoval proč třebá já se svým kouzelníkem nemůžu udělat nějakou rachejtly. Tady je to o filosofii C&L systému no. Co je ještě povolání a co už by měla být dovednost pro každého.

Ta "duchovní" povolání, která už jsou v DrD přítomná podle mě bohatě stačí. Druid, Mág, Theurg,... spíš je toho až dost, imo. :)

V DnD jsou vlastně v Mágovi přítomna povolání Kouzelníka, Pyrofora i Theurga. Chtělo by to fakticky dobře promyslet, proč mají jednotlivá z nich nárok na vlastní existenci. Proč si Čaroděj udělá hůl, ale jiné věci nesvede (což mi přišlo dycky hodně podivné) a podobně. Co by to znamenalo "zacházet s astrálem akčně" aby z toho nebyl Čaroděj nebo Mág...
Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od Bifi »

Mne DrD vždy prišlo trocha "materialistické" v tom zmysle, že nemá (pravidlovo vyjadrenú) vieru, kňazov, bohov, božiu priazeň a pod. Všetko funguje tak nejak mechanicky, predvídateľne. Kňaz by tam IMHO sedel, ale je pravda, že si niektoré povolania už teraz trocha stúpajú na prsty.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Pepa

Re: DrD 1.7 - Alchymista (a duchovní povolání)

Příspěvek od Pepa »

Osobně myslím, že kněze je docela těžké napsat, protože ten se hodně odvíjí od světa, ve kterém se hraje. Pro DrD kněz "vyšel" v asterionském modulu Vzestup temných bohů. Následné popisy zázraků všech 17ti bohů se pak "táhly" několik následujících modulů...

Theurga jsem v družině měl. (Než hráč tu postavu odložil a vzal si chodce.) A byl právě hodně akční tím, že vyvolával elementály (převážně salamandra). Spojovat s astrálními sférami se mu naopak nechtělo, což se moc ani nedivím. Protože utratit spousty magů (na zjištění odpovědí na tři otázky) a mít pravděpodobnost spojení přibližně 50% není moc dobrý obchod...
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti