Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od Markus »

V 16. čísle Drakkaru mi vyšla recenze na Dračí doupě:
Je tomu bezmála dvacet let od dob, kdy byl československý fandom oblažen první domácí hrou na hrdiny, Dračím doupětem. Přestože mnozí z nás od té doby již emigrovali do nových lovišť, Dračí doupě zůstává i po dvou dekádách na pultech obchodů. Jak ale obstojí v porovnání s moderní konkurencí? Podívejme se na Dračí doupě očima dnešního hráče…
Krátce po zveřejnění diskuze se strhl divoký flame na téma: "je vůbec správné hodnotit Dračí doupě? Je morální srovnávat ho s dnešními hrami," prokládaný drobnějšími miniflamy na téma: "existuje vůbec objektivní kritika RPG her" a "Jersonovy otřesné zážitky s hraním". Trvala 13 stran.

Jestli vás flame nezajímá a rádi byste řešili věcné otázky, přečkočte na 13. stranu k tomu příspěvku, kde se pokouším obnovit věcnou linii.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od Pepa »

Markus, York: Já bych nechtěl kazit vaše nadšení, ale třeba takové DrDII šlo těsně po vydání taky "na dračku" a jak potom dopadlo? :think:

Prostě hodnotit hru po dvou měsících je takové... Spíš si povíme po dvou letech...
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od Selhan »

Hm, docela dobře? DrD II se pořád celkem hraje, ne?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od York »

Pepa píše: 20. 11. 2020, 18:06třeba takové DrDII šlo těsně po vydání taky "na dračku" a jak potom dopadlo?
Dopadlo to tak, že mělo dlouhodobě dobrý prodeje, po pár letech se našel novej tým, kterej tu hru výrazně dotáhnul a zrevidoval, a dneska běžně potkáváme hráče, kteří na DrD 2 začínali.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od Pepa »

Neznám vůbec nikoho, kdo by DrDII hrál nebo na něm začínal, ale když říkáte...
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od Bouchi »

York píše: 20. 11. 2020, 18:13
Pepa píše: 20. 11. 2020, 18:06třeba takové DrDII šlo těsně po vydání taky "na dračku" a jak potom dopadlo?
Dopadlo to tak, že mělo dlouhodobě dobrý prodeje, po pár letech se našel novej tým, kterej tu hru výrazně dotáhnul a zrevidoval, a dneska běžně potkáváme hráče, kteří na DrD 2 začínali.
Dlouhodobě dobrý prodeje má furt, a stále rostou. Od vydání revize (podzim 2017) jsou roční prodeje lepší než prodeje DrD 1.6 v roce 2007 (tedy čtyři roky před vydáním DrD II).
(Starší prodeje asi nevyhrabu, ty jsou zapadlé v předchozím účetním SW a papirama se v nejbližších měsících probírat nehodlám.)
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od York »

Bouchi píše: 20. 11. 2020, 19:13Dlouhodobě dobrý prodeje má furt, a stále rostou.
Jsem docela zvědavej, jak s tím zahejbá Hlídka a Forbidden Lands.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hanit Dračí Hlídku nebudu, gratuluju za dotažení projektu do finále, ale číst jí taky nebudu. :D

Spoustu věcí zmiňovaných v recenzích, jsme v diskuzi o remaku notně proprali a shodli se na tom, že nemají v nové řade her na hrdiny po vzoru starého DrD co dělat. Kdo to četl mi možná poví, zda projet celá ta pravidla má z hlediska designu nějaký smysl.
Realita je samozřejmě taková, že DH vydaná je a výsledky našeho plkání ne.

Bouchi píše: 20. 11. 2020, 19:13Dlouhodobě dobrý prodeje má furt, a stále rostou. Od vydání revize (podzim 2017) jsou roční prodeje lepší než prodeje DrD 1.6 v roce 2007 (tedy čtyři roky před vydáním DrD II).
(Starší prodeje asi nevyhrabu, ty jsou zapadlé v předchozím účetním SW a papirama se v nejbližších měsících probírat nehodlám.)
A ono to stejně vypadá, že udělat nové Dračí Doupě by značce akorát uškodilo, když nová verze je vlastně tři roky stará a dobře se prodává.

I když pokud je po Dračí Hlídce hlad?.. Nevím, nejsem obchodní stratég, abych tuhle situaci zhodnotil.

Když se člověk všemi těmi knihami 1.X, Plusek a Dvojek probírá, tak je to neuvěřitelná kupa skvělých nápadů a atmosféry. Jasně, logaritmy a kdesi cosi nebrat, ale pořád to má takovou svou skvělou esenci, která je odlišná od všeho, co na světovém trhu je.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 20. 11. 2020, 21:54Nevím, nejsem obchodní stratég, abych tuhle situaci zhodnotil.
On pořád někdo argumentuje obchodní strategií, ale popravdě nevim o tom, že by někdo u nás kdy vydal RPGčko kvůli zisku (a pokud jo, tak to asi nebyl zrovna hvězdnej úspěch ;-)). Všechno to jsou projekty lidí s nadšením pro věc.

Bylo by lepší, kdyby DrD 1.7 vydával Bouchi pod názvem Dračí doupě než autoři DrH pod názvem Dračí hlídka? Těžko říct, každopádně je to tak, jak to je, pozdě bycha honit.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od eerieBaatezu »

Tak Dračí Doupě bez krollů a Chodců nehraju, žejo. $D


Já jsem to vyřešil tím, že jsem si po všech těch letech uvažování konečně udělal základ, kterej mi nejlíp odráží, jak by mohl systém pro staro-moderní Dračí Doupě 1.7 vypadat... což se mi povedlo počítám proto, že na mě nikdo věčně neřval "tohle není Dračááák!!!" $lol$ a do toho ze všech ostatních Dračáků konvertuju věci.

Vlastně je to fakt takový Dračí Doupě Klasik, protože tam konvertuju všechno od 1.6, přes Pluska, po Dvojky. :D
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 20. 11. 2020, 22:41Vlastně je to fakt takový Dračí Doupě Klasik, protože tam konvertuju všechno od 1.6, přes Pluska, po Dvojky. :D
To zní trochu jak ten test, kde máš narvat různý geometrický útvary do děr, do kterejch vůbec nepasujou ;)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od Jerson »

Vitus píše: 20. 11. 2020, 17:09 Asi by to bylo do diskuse k D&D5e, ale je tu ještě někdo, kdo má stejný pocit, že je v podstatě se všemi těmi kombinacemi "povolání X proficiency X skilly X featy X traity x spelly", jež se s každým vydaným produktem košatí více a více, náročnost na Vypravěče na udržení vybalancované hry již od začátku vysoká a neustále se zvyšuje ?
Tohle asi zvyšuje náročnost spíše pro hráče, GM už nemá šanci si všechny možnosti zapamatovat, může jen doufatk, že je to nějak vyvážené. Ale svou kritiku DnD jsem napsal na FB.
(DH) mají sympaticky pojatou podporu, kdy na svých stránkách shromažďují a sdílejí dobrodružství (a těch není nikdy dost a mně je vlastně jedno, v jakém fantasy settingu, protože se dají většinou přešupačit do jiného :wink: )
Jenže ty moduly jsou tragické. Fakt.
- je to český RPG produkt a nějak jsem dospěl k názoru, že bych jej měl podpořit, protože tu o tom hezky mluvilo pár sympatických lidiček (tedy, že to dělají jiní sympatičtí lidičci)
A tohle platí jen do chvíle, než si dovolíš říct, že na pravidlech DH je něco špatně. Pak ta sympatičnost velmi rychle zmizí. a popravdě, být sympatický k lidem, kteří tě chválí, protože neznají nic lepšího a tak nemají srovnání, jak mizernou práci jsi odvedl, to nezvládne jen naprostý diletant.
- jsem zvědav, jak si vlastně někdo představuje, kam by se DrD1.x tak nějak komplexně mělo ubírat (na rozdíl od "tu si upravíme" či "tam si poladíme" house rules, jež vycházely postupně ve Zlatém drakovi, Šavlozubé veverce, Dechu draka a nakonec na internetu)
A tohle taky neplatí. DH jsou vlastně jen house rules jednoho člověka k DrD. Dokonce ignoroval zpětnou vazbu od řady testerů, až je to přestalo bavit a vzdali to. Takže asi tak.

ZZ i DH jsem recenzoval, a ZZ jsou výrazně lepší, a když víš, ve kterých částech pravidel kecají, tak se podle nich dá celkem dobře hrát.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od eerieBaatezu »

York píše: 20. 11. 2020, 22:47 To zní trochu jak ten test, kde máš narvat různý geometrický útvary do děr, do kterejch vůbec nepasujou ;)
$lol$

Vezmeš fluff, co ta věc dělá a dáš tomu odpovídající bonus. Publikovat by se to nedalo, ale na takové to domácí hraní to stačí.
Jerson píše: 20. 11. 2020, 23:13 Dokonce ignoroval zpětnou vazbu od řady testerů
Zapomínáš, že tohle je jediná cesta, jak předělávku DrD udělat. $lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od Jerson »

Jako že preděláš Dračák, dáš ho lidem otestovat, a kdo najde kus pravidel, který nefunguje, toho budeš ignorovat?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od York »

Jerson píše: 21. 11. 2020, 13:26 Jako že preděláš Dračák, dáš ho lidem otestovat, a kdo najde kus pravidel, který nefunguje, toho budeš ignorovat?
Možná sis všiml, že ne všichni sdílí tvoje představy o tom, co funguje a nefunguje.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Recenze: Dračí doupě po 20 letech

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jerson píše: 21. 11. 2020, 13:26 Jako že preděláš Dračák, dáš ho lidem otestovat, a kdo najde kus pravidel, který nefunguje, toho budeš ignorovat?
Hele to byla narážka na ty neustálé hlášky tohle není Dračák, kvůli kterým je nemožný remake udělat.

Jinak co funguje a nefunguje je k posouzení případ od případu, takhle obecně nemůžu říct, který feedback je dobré ignorovat a který ne.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů